Üuitcalcmö. Marine en Ie?er. De prueven met iiet nieuw ai.htt rlaudkan- worden bij de rijdende artillerie te Amersfoort, door de daa»- toe benoemde commissie, geregeld drie malen per week voortgezet. Naar men ons meldt, voldoet deze vuur mond, inzonderheid wat de zekerheid van schot aan gaat, zeer goed, terwijl betook veel verder den ander draagt. (Handelsblad.) Gemengde berichten. Het water op den IJsel is in de laatste dagen, tot groot gerief van de scheepvaart, aanmerkelijk gewassen. Ook te Deventer werden op het bericht dat de vesting wet was aangenomen de vlaggen uitgestoken. Te N^megen en Zutien was de vreugde evenzeer groot over de beslissing, waardoor die plaatsen vau de vestingwerken zullen worden verlost. Gisteren hebben te Amsterdam wegens de dikke sneeuwvlaag, die sedert eergisteren namiddag de straten bedekt en gisteren allengs in een modderpoel is over gegaan, do omnibussen, behalve die naar de spoorweg stations, den dienst gestaakt. De burgemeester van ]S;ikerk, A. J. baron Schim melpenninck van der Oije van Hoevelaken, had onlangs aan de nachtwachts, bij hun herbenoeming, ten streng ste verboden sterken drank te gebruiken. In den nacht van Zondag jl. heeft hij persoonlijk te kwart vóór twee uren bevonden, dat door twee nachtwachts in hun wachthuisje, in bijzijn van een derden persoon, die daar niet mocht vertui ven, misbruik van sterken drank werd gemaakt. Hij he^ft beiden dadelijk omslagen. De prijs der eieren is in sommige deelen van Duitsehland zeer gedaald, tengevolge van den invoer nit Italië. De Italiaanscbe eieren, zoo meldt meu uit Mannheim, zijn grooter van stok en uitnemend van smaak. In de vorige week is daar een waggon geheel met eieren gevuld aangekomeD, die in massa tegen cent per stuk verkocht zijn. De vorige week zijn ook te Amsterdam voor rekening van een bande laar reeds dertig kisten met eieren, wegende 1500 kilogrammen, uit Italië aangekomen. Een staat van de Engelsche levensverzekering maatschappijen geeft de navolgende cijfers aan, als in 1873 gesloten: 45,753 nieuwe polissen verzekerden een bedrag van 20,213,502 pd. st.; alzoo f 242,500,000 in éen jaar. Het door 118 maatschappijen iu Engeland verzekerde bedrag beliep in 1873 352,667,453 pd. st. of ruim 4 milliard twee honderd twee en dertig mil- lioen gulden. Te Parijs stierf dezer dagen eene zeer vermogende kinderlooze dame, de weduwe Lenoir Joussereau, 6 '<-■ aan de stad tieu millioen franken heeft vermaakt voor het bouwen van een hospitaal in een der voorsteden. Aan het museum van het Louvre vermaakte zij eene collectie miniaturen van haar echtgenoot, waarvan de waarde op 800,000 franken wordt geschat. Verkoopiugen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden 1® Een huis met stal, erf en moesland in het Ar- meniaan8che schuitvlot, wijk Q n° 304. Verkocht voor f 4200. 2° Een huis en 9rf, bestaande in drie afzonderlijke woningen met tuin, buiten de voormalige Dampoort, wijk T n° 18. Verkocht voor f 1625. 3° Een huis en erf aan den Veerschen weg, wijk S n# 77. Verkccbt voor 1025. Thermometerstand. 13 Mrt. 'sav. 11 u. 36 gr. 14 's morg. 7 u. 38 gr. a' uiidd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 45 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting ran Woensdag 11 Maart. Voorzitter de beer Winkelman. Afwezig de heer J. I. P. Hector. De notulen van het verhandelde in de vorige verga dering worden na eenige wijziging goedgekeurd. De voorzitter doet voorlezen eene missive van gede puteerde staten van Zeeland, waarin eenige bezwaren gemaakt worden tegen het plan der geldloening, terwijl zij ook afkeuren dat de leening in 49 jaren zou worden afgelost. Zij zouden alleen in eene aflossing in hoog stens 32 jaren kunnen berusten. Op voorstel van bur gemeester en wethouders wordt besloten aan de ge maakte bezwaren tegemoet te komen door wijziging van het plan, echter met uitzondering van het tijdstip der aflossing, aangezien de financieele toestand der gemeente geen vroegere schulddelging gedoogt. Nog is ingekomen een brief van gedeputeerde staten, waarin het gevoelen van den minister van binnenland- sche zaken wordt medegedeeld aangaande het raadsbe sluit van 17 November jl., ter zake het reglement op het burger weeshuis. De daarin opgenomen bepaling dat het bestuur alleen kan bestaan uit personen van ver schillende gezindten, met uitzondering der Roomsch ka tholieke, zoolang een Roomsch katholiek weeshuis in de gemeente bestaat, acht de minister in strijd met art. 166 der grondwet, waarom den raad in overweging gegeven wor.lt deze bepaling te wijzigen. Na eenige discussie waarin wordt besproken dat deze bepaling het gevolg is van den exceptioneelen toestand in deze gemeente, en daarom het handhaven dezer bepaling niet oubillijk geac ht wordt wordt met 10 tegen 2 stemmen besloten de uitzondering in het artikel te doen verval len, terwijl mede met 9 tegen 3 stommen besloten wordt ook de bepaling af te schaffen dat geen Roomsch katho lieke weezen in bet gesticht zouden worden opgenomen zoolang cv van dat kerkgenootschap een afzonderlijk weeshuis in de gemeente aanwezig is. Een verzoek van A. Monjé om een stuk gemeente grond, liggende bij het fort Drt Nolle, voor 25 jaren in I e-foacht t' mogr-'.i hebbe:. tegen betaling van 7.25 ;a jaars, leneinde uaarop puiu te storten en met boven grond te dekken, wordt toegestaan, onder bepaling dat daarop geene gebouwen of getimmerten zullen geplaatst worden. Het dagelijksch bestuur is gemachtigd de daar voor noodige overeenkomst, met inachtneming van som mige opmerkingen door den raad gemaakt, met den adressant aan te gaan. Tot opwinder der stads uurwerken wordt bij tweede vrije stemming met 7 van de 12 stemmen benoemd de heer J. C. van Sprang. Bij de eerste stemming hadden de benoemde en de heer J. C. Weljens beiden 6 stemmen verkregen. Ter voorziening in de vacature in de commissie voor de leenbank, is deu raad een dubbeltal aangeboden, bestaande uit de heeren C. J. van Reyn en J. A. de Wolff, waaruit met 7 stemmen gekozen wordt de heer C. J. van Reyn, afgetreden lid. Door de financieele commissie wordt rapport uitge bracht betreffende de rekening over 1873 en de begroo ting voor 1874 van de stads leenbank. Daar de commissie geen bedenkingen beeft, worden rekening en begroo- ting met algemccne stemmen goedgekeurd. De reglementen van orde en roosters van aftreding der regenten van het gasthuis en het weeshuis worden op voorstel van den voorzitter voor de leden ter inzage nedergelegd, om ia eeue volgende zitting behandeld te worden. Voor kennisgeving worden aangenomen: a de goedkeuring van het besluit tot het verleenen van subsidie aan het algemeen armbestuur voor 1S74; b het bericht der ontvangst van het verslag omtrent het middelbaar onderwijs over 1§73; c de goedkeuring van de regeling der jaarwedde van de hulponderwijzers aan school O; d de mededeeling dat den raad door de vervaardigers aangeboden is de partituur van hetranziekstuk „De brug over de Oceaan;'' e eeue dankbetuiging vau J. J. Antheunissen voor de gunstigebeschikking op zijn adres; de goedkeuring der gemeenterekening over 1872. De zitting wordt daarna met gesloten deuren voort gezet. Na de heropening wordt, op voorstel van den voor zitter, besloten tot het aanstellen van een opzichter by het maken van kalk voor het schoolgebouw en het in Loepassing brengen van bet tonnenstelsel voor de pri vaten aan de school en aan de gebouwen der gasfabriek. Daarna wordt door den voorzitter ter sprake gebracht de voorziening in de vacature van geneesheer bij het algemeen armbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer E. J. Muller. Hij herinnert eraan, hoe meer malen het gevoelen geuit is, dat deze betrekking aan den stadsgeneesheer behoort te worden opgedragen, en geeft dus in overweging om daartoe bij deze gelegenheid te besluiten. In de eerstvolgende zitting zal dit voorstel behandeld worden. De vergadering wordt daarna gesloten. Gemeenteraad Tan Goes. Zitting van Eonderdag 12 Maart. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Kakebeeke, van Renterghem, de Menlemeester en Quist. Na goedkeuring der notulen deelt de voorzitter mede, dat de verkoop van onbruikbare goederen heeft opgebracht f 77.52 en van eenige snoeiling f 12.75, alsmede dat de ontwerp gewijzigde verordening op het bouwen enz. aan de leden der commissie is toege zonden. Op eene missive van eene commissie uit de besturen der afdeeling Kruiningen en Heinkenszand van de Maatschappij van landbouw wordt goedgevonden eene paardenmarkt in te stellen op den laatsten Donder dag van Aprilen 100 's jaars gedurende 3 jaren beschikbaar te stellen voor premiën. Het rapport van den conservator van 's rijks museum omtrent de schilderstukken in het raadhuis wordt ge zonden aan burgemeester en wethouders die, gemach tigd worden ter voldoening der declaratie voor reis en verblijfkosten ad f25. Met vijf tegen vier stemmen wordt het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen om aan den avond van 12 Mei a. het raadhuis te verlichten, waartoe f 235 wordt toegestaan. Tegen stemden de heeren Busing, de Witt Hamer, van Hoek en de Marees van Swinderen. Tot voldoening der huur van het ziekenlokaal uit deu post voor onvoorziene uitgaven wordt besloten, en burgemeester en wethouders worden uitgenoodigd een voorstel te doen omtrent een blijvend lokaal. De aanvrage voor kerkvoogden om restitutie der helft van kosten aan een trapverwulf naar den toren wordt van de hand gewezen. Aan C. Mulder, wede. N. Duivewaardwoeden 50 centimeter grond in erfpacht afgestaan, tegen f 1.25 's jaars. Eene ontwerp gewijzigde verordening voor de com missie, bedoeld in art. 166 der gemeentewet, wordt aangenomen. Een verzoek van P. de Jonge Pz., om grond in erfpacht aan den 's Heer Hendrikskinderendijk, wordt verzonden naar burgemeester en wethouders. Het verzoek van P. Buiteudijk, om den grond in het zoogenaamde Ganzennest, dien hij in gebruik heeft, in erfpacht te erlangen, wordt zonder stemming in gewilligd. De aanvrage van W. A van Oosten om remissie van aanslag op éen hond, wordt van de hand gewezen, op grond dat hij gedurende langen tijd twee honden gehad heeft. Aan O. L. O. van den Brandt wordt, wegens dienstplicht bij de nationale militie, tegen 1 Mei a. een eervolg ontslag verleend als hulponderwijzer. De rekening der bank van leening over 1873 wordt goedgekeurd in ontvang op 13,826.87^in uitgaaf op f 1497.05, rest f 12,329.82^, en alzoo, dewijl het bank kapitaal bedraagt f 12,500, met een tekort van/" 170,171. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd dit tekort uit de gemeentekas aan te vullen. De rekening van het fonds voor kazerneering wordt goedgekeurd in ontvang op 258.34, in uitgaaf op /T97.34$, alzoo met een goed slot van/60.99i, met machtiging om zoodra mogelijk eene inschrijving van /100 op het 4% grootboek der nationale werkelijke schuld aan te koopen. Algemeen overzicht. De generaal Bertrand, een zoon van deu bekenden aanhanger van Napoleou J, die den keizer in zijne ge vangenschap op St. Helena vergezelde, heett zich voor de verkiezing in het departement der Gironde als can- didaat van de Bonapartistische partij bekend gemaakt. In zijne aan het Journal de Bordeaux gerichte staat kundige geloofsbelijdenis verzuimt hij natuurlijk niet> van de herinnering aan zijn vader gebruik te maken. Na de betuiging dat hij het in den tegenwoordigen toestand van verwarring als de plicht van ieder be schouwt, ronduit zijne gevoelens bloot te leggen, laat hij vervolgens de vrij onbestemde verklaring volgen „Ik vereenig mij van ganscher harte met het opperge zag van den maarschalk de Mac-Mahon, als een tijde- lijken waarborg voor de instandhouding der openbare orde." Om een duurzaam en krachtig bewind te vesti gen, zegt hij verder, ken ik geen ander middel dan een rechtstreeksch beroep op het volk, dat in volkomen vrijheid van zijne gevoelens moet doen blijken. Op die wijze alleen kan men tot de ware uitdrukking van den souvereinen wil der natie geraken, voor welke alle partijen zich moeten buigen. Het stuk eindigt met de volgende beteekenisvolle woorden: „Moge uwe keuze het hare toebrengen tot den terugkeer van een vorsten huis, dat zoo dikwijls door de natie toegejuicht is ge worden en dat aan Frankrijk zoovele jaren van groot heid en ongeëvenaarde welvaart geschonken heeft I" Zou inderdaad de herinnering aan Waterloo en Sedau niet voldoende moeten zijn om de hand van eencandi- daat te doen verstijven, op het oogenblik dat hij deze woorden nederschreel De meer diplomatische heer Ronher zal waarschijnlijk dit manifest wel niet goed keuren. Intusschen heeft ook de oud-minister zijne demonstratie op eigen hand gedaan, door zich met zijn gezin naar Chislehurst te begeven. Een 250tal van de aanzienlijkste leden der partij vergezelde hem. Onder hen merkte men op den hertog de Gramont, treuriger gedachtenis uit het jaar 1870, de heeren Cassagnac, vader en zoon, de trouwe en onbeschaamde voorvech ters der dynastie in het blad le Pays, den markies en den graaf de Lavalette, oud-ambassadeurs, de hertogen de Cambacérès en de Montebello, de heeren Abatucci, de Saulcy, Cornuau, Jolibois en andere uit den tijd van het tweede keizerrijk bekende personen. De nationale vergadering heeft besloten de voorge nomen wederinvoering der belasting op de geraffineerde suikers met den len Augustus 1875 te doen plaats hebben. In dien zin zullen onderhandelingen met de drie regeeringen, welke de conventie van 1864 mede onderteekend hebben, aangeknoopt worden. Het huwelijk van den hertog vau Edinburgh beeft te Londen weder aanleidiug gegeven tot eene dier indrukwekkende roanifestatiën, door welke het Engelsche volk zoo gaarne zijne gehechtheid aan het koninklijk geslacht doet blijken. De algemeene vreugde werd nog verhoogd door de gunstige berichten, welke bij vooit- during van de goudkust komen. Het vredestractaat is thans eindelijk uit naam van koning Coffee ondertee kend. De magere geldelijke schadeloosstelling, welke Engeland zou moeten ontvangen, zal waarschijnlijk, naar generaal Wolseley meldt, niet eens in haar geheel uitbetaald kunnen worden. De opperbevelhebber be schouwt dit punt echter als van ondergeschikt belang tegenover de groote staatkundige voordeelen, welke bij bedongen heeft. Het laat zich aanzien dat dit yredes-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2