yan f 3500's jaars, san dr. A. H. van der Boon Hesch, emeritus hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de hoogeschool te Leiden. Benoemd tot reetor magnificus aan de hoogeschool te Utrecht, voor het academiejaar 1873/74, de hoogleeraar H. P. Gr. Quack. NOTARISSEN. Eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam, op verzoek, aan mr. J. Commelin jr. leger. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van f 1500 's jaars, de luitenant-kolonel L. J. Gr. GijseD, van het 8e regiment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het le regi ment, tot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant F. W. A. baron van Dedem van Dries- berg, van den staf van het wapen, werkzaam bij het departement van oorlog 5 bij het 4e regiment, tot majoor, de kapitein W. G. Weier, van het le regiment; bi) het 8e regiment, tot luitenant-kolonel de majoor M. M. Westenberg, van het 4e regiment. Onderwijs. In de eergisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad van Amsterdam kwam o. a. ter tafel een voordracht van burgemeester en wethouders ter be noeming van een eersten hulponderwijzer aan de open bare tusschecscholen. Als eerste candidaat was op die voordracht geplaatst een Israëliet, de heer H. E. Elte, en daarbij werden overgelegd brieven van den hoofd onderwijzer der school waar de heer Elte bij een even- tueele benoeming werkzaam zou worden gesteld, en van den schoolopziener in het district, houdende be zwaren tegen die benoeming, daar de heer Elte beden kingen maakte om als Israëliet des Zaterdags en op Israëlitische feestdagen onderwijs te geven. De school opziener in de le, 3e en 4° districten van Noord-Holland, de heeren Kappeyne van de Coppello, van Tienhoven en van Waterschoot van der Gracht, hadden zich eveneens tot den raad gewend om diens bijzondere aandacht te vestigen op de buitengewoon belangrijke beteekenis welke de keuze ook voor het vervolg kon hebben, ter wijl zij verklaarden zich volkomen te vereenigea met de zienswijze van deu rechtstreeks bij de zaak belang hebbenden schoolopziener. Over deze quaestio werd een langdurig en belangrijk debat gevoerd, waarin van de eene zijde werd beweerd dat zij, die zich niet aan de wettelijke bepalingen wilden onderwerpen, niet moesten worden benoemd, terwijl van de andere zijde werd betoogd, dat men eenige inschikkelijkheid moest in acht nemeD, daar anders verdienstelijke Israëlieten nooit voor dergelijke betrekkingen konden worden aangesteld. Het resultaat van het debat was dat de eerste can didaat, do heer Elte, niet werd verkozen, maar wel de tweede candidaat, de heer Orbaan, met 15 stemmen, terwijl 14 stemmen op den heer Elte waren uitgebracht. Kerknieuws. Door het kiescollege der Nederdnitsche hervormde gemeente te 'sGravenhage is het volgende drietal van predikanten opgemaakt dr. Gerth van Wijk, te Gro ningen, dr. Hogerzeil, te Arnhem en de heer van Maas dijk, te Haarlem. Marine en leger. De Haagsche Nieuwsbode verneemt uit een doorgaans welingelichte bron, dat het voornemen bestaat om den kolonel van het instructie-bataljon J. C. J. Kempees te benoemen tot gouverneur der koninklijke militaire academie te Breda. De majoor Sierevelt, toegevoegd aan den inspecteur der infanterie, zou in dat geval tot kommandant van het instructie-bataljon worden be noemd en in zyne tegenwoordige functiën worden ver vangen door den majoor Hardenberg, van het 48 regiment infanterie. Bij het te houden kamp van het bataljon mineurs en sappeurs zal naar men verneemt op ruime schaal met de veldtelegraaf gewerkt worden en zal dan tevens de compagnie, uitsluitend voor den dienst bestemdgeorganiseerd worden, waarbij het bader en de officieren in functie zullen tredeB. Koloniën. berichten van het oorlogstooneel. De uit Nederlandseh-Indië ontvangen berichten loo- pen tot den 14en Februari. Aan de Javasche courant van 10 Februari jl. ont- leenen wij het volgende bericht van den opperbevel hebber der expeditie te Atsji: „Op denzelfden dag, dat het bericht tot mij kwam dat de sultan den 26ca Januari 's namiddags te 4£ uur nabij Pager-IJe aan de cholera overleden was, ontving ik de tijding, dat ook Panglima Polim door de ziekte, die overal in de drie sagi's met hevigheid moet heer- schen, was aangetast. Later kwam de tijding dat bij gestorven was, welk bericht van verscheidene zijden is bevestigd. „Onder de voornameren, die ook aan cholera over leden, werden genoemd: radja Doelah, de oudste zoon en aangewezen opvolger van Panglima Polim; Toekoe Imam Loong van XXV Moekims, die, naar men zegt, op Tokoe Imam Longbatta na, de dapperste der Ateji- neezen was, en Panglima Mah Sateh, een der voor naamste hoeloebalangs van Imam Longbatta." Volgens een schrijven van Atsji van 22 Januari is do bakkerij van de firma le Roux c°. thans in het kamp van Pedajoeng werkzaam en sedert den 10en is daartoe een terrein ingericht van 60 meter in de lengte en 10 in de breedte. Maar tot dusver is men daar niet onder dak en de kneedmachines zijn nog steeds aan boord van de Kosmopoliet III, zoodat men slechts met éen oven werkt. De moeilijkheden om al het materieel, en wat verder noodig is, te ontschepen en naar het kamp te vervoeren zijn zeer groot, want behalve dat de zeewind na elf uren op den dag noodig maakt de stoomsloepen of sterk bemande booten te gebruiken, is men tot drie overschepiDgen verplicht, eer men in het kamp komt. Er bestaat ook gebrek aan transportmiddelen en koelies. Maar bovendien gaat al wat tot de militaire zaken behoort, voor en wordt de bakker het allerlaatst geholpen. Gemengde berichten. De kruideniersbedienden te Amsterdam hebben aan hun patroons een circulaire gezondeDwaarin zij ver zoeken, dat Zondags de winkels gesloten zullen worden. Dezer dagen kwam in een schoenmakerswinkel op de Biltstraat te Utrecht een dienstbode, met verzoek om voor haar meesteres eenige dameslaarsjes te willen medegevenhieraan werd voldaande eigenaar gaf baar vier paar mede, doch noch haar, noch den naam ken nende van de familie bij wie zij voorgaf te dienen, volgde bij de meid en zag haar werkelijk in een huis gaan van een achtenswaardige familie op de Biltstraat. Bij deze gaf ze voor een naaister te zijn en gezonden van een familie, om informatie te nemen van een dienst bode, die daar woonde, iets wat verkeerd uitkwam, daar de dienstbode niet vertrok; daarop ging ze heen, doch kwam met de 4 paar laarsjes in den winkel te rug met de boodschap dat de laarsjes niet pasten en dat ze andere moest hebben van een paar nummers die ze opgaf. De winkelier, geen kwaad meer vermoe dende, gaf haar in plaats van vier, vijf paar ter passing mede, benevens een mandje om ze onbeschadigd over te brengen. Het meisje moet nog terugkomen. Het Utreehtsch dagblad verzekert thans dat de behoefte aan paarden voor den optocht op 12 Mei niet zoo groot is als eerst was gemeld. Slechts 80 paarden zullen noodig zijn, en reeds vele daarvan zijn besproken. Met betrekking tot de tariefbepaling voor bet traject Utrecht-Amsterdam langs den oosterspoorweg wordt nader medegedeeld, dat die waarschijnlijk in overleg tusschen de Rijn- en de Hollandsche maat schappij zal plaats hebben. Te Hardingen bestaat het voornemen om een bad huis te bouwen buiten de Bildtpoort, voorzien van kamertjes met zinken badkuipen terwijl men in zee vlak voor het badhuis een zwemplaats wenscht te maken. Te Leeuwarden is aan een der nieuw aangelegde straten de naam „Van-Swieteristraat" gegeven. Op sommige plaatsen in Duitschland heerscht ge- biek aan brood. Te Hamburg en te Ottemen hebben de bakkersknechts het werk gestaakt, omdat zij ver- booging van loon eischen, terwijl men te Berlijn binnen weinige dagen een gelijke grève verwacht. Ter drukkerij van den New-York Herald is thans een stoompers ingevoerd, waarmede in een uur tijd 20,000 exemplaren van dat blad, kant en klaar en ge vouwen, worden afgeleverd. Slechts drie measchen zijn noodig om die pers te doen werkeD. Naar het blad berekent bezuinigt het daardoor 250,000 franken per jaar. La Gazette des Tribunaux verhaalt, dat te Parijs sedert eenige dagen op de huizen, in de passages en vooral op verschillende monumenten pnotographische portretten van prins Louis Napoleon, ter grootte van een postzegel, zijn aangeplakt. De onderkoning van Egypte heeft in het gebouw van bet ministerie van onderwijs een bibliotheek aan gelegd, waarin de door het geheele land verspreide schatten der Arabische litteratuur vereenigd zullen worden. Daaraao v. orden toegevoegd alle werken in Europa uitgegeven, die op Egypte betrekking hebben. Eeu correspondent van de Kölnische Zeitung schrijft, naar aanleiding van het feest op den 16en Maart te Chislehurst, het volgende: De keizerin is, sedert den tijd dat zij nog in vollen klister op deTui- leriëu troonde, in haar uiterlijk veel verouderd. Des tijds kon zij zeer goed voor eene vrouw van 35 jaren doorgaan; thans lijkt zij wel tien jaren ouder, ohchoon altijd nog j'eugdiger dan zij werkelijk ia. Eenige der tegenwoordig zijnde dames, die veel verstand van zulke dingen hebbenverzekerden dat er thans bij haar geen spoor te zien was van blanketsel, haarverf of een der andere kleine hulpmiddelen, waarmede het schoone geslacht gewoon is 7 bij bet klimmen der jaren, de zwakheden der natuur te bedekken. De prins vereenigt in zijn gelaat de trekken zijns vaders met die zijner moeder, zoodat het moeielijk te beslissen is, op wie van beiden hij het meest gelijkt. De houding van het hoofd en de halt geslof ene oogen doen aan den oveiledeDe deuken, terwijl de neus, de mond en de kin meer met die van de moeder oveieenkomen. De uitdrukking van hot gelaat is vriendelijk. Zijne manieren waren die van een aankomend, jeugdig keizer, die door zijne onderdanen nog aangenomen en ten deele opgevoed moet wordenvriendelijk en innemend, zooals het een jongeling past, doch niet ontbloot van waardigheid en gevoel van eigenwaarde. Hij is goed gebouwd, maar klein van getalteen daar hij in de laatste twee jaren niet veel meer gegroe d is, schijnt hij, betgeen hij ten achterenis, niet meer te zullen inha len. Zijne leermeesters en kameraden te Woolwich vertellen veel goeds van hem. Niemand houdt hem voor een genie; maar allen verzekeren dat hij een veel belo vend jongmensch van goede verstands- en gemoedsgaven is. Binnen weinige dagen keert de prins weder tot zijne militaire studiën te Woolwich terng. Op den dag zijner meerderjarigheid werden brieven van gelukwensching van de koDingin van Engeland en den prins van Wales ontvangen, en den volgenden dag kwam de hertog van Edinburgh met zijne jeugdige gemalin op Camden-House een bezoek brengen. Den 19en was er receptie voor de leden van den hoogen Engelschen adel, bij welke ge legenheid ook door de gravin Sydney een adres van gelakweDSching van een aantal Engeische dames over handigd werd. 25,000 flesschen wijn, vertegenwoordigende al de soorten welke in Portugal groeien, zullen als monsters op de jaarlijksche tentoonstelling te Londen prijken. Koning Wilhelm van Wurtemberg beeft indertijd op den Rooden berg, in het voorvaderlijk kasteel, een graf gesticht en een Grieksche kapel doen bouwen, alwaar zijn gemalin Katharina van Rusland werd begraven. In den nacht van 13 dezer heeft meD, door middel van buskruit, de poort doen springen en al de kostbare voorwerpen, vaten, edelgesteenten, gewaden enz. geroofd. Tot nogtoe heeft men het spoor der daders niet ontdekt. Het prachtig Bremer-stoomschip König Wilhelm, in November jl. bij den Helder gestrand, zit, tegen de verwachting der Hullsche koopers, nog altijd op het droge; het wordt door 12 a 14 Engeische fabrieks arbeiders bewaakt, die van tijd tot tijd de machine in beweging brengen; alle pogingen om het schip vlot te krijgen zijn tot hiertoe vruchteloos geweest. Vrij algemeen is men van oordeel, dat bet schip déar zal blijven zitten, als een gedenkteeken van de woedende kracht der golven, die het, als een veer, over twee zandbanken been, zoo hoog op strand zetten, 'tls nu aan den voorstoven ruim 7 voet in het zand gezakt. Men meent dat het sloopen, behoudens het uitnemen der machine, de kosten niet zal goed maken. De ELgelschen wanhopen echter nog niet aan het afbrengen, en wachtea op den 21on Maart, waarop men een zeer hoog watergetij tegemoet ziet. Thermometerstand. 19 Mit.'sav. llu.47 gr. 20 'smorg. 7 u. 42 gr. a'midd. 1 u.47gr. 'sav. 6 u. 45 gr. Staten-generaaL tweede kamer. Zitting van Donderdag 19 Maart. {Nader verslag.) De heer van Kuyk bracht rapport uit over de geloofs brieven van den heer Kuijper en concludeerde tot toe- latiüg, aangezien de geloofsbiieven in orde zijn en de heer Kuijper heeft verklaard geene openbare betrek kingen te bekleeden en losgemaakt te zijn van zijne betrekking tot de Nederlandeehe hervormde gemeente. De voorzitter wenschte de discussie over het rapport tot den volgenden dag uit te stellen, maar de heer van Kuyk, namens de commissie, verklaarde dat gecne reden bestond om van den gewonen loop van zaken af te wijken. Bij de commissie bestond geen meeningsver- schil en bet eventueel geschilpunt, dat zon kunnen rijzen, was bij allen bekend. De kamer verwierp het voorstel van den voorzitter met 41 tegen 18 etemmon en besliste daarna zonder beraadslaging den heer Kuijper, na beëediging, als lid toe te laten. De heer Messchert van Vollenhoven heeft vervolgens verlof gevraagd en bekomen om met 'toog op den voortdurenden oorlog met Atsji tot de regeeriDg de vra gen te richtenHoe zij voorziet in de eischen, ook de geldelijke eischen van den oorlog? Welk is het doel, welke zijn de inzichten en de voornemens der regeering in de toekomst? Zoo noodig, kan het antwoord der regeering in comi é-generaal worden gegeven. Aan het einde der zitting is bepaald, dat de interpellatie Zaterdag a. zal worden gehouden. Daarna zijn de beraadslagingen voortgezet over het voorstel van den heer van Zuylen van Nijevelt, om in het reglement van orde der kamer de artikelen 30—36 (betrekkelijk de werkkring der commissie van rappor teurs) uit het reglement van 1852 weder in werking

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2