MIDDELBURGSCHE F 54. Woensdag 1874. COURANT. 4 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/xn.franco is f 3.SO. Middelburg 3 Maart. HOE 8TAAT HET MET DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE P II. Ia het onzen lezers gegaan als ons, dan hebben zij bij de beschrijving der verschillende werken, welke men zich voorstelt te doen verrijzen op den bodem, thans nog door de zilte golven der Zuiderzee over dekt, een gevoel van verba ziüg, van twijfel weüicht, niet kunnen onderdrukken. Was het niet alsof de her senschimmen eens onzinnig en droomers daar op het papier vóór ons werden uiteengezet? Haasten wij ons, door eene beschrijving der middelen, welke men zich voorstelt aan te wenden om tot het begeerde doei te geraken, dien indruk van twijfel zooveel mogelijk weg te nemen en in hoopvol vertrouwen te deen overgaan. In de eerste plaats dient op den voorgrond gesteld re worden dat de Zaiderzee, hoe trotsch zij zich op den naam van „zee" verhoovaardige, inderdaad, voor zoo ver het in te dijken gedeelte betreft, slechts een waterplas van gemiddeld drie meters diepte vormt, diep genoeg alzoo om zelfs eeue dame als miss Murphy toe te laten staande er :n te drinkenmaar toch zoo ondiep dat een „zeeschip", dat eenigszins dien nnam verdient, met minachting den steven van hare troebele wateren zou afwenden. De afsluitdijk nu, welke het in te dijken gedeelte voor de aanvallen der buitenliggende golven moet be schutten, zal eene hoogte bezitten vau 5 meters boven Amaf. peil; eete breedte, die, van minstens 40 meters ter hoogte van 1 meter beneden A. P., langzaam zal afnemen tot aan de bruin, waar zij slechts 3 meters zal bedragen, met een buitenberm van 5 meters. Aau de binnenzijde wordt een berm tot jaagpad aangelegd, tevens van genoegzame breedto om later tot spoorweg to kunnen dienen. Tot versterking van dien dijk wordt aan de binnen zijde een boezeui-kauaai ter breedte van 150 meters, met twee boezem-meren bij Enkhuizen en bij Urk ge graven. Dit kanaal verschaft eene vo'.komen zekerheid aan den afsluitdijk tegen duslechts nu en dan voor komende stormvloeden, vermits de druk van het water daardoor in tweeën verdeeld wordt. Voor bet eigenlijke werk der droogmaking zijn be stemd een aantal stoomwerktuigen, te zamen van9400 paardekraebten. Deze worden eer8t in schuiten ge plaatst aan de binnenzijde van den afsluitdijk, om het water op te pompen eu door ijzeren duikers, in den alsluitdij k geplaatst, te loozen. Later worden zij overge bracht in gebouwen, in de verschillende afdeelingen van deu Zuiderzee-polder. Vermelden wij onuer deze werktui gen nog een stoomtuig van 350 P. K. geplaatst aan den zoogenaamden Ketel, de mood van den IJsel, waar de ringvaart langs Elburg en Harderwijk uitmondt. Dit werktuig dient om de ringvaart zoodanig af te malen dat het peil bij Amersfoort niet hooger dan 0,50 meter -f- A. P. stijge. Verder nog een of twee stoom gemalen, gezamenlijk van 800 paardekraebten aan de Ven en te UrkbeBtemd om, ingeval de afvoer van water door do uitwateringsluizen tijdelijk ongenoeg zaam mocht zijo, eene overgroote of langdurige ver- hoogicg van den boezem te verhinderen. Komen wij thans lot het punt, dat alles beheerscht: de kosten. Natuurlijk loopen de verschillende ramingen uit elkan der en stijgen zy naarmate men, ten gevolgeeener latere opname, nieuwe en kostbaarder werken al3 noodzakelijk heeft leeien kennen. De laatste begrootiug van den heer Stielijea in 1872 bedraagt 98 millioen, die van de staats commissie in 1873 ongeveer 123J millioen gulden. Dit belangrijk velschil spruit in de eerste plaats voort uit de verlangde verbieeding van het kanaal door Holland op zij a smalst, welke de staatsco os missie op groote schaal en geheel ten laste der onderneming wil doen uitvoerenterwijl volgens den heer Stieltjes eene min dere verbreeding voldoende is en slechts gedeeltelijk door de indijking maatschappij gedragen behoort te worden. Een tweede puüt vau verschil is gelegen in de ontworpen havenwerken aan de Ven, welke de heer Stieltjes op minder kostbare wijze dan de staatscom missie wil doen uitvoeren. Ook de kosten voor den afsluitdijk en de werken in den polder zelf worden door de staatscommissie hooger geraamd, terwijl ein delijk de heer Stieltjes, die dun waarschijn lij ken dnor van het werk op twaalf jaren schat, Datuuilijk minder kosten voor droogmaking cn drooghoudmg gedurende dien tyd verkrijgt dan de staatscommissie, welke meent dat zestien jaren voor het volvoeren der onderneming noodig zullen zijn. Datzelfde verschil in opvatting omtrent den waar- scbijnlijken duur van het werk is ook van invloed op het bedrag, dat behoort te wordin uitgetrokken voor de renten van het te negocieeren kapitaal gedurende de onderneming. Deze laatste vermeerdering, naar de duurste berekening, steilende op 45 ten honderd, zal het totaal der kosten op ODgeveer 180 millioen komen, of ruim 1000 gulden vcor elk der in te dijken hectaren. De concessionarissen verlangen van de regeering noch rente waarborg van het te negocieeren kapitaal, noch geldelijke subsidie om de werken uit te voeren,maar: 1° Koste'.oozen afstand van den droog te maken zee boezem, behoudens eveutueele rechten van derden op gedeelten daarvan; 2" Het recht op den aanwas van zekere te bepalen strook buiten den afsluitdijk 3* Voor elke hectare ingedijkton, droog gemaakten, verkavelden en voor cultuur vatbaren grond, eene vooraf overeen te komeu som. Tot bepaliog van het laatst bedoelde bedrag wordr, in de vroeger genoemde brochure, eene berekening geleverd, gegrond op de uitkomsten der droogmaking van den Haarlemmermeer-polder. Volgens die becijfering zou dooi het rijk betaald moeten worden 250 per hectare, hetgeen voor de geheele oppervlakte van 176,000 hectaren een kapitaal veronderstelt, waarvan de rente een jaarlijksch bedrag van ruim twee millioen zou vertegenwoordigen. Eenige leden der stantscommitfiie zijn van gevoelen dat de beste vormwaarin subsidie gegeven kan wor denzoude zijn het overnem6u door het rijk van al die werkenwelke meer in het algemeen belang worden gemaakt dan in het bijzonder belang der droogmaking. Hiertoe zouden in aanmerking komen de zeedijk, de groote scheepvaartkanaler-do havens, sommige sluizen enz. Het beginsel, dat alle werken moeten zijn in handen van hen die er belang bij hebbenbehoorde, naar het oordeel dier leden, de keus te leiden. In beide stelsels van subsidiehetzij zekere som per hectare, hetzij betaling van zekere werken, s'.p.at op den voorgrond dat het rijk niets betaalt voordat óf do gronden in cultuur gebracht, óf de over te nemen werken voltooid zijn. Aan deze ontwerpen wensehen wij in het laatste gedeelte van dezen arbeid, eenige beschouwingen vaat te kneopen. Naar ons wordt medegedeeld heeft het concert der Middelburgsche muziekvereniging, waarop de violist Wilhelmj zich zal doen hooren, nio', op den 23en, maar op Dinsdag den 24"D Maart a. plaats. Z. M. de koning is gisteren uit de residentie weder naar het Loo vertrokken en zal daar vermoedelijk tot tegen het einde dezer maand verblijven. De Goessche courant bevat een woord tot den Zeeuw- schea landbouwer, met het oog op den trturigeo toestand der meekrap cultuurwaarin er op worit gewezen, dat, zoo de prijzen voor de meekrap niet aanmerkelijk beter worden, de verbouw er van zai moe ten worden opgegeven. Dit zou voor de Zeeuwsche landbouwers een groote schade zijn, niet alleen om de groote opbrengst van de vrucht, maar ook om de ver vreemding en het zoo nuttig diep omwoelen van den grond, en daarom moet de landbouwer zoo spoedig mogelijk omzien naar een middel om het groote nadeel van het tenietgaan der meekrap-cultuur zooveel moge lijk te vermin tieren. Da schrijver raadt daartoe am het verbouwen van een of meer andere vruchten die tot nogtoe in Zeeland minder bekend ziju, nl. het karwei- en het gele mosterdzaad. Beide vruchten worden in sommige streken van Noord-Hollanden wel daar, waar de grond het meest met den Zceuwschen overeenkomt, in het groot en altijd met zeer veel voordeel verboawd. Beide gewassen hebben evenals de meekrap een goe den grond noodig, maar zy zijn hier ook geheel vreemd, wat niet weinig tot een goede opbrengst zal bijdragen, terwijl zij ook door de vervreemding zeer gunstig zul len werken op de vruchtbaarheid van den grond. De karwei is, ovenals het klaverzaad, een tweejarige plant en wordt, evenals deze, onder eeae andere vrucht uitgezaaid, liefst onder mosterdzaad of paardenboonen, doch desverkiezende kan dit ook onder de erwten ge schieden. Het kan om dezen tijd van het jaar, zoodra het niet al te sterk meer vriest, uitgezaaid worden. Wan neer men het echter onder erwten zaait, is bet beter hiermede te wachten tot Mei, daar anders de karwei- planljes wellicht zouden verstikken. Ia allea gevalle behoeft men zich nooit met het uitzaaien in het voorjaar te haasteD, daar men het in Noord-Holland zoowel in Apiil als in Maart uitzaait. Men zaait 12 kilo per hectare met de hand uit, doch tege-.woordig begint men dit ook al met de zaai-machine op rijen te doen, hetgeen zeer goed gaat. Als de vrucht, waaronder het kavwei-zaad groeit, gesneden wordt, heeft het reeds eene zekere grootte bereikt, en begint, zcodra deze er het zonlicht enz. niet meer aau beneemt, goed door te zetten met groeien. Iu net laatst van Juni vau het volgende jaar i3 het tot rijpheid gekomen en geschikt, om geoogst te worden. Wat het beschot betreft, dit kan men gerust bere kenen op 1500 kilo per hectare; somtijds verkrijgt men in Noord-Holland 1800 kilo per hectare; de prijs kan veilig op f 20 de 50 kilo worden gesteld, daar hy thans f 22 is; en dan geeft het toch nog een bruto opbrengst van f 600 per hectare, waarvoor ieder zeker gaarne zijDe meekrap zou willen missen, te eer, daar men deze opbreDg6t niet, zooals met de meekrap het geval is, over 2 of 3 jaren behoeft te verdeden, aangezien men het vorige jaar van hetzelfde land door de acdere vrucht ook nog getrokken heeft. Het mosterdzaad wordt uitgezaaid een groote veertien dagen na het karwei-zaad, dus ongeveer in het laatst van Maart of in het begin van April. Hiertoe heeft men slechts 7 liter per hectare noodig, wclko hoeveel heid men met de hand over het land strooit, Als het mosterdzaad eenigen tijd fco.ven'den grond i'b, op het tijdstip namelijk, dat eet plantje 4 groene blaadjes tegint te laten zien, gaat men met den schra per er door, teneinde er zoodoende voor te zorgen, dat de planten op rijen komen en wol zóo, dat ieder plantje een balven voet van het andere verwijderd komt, opdat het in het vervolg goed zal kunnen uitstoelen, het geen een eerste vereischte i3 voor een goede opbrengst. Die opbrengst is gemiddeld 22 hectoliters per hectare en soms klimt zij wel eens tot 30 hectoliters; terwijl de gemiddelde prijs gerust op ƒ20 per hectoliter kan ge steld worden, daar er sommige jaren wel eoDs /"24 be taald wordt, zoodat als gemiddelde bruto opbreDgst kan worden berekend 440 per hectare, wat niet wei nig kan worden genoemd. Blijkens de Staats-courant van heden zijn in de week van 22 tot 28 Februari ji. aan Aziatische cholera over leden 2 personen (beiden te Utrecht) tegen 7 in de week van 15 tot 21 Februari, 3 in de week vau 8 tot 14 Februari, 3 in de week van 1 lot 7 Februari, 9 in de week van 25 tot 31 Januari, 10 in de week van 18 tot 24 Januari, 7 in de week van 11 tot 17 Januari, 5 in de week van 4 tot 10 Januari, 2 in de week van 28 December tot 3 Januari, 13 in de week van 21 tot 27 December, 19 in de week van 14 tot 20 December, 9 in de week van 7 tot 13 December, 11 in de week van 30 November tot 6 December, 24 in de week van 23

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1