benoemingen en besluiten. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Roermond, J. F. H. Leclercq, oandidaat- notaris en gemeente-ontvanger aldaar. Onderwijs. De Arnheuiscbe courant verneemt dat dr. J. M. van Bemmelen, directeur der hoogere burgerschool te Arnhem» zijne benoeming tot hoogleeraar te Leiden heelt aan genomen. De heer G. H. van der Meij, cacdidaat in de ge neeskunde te Amsterdam, ia door de geneesknudige faculteit der Utrechtsche hoogeschool bekroond met doa gouden eeroponning, wegens zijne beantwoording der prijsvraag over: „de theorie der ademhaling." Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduiteche her vormde gemeente te Amsterdam dr. Ph. J. Hoedemoker, te Rotterdam. Marine en leger. De luitenant t<r zee lc klasse K. O. van der Veen wordt, net den 6eri Maart a., geplaatst in de rol van Zr. M8, wachtcchip te Willemsoord, en a!s kominan- dant gedetacheerd aait boord van het instructievaa. tuig Ternate. De luitenant ter zee 2C klasse J. C. do Borst Verdoornofficier van politie bij het koninklijk insti tuut voor de marine to Willemsoord, wordt met den 5ea Maart a. op nonactiviteit gesteld en met den 6en daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2° klasse J. J. Stookeiterwijl ret laatstgenoemden datum worut geplaatst aan boord van Zr. M8. ramschip Schorpioende luitenant ter zee 2e klasse W. M. J. Visser. De benoemde inspecteur van administratie B. A. Stieler wordt, met den lcn Maart a., gedetacheerd bij het departement van marine, ter vervanging van den. met ingang van dien datum gepensioneerden inspecteur van administratie A. Polkijn. Staais-caur Rechtzaken. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Goes, is naar den piGCureur-ger.err.al bij bet provinciaal ge rechtshof in Zeeland verwezen: Elisabeth Hollcstelle, oud 22 jarendienstmeidwonende te Heinkenszand, thans gedetineerd te Goes, ter zake: dat zij, on ge huwd zijnde, op den lcn Januari jl. is bevallen van een kind van het vrouwelijk geslacht, en dat kind, hetwelk na do geboorte heeft geleefd, onmiddellijk Da bare bevalling, met bet doel om het van bet leven te beroovenbeeft geworpen in een sJoot onder de ge meente Heiukenszaud nabij de woning van den iand- benwer Abraham Langebeke, alwaar zij als dienstmeid inwoonde, ten gevolge waarvan dat kind is verdronken. Gemengde berichten. De te Amsterdam opgerichte Credict- eu voor- scliotvereecigiüg, volgens het stelsel van Schultze-De- litsch, ondervindt reeds zooveel belangstelling ea mede werking onder de werklieden, dat baar welslagen zoo gced ais verzekerd is. Thans woi den ook pogiogeo aan gewend om een flinke verbruikvereeuigisg tot stand te brengen. Er is sprake van in allo departementen van Frank rijk op te richten een genootschap vaQ geschiedschrij vers, dat zich ten doel zal stellen in de openbare en bijzondere bibliotheken alle historische biograpliischo, otterknndige en wetenschappelijke documenten bijeen te verzamelen eu vau de origineels bescheiden afsahiif- ten te nemenen deze aan te valien met de onuitge geven en tot dusverre oabekende bijzonderheden, die zij van particulieren zullen vernemen. De regeerendo hertog Wilhelm van Brucswijk is tegen den 10eoMaaita. voor het burgerlijk gerechtbhof te Genève gedagvaard, teneinde rekening en verantwoor ding af te leggen vau bet door beta gevoerd beberr over de bezit'ingen van ziju overleden en onder cura- teelo gesteldeu broeder Karei, dio, gelijk meo zich her inneren zal, de stad Gccève lot zij- e universeele erfgenane gemaakt beeft. Het gerucht dat de Btad van het ge deelte der erfenis af zou zier, hetwelk zich op het oogenblik nog niet in hare handen bevindt, wordt hierdoor gelogenstraft. De zonderlingheid van het ge ding zal i ngetwijfeld veler opo:erkzaambeid trekken en op die wijze opnieuw voldoening scheuken aan de zucbt tot excentriciteit., door welke de overleden „dia manten hertog" zich by zijn leven steeds gekenmerkt heeft. i Mevrouw Bazr.ine is naar St. Marguérite vertrok- keu, met verlof om de gevangenschap van haar echt genoot voorloqpig te deelen. Het lijk van Livingstone werd tegen den 20» de zer te Zanzibar, op de Oostkust van Afrika, verwacht. De heer Gladstone heeft vóór zijne aftreding aan de koningin een voorstel gedaan om aan de kinderen van den overledene een jaarlijksch pensioen van 200 pond sterlicg te verzekeren. Door den heer Stanley, deken van Westminster abdij, die zich op het oogenblik nog, na de inzegening van het huwelijk des hertogs van Edinburg, te St. Peter3hurg bevindt-, is een brief aan het Engelsch aardrijkskundig genootschap gericht, ten einde voor bet stoffelijk overschot van den beroemden reiziger eene plaats in Westmicster-abdij, de rustplaats van alle groote mannen van Engeland, beschikbaar te stellen. In andere gevallen is het niet gebruikelijk dat het bestuur der abdij tot zulk eene eerbewijzing de eeiste stappen doet; maar hier, waar bet lijk ieder oogenblik van over de zeo «angebiaeht kan worden, meende de heer Stanley zich daartoe gerechtvaardigd tc achton. Yerkoopingon en aanbestedingen. Aan het ministerie van binneniandsche zaken is gis teren aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brng over de Noorderbaven in Feijenoord. Voor dit werk waren 12 inschrijvings biljetten ingekomen; de minste inschrijver was de Actiën Gesellschaft fc'ir Berg- und Brückenbaute Duis burg, voor f 481,000. Thermometerstaiid. 26 Feb.'sav. 11 n.42gr. 27 's inorg. 7 u. 49 sr. s' ïnïdd. 1 u. 53 gr. 's av. 6 u. 48 gr. Staten-generaal. tweede kamee. Zitting van Donderdag 26 Februari. {Nader verslag.) In deze zitting heeft de hesr Luyben den eed afge legd en zitting genomen. Op voorstel des voorzitters wordt bepaald dat na af doening van de muntwet, het voorstel van de heeren Tak c. s., tot het instellen eener enquête naar den toestand der koopvaardijvloot, zal worden in behandeling ge^ nomen. Daarna werden de beraadslagingen ovér de ontwerp- inuiitwet voortgezet. De minister van financiën beantwoordde de verschil lende sprekers. Mathematische zekerheid voor de gebeurtenissen, waarin deze wet moet voorzien, kan niet gegeven wor den. Dit te eischen is onredelijk en de minister dacht inmiddels goed te doen zijne voordracht te steunen dcor de adviezen van de deskundigen, ter voorlichting van vele leden, die gee> e speciale studie van het inge wikkeld onderwerp hebben gemaakt. De wraking dier autoriteiten heeft den minister zeer teleurgesteld, uiaar vooral kwam de minister zeer krachtig op tegen de verdachtmaking van het persoonlijk karakter van som mige leden der commissie, door den beer Gratams, die hunne beweerde inconsequentie in verband bracht met hunne betrekking tot de Nederlandsche bank. Deze aantijging bereikt de uiterste grenzen der parlementaire betame'-ijkheid, cn leed deed het den minister, dat man nen, die geheel belangeloos en vol ijver zich de taak hebben getroost do regeeriog voor te lichten, op die wijze voor hunne ijver en moeite worden beloond. Ook de heer Kappeyne wilde niets van de deskundigen weteD, maar zijne rede was vol tegenstrijdigheden. Zij was eene fraai bewerkte, schitterende munt, die de heer Kappeyne uit zijae talenten sloeg, maar een munt, die bij het gewoon essai onderzoek bleek van zeer laag gehalte te zijn. Ten onrec'ii'e verweet rnen der commissie inconsequen tie. Over de theorie van het muntwezen bestaat een stemmigheid ten opzichte van de praktijk gebieden de omstandigheden. Toen het eerste verslag werd opge maakt, en het uitzicht nog niet geheel was vervlogen dat Duilschland den dubbelen standaard zou aannemen, moesten wij tot een overgangsmaatregel overgaan. La ter moest men te rade gaan met den feitelij keu toe stand, die sedert geboren was. Te minder grond be stond er voor de verdenking van den heer Gratama, omdat het een feit is dat juist de verwerping van dit wetsontwerp zeer in bet fkaccieel voordeel zal zijn van de bank, veel mee. dan de invoering van den gouden standaard. Onder de vele belemmeringen en beletselen, welke de heer Kappyeee dea minister voor de voeien wierp, be- hooit bot argument, dat de staat door verandering van- het muntwezen een revolutionaire daad zou doen. De minister wijst op de grondwet en op het burgerlijk wetboek. Gi»g nie redenecring op, dan zou ons munt stelsel onveranderd zijn. Alles komt- ncör op de vraag: ot de lier»orr; iigfbans noodzakelijk c-n op dit oogenblik raadzaam is. Daarbij moet uieu vooreerst letten op het bc-'ang van den staat om met naburige staten denzelfden waa: deineter te hebben en daardoor een pari-koers van don wis sel. En dan bepaalde de tocsf.-uil in Engeland en in Duitecbland onze gedragslijn. Iu Duitschlacd thans eu in Frankrijk vroeger werd na rijp beraad de gouden standaard aangenomer. en de algemeene opvatting is dat de Latynsche unie zal volgeD. Er is dan ooklericulunt in mora; wij moéten hande en, willen wij niet het land groote schade berokkenen en den handel blootstellen aan groote belemmeringen en onzekerheden. Voor eerst ten gevolge der zilver depreciatie, waarvan de overproductie van het zilver eeu dor oorzaken is, die door den afzet vau zilver uit Duitschland nog ster ker zal worden, terwijl daarentegen de vraag zeer vermindert en op constanten geregeldeu afvoer naar Azië niet valt te rekenen. Ten tweede ten gevolge van de schommeling der waarde, wegens de verbreking der normale verhouding tusschen vraag en aanbod. Daarbij komt nog dat wij sedert 1 Mei in een kunst- matigen toeeland verkeeren, waaronder werkelijk de handel zucht en die zoo spoedig mogelijk moet worden opgeheven door eene beslissing. Wachten kunnen wij niet; uitatellen is schadelijk. Eene tijdelijke regeling acht de minister zeer moeilijk. Ja, de Latljnsche unie temporiseert, maar deze kan het veilig doen, want beperkt zij de aanmunting van zilver, dan blijft baar nog het goud overwijl ?ij den dubbelen standaard heeft. Bij ons zou het gevolg zijn, als wij de zaken lieten loopen, dat wij weldra weder gedwongen zouden zijn de munt te sluiten voor particuliere aanmuntingen. Door langer te wachten zouden wij alzoo groote moei lijkheden herokkc-nen, groote kosten beloopen. Wij moeten dus het goud aannemen. Voor gebrek aan 'dat metaal vreezen de kundige statistici niet eo als men let op den toestand in Engeland, dan zal Nederland wel genoeg goud kunnen vinden voor de 100 miliioen die bet nccdig heeft. Wat Indië betreft, de minister kan daarover nog niets zeggen. Wil men van eene bepaalde verklaring daaromtrent het lot van het wetsontwerp doen afhan gen dan moet het ontwerp maar verworpen worden. De zaak is in onderzoek en lijdt geen bezwaar. Ook z!in er volstrekt geen onoverkomelijke bedenkingen tégen verschil van muntstelsel mot Iodië, hoe onge- wenscht ook. Engeland verkeert tegenover zijne over- zeesche bezittingen dan toch in hetzelfde geval. En ook de actneele positie bij ons is reeds bet verschil in munt eenheid, daar toch de gulden in Nederland reeds nu niet gelijkstaat met den gulden in Indië. De vrees voor de inwisseling der millioenen standpenningen uit Indië hier, gesteld dat zij aangeboden werden, behoeft ook niet te bestaan, want na den bepaalden termiju wor den zij niet meer ingewisseld. Directe aansluiting met het buitenland wilde de minis ter niet. Zij behoefde niet, want wanneer wy dsn zei f- deu standaard, dus denzeltden waardemeter, denzelf- Jen pari-kcera voor den wissel hebbendan zijn wij niet geïsoleerd. Door aanneming van het goud zullen wij in elk geval eene groote schrede doen op den weg eener aansluiting aan eene algemeene mant eenheid. Thans kunuen wij ons ook niet aansluiten, want Enge land en Frankrijk blijven op hun standpunt ten opzichte van den sovereign en het 25frankatuk, en in de Lariju- scha unie vei keert alles in een toestand van volkomen onzekerheiddaargelaten dat eene aansluiting aan die unie de spccnlatiën met den frank zeer ia de hand zou werken. Verlaat men ook or-ze. oude reke- nings eenheiddan zal er groote onzekerheid ontstaan en zullen er groote moeilykhcden geboren worden, ter wijl wij ons eigeD metriek stelsel afbreken. Men vreest, door het aannemen van het goud, de invloeden der Engelsche crisis; ten onrechte; maar de schommeling van het disconto gaat in elk geval altijd vergezel-i van groote bedrijvigheid, en ae rast van het disconto zou wel eens een toeken kunnen zijn vau mindere energie. Het denkbeeld van papieren pasmunt verwierp do minister geheel èn om de impopulariteit èa on de ge varen in tijden van crisis. Voor kosten van hermuuting bleef de minister hot cijfer van f 1,600,000 behouden, plus de kosten van de vermuotiog der kleinere pasmunt, terwijl de mualbil jetten, evenals elders, zeer goed naast het goud kunnen blijven CTcnieereo. Ten slotte drong da minister nogmaals sterk aan op eene beslissing. Er zullen altijd bezwaren blijven be staan, maar wilde men wachten ^totdat alia bezwaren zijn opgelost, day zon inen nooit een doortasieudeu maat regel kunnen nemen. Da minister vaa koloniën gaf zijne verbazing te kennen over de „absurditeiten en afschuwelijkheden" welke hij in een dagblad (Het Vaderland) had gelezen over de gevolgen van het verschil tusschen de munt in Nederland en Indië. Maar de heer Kappeyne, wiens rede de minister bijna op gelijke lijn stelde met dat artikel, had de regeering doen zeggen, dat zij besloten was den zilveren standaard ia Indië te behouden. Dat is niet waar. Ofschoon nu reeds de waarde vau de rou'/t hier en in Indië verschilt, ziet de minister vol strekt niet in dat men niet den gouden standaard in Indië kan aannemen. Er is evenwel geea baast. Niet temin zal de minister, bij aanneming der wet, een tijde lijke voorzieoiog voor Indië voordragen en binneu een kort tijdsverloop eene definitieve regeling. Miar eerst moet voor Nederland zekerheid bestaan. Do heer Gratama wierp de beschuldiging van den minister van financiën van zich at. Hj hteft niemaad in verdenking gebracht en wat de parlementaire wel- voegelijkbeid betreft, hare grenzen waren, door den minister overschreden door zijne quahficatie van de rede des heeren Kappeyne. Nadat de heer de Bruijn Kops de leden der commis sie nog tegen hst verwijt van inconsequentie bad ver dedigd, e de beer Blussé nadere inlichting omtrent de voorgenomen regeling voor Iudië had gevraagd repli ceerde de heer Kappeijne, daarbij tegenover (ion minister van koloniën, die zich beklaagd had over zijne drukke werkzaamhedenen den minister van fi «ancien inet scherpte beantwoordende. Ten slotte stol «Ie hij, naar aanleiding van de verklaring van den minister van koloüiën, eene motie voor, strekkende om in afwachting der indiening van het toegezegde voorstel, de behan deling van het tegenwoordige ontwerp voor onbepaal de» tijd uit te stellen. Aan het eiade der zitting heeft de heer Nierstrasz verlof gevraagd en bekomen om Vrijdag, na de pauze, (welk tijdstip door den minister was gevraagd) den

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2