tractaat wellicht een der laatste regeeringsdaden van den barbaarschea koning der Asbantynen wezen zal. Nu zijne kracht gebroken is, beginnen de verschillende volksstammen op zijn grondgebied, die hij tot dusverre door vrees in bedwang hield, van hem af te vallen. Ook hier weder is dezelfde loop van zaken op te merken, welken wij zoo dikwijls bij koloniale oorlogen zien plaats rijpen. Na bet ten on dei brengen der hoofd macht ontstaat een algemeene toestand van anarchie en wanorde. Op den duur wordt het onmogelijk voor de aangrenzende Enropeesche volksplanting, zich bin nen hare aangenomen grenzen to houden. Inmenging wordt onvermijdelijk, en men is ten slotte tot eene inlijving gedwongen, welke oorspronkelijk evenmin ge- wonscht als mogelijk geacht werd. Do heer Gladstone heeft in eer. open brief zijn voor nemen te kennen gegeven om de leiding' der liberale partij te blijven voeren, zoodat de tijdelijke rust, welke hQ zich denkt te veroorloven, hem zelfs niet beletten zal geregeld aan de zittingen van het parlement deel te nemen. De eerste bijeenkomst van het, door de laatste stemmingen aangevulde huis der gemeenten, welke met eene troourece geopend zal worden, is vast gesteld op den 19en Maart. De gezondheidstoestand van prins Bismarck, aan welken, bij de vele belangrijke onderwerpen, die in den rijksdag onder behandeling zijn, in Duitschland bui tengewone aandacht geschonken wordt, is nog niet verbeterd. Het ware wellicht voorbarig aan zijne ongesteldheid reeds eeu bepaalden invloed op den gang van zaken toe te schrijven; doch het is niettemin op merkelijk dat de commissie, welke de wetsontwerpen op bet krijgswezen onder handen heeft, het eerste artikel der wet, waarbij de sterkte des legers in vredes tijd op een bepaald cijfer vastgesteld wordt, met een parigheid, op slechts vier stemmen naverworpen heeft. Een artikel in de officier:se Provincial-Correspondenz geelt echter aanleiding, op eenige toenadering van de zijde der regeering te hopen. De Pruisische regeering is tegen de socialisten even aanhoudend in de weer als tegen de ultramontaneo. Naar aanleiding eener door een der gerechtshoven uitgesprokene veroordeeling van eenen redenaar, die in eene socialistische bijeenkomst het volk had opgezet tot haat tegen den burgerstand in het algemeen, heeft de minister van binnenlandsche zakengraaf Eulenburg, de commissarissen van policie aangeschreven om op alle redevoeringen van dien aard nauwkeurig te letten en de sprekersdie zich aan betzelfde misdrijf schuldig maken, dadelijk in hechtenis te nemen. Eene andere nederlaag leden de socialisten in den rijksdag. Hnn voorstel om hunne twee aanvoerders Bebel en Lieb- knecht, die zich nog altijd in hechtenis bevinden, in vrijheid te stellen, werd met overgroote meerderheid verworpen. Er bestond hier geen quaestie van de onschendbaarheid der leden van den rijksdag, daar bet geene vervolging of voorloopige gevangenzetting betrof, tot welke de toestemming der vergadering ver- eischt wordt, doch de uitvoering van een reeds uitge sproken vonnis. Bij eene vorige gelegenheid echter had de rijksdagten behoeve van een medelid der cleri- cale partij, dat in een gelijk geval verkeerde, in de tijdelijke opheffing van het vonnis toegestemd. maatschappelijke orde" ontstaan zal. Dit middel moet gezocht worden in het linker-centrum. Men wendt zich "dus tot het linker-centrum, en de onderhandelingen zijn in vollen gang. Tot de rechter zijde zegt men: Blijf bij ons. Wij zijn niet voornemens de republiek uit te roepen. Den leden van hetlinker- centrnm fluistert men daarentegen in het oor: Gaat met ons mede. Wy zullen het koningschap niet her stellen. Laat ons het einde van het septennaat afwachten. De president der republiek en de hertog de Broglie wenseben eene voorloopige, aristocratische en constitu tioneels republiek te vestigen. Zij willen gedurende zeven jaren daaiin berusten indien het linkercentrum er zich slechts toe leent en op voorwaarde dat menna verloop van dien tijd, zich tot niets verbonden hebbe. Ziedaar het strategische plan van den beer de Broglie, die niet voor niet zijne opleiding bij de Jezuïeten ont vangen heeft, en waarmede de hertog d'Aumale in stemt. Vandaar dat er sedert drie dagen eene scheuring bestaat in den boezem der Orleanistische partyzoodat deze verdeeld is in zuivere Orleanisten, welke den graaf van Parijs tot in de wolken verheffen, en in ontrouwe Orleanisten. Gedurende de vacantie is men voornemens alles voor het gewichtigste feit der volgende zitting in gereed heid te brengen. Dat feit zal bestaan in de erkenning van den voorloopigen repnblikeinschen regeeringsvorm door het hoofd van den staat. Later stelt men zich voor de ontbinding der nationale vergadering door haar zelve te doen aannemen en ver volgens de herkiezingen te doen plaats hebben, onder den invloed van deze onverwachte gebeurtenis en door middel van de sedert den 24en Mei gereedgemaakte werktuigen der regeering. Zoo.ils gij ziet breng ik u reeds thans op de hoogte van den knoop dezer treurige comedie. Ziehier eindelijk de moraal welke uit deze geschie denis getrokken zal worden: Men wil zich tijdelijk aan de republiek overgeven, teneinde haar door lengte van tijd baren ondergang te berokkenen, dewijl men door het geweld het zoover niet brengen kan. ijauüflsbmdjtm Parijsche brieven. Parijs, 13 Maart. ,Ik ben er en ik blijf er"riep, naar men verhaalt, de generaal de Mac-Mahoa uit, toen hij tijdens den Krimoorlog met zijn regiment den Malakoff-toren binnenstormde. Destijds had bij dea maarschalksstaf nog niet ver overd. Op dit oogenblik roept hij met zijn factotum den hertog do Broglie, andermaalWij zitten op bet kussen en wij blijven er. Het is echter niet voldoende te willen men moet ook kunnen. De Bonapartisten rukken zich los uit het gareel. De hertog de Brogliedie hen heeft aangehaaldgevleid en gestreeld, die met volle handen een regen van pre fecturen en andere landsbetrekkingen over hen heeft uitgestort, ziet thans het oogenblik reeds naderen waarop de heer liouher hem den rug zal toedraaieu. Bij gelegenheid der feestviering op den 16"n Maart zal niet alleen Lulu meerderjarig verklaard worden en prins Tuvasion IV zijn intocht in het strijdperk houden, maar op hetzelfde oogenblik zullen de Bona- partistische, Orleanistische en legitimistische partijen ophouden samen te gaan. De heer Rouher acht zich sterk genoeg om voort aan zijn eigen weg te kunnen volgen en om, zoodra hij het oogenblik gunstig voor zijne plannen acht, de koningsgezinde partijen eene nederlaag te bezorgen. Bij dezen samenloop van omstandigheden blijft den hertog de Broglie slechts éen middel over om de leegte aan te vullen die in de rijen der „verdedigers van de Graanmarkten enz. Amsterdam, 13 Maart. Raapolie op zes weken 35$. Lijnolie op zes weken f 35$. Prijzen van effecten. Amsterdam 14 Maart. Nederland ♦Certific. Werkelijke schuld. pet. 59$ ♦dito dito dito 3 70^ ♦dito dito dito 4 92$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 142$ ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. «Certificaten by Rothschild 2$ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 dito5 B Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 100$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 85A ♦Cert, f 1000 1864 5 100 ♦dito f 1000 18665 100$ ♦Loten 18665 ♦Oblig.Hope C°.Leening 1860 4$ 92$ ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Cl,.2ea4L. 4 76$$ ♦Obligation 1867—69 4 „80$ ♦Certificaten6 ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatach. 5 240 ♦Oblig. dito4 192 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 98$ dito dito Jelez Orel 5 97$ dito dito Charbow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.inzilverJan./Juli. 5 64$ ♦dito dito April/Oct. 5 64$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 6L& ♦dito dito Febr./Aug. 5 61$ Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiëu Buitenl. 186771. 3 18^ dito Binnenlandsche 3 15$ Portugal. *Obl. 185669 3 44$ Turkije. dito (binnenl.)5 39$ Egypte. Obl. 1868 7 70-^ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 s ♦dito dito dito (1882) 6 B ♦dito dito dito (1885) 6 102 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. 0hiosec.(7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures. 8 Obl. St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 dito dito dito 2* sec. 7 dito dito 1869 dito 7 18 Brazilië ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 „95$ Mexico dito 18513 14$ Grenada dito afgestempeld 6 16$ Venezuela dito 3 11$ Ecuador. dito1

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3