<3uitcnlanï>. tjanöclsbcricl)ten veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 4 jaren en 6 maanden, 9 geldboeten van f 25 en voor den tijd van 10 jaren ontzet van de burgerlijke en burgerschapsrechten. Voorts is de officier van justitie niet-ontvankelijk ver klaard in zijne vordering, voor zooveel daarenboven veroordeeling van den beklaagde ter zake van 22 (in de dagvaarding niet omechrevene) bedriegelyke oplich tingen gerequireerd werd, en heeft de rechtbank ver klaard, dat geene termen bestaan om de zaak, uithoofde van gepleegde valsckheid in de door den beklaagde aangegane contracten, ten crimineele te verwijzen. Gemengde berichten. De groothertog van Luxemburg beeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer Tulders, architect van het gedenkteeken te Tilburg. Op verschillende plaatsen is in Amsterdam reeds een aanvang gemaakt met het leggen der telegraafge- leiding, ten dienste der nieuwe brandweer-inrichting. Naar men verzekert zullen bij den dienst, die op 12 Mei a. in de Groote kerk te Amsterdam zal worden gehouden, ook de leden der staten-generaal officieel vertegenwoordigd zijn. Door de lirma Berns en Rosenkötter te Arnhem, is aan het gemeentebestuur concessie aangevraagd tot het aanleggen eener waterleiding door die stad en de buitenwijk Klarendal. Voor den op 12 Mei a. te Utrecht te bonden optocht dreigt eene groote moeilijkheid, daar de minis ter van oorlog geweigerd heeft om de dienstpaarden der artillerie beschikbaar te stellen voor de verschil lende triumfwagens; men vreest dat de stalhouders hooge eiacben zullen doen, temeer daar zij ongaarne hunne dieren willen laten gebruiken voor de triumf- wagene. Daar voor den geheelen stoet ongeveer 150 paarden noodig zullen zijn, kan dit groote bezwaren opleveren. Men hoopt du, dat particulieren hunne paarden beschikbaar zullen stelleD, terwijl sommigen zich reeds tot eeoige landbouwers in den omtrek heb ben gewend, die zich bereid hebben verklaard om hunne paarden te leenen. Het Utrechtsch Dagblad verneemt, dat bij de opening van den Oosterspoorweg de tarieven van dien en den Rijnspoorweg voor het verkeer tusschen Utrecht en Amsterdam gelijk gemaakt zuilen worden. Welke der twee maatschappijen zich naar de andere zal rich ten hangt af van de omstandigheid welke der beide maatschappijen het eerst hare tarieven tpmaakt. Te Marum in Groningen moest dezer dagen de verkiezing plaats hebben van een lid voor het hoofd bestuur van bet waterschap Weaterkwartier, maar niet óen kiezer kwam op. Dit was nog niet alles: het stembureau zelf kon daardoor niet geconstitueerd wor den, want dat moest voor 2/3 uit de opkomende kie zers samengesteld worden. Er had dus geene verkiezing plaats. Het unaniem wegblijven der kiezers was een gevolg van overleg en afspraak. Men wenschte deze demonstratie te doen ten blijke van ontevreden heid over de handelingen van bedoeld hoofdbestuur jegens het zuidelijk Westerkwartier. De eerste steen voor het gesticht voor ouden van dagen ie Egmond-aan-Zee zal op den 24cn dezer, te 1 uur 's namiddags, worden gelegd, dcor Z. K. H. prins Hendrik. De typograpbische vereeniging te Parijs heeft een merkwaardig besluit genomen. Eenige jaren geleden heeft een drukkerij, bet hooge Parijsehe zettersloon moede, besloten een hulp-drukker ij buiten de stad op te richten en daarin vrouwen te laten werken. De typographische vereeniging deed toen onverwijld die drukkerij in den ban en plaatste haar op den index. Nu schijnen echter zeer oudere drukkerijen dat voor beeld te zullen volgen, en heeft reeds een tweede een hulp-atelier buiten de stad gebouwd en daarin vrouwen opgenomen. Eergisteren is daarop de typographische vereeniging opnieuw vergaderd om ook die tweede drukkerij dood te verklaren, doch met 1031 van de 1896 stemmen werd besloten het niet te doen, waarop onmiddellijk ook de eerste van den ban is ontheven. De vrouwen hebben daardoor een schitterende over winning behaald. Te Berlijn bestaat eene school van letterzetstere, die dertig leerlingen telt en zich in toenemenden bloei mag verheugen. De aanvragen van meisjes uit dei. be schaafden stand zijn zóo talrijk, dat een aantal niet dadelijk geplaatst kan worden. Yerkoopingcn en aanbestedingen. Het onderhoud en vernieuwingswerk aan de Breede Watering bewesten Yeraeke, dienst 1874/75, is gisteren te Goes aanbesteed aan den heer Bolier, te Scherpenisse, voor f 42,350. Thermometerstand. 18 Mrt. 's av. 11 u. 43 gr. 19 'smorg.7u. 41 gr. s'midd. 1 u. 51 gr. 'sav. 6 u, 49 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Donderdag 19 Iffaart, Per telegraaf Zonder beraadslaging heeft de kamer besloten tot toelating van dr. A. Kuyper, het nieuwgekozen lid voor Gouda. De heer Messchert van Vollenbove heeft verlof ge vraagd, om, op een nader te bepalen dag, eene inter pellatie tot de regeering te mogen richten, betreffende het doel, de inzichten en de voornemens der regeeriog, ten opzichte van den voortdurenden oorlog tegen Atsji. De beraadslagingen over het reglement van orde zijn afgelnopen. De kamer beeft beslist, dat het tegenwoor dige stelsel der commission van rapporteurs behouden zal blijven, behalve voor begrootings wetten. Eene levendige discussie werd gevoerd naar aanlei ding van het verzoekschrift van den heer C. W. Mie- liDg, voormalig directeur der algerneene landsdrukkerij, tot openbaarmaking van het geheim rapport der com missie, door de regeering benoemd om een verslag over den toestand van die inrichting uit te brengen. Op voorstel van den heer Wintgensdie sterk op openbaarmaking van het rapport aandrong, werd be sloten het adres te renvoieeren aan den minister van binuenlandsche zaken met'verzoek om inlichtingen. Namens de commissie van onderzoek werd door den heer Jonckbloet verklaard, dat zelfs geen schijn van verdenking rust op het comptabel beheer van den heer Mieling. Na afloop van dit incident zijn de beraadslagingen aangevangen over bet wetsontwerp tot overbrenging van enkele bevoegdheden der arrondissements-rechtban- ken bij de kantonrechters. Tegen Zaterdag is aan de orde gesteld de interpel latie van den heer Messchert van Vollenhoven betrek kelijk Atsji. Algemeen overzicht. De Duitsche bondsraad heeft met groote meerderheid het wetsontwerp aangenomen waarbij tegen bisschop pen, die na van hun ambt ontzet te zijn, nog voortgaan met de uitoefening daarvan, de straf van gevangenis en uitbanning bedreigd wordt. De laatstgenoemde strat kan alleen uitgesproken worden, in geval de gevangen schap zonder uitwerking gebleven is. Bij de beraadsla gingen in den rijksdag over dit onderwerp kunnen weder heftige debattes verwacht worden. Reeds nu vraagt men zich af of de vertegenwoordigers van Beieren in den bondsraad vóór de wet gestemd hebben, daar de Beiersche leden van den rijksdag, naar de katholieke Volksfrennd beweert, een verzoek tot hun koniDg ge richt hebben, teneinde door zijn invloed de aanneming van het wetsontwerp te voorkomen. De rijksdag heeft in eenezelfde zitting de behande ling van de wet op de strandvonderij en die op de inenting ten einde gebracht en daarna de beraadsla gingen over de drukperswet aangevangen. Van sociaal democratische zijde werd een amendement voorgesteld, volgens hetwelk de vrijheid der pers alleen begrensd zou worden door de mogelijkheid van,, by benadeeling van personen, aan het instellen eener burgerlijke actie van schadeloosstelling te worden blootgesteld. De katho lieke partij verklaarde zich, bij monde van den heer Windthorst, met het ontwerp te knnnen vereenigen. De heer Reichensperger maakte echter van de gelegen heid gebruik om de regeering andermaal over hare deelneming aan de dagbladpers en over bare snbsidiën (het zoogenaamde reptiliën fonds) aan te vallen. De eerste vijf artikelen werden ten slotte door den rijks raad aangenomen en hef zelfde zal waarschijnlijk met de geheele wet het geval wezen. In den stand van zaken ten opzichte der militaire wet is nog geen verandering gekomen. Aangaande de stemming der regeering wordt beweerd dat zij bereid zon zijn tot eene legersterkte in vredestijd van 380,000 man terug te gaan, terwijl aan de nationaal-liberale partij het voornemen wordt toegeschreveu om zich met niet meer dan 360,000 man te vereenigen. De Fort- schrUts-partij weigert, en dit is het eenige logische be sluit van een zuiver cocstitutionneel standpunt, om eenige sterkte voorgoed bij de wet vast te stellen. De Kreuz-Zeitung dreigt reeds met eene vernieuwing van het Piuisische conflict van vóór 1866. Men weet echter dat het oud-conservatieve orgaan 6edert lang niet meer geacht kan worden de stemming der regeering uit te druk ken. In ieder geval wordt nog op eene schikking gehoopt, omtrent welke, indien prins Bismarck niet nog steeds door de jicht aan het ziekbed gekluisterd werd, waar schijnlijk reeds zekerheid verkregen zou zijn. In alle landen bepaalt het. nieuws op het oogenblik zich, gelukkig mogen wij wel zeggen, tot den wetge- venden arbeid. De Belgische tweede kamer hondt zich bezig met eene quaestie, die in nagenoeg alle verte genwoordigende lichamen aan de orde is: de veelvul dige afwezigheid der leden van de vergadering. De heer Pirmez wil het reglement van orde in dien zin herzien dat slechts een derde gedeelte van het leden tal aanwezig behoeft te zijn om tot het houden eener wettige zitting te kunnen overgaan. Een ander on derwerp aan de orde is de herziening der wet op de voorloopige inhechtenisneming. Dit ontwerp, zooals het door de commissie van onderzoek in strengeren zin gewijzigd is, Iaat de provisioneele gevangenisstraf toe voor alle misdrgventegen welke hooger straf dan drie maanden detentie bedreigd wordt. Het wetsont werp zal waarschijnlijk aangenomen worden. Ook zyn de stukken, betrekkelyk tie overeenkomst tusschen de regeering aan de eene en de Sociéfé Immobilière aan de andere zijde gewijzigd overeenkomstig het verlan gen van het gemeentebestuur der stad Antwerpen, tot onderzoek naar de afdeelicgen verzonden. In de Fransche nationale vergadering bestaat tot het voortbrengen van eenigen vruchtbaren arbeid op wet gevend gebied weinig gelegenheid. De langen tijd in beraadslaging geweest zijnde belasting op het zout is verworpenin de plaats daarvan werd door den heer Hervé de Saisy het heffen van verhoogde rechten voor gesteld op niets minder dan de volgende onderwerpen, als: het gas voor verlichting, de champagne-wijn, de rijtuig-paarden, de fijne sigaren en de ïeukartikelen. Men ziet dat de spotprent uit een der laatste nummers van den Kladderadatschwaarin de fisens voorgesteld wordt, zoekende naar eeD enkel plekje op het lichaam van een ongelukkig staatsburgerdat nog voor belas ting vatbaar is, ook met goed gevolg in den Fran- schen Charivari zou kunnen overgenomen worden. Bg de verkiezingen in de departementen Girondeen. Haute-Marne zullen de verschillende partijen weder hunne sterkte meten. In het eerste vindt meD, tegen over den BoDapartistischen candidaat, generaal Éer- trand, de admiraal Larrieu, van de zyde der Orleanisten, en de heer Roudier, van die der republikeinenwelke laatste tegenover de verdeeldheid der tegenparty de beste kansen moet hebben. In Haute-Marae is de beer Danelle-Bernardin de candidaat der republikeinen, Les- pérut die der regeeringsparty en Chauchard die der Bonapartistenwelke voornemens zijn overal in het land, waar eene verkiezing plaats moet hebbeneene afzonderlijke candidatuur te stellenteneinde hunne krachten te tellen. Men begrijpt hoe weinig dit naar den zin der regeering is, die op deze wijze een aantal harer stemmen ziet versnipperen. De langverwachte interpellatie Lepère-Gambettaover de uitvoering der mairewet heeft plaats gehad. De hertog de Broglie is in zijne verklaringen stelliger ge weest dan men van hem gewoon is. Waarschijnlijk heeft de manifestatie te Chislehurst hem overtuigd van de noodzakelijkheid om krachtig van zich af te spreken. Hij heeft gezegd dat het zevenjarig gezag van den maarschalk boven alle beraadslagingen of wijziging verheven is. De regeering zal alle aanvallen, van welke zijde ook, afwereD. Op eene opmerking van een lid der uiterste rechter- zyde, den heer de C-azenove de Pradines, dat de verga dering toch altijd het recht bezat om het koningschap weder in te voeren, zonder daarin door de vormen der wet verhinderd te wordenzeide de minister dat de opvatting van den afgevaardigde niet door de regeering gedeeld wordt. Eene motie van wantrouwen, door de linkerzyde voor gesteld, werd verworpen en daarentegen de eenvoudige orde van den dag, op voorstel van het linker-centrum met 380 tegen 318 stemmen aangenomen. Graanmarkten enz. oostburg, 18 Maart. Ter markt van heden hadden al zeer weinig omzettingen plaats, waartoe voor een deel het slechte weder aanleiding gaf. Voorts waren geringe kooplust en hooge vraagprijzen oorzaak dat weinig verkoopen tot stand kwamen, zijnde alleen paar- denboonen en haver de artikelen die eenigszins druk werden gevraagd, mits de qualiteit puik, of althans voldoende was. Men bood voor: tarwe 13, /12.50, 12 a f 11 naar deugd; rogge 9.50 a ƒ9; winter- gerst 8.50, ƒ8.25 a ƒ8; zomergerst 7.50, 7.25 a 7 baver 5.50, 5 a 4.50, voor zaaihaver is 6 besteed; paardenboonen 8.40, 8.25, 8 a 7.50; erwten ƒ10 a 9. Middelburg, 19 Maart. Uit Walcheren zoowel als uit het overig gedeelte van Zeeland was de aanvoer klein. Puike Walchersche tarwe werd alleen voor ver bruik 10 cents hooger van ƒ13.10, 13.25 tot 13.35 gekocht, Zeeuwsche dito onveranderd a 12.75 ver kocht; rogge voor consumptie prijshoudend ƒ10.50; win- tergerst van ƒ8.50 a ƒ8.75, zeer enkel ƒ9 betaald, onzuivere soort was niet te plaatsen; Walchersche zomergerst gevraagd en prijshoudend a 8 betaald, verscheidene houders hielden óp hoogere prijzen; Zeeuw sche dito niet aaugevoerd; de uiterst weinig'meer ge toond wordende Walchersche witte boonen werden prijs houdend a 15 dadelijk genomenWalchersche bruine boonen begeerd a 10 cents hooger van f 12.25 tot ƒ12.60 gekocht; dito paardenboonen, waarvoor de kooplust niet vermindert, zijn 10 cents hooger van /8.50 tot

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3