Koeken voorgedragen. Het kwam, zonder eenïge reden aan te voe;ei, hierop neder, dat do eisch van den voor- maligen predikant Koeken, het opioepen van den kerke- raad, hem ontzegd moest worden. Slechts werd aau- gevoerd, dat bet, naar bet inzien van den heer officier, niet, gebleken is, dat er te Moerdijk een kerkeraad bestaat. Gemengde berichten. Woensdag waren twee kindereD, een jongen en een meisje van een der wachters aan het 6tation van den Hollandscben spoorweg te 's Gravenhage, in een wagon, die aldaar op het terrein stond, geklommen om te spelen, toen dit voertuig aan den trein weid ge haakt die gereed stond naar Delft te vertrekken, zonder dat de kinderen het bemerkten. Spoedig daarop stelde de trein zich in beweging, en de kinderen, die zich alleen in den wagen bevonden, moesten tegen hun zin meerijden. Onderweg is de jongen uit een der raampjes op den weg gevallen, missch en wel doordien hij wat ver naar buiten reikte om alarm te maken. liet meisje bleet stil zitten en kwam behouden te Delft, waar zij haar wedervaren verhaalde. Daarop werd onmiddellijk naar 's Gravenhago getelegrapheerd welk ongeval den knaap was overkomen. Onmiddellijk begaf men zich op weg om den joDgen op te sporen, cn weldra vond men het kind, tot ieders verbazing, geheel ongedeeld. Het meisje werd met den eerstvolgende^ trein naar den Haag teruggezonden. Te Brielle is door het rijk bij publ ie ken verkoop voor f 6000 een huis aangekocht om als postkantoor te worden gebruikt. Te Eindhoven kregen in de vorige wtek twee bedelaarsters uit Zeelt, de eene een klein kijfachtig dwergje en de andere een invalide met éen arm, twist en wel zoo erg, dat zij handgemeen raakten. Als twee furiën sloegen zij op elkander in; de eenarmige kreeg haar tegenpartij zoo geducht te pakken en takelde haar zoo vreeselijk toe, dat de ongelukkige gansch bebloed het strijdperk vei liet; zij was een gedeelte van haar wang kwijt, welke door de andere, naar men zegt, bij gemis van baar óene band met de tanden gedeeltelijk was afgerukt. -ï- Uit Deventer wordt gemeld, dat bet testament van wijlen mevrouw de weduwe Ekstein-Cortheyligers, waarbij deze haar geheele vermogen aan deNederland- sche vrijmetselarij heeft vermaakt, aanleiding zal geven tot eene procedure, omdat de vrijmetselarij niet als rechtspersoon ia erkend. Eergisteren avond wilde aan het station Breukelen even vóór het passeer en vau den tiein van 7 uur 20 uit Utrecht een jeugdig ambtenaar over het spoor loopen maar struikelde en vieldo trein heeft hem een been en een voet afgeredenaan de gevolgen waarvan hij reeds is overleden. De weduwe de By en haar zoon Pad hebben zich in cassatie voorzien tegen het airest van het Lof van assises van West-Vlaanderen, waarbij zij veroordeeld zijn wegens medeplichtigheid aan diefstal, gepleegd door den jongen de Kerckhove. Graaf van Waldeck beeft den 18en dezer,temid den van verscheiden vrienden, ia het genot eener uit muntende gezondheid zijn 109cn verjaardag geviei d. Hij is het 21* lid zijner familie, die meer dan 100 jaren oud is geworden; zija grootvader bereikte zelfs den ouder dom van 162 jaren. De Franscbe nationale vergadering heeft een krediet van 100,000 franken toegestaan vcor het bestrij den der oakosten van de Fiarsche geleerden: die den dooltocht van Venus over de zonneschijf zullen waar nemen. In Spanje zijn valsche bankbiljetten van 4000 realen in omloop gebracht. In Canada is een steenoven opgericht, die met afval van de petroleum-distillatie gestookt wordt. De bek waaruit de vlam komt, is beweegbaar en kan op verschillende punten gericht worden. Volgens het Oil journal geschiedt het stoken van den oven in korter tijd dan met hout of steenkolen het geval is. Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden Damiddag is alhier bij inschrijving en opbod te koop aangeboden het badhotel te Domburg, met daartoe behooieod terrein, samen groot 1.26.60 hectaren. Verkocht voor f 13,200. Thermometerstand. 20Mrt.'sav.llu.42 gr. 21 'smorg.7u.3Dgr.s,midd.lu.51gr.,sav.6u.49 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 20 Maart. Nader venlag.) De heer dT. A. Kuyper werd door den voorzitter be- eedigd en nam zitting. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over het wetsontwerp tot overbrenging van enkele bevoegdheden der arrondiesements rechtbanken tij de k^ntongfrechten. De heeren Lenting, Godefroi en Sandberg voerden achtereenvolgens het woord tot bestiijdiDg van de hee ren Beremaeu en WiDtgens. De verschillende sprekers verdedigden bet wetsont werp, op gror d van den vermindei den aanslag en van de besparing van tijd en kosten die, ten voordeele der justiciabelen, in deze in dcc wareo zin des woords personae mserabiles, daarvan het gevolg zouden zijn. lteeds door dezen enkelen „utiliteits grond", waarvan de heer Bergmatin gewag had gemaaktwas de voor dracht gerechtvaardigd. Kon men nu veilig de beslis singen en zaken de volontaire rechtsmacht betreff ude aan den «llóensprekeadea rechter toevertrouwen Tegen de schildering, door den heer Bergmann van den kantonrechter gegeven, kwamen de verschillende sprekers met nadruk op. Ware die schets juist, con sequent ware 't din den unicus judex nit geheel onze rechtspleging te doen verdwijnen. Maar juist in deze zaken is de kantonrechter de aangewezen rechter. De mogelijkheid ontstaat zoodoende voor de ercotste eenvoudigheid bij de behandeling dezer zaken. Persoonlijke aanraking tusschen den rechter en de jus titiabelen is in dat geval een wezenlijk voordeel; want hier trelt men aan de patriarchale jurisdictie, waarvan men zoo dikwerf gesprekeo heeft. Eu meent men, dat de collegiale rechter meerdere waarborgen schenkt, dan vergete men niet dat het hier niet aankomt op een rechtsetrijd, maar op het familiebelang van den ver zoeker of dengene dien zij vertegenwoordigt. Het bomt. hier aan op een onderzoek dat zelfs ligt buiten de bevoegdheid van den collegialen, eu binneu het bereik en den kring van den plaatselijben rechter, wieDs bepeiktere territoriale jurisdictie zich daartoe meer leent. De heer van der Does do Willebois verdedigde ook het wetsontwerp, doch meer bepaald omdat het door uitbreiding en verhefliug van den werkkring des kan tonrechters diens positie van lieverlede zal releveeren, zooals men steeds gewenscht had. Wat bij deze wet hun overgedragen wordt, is wel niet van zooveel ge wicht, maar de belangen der justiciabelen wettigen haar en de regeling der jurisdictie ligt niet zoozeer in rechts gronden, als wel in de appreciatie der waarborgenen deze zullen in de rechtstreeksche aanraking met de justiciabelen eerder meer dan minder gevonden worden De heer Messcbert vau Vollenhoven, op dezelfde gron den a!s de eerste drie sprekers het wetsontwerp verde digende, had evenwel gaarne de emolumenten afgeschaft eu door een verhoogd traktement vervangen gezier, en wilde het openbaar ministerie ook in zijn waarde laten en het Leo. en van den minister bij de rechtbanken in deze zaken niet afschaffen. De heer Hey deDrijck meen de, dat de voordracht van meer dere emolumenten, later in ontwerp gebracht, streed met 's ministers oorspronkelijke verklaring in de memorie van toelichting dat de nieuwe bemoeiingen geene hoo- gere bezoldiging behoefden. De minietcr van justitie merkte in zijn antwoord op dat toen hij dat schreef de nieuwe rechterlijke organi satie aanhangig was, die verhooging van de vaste trak tementen beoogde, doch dat sedert het uitzicht daarop zeer is verminderd. Hij verdedigde verder het wets ontwerp tegen de gerezen bezwareD, daaibij, op 't voet spoor van den beer Godefroi aanwijzende, dat bier niet een „losse greep" wordt gedaac, maar een bepaald en afgebakend geheel wordt geregeld. Wat de zaak zelve betreft, het criterium voor de regeling moet gelegen zijn in 't belang der justiciabelen, en niet al to groote waarde moet worden gehecht aan de bemoeiingen van het open baar ministerie in de voluntaire jurisdictie. De kanton rechters zijn ook beter dan dezen met d.e bijzonderheden van lamilie zaken bekend; zij kennen alle boedelschei dingen en wat hun ijver tot nauwgezet onderzoek, huuue zelfstandigheid en volharding betreft, daar voor bebceft men wel 't minst van alles te duchten van de jeugd van sommige dier rechterlijke ambtenaren. Nadat de heeren Wiutgens en Bergmaan en de mi nister hadden gerepliceerd, kwamen iie artikelen in behandeling en werd na eeüigc discussie op artikel 1, in ttiijd met het gevoelen van den minister, met 37 tegen 22 stemmen een amendement van den heer vau Lijnden aangenomeD, waardoor behouden blijven de c-nciusicn van het openbaar ministerie, waar cieze zijn voorgeschreven in de artikelen van het burgerlijk wet boek, welke de bevoegdheden omschrijven, die vau de rechtbanken van de kantonrechters zullen overgaan. Op artikel 2 werden velschillende amendementen voorgesteld cn deels weder ingetrokken, doch do dis cussie daarover liep niet teneinde en zal hervat worden na afloop der interpellatie-Messchert. Aan 't einde der zitting heelt do heer Storm van 's GravesanUe rapport uitgebiacbt over de stukken in zake van den spcoi weg van Rotterdam naar den nieuwen Maasmond. Over de conclusie zal op een nader te be palen dag worden beraadslaagd. Zitting van Zaterdag 21 Blaart. Ter telegraaf In antwoord op de interpellatie van den heer Mes- schort van Vollenhoven betreffende de aangelegenheden te Atsji, heeft de minister van koloniën verklaard, dat voldoend materieel, personeel en geldelijke middelen vooibanden zija. Het doel der regcering met de expeditie was aanvan kelijk de integritoit van Atsji te handhaven onder waarborgen gelijk voor Si*k bestaaD, maar wegens latere omstandigheden is besloten tol eeu blijvende militaire vestiging. Inmiddels zal men van de staatjes op do West- eu Oostkust de erkenning van onze sou- verciiaiteit trachten te verkrijgen, om dan later verder te zien hoe men zal haudelen. De staat van gekwetsten en gesneuvelden komt voor in de Java couiant van 10 Maart jl. De minister legt een anntal verschillende stukken over, die diels geheim moeten blijven en deels voor publiekmaking vatbaar zijn. Op voorstel van den heer Nierstrnsz wordt de inter pellatie inmiddels geschorst tot na kennisneming van den iuhoud dier stukker. Het wetsontwerp tot overbrenging van sommige be voegdheden van de arrondissemeuta rechtbanken bij do kantonrechters werd aangenomen met 40 tegen 8 a eroineo. Voor den minister van jast'tie werd een algemeene repeling van de traktementen der rechteilijke ambte naren toegezegd. De heer Godefroi bracht rapport uit over de stukken betrekkelijk de uitzetting van mr. Winckel uit Iud:ë. De meerderheid der commissie stelt voor oin de stukken voor kennisgeving aan to nemen. Het adres der aannemers van het fort tc Pannerdsn is gercnvoieeid naar den minister van oorlog met ver zoek om inlichtingen evenals dat vau gebroeders Schoo- nenburg, aannemeis van het fort te Bylermeer. Id antwoord op de aangekondigde interpellatie van deu heer Idzerda, verklaarde de minister van buiten- landsche zaken, dat den 17 Maart eene oveieenkomst met Prutsen en O.denburg is tot stand gekomen over de aansluiting der spoorweglijn Nieuweschans—Ilirhove spoedig kan eene overeenkomst tusschen Nederland en het Duitsche rijk over hetzelfde onderwerp worden verwacht. De minister van birnenlandsche zaken verklaart, dat hij nog vóór het zomer reces een wetsontwerp hoopt te kunnen indierea tot bekrachtiging der concessio aan hot bankiers-consoitium voor den aauleg van spoorwegen, waarvan het ooi spjon kei ijke p an aange vuld is ten opziente vau lijnen in Noord-Holland en West Friesland eu van Almelo Laar Zwolle, Öuitrntcmö. Algemeen overzicht. Wie zich over de onduidelijkheid en de dubbelzin nigheid der verklaringen van dea hertog de Bioglie verwonderd heeft, zil waarschijnlijk nog minder begrij pen van een brief, door den maarschalk president aan den minister geschreven, waarin hij verklaart zijne vol- komene goedkeuring te hechten aan de door dezen gesprokene woorden. De president voegt er echter eene kleine opheldering bij, door te verwijzen naar zijne eigene toespraak tot de rechtbank van koophandel te Parys. Men herinneit zich dat de maarschalk destijds zeide: „Ik zal gedurende zeven j iren de op wettige wijze gevestigde orde van zaken doen eerbiedigen." Zeven jaren lang weet men dus althans waar men zich aan to houden heeft en de afscheiding tusschen het ministerie eu de legitimisten wordt door deze verklaring eeu wei nig scherper. Hoe zond rling het nu moge schijnen, een groot land voor zeven jaren een voorloopigen regee- ring8vorm te geveD, met bet stellige vooruitzicht dat na dit tijdsverloop alles weer op losse schroeven gezet zal worden, met de zekerheid alzoo dat de verschillende partijen deze jaren alleen zullen gebruiken om zich op nieuw tot den stiijd toe te rusten, de verklaring van den maarschalk geeft voor het oogenblik toch eanige zekerheid. Het kind, dat men wel niet deu naam rei publiek geveu wil, maar dut dan toch ook geen koning schap of keizerlijk heet, zal dus zeven jaar oud wor den, iodien ten minste vóór dien tijd de dood van den grijsaard, wien men de leidiDg zijner eerste jaren heeft toevertrouwd, niet vroeger een einde aan zijn leven komt maken. Heelt deze toest ind eenmaal zoo lang bestaan, misschien zal het Fransche volk er dan behagen in vin den en hetgeen al dien tijd nog slechts voorioopig is geweest, willen bestendigen. Blijkbaar is men op bet Bonapartisme nog altijd het meest verbitterd. Zou het wezen omdat meu die partij het ergst vrt e3t Zeker is het dat de hertog de Padoue, de leider der manifestatie te Cbislehurst, vau zijn ambt als maire der gemeente Conrson d' Aulnay ontzet is. De talrijke maires en andere ambtenaren, die, zoader de reis naar Engeland te hebben gedaan, het echter met den hertog de Padoue eens zijn, zal men wel on gemoeid dienen te laten. Het ultramontaansche blad l'Univers, dat voor twee maanden geschorst is geweest, opeu t ziju eerste nummer met een brief van den paus, waarin de heilige vader den heer Veuillot zijue deelneming betuigt in de door dezeu oader- vondeo onaangenaamheden. De paus zegt dat deze het na tuurlijk gevolg zijn van den ijver des heeren Veuillot voor de „bevordering van het goede" en drukt het vertrouwen uit dat de ijverige redacteur met standvastig geloof betere tijden zal afwachten. Zulke beschouwingen moeten voor het ministerie, dat zich nog steeds het bewind der moreele orde noemt, niet bijzonder aange naam wezen. Ia Engeland begiDt het, met de opening van het parlement, in de politieke wereld een weinig levendiger le worden. De partijen houden banketten en bij .en- komsten teneinde zich over de te volgen gedragslijn te verstaan. Belangrijke discussiën worden niet tege moet gezien. Reeds nu blijkt dat het tory kabinet den ouden weg weder op en de voetstappen der liberalen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2