tot wijzigii.-g van het muntstelselwerd ten slotte eene motie van den heer Sckimmelpenninckstrekkende om de discussie en de stemming over artikel 2 te doen vooratgaan aan die over artikel 1, aangenomen met 40 tegen 29 stemmen. Tengevolge daarvan kwam artikel 2 het eerst in be handeling, hetwelk aldus luidt „De rekenings-eenheid van dat stelsel blijft de gulden, verdeeld in honderd cents. „De standpenningen bevatten 0.C05GI van een gram (wichtje) fija godti op den gulden." De heer Bredius stelde voor om de 2e alinea aldus te lezeu „Do standpenningen bevatten 0.580.645 van een gram (wich(jc) fiju goud op den gulden." D't amendement werd door den voorsteller in het breede toegelicht. Opnieuw wees hij op 't gewicht eener internationale aansluiting, zonder welke voor hem (ie munthervorming niet gerechtvaardigd was, terw'yl hij verklaarde alleen aansluiting aan het stelsel derLatijr.- sclie unie te bedoelen, geen conventioneel© aauslaiting, teneinde uit ons isolement te geraken. Do beer B1u88Ó stelde voor de 2e alinea aldus te lezen: „De standpenningen bevatten 0.61016 van een gram (wichtje) fijn goud op den gulden." D:t amende ment berustte op de volgende overwegingen. De over gaDgsprijs van h t goud op het zilver zal naar een billijker maatstaf zijn geregeld. Wij behouden onzen zilveren standaard als pasmunt. Wij behouden de rekenings-eenheid tusschen Iodiö en Nederland. Wij verkrijgen eene rekenings-eenheid met Groot-Britannië, zoodat oc-k éen factor van de wisseling van den wissel koers zal wegvallen, zonder dat wij gevaar loopen van overstroomd to worden door vreemd gild. De heeren de Braijn Kops en Maekay stolden voor om liet gehalte der standpenningen te bepalen op 0.6048 vau een gram (wichtje) fiju goud op den gulden, reneinde daardoor een gemakkelijker overgang tot aan sluiting van het frankenstelsel te verkrijgen. Dc heer Kappeijne van de Coppello wenschte vóór alles omtrent de plannen der regeering ten opzichte der inwisseling ingelicht te worden. Voorts betoogde hij, met do grondwet en het burgerlijk wetboek in de hand, dat de staat verplicht ia allo schulden in edel metaal aangegaau, in dezelfde hoeveelheid terug te betalen. In artikel 2 wordt echter voor altijd een legale verhouding aangenomen tusschen het goud en het zilver. Moet men daartoe overgaan, dan kan even goed de dubbele staudaard tijdelijk worden ingevcerd. Hetzelfde is 't geval met de verhouding van het Indisch en het Nederlandech muntwezen. Ook daar voor wordt de legale fictie aangenomen eu hij vreesde daaruit groote verwarring in- de wederzij dsche betrek kingen. De heer 's Jacob trachtte de bozwaien van den heer Kappeiiue omtrent de betrekkingen met Indië op te lossen. Bezwaren zullen er altijd bestaan, maar de assi milatie van Nederland met Iudë gaat hier niet op. Deze bestaat alléén ten opzichte der schalkibt, die voor beiden ésn is. Nu droomt de heer Kappeijne zich mis- sch'en wel een groot Nederlandsch rijk in de toekomst, bestuurd door Neder Jan dsche ambtenaren, maar hij vreesde, dat do werkelijkheid niet de eerste eu de laatste teleurstelling zal wezen, welke de heer Kappeijne in zij6 politieke loopbaan ondervindt. De minister van financiën beantwoordde ia 't breede nog de verschillende sprekers. Hg bleet zich verklaren tegen elke aansluiting, betoogde, dat wij zoiider deze volstrekt niet gtïsoleerd zullen staan, en bestreed de beide eerste amendementen ten sterkste. Het hoofd bezwaar was voor Lem gelegen in de nadeelen der verandering van reken-eenheid hier te lande, vanwege de groote tribulat:ën, welke zij in onzen inwendigen toestand zou brengen. Hij herhaalde, dat wij dit groote nadeel zouden heloopen z.nder zekerheid omtrent de aansluiting, aangezien de conventie dtr Latijnseheunie wankel staat. Tegen het amendement Blussé had de minister het bezwaar dat zonder noodzaak de gulden te zwaar val worden gemaakt. Wat bet amendement- Kops-Mackay aangaat, het verschil was te gering om daarover niet de beslisa ng aan do kamer over to laten. De minister hield verder tegenover den heer Kappeijne des staats bevoegdheid vol om de rekening-eenheid te veranderen, mits aan de houders van de munt dezelfde waarde worde teruggegeven als die ingewisseld wordt. De uitvoering vau den maatregel dier inwisseling zou naderbij do wet geregeld worden eu wat Indië betreft, zoolang niet groote afwijking in de waarde plaats heeft bel oeven tijdelijke maatregelen niet genomen te worden. Het amendement-Biedius werd verworpen met 56 tegen 13 btemmen. Hot amendement-Blussé werd verworpen met 41 tegen 28 steenmod. Het araendement Kops-Mackay werd verworpen met 37 tegen 32 stommen. Art. 2 werd verworpen met 40 tegen 29 stemmen. Voor stemden de heeren Gevers, van Harden bioek, Kops, Blom, Dam, Godefroi, Blussè, Harinxma, Moens, vaoNispeo, Kien, Mackay, Smidt, van Naarnen, Viruly, Stieltjes, 's Jacob, Zijlkei, Borret, Lenting, Schimmelpeu- ninek van der Oye, Mees, vau Akerlaken, Brouwer, Id- zerda, van Reenen, Rombacb, Hingst en de voorzitter. Tegen stemden do heeren van Lijnden, van den Bercb, Larabrecbts, lusinger, Grata ma, Miran dolle, de Roo, Kerei 8, Bredius, Vader, van Baar Begram, Jonckbloet, van Kerkwijk, de Willebois, Haffmans, vau den Heuvel, van Yolleuhovcn, Bergman, Kappeijne, Nierstrasz, Wint gene, Tak, vhu ICnyk, van Wasseuaer, vau Zuylen, F.ibine, de Lange, van Fvreeet, van Eek, Heydenrjjck, Schim- melpeoninck, Bergsma, Vei beijen, Saudberg» van Houten, van Loon, Aruoldts en Smitz. De minister van financiën verklaarde daarop door den koning-te zijn gemachtigd het wetsontwerp in te trekken. Zitting van ins da 5 3 Maart. Per telegraaf,') De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Gouda, de heer Bichon van IJeelmonde. zijn in handen eener commissie gesteld. Het voorste 1 van de heeren Tak c. s., tot bet honden eener enquête naar den toestand van onze koopvaardij vloot is aangenomen met 50 togen 13 stemmer. Morgen z d de benoeming eener commissie van enquête plaats hebben, lerwijl tegen overmorgen de behandeling van het wetsontwerp t >fc regeling van het vestingstelsel aan de orde is gesteld. Per telegraaf Het bij de kamer ingekomen wetsontwerp betreffende de cellulaire gevangenisstraf strekt om eon overgangs wet in het leveu te roepen tot toepassing der celstraf in alle correctioncele veroor deelineen. Daartoe zal do duur van bet maximum der celstraf tot- drie jaren wor den verhoogd. In afwachting van den bouw der noo- dige cellenzal bet voorschrift van algeinepne toepas sing der celstraf aanvankelijk slechts gelden voor kortere straffenvoorloopig tot een maximum van zes maauden; voor langere straffen en voor die van eene maand en daarbeneden wordt de toepassing aau den rechter overgelaten. Öuiterlanïï. Algemeeu overzicht. De uitslag der stemmingen in de departementen Vienne ea Vaucluse zijn als het ware eene nieuwe be krachtiging geweest der verstandige taal van den heer Tniers. In het eerste departement, waar da Bonapar tistieche candidaat de Baucbamp uitgebreide relatiëu bezat en do stemmen van alle anti republikeinsche tus- schenpnrtijen op zich vereenigdeia de zegepraal van den heer Lopetit eene duidelijke manifestatie in het- voordeel der staatkunde van Thiers. Bij de verkiezing van den beer Ledru-Rollin is opgemerkt dat, eenige duizenden rc-publikeiusche kiezers zich van stemming onthouden hebben. Waarschijnlijk vertegenwoordigen dezen bet gematigde deel der partij, die voor de radi cale richting vao Ledru-Rollin terugdeinst. Ofschoon nu ook de heer Tbiers tegen bet doen van dergelijke keuzen gewaarschuwd heelt, is er toch geen reden om den uitslag dezer herkiezing als eene nederlaag voor zijne partij te beschouwen, daar tegenover den radi calen candidaat alleen een legitimist stoud cn de oud president zelf verklaard heeft datdaar nu eenmaal een gedeelte der Fransche bevolking werkelijk radicaal gezind is, bij er geen nadeel in zag dat ook. die partij, naar evenredigheid barer sterkte, in de nationale vergadering vertegenwoordigd werd. Dat ic den tegeowoordigen ouzekeren toestand de aandacht van het geheele land gevestigd is op de woo den welke de vertegenwoordigers der verschillende partijen zich laten ontvallen, ia niet meer dan natuur lijk. Thans is het weder de beer Emile O.'Jivier, die in zijne redevoering, bij gelegenheid zijcer toelating ais lid der Fransche academie, aanstaanden Donderdag uit naam der Bonapartistische partij het woord zil voeren. Het geleerde lichaam, in welks midden het constitutioneel monarchale element te allen tijde de over hand heeft gehad, moet weinig gezind zijn om van den oud minister des keizei rijks een lofspraak op het ge vallen bewind aan te hooren. In het bijzonder beeft do heer Guizot, de nestor van het Orleanisme, in de voorbereidende zitting, welke altijd aan het- ontvangen vsd nieuwe leden voorafgaat, zich verzet tegen het houden eener lofspraak op den overleden keizer en vooral aan Ollivier, den man vau het „luchtige hart", het recht betwist om de troon s ver helling der Juli monarchie in 1830 te vergelijken met Napoleon's staats greep in 1852. Bestaat in Frankrijk moeilijkheid om de ontzettende lasten vau het budget met de hulpbronnen des lands in overeenstemming te brengeu, in Italië is het vi-.den van het noodzakelijk evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven niet minder bezwaarlijk. De heer Minghetti heeft eene reeks ontwerpen van nieuwe belastingen gereed wier aanneming of verwerping waarschijnlijk ook van belangrijke politieke gevolgen zal zijn, daar in bet la..tete geval do ontbinding der kamer niet zal kunnen uitblijven. Onderscheidene der voorgenomen belastingen worden gezegd ernstig gevaar te loopen, hoewel van den anderen kant niet over het hoofd ge zien raag worden dat do kans op eene waarschijnlijke ontbinding de vergaderingen wel eens tot toegeven geneigd maakt en het ministeiie wellicht op die wijze zijne pas verworven meerderheid weder bij elkander zal weten to krijgen. riet e allege vau kardinalen, voor korten tijd eerst door den paus op de gevorderde sterkte gebrachtzal weldra eene nieuwe aanvulling behoeven. Weinige dagen toleden stierf de kardinaal Tarquini; den 23'n Februari overload de kardinaal Barnabo, de steller van den syllabus, eu eerstdaags is weder do dood van Ca pali te wachten, die reeds door de gencesbeeren opge- g ven is. De kardinaal Antonelli heeft, naar beweerd wordt, in e^o brief aan de tiiatiussen, geantwoord op de circulaire, waarin de Italiaausche minister van buiten- landeche zaken tegenover de andere mogendheden de veizekeriLg gegeven heeft dat een conclave, voor de verkiezing vao een nieuwen paus te Rome bijeenko mende, volkomen vrijheid in zijr.o handJingen zou on dervinden. Gelijk begrijpelijk is munt bet antwoord van den kardinaal niet door groote duidelijkheid uit. Men kan moeilijk op het Vaticaan toegeven dat de "Italiaanache minister waarheid gesproken heelt. Van den anderen kant ia het gevaarlijk nu reeds te beweren dat eèu toekomstig conclave te Rime niet in vrijheid bijeen zou komen en derhalve nietig zou wezen. Om deze redenen glijdt do kardinaal eeoigszins luchtig over de circulaire heen, zonder zicb in eene bestrijding daarvan te begeven. Het bij den Duitschen bondsraad ingediende .wets ontwerp tot vervolging van weerspannige geestf l.jkea bevat' de bcpa'ing dat die geestelijkenwelke bij rechter lijk v.-nuis van hunne waardigheid vervallen zijn verklaard j door een besluit der regeering v.-.n den start, waar toe zij beboeren, van hun staatsburgerreebt ontzet kannen worden. Hetzelfde is van toepassing op geestelijken, welke hunne functiën op onwettige wijze aanvaard hebben. I de memorie van toelichting wordt gezegd dat deze zelfde misdrijven in Frankrijk en Zvvitsorlaud met verbanning gestraft worden. Daar ue Duitsche wetboekeu deze straf niet kennen, meerit men hetzelfde doel met de ontzegging der burgerschapsrechten te kannen bereikcD. De terugroeping van graaf Arnim als Duitsch gezaDt te Parijs beeft, nu ar hetgeen verzekerd wordt, geen staatkundige beteekenis. Hetzelfde is echter het geval niet met de keuze van zijn vermcedelijken opvolger prins Hohenlohe, vice-president van den Duitschen rijksdag, die in 1839, bij de opening van het Vati- caansch Concilie, als eerste minister van Beieren, bet eerst bij Praisen pogingen beeft aangewend om tegen het leerstuk der onfeilbaarheid van den pau3 te pro testeeren. Dat hij derhalve te. Parijs de tegenwoordige staatkunde der Duitsche regeering met kracht zal hand haven, kan niet betwijfeld worden. De ongunstige berichten uit Spanje houden aan. Het heet dat Bilbao reeds in handen der Carlisten gevallen zou zijn. Even slechte tijdingen zijn in Engeland in omloop omtrent, het leger aan de 'Goudkust, dat op zijn terugtocht in eene hinderlaag gevallen zou wezen. Het eene zoowel als het andere nieuws kau echter tot dusverre niet andera dan als gerucht vermeld worden. Varia uit het buitenland. Duitschland. Het wetsontwerp „betreffende de uit hun ambt outzette of wegens ou bevoegde nitoefe- uing van ambtshandelingen gestrafts kerkdienaren" is thans door den rijkskanselier bij dc-n bondsraad aan hangig gemaakt. Wordt dit ostwerp tot w(t verheven, dan zullen de dan in bedoelde kerkelijke ambtenaren in alle staten vao hot Duitsche rijk kunnen worden vervolgd wanneer een vonnis tegen hen is uitgesproken. Dc vervolgingen tegen de pers zijn ook in Duitsch land tegenwoordig aan de orde van dea dig-. Vau da redacteurs vau Poolsche bladen (in PoBen, Thorn, enz.) zijn tr thans 4 ia arrest een vijfde is dezer dagen tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld en tegen uog twee anderen zijn vervolgingen ingesteld. Aan dea aartsbisschop Lcdochowski is te Ostrowo mededeeliug gedaan van een eisch aan de rechtbank aldaar door die te Gaesen gedaan tot voltrekking van een jaar subsidiaire gevangenisstraf wegens het niet betalen van 8009 Thaler boete. Frankrijk. Te Marseille is een groot aantal portret ten van den keizerlijken prios in beslag genomen. De prins is voorgesteld, hordende een met goude bijen ba- zaaide vlag in de hand. Het voornemen bestaat om iu 18"5 te Parijs een internationale tentoonstelling te houden, waartoe het initiatief van particuliere zijde zal worden genomen. Gisteren zouden te. Parijs drie nieuwe volksgaarkeu- kens worden geopend, die uit de gelden, welke door mevrouw M ie-Mahon zijn veizameld, worden bekostigd. net Journal (ie Lot-et-Garouae vermeldt dat een nieuwe pretendent is opgestaan om aan de fa milie Naundoiff concurrentie aan te doen. Het is een jonge man die de namen Louis-Charles-Marie de Bourbon heeft aangenomen. Hij woont in eou klooster iü de omstreken van Montauban en heeft aan verschil len ie invloedrijke legitimisten geschreven, dat hij zijn rechten zou doen geldea. Hij is overigens wciuig ge vaarlijk en verklaart dea troon van Frankrijk alleen na den graaf van Chambord te willen bestij?en. Toen het bekend was geworden, dat 100,000 fran- keu door mevrouw Mac-Mahon waren aangewezen om bedden uit de bank vau Lening te lossen, verzamelden zich, in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl., eeaige bonderden personen voor die bank, in do hoop om nog dien uacht op hun bed te zullen slapen; hiervan kwam echter niets ög hun luidruchtigheid verhinderde tevens de bewoners der buurt om te slapen. Eindelijk slaagde de politie er in om de teleurgestelden te doen aftrek- keu, die echter des morgens reeds bij tij da terugkeer den. Te zeveu uren waren reeds 60 a 80 persoaeu aanwezig en to half elf uur was dit aantal tot 500 a 600 geklommen. Aaa hen die het e6rst waren gekomen werden 300 volgnommers uitgereikt, waardoor zij hun eigendom konden terugkrijgen; de anderen ontvingen verschillend gekleurde kaartjes voor verschillende dagen. Dagelijks zullen 300 bedden worden afgelost; het ge heele aantal bedraagt o 'gaveer 14,800, waarvoor het losgeld 120,000 a 125,000 franken zal beiooper. België. Men verzekert, dat het zoogenaamde Hanze gebouw te Antwerpen docr de regeering is ver- keekt. De huurders hebben althans aanzegging gekre gen om het gebouw te ontru men, waardoor zij s -er zijn ontrïefd, daar in de nabijheid van den havenende dokken gebrek is aaa gelegenheid voor sommige indus- triën die juist aan die n»bijheid behoefte hebben. Wie de kooper is is tot nogtoe onbekend, maarzeker is bet noch de stid, noch de maatschappij der dokkeu en e .trepots. Met do stad ziju wel langdurige onderhan delingen over den verkoop gevoerd, maar eeu klein verschil over den prijs was oorzaak dat, er niets vaa kwam. Engeland. Eindelijk ia hefc proces van Tichborno

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3