MIDDELBUR GSCHE COURANT. 4 F 72. Woensdag 4 dfe mm 25 laait, 1874. 'W r>it blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rra.franco is f' 3.550. Middelburg 24: Maart. De leden van de eerste kamer der sta ten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag den 9,n April a., des avonds te acht uren. Naar wij nader vernemen, bedraagt het aantal lijders alhier tengevolge van het gebruik van leverworst onge veer 200. Hoewel sommigen in zeer gevaarlijken toe stand verkeeren is, in strijd met het loopende gerucht, tot dusver nog geen hunner overleden. Het scheikundig onderzoek is nog niet aigeloopen, zoodat ten aanzien van de oorzaak der vergiftigingsverschijnselen niets met zekerheid te zeggen valt zoolang het rapport der schei kundigen niet is uitgebracht. Wij i erneinen evenwei dat geen sporen van metaal vergiftiging gevonden zijD, maar dat het vermoeden bestaat dat de oorzaak gele gen is in het varken waarvan de leverworst is gemaakt. Dat varken werd Woensdag der vorige week uit Rot terdam hier aangebracht eii is Donderdag geslacht, na voor en na de slachting door de keurmeesters te zijn goedgekeurd. Het van dat valken nog overgebleven vleeseb, spek enz. is heden morgen door de politie mede in beslag genomen. Ook bij een persoon te Arnemuiden zijn dezelfde vergiftigingsverschijnselen tengevolge van 'het gebruik van dezelfde leverworst waargenomen. De burgemeester van Amsterdam is gisteren middag bij Z. M. den koning ontboden ter b3sprekiug der feeste lijkheden op 12 Mei a. De staatkundige vereeniging Staatsburgerschap te Heerenveen heelt bij acclamatie besloten aan profes sor Vissering een adres van adhaesie te richten met het slot van zijn brief aan den heer Gratama. De Leidsche courant verneemt, dat de senaat der hoogesehool aldaar heeft besloten bij de tweede kamer der staten generaal in te dieneD, en tevens heeft vastgesteld, een adres, waarbij bij zijne adhaesie aan het thans aan hangig ontwerp van wet op het hooger onderwijs in het algemeen te kennen geeft. Met betrekking tot de aansluiting van den Noor derspoorweg van het Duitscbe spoorwegnet deelt de Berliner Bürsen-Zeitung mede, dat het plan tot die aansluiting gebaseerd is op een verdraghetwelk den 16cn November 1861 gesloten is tusschen het voormalige koninkrijk Hannover en Nederland. Reeds vóór een jaar hadden de Pruisische kamer van afgevaardigden en de Oldenburgsche landdag de vereischte gelden voor den aanleg toegestaan, maar verschillende locale belan gen en invloeden veroorzaakten dat telkens het tech nisch onderzoek word uitgesteld. Volgens het thans lusscben Pruisen en Oldenburg gesloten verdrag zal Oldenburg den aanleg en het beheer vau den spoorweg op zich nemen en Pruisen een subsidie geven van 351,000 Thaler, 300,000 Thaler als bijdrage tot het bouw-kapitaal, 25,000 Thaier voor eeD aan de spoor wegbrug te eiationeeren sleepboot aan de stad Papen burg en 26,000 Thaler voor den houw van een station bij do aansluiting der lijn te Ihrhove. Met den aanleg dor lijn IhrhoveNieuweschans zal het laatste gedeelte der zeer belangrijke kuat-baan voltooid zijn, die van de Nederlandscbe haven Harlingan over Leer, Bremen, Hamburg en van daar verder naar de Oostzee loopt. Onze Haagsche correspondent schrijft ous: „De irilicbfiDgen van den minister van koloDiëu over de expeditie naar Ateji hebben een goeden indruk ge maakt, zoo mede zijne gulheid in het overleggen van bescheiden. Jammer maar dat er zoo weinig voor het publiek bestemd zijn, hetwelk thans genoegen moet nemen met eene reeks stukken, deels reeds volledig van vroeger bekend, die op den avond van 's ministers rede voering, wonderlijk door elkander gehaspeld, in de Staats courant verscheen. Dat de loop van de expeditie eone verandering in de politiek tegen Atsji veroorzaakt zal iedereen begrijpen, ook al betreurt hij dat de bevredi gende schikking met Siak niet met Atsji kan worden nagevolgd. Niettemin zal er denkelijk over eenige da gen weer een Atsji-debatje plaats hebben, waarin aan de heeren Nieratrasz, van Lijnden, vaa Zuylen en ande ren de gelegenheid zal gegeven worden om voor 't laatst vóór bet rece3 nog eens flink den mond te roeren. „Jammer is 't zeker dat de expeditie politiek niet evenzoo van 't leien dakje is gerold als militair. Een tractaat met den sultan badde dan aan den generaal van Swieten de gelegenheid gegeven om evenals de Engelsche generaal na. het in brandstellen vanCoomas sie, met zijne troepen terug te trekken en de zaak als geëindigd le beschouwen. Dit had ongetwijfeld meer éclat gemaakt. Maar toch ligt er wel een kiem van voldoening in den loop, dien de zaken nu genomen hebben. Dat men op de betuigingen en de tractaten van de Atsjineezen al eveu weinig staat kan maken als op die van de Ashantijnen weet nu iedereeD, en wat zou dan een tractaat geholpen hebben Misschien zou binnen weinige jaren weer een nieuwe expeditie naar Atsji moeteD zijn ondernomen en dien tussrcrieatijd zouden onze trouwelooze vijanden, geheel aan zich iétven over gelaten zijnde, wel weder niet ongebruikt hebben laten voorbij gaan. Doch bij het brengen van het rijk onder direct bestuur, kostbaar als het zijn mag, blijft men meester en kan men zich althans tegen die gevaren vrijwaren. Maar in elk geval komt thans voor de re geering de zeer gewichtige vraag aan de orde welke politiek zij op Sumatra zal te volgen hebben. Voor den stilstand en weifel moedig beid, waarover op Java geklaagd wordt, bestond op dit eiland aanleiding om dat er met een oud en, welke deugden het wellicht vroeger moge gehad hebber, thans algemeen veroordeeld stelsel moest worden gebroken, en in zulke omstandig heden eene regeering, wil ze Diet van onbesuisdheid verdacht worden, te recht Voorzichtig en behoedzaam haren weggaat. Deze reden bestaat echter op Sumatra niet; daar althans in Atsji komen wij in een niet kunstmatig ontwikkelde Oostersche maatschappij. Nu heeft Nederland eene uitstekende gelegenheid om te toonen of het eene plaats verdient onder de koloniale mogendheden ea of het, waar het de hauden geheel vrij heeft, de fouten zal weten te vermijden die men aan ons koloniaal beheer, zij 't ook onbillijk omdat men de bijzondere omstandigheden van Java nietke^t of uit het oog verliest, in het buitenland pleegt te verwijten. „Met deze groote verzwaring van de taak des minis ters van koloniën schijnt het bijua ongelooflijk dat de beer van de Putte het beleid van onze marine er bij zou blijven waarnemen; en toch wordt mij dit opnieuw verzekerd en er zelfs het wel iets bewijzend feit bij aangevoerd, dat de minister reeds een officier van marine, den luitenant ter zee der eerste klasse jonkheer van der Wijckals adjudant zou hebben aangesteld. Over het algemeen vind ik het vreemd waarom een administra tief hoofdambtenaar, zooals de minister van oorlog en van marine, een adjudant zou moeten hebben. Zal het een minister van bianenlandsehe zaken in het hoofd komen een burgemeester of zijn ambtgenoot van fiuan- ciëo om een ontvanger of brievenbesteller tot adjudant te benoemen Maar waarom dan cloea de militaire ministers dit? En wat meer is, waarom moet dit een, interimair of definitief, burgerlijk hoofd van een dei- militaire departementen dan doen? „De heer vaa de Putte is echter, dat moet gezegd worden, Diet bang voor werk. Ik verneem dat de zaak der spoorwegen op Java weder met kracht aan hel departement in behandeling is genomen eu dat de minis ter gelukkig voor de schatkist! ook den raad van andere deskundigen inroept dan van den ntaf dei- bekende bankierscommissie. Nu ziju alle deskundigen wel altijd duur, maar wie het rapport, dor bankiers- commissie gelezen heeft zal mij wei willen toegeven, dat deze commissie wat do duurte betreft, 'ttoch wel van alle anderen wint. „Ik sprak daar over de marine: het zal u zeker wei belang inboezemen dat bij den doortocht van den kei zer van Rusland doi-r ons land, ons gepantserd eska der, monitors en rammen, te Vlissingen zal geposteerd worden om den scheepgaanden soeverein buide te be wijzen. Daar tegelijkertijd cea Russisch eskader ter reede verschijnen zal om den czaar over het kanaal naar Engeland te begeleiden, zal er dus te Vlissingen in het einde van April of het begin van Mei een bui tengewoon maritiem schouwspel te zien zijn, dat de schoonste zeehaven van ons land ten volle waardig zal wezen. Moge de Nederlaudscue koopvaardijvloot zich bij die gelegenheid niet onbetuigd* latenVan het oprichten van een maildienst tusschen Harwich ea Vlis singen met subsidie van ons gouvernement, zoo ik mij niet vergis in uw blad het eerst vermeld en waarvan werkelijk sprake is geweest, verneem ik au weer niets. Wij blijven liever vau een ander afhankelijk, al worden wij slecht bediend en dat is met de buiteniandsche postgemeenschap het geval dan dat wij een cent. nuttig besteden. De heer Godefroi heeft dat punt in de tweede kamer dezer dagen nog aangeroerd maar, dea heer van Dolden kennende, verwacht ik niet anders dan dat hij nu den doove eecs tegenover den heer Godefroi spelen zal." üeiioemingen en bestuiten* RIDDERORPEN. Vergunniog verleend aan A. Cler mont directeur van dea Luik-Maastrichtscben spoorweg, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot kantonrechter te Sliedrecht uir. J. C. Tak, kantonrechter te Sluis. marine. Bepaald dat Zr. M8. adjudant in buitenge- woneu dienst, de vice-admiraal O. A. Ühlerbeek, be schouwd zal worden met den 15on Januari jl. eervol te zijn ontheven van de betrekking van-;' der zeemacht en chef van bet departement ttcr marine in Nedcriandsch-Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten. Kerknieuws. Bedankt voor de beroepen naar Pernis en naar Uithoorn door den heer A. Brinkpredikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Neuzen. De kerkeraad der Christelijk gereformeerde ge meente te Bruinisse heeft, om te voorzien in de vacature, die weldra ontstaat door het ven rek van den heer J. A. iiiercq, het volgendo drietal van predikanten ge maakt: de heeren M. Kealemanste Middelburg, J. W. A. Notteu, te Leeuwarden, eu P. den Boer, te Veere. Hieruit zal den 30en dezer een beroep gedaan worden. Marine en leger. De luitenant ter zee ie klasse E. L.Ehnle, dienende ais 1° officier aan boord van Zr. M8. raderstoomsehip Valk, wordt met den lpn April a. in die betrekking vervangen door den luitenant ter zee lc klasse W. J. A. Nolthenius. Vau de zes adspiranten, die van Maandag tot Don derdag in den Haag aaa het examen voor officier bij het Oost-Indische leger deelnamen, zijn 5 toegelaten en 1 afgewezen. Toegelaten z:ju de heeren: Kirchner, van het le regiment iaianteiiela Feber, 4e regiment le Grand ea Menno, 6e regiment; de Weertb, régiment grenadiers eu jagers. Daarna is het examen voor het volgende zestal aangevangen. Leiduch dagblad.) Rechtzaken. Bij bevelschrift der airondissements rechtbank te Zierikzee, is naar den procureur generaal bij het pro vinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen Leendert Janssens, oud 59 jaren, commissionair, wonende te Scher penisse, thans voortvluchtig, ter zake: dat hij als agent van den directeur der naamlooze maatschappij „Suere- rie de Schooien" in België, valsche contracten, door hein opgemaakt, aan voormelden directeur heeft overgelegd, volgens welke hij in de maanden Maart, April en Mei 1873 is overeengekomen met de landbouwers A. Hage, te Scherpenisse, L. de Keyzer, C. de Wilde eu A. Har- tog te Westkerke, gemeente Scherpenisse, Jacob Hage, J. Bogerd en II. Bogerd te Poortvliet en M. Mol te Sint Maartensdijk, dat deze op zekere voorwaarden een gedeelte land zouden afstaan aan gezegde maatschappij, waarop beetwortclea moestee- worden gezaaid, aan die maatschappij te leveren in 1873, terwijl achterop die contraeten door hem kwijtingen zijn geschreven, volgens welke die landbouwers verschillende sommen als: f 240, f 200, f 200, f 320, 250, f 120, f 360 eu 320 vau die maatschappij op voorschot zouden hebben gekre gen, welke contracten, kwijtingen ea daaronder gestelde handteekeningea zijn geschreven door den beklaagde, terwijl hij ue gelden, daarop van de maatschappij ver kregen, zich heelt toegeëigend; dat hij teveri3 ia voor melde hoedanigheid van bezoldigd agent dier maat schappij den 4eQ November 1873 eene som van 4000 heelt ontvangen, waarmede hij zich heeft verwijderd en sedert spoorloos ia verdwenen, welke gele en hij alzoo heelt weerloos gemaakt en verduisierd. De hooge raad (kimer van strafzaken) deed gisteren uitspraak in de zaak van F. F. J. II. Hussel, drukker te Maastricht, die zich fn cassatie had voorzien tegen een vonnis der rechtbank aldaar en tegen eea arrest van het hof in Limburg, waarbij bij ter zake van me deplichtigheid aan laster, jegens uea commissaris des konings iu de provincie Limburg, is veroordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting en een boete van 500. Overeenkomstig het gevoelen van het openbaar ministerie heeft de hooge raad het beroep in cassatie ten aanzien van het vonnis niet ontvankelijk verklaard en dat tegen het arrest ingesteld verworpen. Het Vaderland.)

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1