en het gebrek aan verband ten opzichte van het eigenlijke defensiestelsel, om het ontwerp aas te nemen terwilïe van bet beginsel. Hij verlangt een sposdige regeling der legerorganisatieterwijl hij anders zal overwegen om daaromtrent Jfet initiatief te nemen. De heer van Naamen verwacht nadere uiteenzetting van de denkbeelden der regeering. De beer van Zinnieq Bergmann verklaarde dat hij, ongeacht de vele bezwaren, die hij tegen het wetsont werp beeft, waarschijnlijk vóór zal stemmen. De heer Rutgers is principieel vóór het ontwerp, doch ontwikkelde verschillende bedenkingen. De beer Stieltjes schonk voorwaardelijk zijDe ad- haesie aan de voordracht, maar hij heeft groot bezwaar tegen de onvoldoende maritieme strijdkrachten en tegen de onzekerheid der levende strijdkrachten. Docr de heeren Stieltjes en de Roo is een amende ment voorgesteld, strekkende om de aanvraag der gel den voor de uitvoering van het stelsel benoodigd zoo te regelen, dat het geheele stelsel binnen 8 jaren vol tooid wordt. Öuitei'lanï). Algemeen overzicht. De opening van het Engelsche parlement, welke gisteren plaats heeft gehad, was niet meer dan eene bloote formaliteit. Volgens de Engelsche wet mag nie mand in een der kringen van het parlement het woord voeren, indien hij niet tot lid daarvan verkozen is. Hetgeen nog meer in strijd met onze politieke begrip pen is, de tegenwoordigheid in een der vergaderzalen van iemand die daar geen zitting beeft, is zonder ver- ganning van het parlement zelfs niet geoorloofd, zoodat naar de letter der wet een lid slechts de opmerking aan den voorzitter heeft te maken dat hij personen in de zaal bemerkt, welke er niet tehuis behooren, om niet alleen de tribunes voor het publiek, maar ook de zit plaatsen voor de verslaggevers der pers onmiddellijk te doen ontruimen. De Engelschen echter, in hun ver trouwen op de macht der traditie en der openbare meening, maken geen haast om dergelijke verouderde bepalingen, de kenmerken van den eerwaardigen leef tijd hunner staatsregeling, uit den weg te ruimen en het is op grond dier eeuwenoude vermen dat Donderdag het parlement bijeenkwam, zonder dat een der nieuwe ministers, die wegens hunne benoeming aan eene her kiezing onderworpen zijn, ter vergadering tegenwoordig was. Van eene troonrede was dus natuurlijk geen sprake. Tot voorzitter speakerwerd verkozen de heer Brand, die sedert jaren dien zelel bekleedt en wiens verkie zing dus geen staatkundige beteekenis heeft. Uitnaam der verschillende partijen wenschte de heer Gladstone, voor het eerst weder als hoofd der oppositie optredende, den benoemde met de op hem uitgebrachte keuze ge luk. Daarna ging de vergadering weder uiteen en aan de kalmte, waarmede al deze formaliteiten plaats gre- peD, had geen met de staatkunde onbekend toeschou wer kunnen bemerken, dat in de gemoederen dier hon derden volksvertegenwoordigers de meest verschillende politieke hartstochten, spijt over de ondergane neder laag, overmoed wegens de behaalde overwinning, hoog gestemde verwachtingen en diepe teleurstelling, gaande waren. Na de verkiezing der ministers, waartoe de speaker de noodige voorschriften moet uitvaardigen, en met welke een tiental dagen zullen verloopeD, komt het par lement weder bijeen en zal waarschijnlijk eene troon rede gehouden worden. Spoedig daarna treedt echter de Paa8ch-vacatitie in, zoodat de weinige tusschenlig- gende dagen wel aan de afdoening van eenige spoed- vereischende zaken zullen gewijd zijn. Ook de discussie over het adres van antwoord op de troonrede zal weinig tyds vorderen, daar men in Eügeland gewoon is daar aan geene politieke besprekingen van eenig belang vast te knoopen. Over het lot van het leger aan de goudkust verkeert men in onzekerheid. Rapporten van generaal Wolseley werden ontvangen, welke echter van vroeger dagtee- keniug waren dan de sedert aangekomene telegrafische berichten, en daar men van de aangekondigde onder handelingen met koniDg Coffee, na de inneming van Coomaseie, niets meer vernomen heeft, vraagt men zich niet zonder eenige ongerustheid af wat er sedert dien tijd gebeurd kan zijn en of de geloopen hebbende geruchtenbetreffende eene verrassing van het naar de inschepingsplaats terugkeerende leger, wellicht waar heid zouden bevatten. Hebben de ministers van oorlog in andere landen in den regel te worstelen met de, huns inziens, verkeerde zuinigheid der volksvertegenwoordigers, in Italië heeft het omgekeerde plaats. Bij gelegenheid der beraadsla ging over een wetsontwerp tot het toestaan van 79 mil- lioen voor de versterking van sommige verdedigings werken, sloeg de commissie van onderzoek voor, het krediet .aanmerkelijk te verhoogenteneinde den minister in staat te stellen de verdediging des lands op volkomen voldoenden voet te brengen. Ditzelfde verschijnsel heeft zich in de Italiaansche kamers reeds meermalen voor gedaan; gewoonlijk echter stuit bet verlafigen der afgè- vaardigden af op den tegenstand des ministers van financiën, die van geen hooger uitgaven voor het krijgs wezen hooren wil. Ook nu weder wees de minister van oorlog de goede bedoelingen der kamer beleefdelijk af en, het zekere misschien boven bet onzekere in veilig heid wenschende te brengen, heeft bij de onmiddellijke behandeling van zijn voorloopig ontwerp en het later onderzoek der meer uitgestrekte plannen van de com missie weten te doen aannemen. De samenkomst van het Oostenrijksch ministerie met de hoofden der liberale partij heeft wei.tig gevolg ge had. Men had verwacht dat, alvorens tot de behande ling van zulke gewichtige onderwerpen als de confes- sioneele wetten werd overgegaanbet ministerie al bet mogelijke gedaan, des noods tot de opoffering van den minister van financiën besloten zou hebben, teneinde tot overeenstemming met zijne eigene partij te geraken. Het heeft echter niet mogen gelukken en de regeering kan verwachten dat, zoo in de quaestie van het bur gerlijk huwelijk als in die der ond-katholieken, de vertegenwoordiging haar eigen weg zal gaan en op die wijze misschien eene voor beide partijen even onge- wenschte botsing zal plaats hebb8D. Tegen Paschen gaat echter de rijksraad uiteen tot half October, en wellicht hoopt de regeering van in dien tusschentijd voorko mende omstandigheden gebruik te makenom haar verloren overwicht terug te bekomen. Drie en dertig Tzechische afgevaardigden uit Bo- heme hebben aan den rijksraad een protest doen toe komen waarin zij verklaren aan de zittingen geen deel te kunnen Demen, dewijl nog steeds verzuimd wordt aan de bijzondere aanspraken van hun land voldoening te verschaffen. Dergelijke protesten komen in den, uit vertegenwoordigers van zoo verschillende kroonlan den samengestelden rijksraad veelvuldig voor. Ditmaal heeft de vergadering op voorstel van haren voorzitter besloten, de afwezigheid der afgevaardigden als onge wettigd en ben van hun lidmaatschap vervallen te beschouwen. Uit Frankrijk geen nieuws van eenig belang. De zaak van le Figaro zal in eene interpellatie van den heer Christophle, van het linker-centrum, ter sprake gebracht worden. De heer Ollivier doet zijne voor de academie bestemde redevoering in de Bonapartistische bladen opnemen. Door the Times wordt een telegrafisch bericht mede gedeeld, volgens hetwelk don Carlos voornemens zou zijn, zoodra hij Bilbao veroverd zal hebben, zich in de hoofdkerk tot koning te doen kronen en zicb tot de mogendheden te wenden met het verzoek hem als oorlogvoerende macht te erkennen. Zoolang de val van Bilbao geen voldongen feit is, bestaat er echter reden don pretendent bet korte woord in overweging te geven, waarmede de bewoners van zekere stad der oudheid de bedreigingen van een vreemden overwinnaar beant woordden, toen hij hun raadde zich spoedig over te gevendaar zij andersindien hij de stad innamaan de vreeselijkste wraakoefening zouden blootgesteld zijn. Dat enkele woord was: Indien. Garibaldi, De beroemde Italiaansche patriot, die den 4en Juli van dit jaar zijn zeven en zestigsten verjaardag viert, wordt in zijne eenzaamheid op het eiland Carprera veelvuldig door bewonderaars uit alle landen der wereld bezocht. Voor korten tijd maakte eene karavaan van 95 Engel schen den pelgrimstocht naar het eilanddaar de gene raal echter ongesteld was kon hij slechts twee heeren uit het gezelschap ontvangen, aan welke hij zijne dank baarheid voor het hem toegedachte bewijs van sympathie en hoogachting 'betuigde. Sedert het jaar 1871 heeft Garibaldi, voornamelijk uit Amerika, een aantal land bouwwerktuigen, ter waarde van ongeveer f 8000, ten geschenke bekomen. Alle andere stoffelijke teokenen van toegenegenheid, welke men hem dikwijls toezendt, zoowel in geld als in allerlei kostbaarheden, en die bin nen hetzelfde tijdsverloop een bedrag van ongeveer een half millioen vertegenwoordigden, worden teruggezon den. Garibaldi bezit het eereburgerschap van 90 ver schillende steden en dorpen, is eerevoorzittpr van 120 genootschappen en bezit 21 eeredegens, waarvan 11 uit het buitenland afkomstig zijn. Sedert het jaar 1871 ontving de generaal 5000 adressen van hoogachting en belangstelling. Caprera, op de Noord-Oostelijke kust van het eiland Sardinië gelegen, was vóórdat Garibaldi zich daar ves tigde eene onbebouwde rots, slechts door eenige herders en visschers bewoond en eene rustige schuilplaats ople verend voor eene ontelbare menigte konijnen en wilde geiten, aan welke laatste het eiland zijn naam ontleent. Het bezit eene lengte van ongeveer twee uren gaans, is gemiddeld bijna een uur breed en wordt door eenon zeearm van niet meer dan een half uur breedte van de kust gescheiden. Garibaldi kocht er in 1854 een huis met een stuk groud en hield zich Bedert dien tijd, bij ^wisselende tusschenpoozen, naarmate het oorlogsbedrijf hem eenige rust gunde, met de ontginning van het eiland onledig. Evenwel bedragen de inkomsten, die hij jaar lijks uit zijne goederen trekt, niet meer dan 3000 lire (nog geen f 1500). Het eiland werd vroeger slechts nu en dan door een enkel schip bezocht; in de laatste drie jaren echter kwamen Biet minder dan 150 stoom schepen, aangetrokken door den beroemden bewoner, op Caprera aaD. Varia uit het buitenland. Frankrijk Le journal de Lyon meldt dat de minister van justitie een circulaire tot de chefs der parquetten heeft gericht, met aanmaning om vooral goed toe te zien op den inhoud der feuilletons en de plaat selijke berichten der provinciale dagbladen. De verkoop van het Algerijnsche blad La Soli- darité is op den openbaren weg verboden door den prefect van Oran, nadat dit in het departement Algiers reeds vroeger was geschied. L'Avenir de Vienne meldt dat de heer Lepetit, toen hij Maandag zijn college in de rechtsgeleerdheid zou geven, door een talrijk auditorium werd opgewacht en toegejuicht. Slechts vijf studenten trokken zich terng, bij wijze van manifestatie. De inschrijving voor de Parijsche volksgaarkeu kens heeft thans het cijfer van ruim 281,854 franken bereikt. Duitschland. De verkoop van in beslag genomen goederen van bisschop Baudri te Keulen is herhaaldelijk uitgesteld en heeft eindelijk, niet voor de woning maar in een lokaal plaats gehad. Daar des morgens op de aankondigingen van den verkoop oproerige biljetten waren geplakt vreesde men voor ongeregeldheden, waartoe het echter niet is gekomen. De nieuwe grondwet voor de hertogdommen ICo- burg en Gotha is afgekondigd. De landdag van Kobnrg zal 11, die van Gotha 17 leden tellen, die op bepaalde tijden voor gemeenschappelijke zaken gecombineerde vergaderingen znllen houden. De cholera is thans te Munchen geheel verdwenen en daardoor leven en vertier in de geteisterde stad teruggekeerd. De koning van Beieren heeft bepaald, dat voor loopig gedorende twee jaren bij iedere opvoering der Fidelio in den hofschouwburg 5 percent der bruto op brengst, met inbegrip van het bedrag der abonnements kaarten, zal worden uitgekeerd aan de weduwe Beet hoven te Weenen. Spaüje. Uit Santander wordt gemeld, dat maar schalk Serrano zich den 2en Maart nog aldaar bevond, doch dat het regenachtige weder verdere militaire operatiën verhinderde. Het inkomen van den president der uitvoerende macht is op 2 millioen franken vastgesteld. La Gaceta meldt, dat de Carlistische bende van Marco Bello in Arragon tegen baar chef in opstand is gekomen .en dat deze zijn kommandement heeft over gelegd. De wissel-agenten te Madrid hebben 30,000 realen bijeengebracht tot ondersteuning voor de gewonden; van alle zijden stroomen voor dat doel gelden toe. Noorwegen. In het dorpje Tune is onder een heuvel een vaartuig uit den tijd der Wikingen ge vonden. De dynastie der Wikingen dagteekent van den slag op de vlakte van Brarana in 740, waar in Harald Hildeband tegen zijn neef Sigard Ring sneuvelde. Sigard beval, dat het lijk van den ge sneuvelde met zijn strijdwagen begraven moest worden. Het paard werd gedood en dit met zijn meester en de wagen begraven. De Wikingen maakten zich door hun rooftochten ter zee gevreesd en later werd bij hunne begrafenissen het vaartuig, als een attribuut dat men den doode medegaf, een der hoofdbestand- deelen van den lijkstoet. Zulk een met een Wiking begraven vaartuig onderstelt men thans te hebben op gegraven, hoewel het geen schip is waarmede tochten op de Baltische-, Atlantische- en Noordzeën konden worden ondernomendaartoe heeft het te weinig diep gang; het is slechts een platboomd vaartuig, geschikt voor kustvaart. Het schijnt echter groote historische waarde te hebben als een overblijfsel uit een der merk waardigste perioden der geschiedenis van Noorwegen. Japan. Uit Nagasaki wordt van 3 Maart gemeld, dat de keizerlijke troepen de opstan delingen van Fizen verslagen en uit elkander gejaagd hebben. De regee- ringstroepen hebben Saga bezet en de opstand kan als geëindigd worden beschouwd. Amerika. President Grant heeft een boodschap tot het congres gericht, waarin hij aanbeveelt om de tentoonstelling, die bij het honderdjarig onafhankelijk- heidBfeest te Philadelphia zal worder gehouden,zooweleen nationaal ais internationaal karakter te verleenen. Hij raadt voorts aan om het welslagen der onderneming zooveel mogelijk door een wet te verzekerenhet daar toe betrekking hebbende wetsontwerp is reedB bij den senaat in behandeling.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3