MIDDELBURGSCHE COURANT. F 59. Dinsdag '1874. 10 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2** Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. IDe prijs per 3/m.s franco ie f' 3.50 Middelburg 9 Maart. Een bij de regeering ontvangen telegram van gene raal van Swieten van den 5cn dezer bericht, dat er weinig politiek nieuws is. Imans, Lepong en Loong, op de westkust gelegen, erkennen de souvereiniteit van Nederland. Het werk aan den kraton vorderde goed. De kraton zal een gezonde, soliede vesting worden. Volgens eea telegram van Reuter wordt het binnen land van Atsji geducht versterkt en willen de hooiden den strijd voortzetten; zij blijven beweren dat het traciaat van 1857 een verzinsel en Engeland te kwader trouw is. De gemeenteraad van Middelburg zal Woensdag a. te half twee uur zitting houden ter behandeling der volgende zakeningekomen en aaugehouden stukken voorstel van bnrgemeester en wethouders betrekkelijk de verlichting van de loskade; idem op een adres van A. D. van Seters, om tegemoetkoming schade bij bet uitbaggeren der kaaien enz, idem op een brief van de plaatselijke schoolcommissieverhoogmg der jaar- lij ksche toelagekohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 1874en ingekomen bezwaar schriften. Na het ophouden der cholera-epidemie te Rotterdam staakte do commissie, die aldaar gezuiverd drink water verschafte, onmiddellijk haar werk. Van verschil lende zijden kwam men tegen dit besluit op en werd betoogd, dat bet verschaften van goed drinkwater in gezonde tijden een krachtig middel is om epidemie te voorkomen. Thans hebben zich de heeren dr. A. M. Ballot, A. C. Cramer, R. A. Mees Rzn. en G. Tb. Philippi vereenigd met het doel om kosteloos gezuiverd Maas water te verstrekken in die buurten, waar, blijkens de ondervinding door de cholera-commissie verkregeD, groote behoefte is aan goed drinkwater. Eenige stad- genooten hebben door geldelijke bijdragen hen in staat gesteld dit te doen. Blijft de geweaschte ondersteuning niet achter, dan zal de waterverstrekking, op zoo ruime schaal als mogelijk is, geschieden totdat de drinkwa terleiding gereed is, of dat door 't onverhoopt opnieuw uitbreken van de cholera, de cbolera-commissie haar taak weder opvat. Beiioemingeu en besluiten, SCHUTTERIJEN. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan mr. A. E. Dronkers als 2e luitenant van het le bataljon rustende schutterij in de provincie Zeeland. ADEL. Verheven in den Nederlandschen adel, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw, Everhard Rappard, gepensioneerd kolonel van het Oost-Indische leger, te Leiden, met alle zijne wettige afstammelingen, zoo mannelijke als vrouwelijke. POSTERIJEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek? aan R. van Sonsbeeck uit zijne betrekking van com mies der posterijen eerste klasse. BELASTINGEN. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Schinnen c. a., zooals het thans bestaat; de gemeenten Schinnen, Nuth en Oirsbeek toegevoegd aan het kantoor der directe be lastingen en aecijnsen te Amstenrade c. a., en de gemeente Wijnandsrade aan dat derzelfde middelen te Valken burg c. a.\ L. G. van de Werken, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen c. a.benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Amstenrade c. a.en het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Valkenburg c. a. gelaten onder het voortdurend be heer van den tegenwoordigen titularis, O. T. A. Coe- negracht. Onderwijs. In eene buitengewone vergadering van het departe ment Groningen der Maatschappij tot nut van 't alge meen, is besloten tot de oprichting aldaar van eene kweekschool tot opleiding van hulponderwijzeresaeu, voornamelijk ten behoeve van de drie Noordelijke provinciën. Men zal bij de verschillende autoriteiten subsidie aanvragen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitache hervormde gemeente te Harlingen dr. G. J. Vos Azn, predikant al hier, die dit beroepnaar hij gisteren voormiddag aan zijne hoorders heeft medegedeeld, eenige dagen in beraad zal nemen. Bij de evangelisch Luthersehe gemeente te Zierikzee is gisteren de van 's Hertogenbosch beroepen predikant, de heer Michelseu, bevestigd door den heer E. Snedlen, predikant bij de Nederduitache hervormde gemeente te Zierikzee, met eene rede naar aanleiding van Romeinen 1 vers 16, middelste gedeelte. Des na middags hield de bevestigde zijne intreerede, tot. wel ker grondslag hij gekozen had 1 Corinthe 9 vers 22 voorlaatste zinsnede. Terwijl na den afloop van de tegenwoordige ver gadering der synode, die, zoo niet in de vorige week, althans in deze hare taak hoopt te volbrengen, een volledig verslag van barea arbeid gegeven zal wor den wordt in de Kerkelijke courant van jl. Zaterdag voor- loopig bet volgende medegedeeldDe synode is niet getreden in het voorstel der commissie van advies om een afzonderlijk groot lichaam, uitsluitend met de hoogste wetgevende macht bekleed, onder den naam van algemeene synode in het leven te roepennoch ook in de afzonderlijke voorstellen der eerste en derde sectiën der commissie, op de kerkorganisatie betrek king hebbende. De voorsteilen der commissie tot veran dering van het reglement op de benoeming van ouder lingen en diakenen en de beroeping der predikanten zijn echter door de synode met enkele wijzigingen aan genomen, in verband met de bewerking der hoofdge dachte in het voorstel van do tweede sectie der com missie waartoe met eene meerderheid van negen tegen zeven stemmen besloten is. De hoofdzaak der alzoo door haar ontworpen reorganisatie der kerk is samen gevat in eene verandering van art. 23 van het algemeen reglement, naar welke dit artikel zal luiden: „Het recht tot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predikanten berust bij de gemeente. „Dit recht oefent de gemeente uit, met perbiebiging der rechten van derden en bebor.dens de uitzonderingon, in belang van minderheden, wier godsdienstige richting van die der meerderheid verschilt, in de bijzondere reglementen te omschrijven; wat de benoeming van ouderlingen en diakenen betreft rechtstreeks door hare stemgerechtigden; wat de beroeping van predikanten aangaat door haren kerkeraad." Daarbij is een toevoegsel tot bet algemeen reglement in bewerking om, als dit met evengenoemde verande ring van art. 23 en de hieruit voortvloeiende verande ringen in de bijzondere reglementen naar art. 62 en de slotbepaling van het algemeene reglement bij eindstem ming door de provinciale kerkbesturen mocht worden goedgekeurd, een wettelijkeu grond te verschaffen om voor de invoering dezer reorganisatie, in overeenstem ming met bet advies der commissie, de sanctie der gemeenten te vragenen wel door het raadplegen van bare kerkeraden, met bijeentelling Yan de uitgebrachte 3temmen van hunne gezamenlijke individueele leden. Daarenboven heeft de synode de nieuwe redactie van art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs, die door de synodale commissie ten voorgaanden jare was voorgesteld, met eenige wijziging aangenomen. De overige voorstellen der commissie van advies om trent de reorganisatie van het kerkbestuur zijn nog in behandeling. Marine en leger. Het is den minister van oorlog herhaaldelijk geble ken, dat de afgifte van extraeten uit de stamboeken, op aanvraag van belanghebbenden, overeenkomstig zijne aanschrijving van den 27ca Januari 1862, n® 15 B (Pro- vineiaal blad n° 25 van dat jaar) gedaan, aanleiding kan geven tot misbruiken; zoo komt het voor, dat personen zich bij een bezorger van plaatsvervangers aanbieden, om als plaatsvervanger op te treden, hem, als onderpand van genoten geldelijk voorschot, hun paspoort laten, en inmiddels trachten een duplicaat paspoort te bekomen, om zich daarmede elders als plaatsvervanger te verbinden. Uit overweging van het hooge belang, zoo voor den staat als voor hen die zich doen vervangen, om alle kwade praktijken, die een uit vloeisel zijn van het stelsel van plaatsvervanging, zoo veel mogelijk te weren, beeft de minister, ten aanzien van het uitreiken van extracten uit de stamboeken, ter vervanging van verloren geraakte paspoorteu, de meest mogelijke omzichtigheid aanbevolen en daaromtrent, met wijziging in zoo ver zijner vermelde aanschrijving, thans bepaald, dat de bedoelde beseheiden voortaan slechts inogen worden afgegeven op aanvraag der bur gemeesters van de gemeenten. Onder mededeeling hiervan, beeft de minister den commissarissen des konings verzocht de burgemeesters uit te noodigen, de aanvra gen om bedoelde stukken alleen dan te doen, wan neer bij ben de overtuiging bestaat dat het uitreiken van dergelijk stuk tot geen misbrffik aanleidiDg kan geven, en wijders om den genomen maatregel zooveel mogelijk algemeen bekend te maken. Naar men verneemtzullen de miliciens der lichting 1874 een maand vroeger dan gewoonlijk onder de wa penen worden geroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. De minister van oorlog heeft aan de provinciale adjudanten een circulaire doen toekomen, waarin door hem verzocht wordt, om miliciens, voor wie bij de in lijving een verlof wordt aangevraagdteneinde hen in de gelegenheid te stellen tot het verkrijgen eener ver gunning om zich alsnog in den dienst der nationale militie te doen vervangen, niet bij een der bereden korpsen in te deelen. De militaire leden der verschillende militieraden zijn door den minister van ooriog uitgenoodigd om, wanneer zij, op grond der door hen bij de werkzaam heden der militieraden opgedane ondervinding, ver- meenen de middelen te kunnen aangeven, waardoor betere waarborgen voor het zedelijk cn lichamelijk ge halte der plaatsvervangers zouden worden verkregen daarvan aan het departement van oorlog mededeeling te doen. De minister van oorlog heeft, teneinde den druk, die door geheele of gedeeltelijke vrijstelling van garni zoensdienst aan de korpsen artillerie en sappeursop de in die plaatsen gestationeerde infanterie gelegd wordt, op te heffen, de plaatselijke en garnizoens kommandan- ten uitgenoodigd, de artillerie en het bataljon mineurs en sappeurs proportioneel met de andere troepen de wachten te doen bezetten. Gemengde berichten. Te Oosterhout staan twee kerseboomen in vollen bloei. De heer Adaiberth de Bourbon, le luitenant bij het regiment grenadiers en jagers, spreekt ten stelligste tegen dat hij aan den graaf van Chamborfl een brief zou heb ben geschreven, voorkomende in een der laatste nummers van den Gaulois en, naar de heer de Bourbon verneemt, overgenomen door eenige Nederlandsebe bladen. Hij heeft nooit, betzij direct of indirect, iets aan den graaf van Cbambord geschreven, noch in eenige transactie, van welken aard ook, met hem willen treden. Boven bedoelden brief verklaart bij dus voor va !sc h, waardoor de heer Gérard, die niemand anders is dan de heer Blavet, misbruik van zijn naam heeft wiileu maken. Aan la Petite presse heeft de zuster van den heer de Bourbon den volgenden brief geschreven: „Parijs3 Maart '74. „Mijnheer, „Daar ik niet kon onderstellen, dat men ernstig geloof zou slaan aan een dezer dagen in den Gaulois vei sche nen brief, dien mijn broeder Adaiberth de Bourbon, zoo in zijn naam als in den mijne, aan den graaf van Cbambordja ook aan den graaf van Parijs, zou geschre-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1