MIDDELBURGSCHE COURANT. r ei. Donderdag i874. 12 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 11 Maart. Gisteren namiddag is alhier voorbijgestoomd en te 2,50 aan het haveDStation te Ylissingen aangekomen een extra-trein, bestaande uit een zestal Russische waggonswaarin zich bevond de heer Alquié, directeur der Russische spoorwegen, vergezeld van zijn secretaris, alsmede van den controleur van het mouvement der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, den heer Obreen. Te 5,30 is die trein met genoemde heeren van Vlissingen hier teruggekeerd en heden morgen te 8.55 naar Keulen vertrokken. Naar wij vernemen was het doel der reis zich op de hoogte te stellen van den aard onzer spoorweginricbting en de werken te Vlis singen, in verband met de voorgenomen reis van Z. M. den keizer van Rusland over Vlissingen naar Engeland. De uitslag van het onderzoek schijnt gunstig te zijn geweest, zoodat de keizer en gevolg den llcn Mei a. te Vlissingen verwacht worden, teneinde zich van daar naar Engeland in te schepen. Sedert eenigen tijd hebben gerachten geloopen dat de rijks militaire gebouwen te Veere, benevens het ge deelte der kerk, thans tot kazerne ingericht, weder door het departement van oorlog zouden in gebruik genomen worden. Voor zoo veel ons echter bekend is hebben de on derhandelingen, welke daaromtrent schijnen gevoerd te zijn, nog tot geenerlei resultaat geleid. Het Vaderland betreurt het, dat bij de beraadsla gingen over art. 1 van het wetontwerp tot regeling van het vestingstelsel, alle technische bijzonderheden in den breede zijn besproken ineen openbare zitting der tweede kamer, en nog meer dat dit alles in het Bijblad zal worden gedrukt en zoodoende vertaald zijn weg zal vinden naar die Janden, vanwaar voor ods in de toekomst gevaar te wachten kan zijn. Want bij de discussie zijn verschillende sprekers zoo ver in bijzon derheden getreden, dat zij zich niet hebben bepaald tot het belang om deze of 'gene positie te verdedigen, maar uitvoerig hebben aangetoond, wat de vijand al niet zou kunnen doen om deze onze verdediging der verschillende stellingen geheel nutteloos en ïjdel te maken. In comité generaal ware dit alles vrij wat beter op zijn plaats geweest dan in een openbare bijeenkomst der volksvertegenwoordiging. Al mogen de buitenland- sche mogendheden zich op andere wijzen in het bezit weten te stellen van een volledige omschrijving van ons verdedigingsstelsel, zoo behooren toch naar Het Vaderland meent de beraadslagingen in de tweede kamer niet juist het middel te zijnom de oogen te doen opengaan of slapenden wakker te schudden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren met 23 tegen 11 stemmen besloten, om aan de directie van den Franschen schouwburg, te beginnen met het volgende jaareene subsidie van f8000 te verleenen. De directie zal voor gegadigden worden opengesteld en aan den directeur voor het eerstvolgend jaar de eerste helft van het subsidie bij tien aanvaDg en de tweede belft aan het einde van de exploitatie worden uitbetaald, wanneer het blijkt, dat de gagementen van artisten voldaan ziju. Blijkens de Staats courant van gisteren zijn in de week van 1 tot 7 Maart jl. aan Aziatische cholera over leden 3 personen (allen te Utrecht) tegen 2 in de week van 22 tot 28 Februari7 in de week van 15 tot 21 Februari3 in de week van 1 tot 7 Februari9 in de week van 25 tot 31 Januari, 10 in de week van 18 tot 24 Januari, 7 in de week van 11 tot 17 Januari, 5 iu de week van 4 tot 10 Januari, 2 in de week van 28 December tot 3 Januari, 13 in de week van 21 tot 27 December, 19 in de week van 14 tot 20 December, 9 in de week van 7 tot 13 December, 11 in de week van 30 November tot 6 December, 24 in de week van 23 tot 29 November, 28 in de week van 16 tot 22 No vember, 39 in de week van 9 tot 15 November, 36 in de week van 2 tot 8 November, 34 in de week van 25 October tot 1 November, 26 in de week van 19 tot 24 October, 21 in de week van 12 tot 18 October, en 9 in de week van 5 tot 11 October. Uit de gemeente Stavoren zal eerstdaags een adres aan de tweede kamer der stateu-generaal worden op gezonden, waarin verzocht wordt, dat de kamer in zake den Noord-Hollandsch-Friescben spoorweg, een stemmig met de regeering, bare voorkeur moge schenken aan de lijn van het comité Wouda. Bij resolutie van den minister van fiuanciën van den 9en dezer is benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen voor de provincie Gelderland, de heer P. H. Veisenthans adjunct commies bij het departement van financiën. Marine en leger. Het contingent militairen, «'at in den loop van dit jaar naar Nederl. Iudië zal worden uitgezonden, is vastgesteld op 1412 man, waaronder zullen worden be grepen twee stafhoornblazera (sergeanten) van het wa pen der infanterie. Gemengde berichten. Wij vernemen dat tbans de richting der spoorweg- lijn Arnhem-Nijmegenwat betreft het gedeelte Nij megen Eist, officieel is vastgesteld. Het station-Eist zou komen achter den huize „de Eshof", bewoond door den beer Sipman. Naar men verneemt, bestaat er gegronde hoop dat de overeenkomst, betreffende den overgang van den Oosterspoorweg over den Riju spoorweg, voor de aansluiting van laatstgenoemden spoorweg aan de staats- baan aan de Houtensche vlakte, spoedig tot stand zal komen, zoodat alsdan .de werkzaamheden aldaar een aanvang zullen nemen. In de omstreken van Eindhoven vindt men zooveel eekhorentjes, dat sommige gemeentebesturen een premie van 10 cents gesteld hebben op elk dezer dieren dat gedood wordt. Na dien tijd zijn er reed3 vele van die schadelijke beestjes bemachtigd. Zondag 1 dezer heeft te Brussel een verkooping plaats gehad van 61 duiven, toebeboorende aan den vermaarden liefhebber Jakob Donckerwolken van Ninove. Deze duivenwaaronder 4 waren welke vleugelziekte hadden hebben te zamen10 pet. verhooging daaronder begrepen, 3589 franken opgebracht. Yerkoopingen en ianbestedingen. Aan het departement van marine is gisteren aanbesteed het bouwen van een lichtwachterswoning en het maken van een fundeering voor een ijzeren liebtopstand: beiden op een terrein gelegen in den Noorddijkpolder bij Hon- tenisse. Vijf inscbrijvingBbiljetten zijn ingekomen; de minste inschrijver was de heer J. Dubois, te Hod ten isse, voor f4787. Thermometerstand. 10 Mrt. 'sav. 11 u. 33 gr. 11 'smorg.7u.33gr.s' midd.l n.36gr.'sav. 6u.34gr. Stateu-generaal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 10 Maart. {Nader verslag De beraadslagingen worden voortgezet over art. 1 van het wetsontwerp tot regeling en voltooiing van het vestiDgstelsel. Bij litt. g (stelling van Amsterdam) betoogde de heer Rutgers van Rozenburg dat de verdediging van het reduit, zooals zij bij de toelichting van het ontwerp was uiteengezet, zeer onvolledig is, maar dat het voorge- dragene op zich zelf in het stelsel der wet past, zooda; hij deswege aan 'tontwerp zijn stem niet zou onthou den, in de hoop dat zijne bezwaren zullen kunnen worden opgeheven. De heer Stieltjes toonde ook in 't bijzonder aan, dat de inrichting dezer linie haar niet genoegzaam in ge meenschap zal laten met de buitenwereld, hetgeen voor onze hoofdstad van het grootste belang is. In dit opzicht wordt voor deze stelling te weinig geld ge vraagd en van den anderen kant te veel, omdat de groote werken naar de Noordzee niet noodig zijn, aan gezien de houding daar nagenoeg onmogelijk is. Hij deed verder uitkomen dat Pampus moet verdedigd worden. De minister van oorlog verklaarde, dat bij deze wet alleen wordt uitgemaakt dat er eene stelling van Am sterdam zal zijn. Het opgemaakt ontwerp dier verde diging vindt echter de kamer niet. Daarin zijn vele leemten, die aangevuld moeten wordcD. Hij zal daartoe uit eigen oogen zien. De heeren de Roo van Alderwerelt en Stieltjes advi seerden den minister zich bij de uitwerking der plannen te doen voorlichten door eene commissie van officieren en van personen, met de locale omstandigheden, waar van zooveel afhangt, door en door bekend. De laatstgenoemde spreker gaf daarbij in overweging om officieren van den staf en officieren van de genie en* artillerie in die commissie op te nemen. De minister van oorlog verklaarde zich met dit denk beeld geheel te vereenigen. De heeren Storm van 's Gravesande en Nierstrasz merkten op, dat zoodoende meer en meer blijkt, dat de tegenwoordige beraadslagingen tot niets leiden en niets kunnen doen beslissen. Naar aanleiding van een antwoord van den minister van marine ad interim aan den heer Rutgers, protes teerde de heer Nierstrasz tegen de stelling van dien minister, dat onze zeegaten niet zullen verdedigd worden. De minister antwoordde echter, dat dit eene misvat ting is; hij bedoelde: geene verdediging door de marine. Litt. g werd daarop goedgekeurd. Bij litt. h (zuidwaterlinie) werd tusschen de heeren Stieltjes, Storm, van Zinnicq Bergmann, van Wassenaer en den minister een debat gevoerd over bet behoud der beide forten Isabel en St. Antooie in de vroegere stelling 's Hertogenbosch. Litt. h werd daarop goedgekeurd. Litt. i betreft de werken aan de Wester-Sehelde. De beer de Roo van Alderwerelt heeft voorgesteld dat onderdeel te doen vervallen. Bij de mondelinge toelichting daarvan wees hij op de tegenstrijdigheid tusschen de alschaffing der linie GroningenDelfzijl en het behoud der vestingen te Neuzen en te Elle- woutsdijk. Is 'tomdat tegen de laatste nooit veel en tegen de eerste krachtige oppositie werd gemaakt? Zoo ja, dan bevestigde dit zijne vroegere verklaring dat in het stelsel geene gedachte ligt, dat het als bij toeval is ontstaan. Moet de Wester-Schelde verdedigd worden, waarom dan ook niet de Ooster-Schelde en de Eem8? Betreft het de handhaving onzer neutraliteit, waarom verdedigt men dan den mond niet en worden dan da werken bij Breskens, bij Viissingeu, bij Bath opgeheven? Kan de vijand tot Neuzen en Eüewonts- dijk doordringen, dan is de neutraliteit reeds geschon den. Voor België beh.even wij geen vestingen te be houden. Maar bovendien, de beide forten kunnen de Wester-Sehelde niet afsluiten. Kan 't al, dan mogen wij eene rivier niet eenzijdig voor éene mogendheid afsluiten. De heer Saayinans Vader heeft steeds de verdedi ging van Walcheren, van den voormuur van Zeeland, zelfs een voormuur van Noord-Brabant, altijd van groot belang geacht, omdat wij ook in verband met de versterking van Antwerpen, op Engelands hulp moeten rekenen. Nu echter eenmaal de Zeeuws^he stel ing is opgeheven, waren de forten te Neuzen en te Ellewoutsdijk, om hunne ligging zonder verder nut. De heer Stieltjes verdedigde met kracht het behoud der beide forten. Ds Schelde beheersc'at tot bij Bath het geheele Nederlandsche grondgebied, zoodat men daar 7eel beter de neutraliteit kan verdedigen dan op de Eems. De Ooster-Schelde geeft geen directen toegang tot een vreemd land. Eu wanneer men de verdediging niet begint tusschen Breskens en Viissin geu, dan is 't omdat daar een onveilig en zeer diep vaarwater is, niet te bestrijken door de zwaarste bat terijen. Niemand kan ons zaker dwingen eene vesting te bouwen, maar niemand kan ons ook dwingen eene vesting te verlaten, die ons voor een bondgenootschap nut kan doeo. In zoover moeten wij ons eigenbelang wel degelijk raadplegen. De heer Nierstasz betreurt 't, dat de positie van Vlissingen is opgeheven. Voor de verdediging van Zee land acht hij tbans Ellewoutsdijk en Neuzen niet on misbaar. Maar er is een ander puut waar men de rivier kan afsluiten; nl. te Bath. Die positie aao de uiterste punt van Zuid Beveland kan zóo worden ingericht, dat geen enkel schip zonder onze goedkeuring de rivier zou kunnen passeeren. Dewijl nu, naar de verklaring des ministers, de in deze wet opgenomen punten aan latere uitvoering geheel ondergeschikt zijn, zoo meende hij gerust de werken aan de Wester- Schel de te bunnen aannemen. De heer van Eek bestreed de éenige overwegende reden, voor het behoud dezer positiën en dus voor het breken met het geheele stelsel der wet aangevoerd, nl. de handhaving onzer neutraliteit. Deze wet Bluit ech ter die handhaving nit. Als wij de neutraliteit aan de Wester-Sehelde moeten handhaven, waarom dan niet in Limburg? Bovendien, men moet den vijand van de Schelde meester laten tot Neuzen. Ook tusschen Vlis singen en Breskens kan men den vijand niet beteugelen. Begon men hiermede, dan komen wij al verder eo ver-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1