MIDDELBURGSCHE r 70, laandag 1874. COURANT. 23 Maart. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2®° Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 21 Blaart. In de beden gehouden zitting van de tweede kamer der Btaten-generaal beeft de minuter van koloniën mededeeiing gedaan van een bij de regecring ontvan- gtn telegiam van generaal van S wieten van den 16fn dezer, meldpi.de dat de politiike toestand onveranderd is. Van Toekoo Kali is een blief van adbaesie ontvan gen, dcch de vijandige hooiden beletten zijn komst in bet hoofdkwartier. De vijanden hadden zegt men reeds driemalen tot een algemeeDen aanval besloten, doch de aanvoer ders waren niet opgekomen. De tegenstand bleef passief, behalve dat in het bin- Eenlandxversterkingen werden aangelegd. Simpang Olim en Perlak hadden uitstel voor eene be slissing gevraagd. Radjah Bandara had zijne bemidde ling bij de Atsjineesche hooiden aangeboden, welke was aangenomen. De werkzaamheden aan den kraton vorderen goed; de rivier zal door een versterkte positie worden be- beeiscbt op de passage naar Attji. liet fort Penajing wordt eene redoute. Het schijnt raadzaam om groot Atsji tot een vrij haven te verklaren. Gisteren avond ontvingen wij, na het afdrukken van ons blad, een telegram van Reuter office, den lO*" dezer uit Peuang verzonden, meldende, dat de Nederlanders zich te Atsji versterken en proviand in hunne maga zijnen opleggen. Generaal van Swieten zon den 20,n Maart naar Ba tavia vertrekkenen generaal-majoor Yerspijck met 2000 man achterblijven. De derde expeditie zal in October plaats hebben en de operatiën zullen dan terstond een aanvang nemen, als vóór dien tijd de vrede niet is gesloten. Op do gisteren avond in de concertzaal alhier voor do leden der vereeoiging Uit het volkvoor het volk gegeven tnréa behandelde de heer dr. R. A. Soetbrood Piccardt uit Goes de twee aangekondigde onderwerpen, waarvan het eene Inidde: „Eeoe waarheid die onwaar en een ongeluk dat gelnkkig is" en bet andere: „Losse bladen nit bet dag beek van een reiziger". In de eerste voordracht voerde hij zijne hoorders naar den zolder van een antiquair ot uitdragerswinkel in de Warmoes- straat te Amsterdamwaar verschillende oude voor werpen, als een caiheder, een elstok van zeven palmeen presidentshamereen stoffertje, een lange parasol, een lezenaar, een draaiende stommeknecht, een leuningstoel, een waaier en een schilderijwerden voorgesteld als een gesprek voerende over het opschrift: „Het is niet meer zooals vóór dezen", hetwelk geplaatst was op een uithangbord onder do albeelding van een omgekeerde wereld. Verschillende meeningea voor en tegen werden daaromtrent geuit, die met belangstellende aandacht wer den aangeboord, lo niet mindere mate was dit het geval met de door den spreker medegedeelde bladen uit het dagboek van een reiziger; de losse schetsen van dien spre kend ingevoerden reiziger gaven door de juistheid van voorstelling veel te denken, al werd de ernstige zijde soms door een lachwekkende opmerking minder ernstig gemaakt. Het door een viertal beeren uitgevoerde strijkkwartet van Mozart en de Serenade van Haydn werden, even als de bovengenoemde voordrachten, door de aanwe zigen wier aantal ditmaal niet zeer groot was ten zeerste toegejuicht. G'sfcren avond vierde de Werkmans-zangverceniging alhier, in haar daartoe versierde zaal, het eerste jaar van haar bestaan. Een groot aantal ledca met vrouwen en meisjes waren daar bijeen. Na een welkomstgroet van den voorzitter der Werkmans vereeniging, den heer A. J. AdriaanseD, voerde do zangvereeniging, onder leiding van haren directeur, den heer G. van Velthoven, het eerste nummer van het voor dezen avond bestaande programma uit. Nadat dit geëindigd was bood een der leden namens de zangvereeniging den beer van Velt hoven een fraaien met zilver bewerkten en van een toepasselijke inscriptie voorziecen dirigeerstok aan, als blijk van erkentelijkheid voor zijne welwillendheid en verdienste. Vóór de pauze deelde de penningmeester, de heer K. J. Kuiler, mede dat een geschenk was ingekomen van een elders wonenden begunstiger der Werkman8-vereenigiDg, namelijk een portret van Z. M. den kouing in Iraai vergulde lijst. Toen dit portret onder luide toejuichingen werd tentoonge steld hief de zang\ereenigiDg twee coupletten van het Nederlandsche volkslied aan, welke door alle aanwezigen werden medegezoagen. Na de pauze werd het programma verder uitgevoerd en sprak de directeur der Werkman8-vcreeniging, de heer P. Krijger, t<n slotte nog een hartelijk woord, vooral met betrekking tot het nut der zangkunst, waarna de feestelijke bijeen komst gesloten werd met bet zingen van het Wilhel muslied en nog een paar zangstukjes als toegift. Uit Almelo is aan professor Vissering een adres van sympathie gezondendat door bijna alle leden van den gemeenteraad, van de kamer van koophandel en fabrie ken, van de rechtbank en zeer vele andere ingezetenen geteekend is. Ook de kiesvereeniging Nederland te Delft heelt met algemeene stemmen besloteD een adres vau adhaeaie te richten aan professor Vissering, betreffende den beken den brief door hem aan deo heer Oldenbuis Gratama gezonden. De Standaard verneemt, dat bij den berkeraad der Nederduitecbe hervormde gemeente te Amsterdam een aanvraag is i"gediend om bij het aanstaande kronings feest, op 12 Mei do Nieuwe kerk beschikbaar te ste len voor de plechtigheid der officieele ontvangst van Z. M. den koning. De kerkeraad heeft naar aanleiding daar van uit zijn midden een commissie benoemd om met de Amsierdamsche commissie, van wie het verzoek uit ging, de zaak te beeprekeD. Van de Kaapstad schrijft men aan het Handelsblad „Bij gelegenheid van bet aanstaand kroningsfeest van Z. M. den koning der Nedeilanden, heeft men hier be sloten ook niet achterlijk te blijven in bet betoonen van belangstelling in deze voor Nederland en Oranje heugelijke gebeurtenis, wel geschikt om ook in Zuid- Afrika, waar zich zoo vele Nederlanders van geboorte of herkoust bevindeo, sympathie op te wekken. De eer, vaa het initiatief in dezen te hebben genomen, komt toe aan de rederijkerskamer Aurora alhier, welke kamer een album en eeu geschenk uit dit gedeelte der wereld aau Neêrlands Koning weoscht aan te bieden. Een met warmte gestelde opwekking is vau de daartoe benoemde commissie uit genoemde kamer uitgegaan; die commissie bestaat uit de heeren F. Koster, M. J. Brink, J. M. Belinfante en D. du Toit. Bij de opening, op eergisteren, der stembriefjes, bij herstemming in het kiesdistrict Sneek, ter verkiezing van een lid der provinciale stateu van Friesland ioge- leverd, is gebleken dat waren uitgebracht 1126 stemmen, waarvan echter 19 van onwaarde. Van de 1107 geldige stemmen verkreeg de heer H. Joustra 563 en de heer M. H. Tromp 514, zoodat eerstgenoemde, zijnde de candidaat der liberale partij, is gekozen. De Nederlandsche coDsal-generaal te Londen heeft den heer W. Lemasurier aangesteld tot zijn vice-consul op Gaernsey. De Arnhemsche courant bestrijdt de bepaling van art. 26 van het wetsontwerp op bet hooger onderwijs: „De hoogleeraren worden door ons bentemd en ontsla gen. Door den senaat der uaiversiteit wordt eene met redenen omkleede aanbevelingslijst voor elke openge vallen plaats aan curatoren ingezonden, die deze met hun advies aan onzen minister van binnenlandsche zaken aanbieden." De eamenstc'ling der rechterlijke macht bij coöp tatie, zegt de Arnhemsche courant, is een der grootste gebreken van onze lechterlijke inrichting. Aanbevelen en voordragen is in onze rechterlijke organisatie sche ring en inslag. Do regeering is wel niet gebonden of verplicht uit het lijstje der aanbevoleuen of voorgedra- genen te benoemen, maar zij kan er in den regel niet buiten. De gewoonte ia ook hier tirannieker dan do wet. Ouder den druk der kameraadschappelijke invloeden geeft een minister van justitie gemeenlijk toe, wanneer de redenen om niet toe te geven niet bijzonder klem mend zijn. Onze rechtscollegiën zijn er misschien wel gezelliger om, dat zij tevens vriendenkransjes zijn, maar, aan den anderen kant, zijn zij er ook des te eenzij diger door. Door dit stelsel van aanbevelen en voor dragen van feitelijk zelf-aanvullenis het meerendeel onzer rechterlijke collegiën gewordenwat zoo menig lichaam in Nederlandtot schade der publieke zaak, is eene coterie. Het nadeel van den coterie-geest in het rechterlijke, gelijk in bet politieke, is vrij alge meen bekend. Daarom moet met dat stelsel van coöp tatie worden gebroken; de regeering moet viy zijn in bare keuzeDopdat zij ook ten volle worde verant woordelijk gesteld; zij kan wel raad en voorlichting vragen, maar zij moet weten wie zij kiest en uitslui tend de verantwoordelijkheid dragen. Daarom is de Arnhemsche courant zeer teleurgesteld, dat dat stelsel van coöptatie ook weer voor net hooger onderwijs is voorgesteld, waardoor de verantwoorde lijkheid van den minister van binnenlandsche zaken voor de slechte vervulling eener vaceerende hoogleeraar- plaats gedekt zal worden 1° door de „met redenen omkleede aanbevelingslijst" van den senaat2" door „het advies" van curatoren. Als de keuze slecht is geweest, is dit de schuld van dea senaat die den verkeerdea man aanbeval en van curatoren, die voor de slechte keuze adviseerden. De minister die geene specia liteit in het vak is schuilt achter deze aanbevelers en adviseurs weg, haalt zijne schoudeis op en wascht zijne handen in onschuld. Het gevolg daarvan zal wezen: coterie-invloed van het begiD tot het einde; een systeem van kweekeüugschsp waarin de bescheiden leerling -wordt klaargemaakt om dea ambtgenoot of opvolger te wordtin vau zijnen ouden en geachten leer meester. Ia dit stelsel kan behoorlijk gezorgd worden, dat de jongeren wel even kn^p zijn als de ouderen van wie zij de knnst hebben geleerd, maar niet knapper zijn dan deze. Benoemingen en beslniten. MARINE. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten be drage van /700 'sjaars, de officier van gezondheid 2® klasse bij de zeemacht H. Moermans, wegens onge schiktheid voor den militairen dienst, tengevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken. Onderwijs. Uit Erlangen wordt gemeld, dat professor Selenka van Leiden aldaar is beroepen als hoogleeraar in de zoölogie en vergelijkende anatomie en met den aan vang van het zouier-semester zijne lessen zou openen. Benoemd tot leeraar in de schei-, aard- en delf stof kunde aan de hoogere burgerschool met voortgezet landbouw-onderwijs te Wageningen dr. J. J. van Ra- nesse, thans leeraar aan het gymnasium te 's Graven- hage. De hoogleeraar B. ter Haar, te Utrecht, heeft Woensdag bij de hervatting zijner colleges aan de stu denten medegedeeld, dat hij teruggekomen is op zijn voornemen om het hoog leeraarsambt thans reeds neèr te leggen. Rechtzaken. De heer Molhnyzen, officier van justitie te Breda, heeft Dinsdag jl. zijn requisitoir in de zaak van den heer

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1