I MIDDELBURGSCHE COURANT. I m F 52. Maandag 1874. 2 Maart. Dit klad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.^0. Middelburg 28 Februari, Bij de gisteren in het kiesdistrict Gouda ingeleverde biljetten voor de verkiezing, bi) herstemming, van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, zijn 2658 geldige stemmen uitgebracht. Blijkens de opening der biljetten op heden is gekozen de heer mr. M. Biohon van IJsselmonde met 1645 stemmen. De heer mr, H. C. Verniers van der Loeff bekwam 1013 stemmen. Bij de vóór veertien dagen gehouden verkiezing ver kregen, zooals men weet, de heer Bichon 911 en de heer van der Loeff 985 stemmen, terwijl op jonkheer H. J. van der Heim 686 stemmen uitgebracht waren. Blijkens het heden nitgegeven Provinciaal blad van Zeeland n°25 bedroeg de bevolking dezer provincie op 31 December 187389,523 mannen en 92,842 vrouwen, totaal 182,365 (waaronder begrepen zijn 985 tot de landmacht behoorende personen en 9 gevangenen), zijnde 715 personen meer dan op 31 December 1872. De verdeeling is als volgt: Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen 24,332 (in 1872,24,162); Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen 35,578 (in 1872, 35,093); Zuid-Beveland c. a. 33,769 (in 1872, 33,361), waarvan 6263 te Goes, zijnde 9 minder dan het jaar te voren; Walcheren c. a. 42,431 (in 1872, 42.926), waarvan te Middelburg 15,929, zijnde 245 minder dan in 1872 en 612 minder dan in 1871, en te Vlissingen 9635 of 262 minder dan het vorige jaar; Noord-Beveland 7277 (in 1872, 7243); Tholen c. a. 15,166 (in 1872, 15,053), waarvan 2657 te Tholen, zijnde 28 minder dan het jaar te voren; Schouwen en Didveland 23,812, zqode gelijk aan het vorige jaar, waarvan 8024 te Zierikzee, of 21 min der dan het jaar te voren. Met ingang van 1 April a. wordt het post- en tele graafkantoor te Hulst vereenigd, onder beheer van den heer K. de Lozanne als directeur. Door de algemeene deelneming aan het koningsfeest zal bet bier en daar nog al lastig vallen muziekkorpsen, vuurwerkilluminatietoestellen enz. te verkrijgen. Daarom is reeds in verscheidene plaatsen besloten om het feest op andere dagen dan op den juisten datum te viereD. Zoo zal men o. a. te Baam-Eemnes op den 18", te Krommenie den 13", te Monnikendam den 20en, en te Weesp den 16" Mei feestvieren, terwijl defeest- cemmissie te Woerden besloten heeft den bepaalden optocht op 19 Mei te doen plaats hebben, daar zij dan voor f 80 kan verkrijgen, wat zij op 12 Mei met f 400 zou moeten betalen. Volgens de Haagsche Nieuwsbode is hot èames-co- mité te 's Gravenbage, tot aanbieding van een geschenk aan H. M. de koningin op 12 Mei a., voornemens om, bij genoegzame deelneming, H. M. een wit marmeren tuinbeeld, voorstellende de liefdadigheid, te vereereD, dat in den tuin van het huis ten Bosch zou worden geplaatst. De heer Eug. La Comblé te Delft heeft zich bsreid verklaard het model te ontwerpen. Te Winschoten circuleert ter ondeiteekening een adres aan de tweede kamer der staten generaal, strekkende om de aanneming te verzoeken van het wetsontwerp op de jacht van de heeren Oldenhuis Gratama c. j., echter met zwaardere straffen tegen wildstroopen. In dit adres wordt het adres van de Amsterdamechejachtliefhebbers in alle punten, tot in kleinigheden zclis, weerlegd; het moet geheel als een tegenhanger van dat adres beschouwd worden. Te Utrecht had dezer dagen een openbare vergade ring plaats ter bespreking van de afschaffing van plaats vervanging en nommerverwisseling. Niettegenstaande vooraf was medegedeeld, dat deze vergadering ten doel had om ook tegenstanders dier afschaffing de gelegenheid aan te bieden hunne meening te ontwikkelen, waren er slechts 4 of 5, die ten slotte zich tegen een motie vorklaarden, om als resultaat der gehouden de batten de wenscLelijkheid der afschaffing uit te spreken, terwijl een drietal hunner de gronden voor die meening uiteenzetten. Het resultaat van de vergadering was een besluit, om een adres aan de staten-generaal te ontwerpen om op afschaffing van plaatsvervanging en nommerverwisseling aan te dringen. Op dit adres zal niet alleen door hendie de vergadering bijwoonden, maar ook door andere belangstellendtn geteekend kun nen wordenopdat ieder, die de gevoelens der adres santen deelt, daaraan zijn adbaesie kan schenken. De gemeenteraad van Bodegraven heeft besloten de gasfabriek voor rekening der gemeente over te nemen en te exploiteeren. Men nam in de laatste maanden een proef met de verlichting door middel van petroleumgas, dat echter minder voldeed, en bij de overname der gas fabriek weder door steenkoleDgas zal vervangen worden. benoemingen en besluiten, RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot rech ter-plaats vervanger iu de arrondissements rechtbank te Rotter dam mr. W. H. 'sJacob wonende aldaar, vroeger advocaat en procureur bij den raad van justitie te Soerabaija. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Scbagen mr. W. A. Dolleman, thans griffier bij het kantonge recht te Goor; tot griffier bij het kantongerecht te Goor m'. J. J. de Vries, thans griffier bij het kantongerecht te Doesburg. BELASTINGEN. Pensioen verleend, wegens ouderdom en diensttijd, ten bedrage van /989'sjaars, aan S. W. Praag, ontvanger der directe belastingen en accijnsen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Koijpe c. a. W. H. G. van Santen, thans ontvanger derzelfde middelen te Leende c. a. Kerknieuws. De secretaris der algemeene synode bericht in de Kerkelijke courant van heden, dat ofschoon de synode zich nu veertien dagen achtereen onafgebroken gewijd heeft aan de behandeling van de zaak der reorgani satie van kerk en kerkbestuur, zij met haren arbeid nog niet ver genoeg gevorderd is, dat daarvan een be hoorlijk verslag kan gegeven worden. De daaromtrent in de dagbladen gegeven berichten zijn als voorbarig en onjuist te beschouwen; de synode mag daarvoor niet aansprakelijk gesteld worden. De van Vlissingen naar Schiedam vertrokken pre dikant H. W. Creutzberg heeft jl. Zondag avond aldaar zijne intreêrede gehouden naar aanleiding van Hande lingen 8, vers 35 b, na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn broeder, den beer L. H. F. Creutzberg, predikant te Zeist, die tot tekst gekozen bad Genesis 12, vers 2 b. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen bericht, is Zr. M'. stoomtransportscbip Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. J. van Mansvelt, op zijn tocht naar de Kaap de goede hoop, na eene guostige reis van 16 etmalen, den 12" Febru ari jl. te St. Vincent aangekomen. Het cadettenkamp zal dit jaar voor eene maand worden betrokken door 36 cadetten. Het zal worden gebommandeerd door den kapitein der artillerie Seijffardt, aan wien de 2C luitenant der infanterie Sabron als ad judant is toegevoegd. Het verder personeel bestaat uit dea kapitein von Pescb, en de luitenants Plaotenga, Kaiser, Grootendorst en Simon, terwijl de luitenant van den Berg het bevel zal voeren over het hulppersoneel. Koloniën. Aan eene van zeer bevoegde hand afkomstige mede- deeling ontleenen wij de volgende bijzonderheden, om trent de wijze van oorlogvoeren der iDlandsche vorsten in onzen Indischen archipel, welke, bij den loop dien onze oorlog met Atsji in den laatsten tijd genomen heeft, als niet van belang ontbloot zullen beschouwd worden. Vooraf eenige opmerkingen omtrent de staatsinstel lingen, zoo zij dien naam verdienen mogen, der inland- sche rijken. Het gewoonlijk zeer uitgestrekte, doch slecht bevolkte grondgebied is meestal in verscheidene afdeelingen ge splitst, aan welker hoofd rijksgrooten, bloedverwanten of ook wel gunstelingen van den vorst, geplaatst zijn. Deze hoofden zija aan den vorst eene schatting in geld en, in oorlogstijd, ondersteuning io levensmiddelen en manschappen verschuldigd. Op welke wijze zij zich de middelen om die verplichting na te komen ver schaffen zalks is den vorst geheel onverschillig. De grootste onrechtvaardigheden, het schandelijkst despo tisme zijn dan ook aan de orde van den dag. Het volkomen onbeperkt gezag der bestuurders, dat sedert eeuwen gevestigd is, heeft echter langzamerhand aan het karakter der Oostersche volken een zoo diep ontzag voor hunne hoofden ingeprent, dat in die gewesten eene mate van afpersing en geweldenarij bestaanbaar is, welke de meer ontwikkelde en onafhankelijke Euro peaan zich nauwelijks kan voorstellen. Geen vorst in onzen archipel bezit een geregeld ge oefend leger, dat hij te allen tijde onder de wapeus houdt. Zijne troepen zijn lieden, welke hij voor korter of laDger tijd onder de oorlogsvaan bijeenroept, doch die van het bedrijt der wapenen geen reehtstreeksehe broodwinning waken. Geen rangafscheiding, geen vaste wetten of verdeeliogen vormen eene zoodanige bijeenge raapte bende tot een geregeld leger. Aangevoerd door dezelfde hoofden, die hen in vredestijd besturen, geven de manschappen wel blijken van moed en doodsver achting, maar van de zoo krachtig werkende krijgstucht is geen sprake. Is nu een oorlog op handen, dan begint de vorst met zijne vasallen op te roepen en net punt, waar hij zich bevindt, in geduebten staat van tegenweer te bieDgen. Van alle zijden komt de bevolking onder bare hoofden aanstroomen om hem te ondersteunen, terwijl de priesters door het opwekken van een heili gen geestdrift tot het beoogde doel medewerken. Voor raadschuren worden geopend en zooveel mogelijk wape nen en amunitie bijeengebracht. Hoe grooter de middelen zijnwaai over de vorst beschikken kanhoe uitgebreider zijn rijk is, zooveel te heftiger zal de tegenstand zijn en zooveel te grooter zullen de offers wezenwelke de tegenpartij zal moeten brengen, om zich van den hoofdzetel des oorlogs meester te maken. Onze oorlogen op Bali, die op de zuid- en oostkust van Borneo, hebben van deze waarheid de bewijzen opgeleverd. Is de hoofdzetel van den strijd eindelijk voor onze meer geoefende krijgsmacht gevallen, dan is wel de eenheid der verdediging geknaktmaar daarom de tegenstand nog niet gebroken. Sneuvelt de vorst, dan wordt zoo spoedig mogelijk een ander benoemd, die zich bij den meest krachtigeo of invloedrijken zijner onderbevelhebbers aansluit en in zijn gebied den oorlog voortzet. De afzonderlijke hoofden, voor zoover zij niet zijn gesneuveld of omgekomenwijken naar hunne districten en houden daar, op eigen gezag, den oorlog vol. De tegenstand begint op kleiner schaal een anderen vorm aan te nemen. Op verschillende punten des rijks ver rijzen kleine versterkingen en wordt bet land onveilig gemaakt. Met kleiner legermacht gevoerd, daar de groote afstanden aan onze bevelhebbers niet toelaten met sterke troepenafdeelingen te werken, ontaardt de oorlog in eene reeks gueri Ua-gevechten en in eeue be legering van kleine forten en versterkingen, die dik wijls nog ontzaglijk veel inspanning kosten en groote offers eischeD. Somtijds duurt het jaren vóórdat die toestand geëindigd is. Het einde van onzen oorlog met AtBji is dan ook wellicht zoo tpoedig nog niet te voorzien. Gemengde berichten. Ia de vorige week waren bij een mannfactnrier in de Warmoesstraat te Amsterdam eenige kisten met

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1