MIDDELBIJRGSCHE r 7i. 1874. Dinsdag COURANT. 24 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den bondag, den Zea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 21 Maart. Dezer dagen zijn in een groot aantal huisgezinnen alhier vergiftigingsverschijnselen waargenomen na bet gebruik van leverworst: sommige daarvan in hevige mate. In al de gevallen was de worst herkomstig uit denzelfden spekslagers win kei, hetgeen eveneens het geval was te Goeswaar dezelfde vergiftigingsverschijn selen na het gebruik er van zijn waargenomen. De oorzaak wordt vanwege het geneeskundig staats toezicht onderzocht en do voorraad worst, in den be doelden winkel aanwezig, is door de politic in beslag genomen. Jn de Staats-courant van Zondag en Maandag 22 en 23 dezer is opgenomen de bij koninklijk besluit van 3 Februari jl. goedgekeurde akte van oprichting der naamlooze vennootschap: Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen. Deze vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van vijftig jaren. Haar zetel ïb gevestigd te Vlissingen, alwaar ook de vergaderingen worden gehouden. In buitengewone gevallen kunnen, op voorstel van de directie, commissarissen en directie ook elders vergaderen, mits met goedkeuring van den president-commissaris. Het doel der vennootschap is het exploiteeren van de aan de maatschappij in eigendom op te komen onroerende goederen, zoo door bebouwing, verkoop, verhuring als anderszins, alsmede van de door baar te maken ban- delsterreinen en inrichtingen te Vlissingen. De maat schappij stelt zich verder voor, om bij de regeering de noodige stappen te doen om van baar te bekomen de concessie tot exploitatie der havens te Vlissingen. Wan neer de maatschappij deze concessie zal hebben erlangd zal er, zoo noodig, deswegen3 een nieuw coutract wor den opgemaakt en geteekend. Het kapitaal der maatschappij is gesteld op een mil- lioen zes maal honderd duizend gulden, gesplitst in drie duizend twee honderd aandeelen, ieder groot vijf hon derd gulden. Tot deelneming in dit kapitaal hebben zich verbonden de vennooten: Jacques Errera Oppenheim vijf honderd aandeelen; Baschwitz c°. drie honderd aandeelen; de Rheinische Baugesellschaft drie honderd aandeelen; de Rotterdamsche handelsvereeniging drie honderd twee en zeventig aandeelen; de Rotterdamsche bank twee hon derd twee en vijftig aandeelen; de Commanditaire bankvereeniging Rensburg van Witsen vijftig aan deelen; Ernest Paul Grisar, zoo voor zich zeiven als voor anderen, twaalfhonderd vieren veertig aandeelen; Loui9 de Groof honderd twintig aandeelen mr. Willem Hugo 'sJacob twintig aandeelen; en H. van Volleuho- ven en c°. twee en veertig aandeelen. Al deze aandeelen worden in geld gefourneerd, met uitzondering van do aandeelen, genomen door de vgd- nooten der Rotterdamsche Handelvereeniging, Erust Paul Grisar, Louis de Groof en H. van Vollenhoven c°., naardien door deze vennooten onroerende goede ren in de vennootschap worden ingebracht, als storting op hunne aandeelen. Het beheer der zaken van de maatschappij is, onder toezicht van commissarissen, opgedragen aan een directeur, tot welke betrekking benoemd is de heer H. van Vollenhoven. De aandeelhouders behouden zich het recht voor om, op voorstel van commissa rissen, de directie met een of meer directeuren te versterken, De directie slaat onder toezicht van commissarissen. Hun getal wordt bepaald en hunne benoeming ge schiedt door de algemeene vergadering. De meerder heid hunner moeten Nederlanders zijn. Tot commis sarissen zijn voor ditmaal benoemd de heeren Jacques Errera Oppenheim, bankier en president der Brussel- sebe bank, wonende te Brussel; Jules Urban, directeur- generaal van de Grand-Central Beige, wonende te Brussel; Eduard Rensberg, directeur van de comman ditaire vennootschap Rensburg van Witsen, wonende e Rotterdam; nF Willem Hugo 's Jacobadvokaat, wonende te Rotterdam; Ernest Otto Schubart, directeur der Rheinische Baugesellschaft, wonende te Keulen; Louis de Groof, koopman en consul van Oostenrijk, wo nende te Vlissingen en Friederich van Overzee, koop man, wonende te Rotterdam. Ieder jaar treden twee commissarissen afdealtre- deuden zijn dadelijk herkiesbaar. De algemeene vergadering wordt door commissarissen bijeengeroepen zoo dikwerf de directie of commissa rissen dit noodig achten, hetzij tot uitvoering der bepalingen van de statutenhetzij in het belang der maatschappij. Ieder jaar wordt tenminste éen algemeene vergade ring gehouden, uiterlijk in de maand Juni. De eerpte algemeene vergadering wordt, zoo directie en com missarissen niet tot vroegere belegging besluiten, gehouden in 1875. Het uit de gewone opbrengst overblijvende, na aftrek van alle kosten en afschrijvingen, van datgene wat de commissarissen ieder jaar voor de reserve zullen bestemmen, is winst. Deze winst wordt, na aftrek van 5 percent voor de aandeelhouders over de ge storte kapitalen, verdeeld als volgttachtig percent aan de aandeelhouderstien percent aan de commis sarissen tien percent aan de directie. Zoolang de directie slechts uit den persoon bestaat, zal hij vijf percent dier overwinst genieten. De commissarissen zullen, op voorstel van den directeur, beslissen wat met de overige vijf percent zal geschieden. Bij even- tueele vermindering van bet kapitaal met veertig percent, blijkbaar uit de vastgestelde balans, geeft de directie daarvan kennis aan commissarissen en wordt zoo spoedig mogelijk de algemeene vergadering bijeengeroepen, om de ontbinding der maatschappij in overweging te nemen. Z. M. de koning is Zaterdag avond te 6^ uur van het Loo in de residentie teruggekeerd. De VereenigiDg Orde en recht te Gorredijk heeft met 13 tegen 4 stemmen besloten een adres van dankbetuiging te richten aau professor Visseriug te Leiden voor zijn brief aan den heer Gratama. De Standaard verklaart, dat door het besluit tot toelating van dr. Knijper als lid der tweede kamer is uitgemaakt, dat om als lid te worden toegelaten een emeritus-predikant niet tevens zjjn ontslag behoeft te vragen. In het laatste nommer van zijn Nederlandsehe Ge dachten beweert de beer Groen van Prinsterer dat van het volk dat hem lief heelt en iu welks gebed zijne kracht ligt, met en na bem dr. Kuijper de leader is, niet bij aanstelling of erflating, maar jure suo. Het adres van de Nederlandsehe maatschappij ter bevordering van nijverheid aan Z. M. den koning, strekkende tot het verkrijgen eener rijks-landbouwschool, is, behalve door de Hollandsche en Geldersche maat schappij van landbouw, iu bijzondere adressen aan Z. M., ondersteund door de Maatschappij van landbouw, tuin bouw en veeteelt te Breda eu het genootschap Ur be vordering van nijverheid te Onderdaudam. Uit het bij de tweede kamer der staten-generaal ingediende verslag omtrent den toestand der rijksaca demie van beeldende kunsten te Amsterdam blijkt, dat het aantal leerlingen, hetwelk op 31 December 1872 slechts 28 bedroeg, op 31 December 1373 tot 41 ge klommen was. Van die 41 zijn 21 ingeschreven voor alle lessen, 14 voor de lessen die vier- of meermalen 'a weeks worden gegeven, en 6 uitsluitend voor den cursus in de schoonheidsleer en kunstgeschiedenis. De commissie van toezicht wijst op de wenschelijkbeid van uitbreiding van bet getal docenten, waarin naar haar oordeel zal kunnen worden voorzien door de aanstelling van leeraren in bijzondere vakken, zoodat niet voor alle onderdeelen van het onderwas hoogleerareu zullen behoeven te worden benoemd. Bij den gemeenteraad van Utrecht is ingekomen een adres van den heer F. 's Jacob, directeur-generaal det staatsspoorwegen, houdende mededeeliug, dat de exploi tatie-maatschappij voornemens is het terrein van de voormalige hofstede Damlust aan bet rijk te verkoopen voor militaire doeleinden, met verzoek dat de raad, wiens vergunning daartoe wordt vereischt, deze ver- leene. Burgemeester en wethouders adviseeren gunstig. Zooals men weet waren reeds lang geruchten in omloop, dat het rijk de hofstede Damlust wilde aankoopen voor een artillerie-park. Beuoemingen eu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan P. J. van der Mey, directeur der stearine kaarsenfabriek te Brus sel, tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Karei III, hem btj besluit van den 4ïn Januari 1873 door Z. M. den koning van Spanje geschonken; aan m*. R. E. N. d'Abo, te Soerakarta, tot het aannemen der decoratie van koinmandeur 2e klasse der Wasa-orde, hem door Z. M. den koning van Zwedeu en Noorwe gen geschonken, en aan A. J. W. van Delden, voor zitter der kamer van koophandel on nijverheid te Batavia, tot het aannemen der decoratie van ridder der orde van het legioen van eer, hem door den president van de Fransche republiek geschonken. ministerieels departementen. Benoemd tot hoofd commies bij het departement van justitie mr. J. F. AlewQn, thans commies. rechterlijke macht. Benoemd tot substitnut- griffier bij den hoogen raad der Nederlanden mr. B. Er- merins, thans Bubstituut-griffier bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Groningen, ter standplaats de gemeente Gro ningen, m\ P. L. de Gavere, candidaat-notaris, thans griffier bij het kantongerecht te Zaandam, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Helder, A. H. Jansen, thans ontvanger derzelfde mid delen te Purmerend c. a. Opgeheveu het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Halsteren c. a., zooals bet thans bestaat; de gemeente Halsteren toegevoegd aan het ontvangkan toor der directe belaatiugen, iQ- en uitgaande rechten en accijnsen te Bergen op Zoom, en de gemeente Nieuw Vosmeer aan dat der directe belastingen en accijnsen te Steenbergen c. de gemelde kantoren gelaten onder het voortdurend beheer van do tegenwoordige titularisseu, to wetendat te Bergen op Zoom, onder het beheer van den ontvauger L. M. van Kooten, en dat te Steenbergen, onder het beheer van den ontvanger J. A. Bouwhuyzen. Kerknieuws. Dr. G. J. Vos Azn., predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier, heeft gisteren aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij voor het beroep naar Harliugen heeft bedankt. Gisteren had te Anemuidea de bevestiging en intrede van dea beroepen predikant plaats. De consu lent, de beer S. G. Geertsema Beckeringh, predikant te Kleverskerkeleidde hem des morgens tot de ge meente in sprekende naar aanleiding van Math. V16. Des namiddags aanvaardde do beroepen predikant, de beer I. M. Rutte, zijn dienstwerk met eene rede naar aardeiding van Psalm 4 vers 76. Koloniën. berichten van het oorlog3toonëel. In de zitting der tweede kamer van de staten-generaal van Zaterdag jl. deelde de minister van koloniën mede, dat hij met de laatste mail had ontvangen het politiek verslag van generaal van Öwieten en den gouverneur-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1