MIDDELBURGSCHE r 65. Dinsdag 1874. COURANT. 17 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks inet uitzondering ran den Zondag, den S,n Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/irL, franco is 3.£SO. Middelburg 10 Maart. Een telegram van Keuters ofiice van den 14ea dezer nit Penang meldt: In berichten uit Atsji wordt bevestigd, dat generaal van Swieten onder de kleine radjahs aan do kust procla maties tiacht te verspreiden, waarin hij de onderwer ping der Atejiceezen aankondigt en ook de radjahs tot onderwerping aanspoort, hen belovende, dat Nederland den handel beschermen en den godsdienst eerbiedigen zal. Over 't algemeen weigeren de radjahs hieraan gehoor te geven en gaan zij voort tegenstand te bieden. Het geruchtdat Panglima Polim zou gestorven zijn, is niet bevestigd. Hij bouwt geduchte versterkingen in de nabijheid van den kraton. Men verzekert, dat de Atsjineezen hunne krachten verzamelen tot een grooten aanval op de positie der Nederlanders. Uit een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van den 8®n dezer, niet op de At- sjineesche aangelegenheden betrekking hebbende, blijkt dat overleden zijn: aan de bekomen verwonding de kapitein P. E. F. A. von Mauntz (geboren te Keulen) en aan cholera de tweede luitenant H. A. de Wit, beiden van het wapen der infanterie. Genoemde kapi tein werd op 6 Januari jl. bij de inneming van de mis- sigit gewond. StaaU-courant Blijkens het heden uitgegeven Provinciaal blad van Zee land n° 34 is de aanvang van het beschrijvingswerk voor de belastiDg op het personeel en voor het patentrecht, dienstjaar 1874/75, door den commissaris des konicgs in deze provincie bepaald op Woensdag den 6'n Mei a. De bescbrijvingsbiljetten voor de personeele belasting zullen den achtsten dag na de uitgiite worden opgehaald, doch in geen geval vóór den 15'a Mei. 09 aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent zullen wor den uitgegeven van den 6ea tot en met den 13#a Mei, en behooreoingezameld te zijn te Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Goes den 26'®, en iu de overige gemeenten den 21'* dier maand. De sluiting van de registers der patentplicbtigen zal te Middelburg den 16'n, te Vlissingen, Zierikzee en Goes den 9", en in de overige gemeenten den 4** Juni geschieden. Het inschrgven in de registers en het klassificeeren zal te Middelburg, Vlissingen, Zie rikzee en Goes aanvangen, onmiddellijk nadat de aau- gift-biljetten eener wijk zullen zijn ingezameld. Het werk der zetters behoort to zijn afgeloopen te Middelburg vóór den 21*n, te Vlissingen, Zierikzee en Goes vóór den 14oa, en in de overige gemeenten vóór den 7,q Juni. De stipte inachtneming hiervan wordt nadrukkelijk aanbevolen. Met dit werk zal dat der leggers, zooveel mogelijk, gelijken tred moeten houden. In het cirque van den heer L. Dassie alhier zal, naar wij vernemen, morgen avond de laatste der reeks voorstellingen gegeven worden. De opbrengst daarvan is, na aftrek der kosten, bestemd voor de hier bestaande Vereeniging tot het bezoeken der armeD. Door de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepokinenting is dezer dagen aan de afdeelingen en bureaux voor vaccinatie eene circulaire verzonden, waarin verschillende wetenschappelijke en practische vragen zijn gesteld, om zoodoende mede te werken tot de beantwoording der verschillende vraagstukken, dit onderwerp betreffende, wier oplosaing nog niet verkre gen is. Van deze circulaire zijn voor belangstellenden gratis afdrukken verkrijgbaaar bij d*. I. Vroesom de Haan te Iiotterdam, terwijl een afdruk der ontvangen antwoorden aan de inzenders zal worden toegezonden. Volgens de Zutphensche courant bestaat bij de Rijnspoorweg-maatschappij het voornemen om een spoor weg aan te leggen van Zevenaar over Terborgh en Bocbolt naar de kolenstreek der Ruhrteneinde ge wapend te zijn tegen de te wachten concurrenten van de Nederlandsch-Westfaalscne lijn en de Hollandsche spoorwegmaatschappij In de Haagsche kroniek van het Handelsblad wordt gemeld, dat het anatomisch kabinet, door wijlen pro fessor Hondriks met groote geldelijke offers, zeldzame kennis en studie bijeenverzameld en door zijn zoon nog vermeerderd, dezer dagen bij publieke veiling is verkocht. Eenmaal had men daarvoor eene som van ƒ30,000 geboden, ofschoon deskundigen beweerden, dat om de volledigheid der verzameling eene universi teit gernst een ton daarvoor had kunnen uitgeven. Dr. Hendriks sterft eü bet anatomisch kabinet wordt voor kwartjes en dubbeltjes aan onhebbelijke uitdra gers en beunbazen verkocht, zoodat het de gezamen lijke som opbracht van vijfhonderd gulden. Voor eene commissie van leden en procureurs der arroDdissements-rechtbank to 'sGravenhage hebben Zater dag met gunstig gevolg het examen van procureur afgelegd de heeren C. W. Margadant en J. J. Soer van Rotterdam. Het doel van het postcongres, hotwelk in September van dit jaar te Beru zal gehouden worden, is, zooals bekend is, het sluiten van een algemeen postverbond tusschen de beschaafde natiën. In den Economisfe francais vindt men het ontwerp, hetwelk door Duitsch- land uitgewerkt en aan de gedelegeerden der 18 staten, die tot bijwoning van het congres werden uitgenoodigd, zal worden voorgelegd. Het congres zal zich uitsluitend bezighouden met het internationale port, terwijl elke staat onbeperkte vrijheid behoudt het voor 't binnenlandsch verkeer ver schuldigde port vast te stellen. Elk land behoudt het geïncasseerde port voor zichzoowel van gefrankeerde brieven bij afzending, als van ongefrankeerde bij ont vangst. Verrekeningen tusschen de verschillende post- administratiën zullen dus niet meer plaats hebben, waar door eene besparing aan tijd en aan personeel verkregen wordt. Het tweede beginsel is de afschaffing van elk transito-porthet derde betreft het gewicht der brieven, waaromtrent wordt voorgesteld 15 grammen als een heid aan te nemen. Verder stelt Duitschland, wat het bedrag van het port betreft, voor dat elk land dit voor zijne relatiën met het buitenland zelf vaststelt, echter met dien verstande, dat 1° het port voor het brievenvervoer naar alle landen van het verbond uniform zij, en 2° dit port niethooger gesteld worde dan 40 centimes 4 pence 3 silbergroschen of 20 centen. Alleen bij het transport over zee voor een afstand van meer dan 300 mijlen zal dit port ver hoogd mogen worden met 20 centimes 2 pence 2 silber groschen of 10 centen, zoodat een brief van 15 wichtjes b. v. naar Valparaiso of Java hoogstens 30 centen zal kosten. De eerste restrictie vloeit voort uit het aan genomen beginsel, dat het transito-port wordt afgeschaft. Wat de tweede restrictie aangaat, verwacht Duitschland blijkbaar niet dat alle staten het maximum-port zullen heffenhet zal althans zelf het voorbeeld geven en het internationaal port cp 2 silbergroschen stellen. De bepalingen van het te sluiten tractaat betreffen ook de verzending van briefkaarten, drukwerken, dag bladen en handelspapieren. Het maximum-port voor dezo zaken wordt op 20 centimes enz. voorgesteld, met bevoegdheid van verdubbeling bij verzending over zee met een afstand van minstens 300 zeemijlen. Ook aangeteekende brieven znllen kunnen verzouden worden. Het verlies dezer brieven geeft recht op zekere schadeloosstelling. Behalve het gewone port zal daar voor een tweede port verschuldigd zijn, dat echter niet hooger mag zijn dan dat, hetwelk in het land voor 't binnenlandsch verkeer is vastgesteld. Benoemingen en besluiten* ministerieele departementen. Pensioen ver leend, ten laste van den staat en ten bedrage van ƒ4000, aan den afgetreden minister van marine L. G. Brocx, met ingang van den 18en December jl.; en ten bedrage van 1939 'sjaars aan den gewezen inspecteur van financiën bij het loodswezen bij het departement van marine jonkheer H. P. F. Hooft. marine. Eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend aan den klerk bij de directie der marine te Amsterdam J. Ruwers, ter zake van lichaamsgebreken, die hem voor de verdere vervulling zijner betrekking ongeschikt maken, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij volgens de wettelijke bepalingen zal worden bevonden aanspraak te hebben. leger. Benoemd bij den plaatselijken staf, tot kapi tein plaatselijken adjudant le klasse de le luitenant J. G. F. Wollweber, plaatselijk adjudant 2® klasse te Leideo; by het wapen der infanterie, bij het le regi ment, tot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang), de 1' luitenant R. H. D. Groenevcld, van het 8® regi ment, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; bij het 2' regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant B. van Bekum, van het korps. Op nonactiviteit gesteld de kapitein P. K. P. J. van Slotenvan het 8* regiment infanterie, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het regi ment veld-artillerie, tot majoor, de kapitein L. E. F. Bolomeyvan het 2e regiment vesting-artillerieby het 2» regiment vesting-artillerie tot luitenant-kolonel, de majoor H. A. A. van Rijssen, van het regiment veld artillerie; bij het 3'regiment vesting artillerie tot kapitein 2® klasse (naar ouderdom van rang)de 1® luitenant J. J. L. P. Snabilié, mede van het regi ment veld-artillerie. Onderwijs. Naar men verneemt, zal door de regeering een zoöto- mi8ch laboratorium te Leiden gebouwd worden. Reeds sedert vele jaren bestaat te Utrecht een dergelijke inrichting onder leiding van den hoogleeraar Harting. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de doopsgezinde gemeente te Vlissingen de heer C. J. Bakker, predikant te Gor- redijk. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Vlissingen door den heer E. W. Heyoeken, predikant te Renswoude. De Kerkelgke courant deelt mede, dat het provin ciaal kerkbestuur van Noord-Holland emeritaat heeft verleend aan A. Kuyper, predikant bij de Nederdnit sche hervormde gemeente te Amsterdam, in te gaan 16 Maart a. In de Kerkelgke courant van jl. Zaterdag is opgeno men een uitvoerig verslag van den arbeid der synode van de Nederlandsche hervormde kerk, betreffende eene reorganisatie der kerkbesturen. Eenige dagen geleden werd nit Sneek gemeld dat de leerlingen van dr. M. Niemeijer aldaar ook dit jaar wederom in Deerzum belijdenis moesten afleggen; thans is daarin eene verandering gekomen. Er is nl. eene transactie tot stand gekomen, waardoor die leer lingen ten overstaan van een onderling bij het klassi kaal kerkbestuur, te Sneek zullen worden aangenomen en bevestigd. Naar men verneemt, zal het algemeen Nederland sche nationaal zendingsfeest naar alle waarschijnlijkheid d it jaar worden gehouden te Middachten. Marine en leger. De commissie tot onderzoek naar den toestand der Koninklijke militaire academie te Breda en naar den gang van het onderwijs aldaar, bestaat uit de heeren Delprat, Schönstedt, Thije Hannes, Kempees en Doorman. De dirigeerende officier van gezondheid dr. F. J. van Leent, geplaatBt bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den laatsten April aanstaande op nonactiviteit gesteld. De officieren van gezondheid 2e klasse H. Moer man en P. C. Buyze, respectievelijk geplaatst aan boord van l\ M\ monitor Heiligerlee en gedetacheerd bij het

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1