daarentegen herhaalt op alle mogelijke wijzen de ver zekering dat wat ook gebeuren mo;e, de zevenjarige republiek boven alle gewone aardscbe wisselvalligheden verbeven is. Omtrent do persoonlijke gezindheid van den maarschalk verneemt men nog dat hij over het twijfelachtig optreden van den heer de Broglie tegen over de legitimisten niets minder d->n tevreden is ge weest. Zijne andtre ministers hebben hem torn het schrijven von een brief aan den minister aan de hand gedaan, als hut ecnige middel om ronder delende be- leedigen en onder het masker van beleefde vormen, de in de nationale vergadering gesprokene woorden eens meer stellige beteekenis te verlesnen. Een spoor van dezen invloed die, buiten den hertog de Broglie om, op het hoofd van drn stent is uitgeoefendvond men terug in de redemet welke de heer de Fourtou, mi nister van onderwijs en een der officieuse raadgevers van den maarschalk Zondag jl. de plechtigheid van het uitreiken der prijzen in de Polytechnische vereeni ging opende. De minister liet de' mogelijkheid een er verandering van kabinet niet buiten beschouwing en zeide vervolgens: „Wees verzekerd dat het bes'.uur van den maarschalkonverschillig wie hij tot zijne raadslieden mo e kiezen, gedurende zeven jaren de geregelde ontwikkeling van alle belangen beschermen zal." De commmiösie welke tot het onderzoek van het voorstel tot prorogatie benoemd is, heeft zich roet bet plan om de vergadering van den 28cn Maart tot den 5en Mei uiteen te laten gaan, vereenigd. De minister van bincenlandsche zaken heeft verzocht dat vóór de vacsntie nog in behandeling genomen mogen worden het wetsontwerp tot verlenging van de bevoegdheid der gemeenteraden, beceveus die tot bet toestaan van eredieten voor de bureaux van weldadigheid en voor het, voltooien der versterkingen rondom Parijs. Bij gelegenheid van bet feest der vijfentwintigjarige regeering van koning Victor Emmanuel, werden van de meeste sonvereinen eigenhandige brieven van geluk- wensching ontvangen. Men is eenigszins benieuwd, doch rog niet ingelicht, omtrent hetgeen de paus ge daan heeft. Gfeloov'g zoon dor keik, beeft de koning van Italië bij al de stoffelijke uadeelen, die hij den souverein van den kerkdijken staat beeft doen onder vinden, echter voor den opperpriester steeds een kin derlijken eerbied aan den dag gelegd, voor welken, naar men verzekert, ook Pius IX nooit geheel ongevoe lig is geweest. Zou dusdepau3 den feestdag van den 23ctt Maart geheel onopgemerkt voorbij laten gaan, zou hij den „rooverkoning" gelukwenschen, of zou hij zulks doen in eenen vorm, dio voor Victor Emmanuel onaannemelijk en eene beleediging ware geweest, aan het adres van den „koning van Sardinië" bijvoorbeeld? Men weet nog niet waartoe de paus besloten heeft. De keizer van Oostenrijk bevindt zich tegenover het opperhoofd der kerk eenigszins in dezelfde verhouding als koning Victor Emmanuel. Ook hij behoort door zijne persoonlijke gevoelens eo detraditiën van zijn huis tot de steunpilaren des gtlocfs, en ook hij is, als vorst, in de noodzakelijkheid geweest de kerk eenige der zwaarste slagen toe te brengen, welke haar in den strijd ODzer dagen getroffen hebben. De Oostenrijksche gezant, graaf Paar, heeft in eeoe audieatie bij den paus en bij kardinaal Antonclli getracht de opgevatte bezwaren ten aanzien der confessjoneèle wetten tot zwijgen te brengen. In hoeverre hem dit gelukt is wordt niet ge meld; wel echter dat de gezant in antwoord op den brief des pausen een eigenhandig antwoord van zijnen keizer zou hebben gebracht. Volkomen geloofwaardig komt dit bericht ons niet voor: de brief van den paus was door den keizer, naar constitutioneel gebruik, in handen van zijn ministerie gesteld en het is moeilijk aan te nemen dat een persoonlijk antwoord daarop zou afgezonden vijn, zonder dat omtrent den inhoud van dit laatste op eene of andere wijze iets zou zijn uitgelekt. Het vroeger gemelde bericht dat de 32 uliramon- taansehe Beiersche leden van den Duitschen rijksdag zich tot hun koning gewend zonden hebben teneinde door diens invloed de afkondiging der laatstingediende wetten tegen de afgezette bisschoppen te voorkomen, wordt thans bevestigd. Dit heeft echter niet belet dat de Beiersche regeering in den bondsraad voor het,ont werp gestemd heeft. Men is bet dan ook in Beieren niet minder dan in Pruisen eens over de noodzakelijk heid om zich togen de aanmatigingen der geestelijk heid te verdedigen, evenals daar te lande nog drin gender dan{ in Pruisen de noodzakelijkheid der invee- ring van het burgerlijk huwelijk gevoo'd wordt. Nieuws uit Griekenland komt te zeiden voor dan dat wij niet, over Beieieu spiekende, de gelegenheid zouden a&ngiijpeu om ook ;et3 mede te deelenover het konink rijk, dat tot in 1862 door eenen vorst uit het Beiersche koningshuis geregeerd werd. Men herinnert zich dat de Grieken zich vóór korten tijd d9 weelde veroorloofd hebben bet mioisterie-Deligeorgis naar huis te zenden. De partij der nieuwe ministers wist niets beters te doen, dan ontniddelijk ca het optreden van het kabi net eene enquête voor te stellen naar het gedrag huccer voorgangers. Een der voorstellers ging daarbij zoo ver vau te zeggen dat het koningschap in Griekenland in strijd is met den wil der natie, welke republikeinsch gezind is. Men begrijpt welk eene opschudding deze woorden in het laad veroor- zaakteD. Koning George I beeft naar aanleiding daar van zijn minister president verklaard dat, indien de kamer voortging met een dergelijk voorbeeld aan het land te geven, men zich niet verwonderen moest als hij op den een of anderen dag het voorbeeld van koning Amadeus van Spanje volgde en zijne Grieken met hunne republikeinscbe gevoelens in den steek liet. Nu sloeg de schrik den ministers om het hsrt. Den volgenden dsg werd eene gemotiveerde orde van den dag, tot afkeuring der woorden van Lombardos en tot betuiging van de onveranderlijke trouw der natie aan den koning door het ministerie voorgesteld, en met 127 tegen 18 stemmen aangenomen. Daarna is ce kamer als een troep bestrafte scholieren voor tien dagen uit een gegaan, ten einde aan de opgewonden gemoederen go)egenhei d te geven om tot bedaren te komen. Men zal welbcht toestemmen dat de" meest in stille afzondering levende, jeugdige koning van Beieren niet vepl reden heeft oni het te betreuren, dat de kroon van Griekenland van het hoofd der leden van zij geslacht werd afgerukh Belgische blieven. Brussel 23 Maart. Tevergeefs heb ik in de buurt van het hof en van do kanselarijen der hier gevestigde gezantschappen mijne oogen en ooren ingespannenhet is mij niet mogelijk geweest iets stelligs en geloofwaardigs te weten te komen over het bezoek, dat de hertog v?n Au ma Ie ia de afgeloopen week bij bet Belgische bof heeft afgelegd. De ambtelijkeperconen, die men ondervraagt, hebben natuurlijk eene uitlegging gereed de hei tog van Auale, die ouder bet tweede keizerrijk dikwijls te Brussel kwam, maar incognito, on zonder ooit op offieieele wijze ontvangen te wordenuit vrees dat men den man vau den 2en December aanstoot zou geven, de hertog, zoo geeft men voor, wilde thans zonder in eenig opzicht bemoeilijkt te worden de koninklijke familie bezoeken. 't Is mogelijk, maar houdt men het voor aannemelijk dat de hertog d'Aumale, die daarenboven sedert ge- ruiinen tijd niet meer cp bijzonder vertrouwelijksn voet met het Belgische hof staat, op een oogen blik als het tegenwoordige, bij zijn terugkeer van Londen den omweg over Brussel maken zal, alleen ora uens aan den koninklijken disch genoodigd te worden en eene voorstelling in het theater de la Monnaie bij te wor.en Ziedaar hetgeen de politieke nieuwtjesjagers u vra gen, maar indien gij bun de tegenvraag stelt: Wat denkt gij er dan van houden zij zich stil. „Ik weet, er nog niets vanzeide mij zoo even nog een secretaris van legatie die zeer belust is op alle mogelijke praatjes, maar ik zal wel het een of ander te weten komen." „Beloof mij dan éen ding." eDat ia?" „Mij op de hoogte te houden van hetgeen gij ver neemt." „Met genoegen. Ik geef er u de hand op." Laat ons dus afwachten of mijn diplomaat er in slaagt eene tip van den sluier op te lichtenwelke tot dus verre over het vorstelijk bezoek uitgespreid ligt. Zoodra ik er iets van gehoord hebzal ik u dadelijk onze ontdekkingen mededeelen. Op het oogen blik bepaal ik er mij toe u te melden dat de hertog de zaken in Frankrijk niet in een bijzon der rooskleurig licht ziet. Voornamelijk maakt bij zich ongerust over de vorderingen, welke bet Bonapartisme maakt. Als het zoo voortgaat zou hij een staatsgreep tegemoet zien. Wat de prins echter niet ziet of ai et zien wil, is dat indien het Bonapartisme zich opnieuw vasten voet in Frankrijk veroverd heeft cn onbeschaamd zijne vlag omboog hijscht, zulks alleeh de schuld is van den hertog de Broglie. Te Versailles worden omtrent dit punt de zonder lingste zaken verteld, over welke ik mij echter niet wil uitlaten, teneinde niet op het jachtveld van mijnParij- seheu collega te stroopen, die van al deze dingen beter op de hoogte is dan ik. Keeren wij dus tot den stand van zaken in België terug, hetgeen echter gemakkelijker gezegd dan geuaan is. Ik heb slechts éen belangrijk nieuws te vermelden, namelijk dat de liberalen bij gelegenheid der verkiezing, welke te Gent ter vervulling der plaats vau een over leden senaatslid moet geschieden, voornemens zijn hunne kans te beproeven. Ik behoef u niet te zeggen dat deze verkiezing onder de tegenwoordige omstandigheden van groot belang wordt. Het zal een soort van voorpostengevecht wezen, een verkenningstocht, waardoor de partijen gelegenheid zullen verkrijgen om zich zooveel te beter voor ie bereiden op den grooten strijd, die in Juni plaats moet hebben. De rechterzijde geeft blijken van ongerustheid en opgewondenheid. Z.j is niets minder dan zeker van den uitslag der verkiezingen en men zou bijna zeggen dat zij een voorgevoel van hare nederlaag heeft. De liberalen koesieren daarentegen meer hoop. Niet zoozeer dat zij een schitterende zegepraal meenen te behalen en dadelijk de meerderheid deuken te verwer ven. Zij hopen alleen het ministerie-Malon-de Theux omver te knrmen werpen en vertrouwen dat het overige dan van zelf komen zal. Ik zal mij niet aan eone voorspelling wagen, maar zeker zou het niet onmogelijk zijn dat zij hunne po gingen door een goeden uitslag bekroond zagen. Bccttjöingen. Heden is te Veere binnengekomen de Nederlandsche schooner Jane en Marie, gezagvoerder C. P. de Breed, van New-Castle, met kolen voor die stad. ijanöclsbmcljtcn Graanmarkten enz. Botterdam 23 Maart. De aanvoer van tarwe was heden middelmatigbij geringe vraag vonden puike soorten tot 25 cents per hectoliter verlaging gedeelte lijk plaatsing: mindere daarentegen ruimden tot vorige prijzen langzaam op. Voor puike Zeeuwseheen Vlaam- scbe bedong men van f 12.60 a 12.75, voor puike Noord-Brabantscbe en Flakkeesche van /"12.25 a i2.50, en goede en mindere soorten van f 10 a 12 per hecto liter; rogge bij goeden aanvoer in puike quaJiteit tot vorige prijzen verhandeld, mindere onbegeerd; voor de Zeeuwsche en Vlaamsche werd van 9.50 a /"9.75, en voor de Noord Babsntscle van 9.25 a 9.60 per hectoliter besteed; wintergerst 25 cents per hectoliter lager afgegeven en zoroergerst als voren verkocht; voor de wintergerst bedong men van /8 a 8.50, en voor de z oir-er gerst van f 7.25 a 7.60 per hectoliter; haver bij goeden aanvoer ruim prijshoudend; de lange bracht van f 3.75 a ƒ5, en de korte van 4.50 a ƒ5.50 per hec toliter opterwijl men voor 77/78 pond inlandscbeu voer 11.25, en voor 72/73 pond dito 10 75 a 10.50 per 100 kilo bedong; van boekweit werd opgegeven Noord Brabantsche ƒ2.60 a /2.65 per 2100 kilo; paar- denbooneu als voren, van 8 tot ƒ8.75 per hectoliter; duivenboocen als vorenvan 9 tot 9.75 por hectoliter schapenhoonen als voren, vau 8.60 tot ƒ8.75 per hectol.; witte boonen als voren; Walchcrsche van 14.50 a 15, en Zeeuwsche naar deugd van ƒ12.75 a ƒ13.50 por hectoliter; bruine boonen 25 cents per hectoliter lager bij een ruimen aanvoer; Walchersche van 13 a 13.25, en Zeeuwsche naar qual.tsit van 9 a 10.50 per hectoliter; blauwe erwten als voren; mooie quaiiteit verkocht van 9.50 a 9.75en mindere van 9.30 a 9.50 per hectoliter; voor blauwe mesting erwten be dong men van ƒ9 a /9.25 per hectoliter; schokkers verkocht naar deugd van 9.50 a ƒ11.50 per hecto liter; hennepzaad geveild van /8.75 a 9 per hecto liter; van koolzaad werden geene afdoeningen bekend; kanariezaad als voren verhandeld; mooi 12 a 12.50, minder ƒ11 a ƒ11.75 per hectoliter; van mosterdzaad werd bruin van f 22 a /24, en geel van f 11 a /15 per hectoliter geveild. Botterdam 24 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd 952 runderen, 139 vette, 203 nuch tere kalveren, 64 schapen, 346 varkens en 116 biggen. Buuderen lcqual. 90, 2equal. 70; kalveren lequal. 115. 2° qual. 95schapen 80 cent. vlissingen. 24 Maart. Boter 1.35 a 1.25 per kilogram. Prijzea vun eiiocten. Amsterdam 24 Maart. Nederland. Certilic. Werkelijke schuld. pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4J dito exploitatie Ned. Sfcaatssp. België. Certificaten bij Rothschild >i\ Frankrijk. Inschrijvingen. 3 dito 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 i 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 dito 1000 18665 dito L. 100 18725 Loten 18665 Obifg.Hope&C°.Leenii>g 1860 4i Certific. dito 4 In8eriot.Stieglitz &C°.2ia4L. 4 Obligatiën 1887—69 4 Certificaten6 Aand. Spooiw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito 4 Aand. Balti6cbe spoorweg 3 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 dito dito Je-lez Orel.5 dito dito Oharkow Azow. 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Oblig.metall.inzilverJan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buiten! 3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. Obligatiën3 n Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 n Amerika. Obi. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam v Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Obl. St. Paul&Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 1863 44 dito 1865 5 Mexico. dito 18513 G.enada. dito 6 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 5SU 691* 92* 141* 100* 263 92* 76f 80A 239* 125 98 97* 95* 79* 64* 64A 60A 60* 1016 18 m 43* 39 70* 99* 102* 91* 80 15* 89* 95A Prijzen van coupons. Amsterdam, 23 Maart. Metall. ƒ22.12*; dito zil ver 23.37*; Dito Eng. per f 11.70; Eng. Russen ?e.r.£ £r-~A£ngV,P™t,lgfl1 vets.rn.m-, Franaehe f56; Belg. f56J; Praia, f34; Hamb. Riwsen f314- Rassen in Z. R. f 324 1 Pools, in Fl. f Napelschë f 1 Spaansehe piaster f Spaansohe in ir. 1000 f— Amerikaanse!» dollars f2.41; papier f 2.131- Turken a

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3