MIBDELBURGSCHE COURANT. F 50. Vrijdag 1874. 27 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks inet uitzondering van den Zondag, den 2» Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 26 Februari. Z. M. de koning heeft gisteren avond in een bijzon der gehoor ontvangen zijne exe. den heer Targetge zant der Fransche republiek bij bet Nederlandsche hof, die aan Z. M. voorstelde graaf Kergorlay en den heer Belleattachés bij genoemde legatie. Door graaf de Perponcher, Duitsch gezant te 's Gra ven hage, mede bij Z. M. in particuliere audiëntie ont vangen, werd aan den koning voorgesteld graal Schmidt- hals, secretaris bij de Duitscbe legatie, en door graaf van der Ötraeten Pontboz, Belgisch gezant bij het Nederlandsche hol de heer Boyavalattaché bij de Belgische legatie. Op initiatief der te Delft bestaande afdeeling van bet Schoolverbond is van daar aan de tweede kamer ver zonden een adres van adhaesie met de hoofdbeginselen van het wetsvoorstel van mr. S. van Houten, houdende bepalingen op den arbeid van kinderen. Dat adres telt 151 onderteekecaars. De slechte postregeling met het buitenland heelt de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam doen besluiten over deze zaak een adres te richten aan den minister van financiën, met verzoek om maatregelen tot verbetering te willen nemen. Voor den handel zal de gelegenheid worden opengesteld om zich bij dit adres aan te sluiten. De gemeenteraad van Dordrecht heeft de beraadsla ging over een voorstel van burgemeester en wethouders, om eene drinkwaterleiding aan te leggenwaarvoor de kosten op f 110,750 begroot waren, onbepaald uitgesteld en tevens besloten ooi voort te gaan met het doen rondrijden van gezuiverd drinkwater. Aan de commissie voor volksvermaken is bij bet vroeger toegestane krediet van 600 voor het leest op 12 Mei a. nog een krediet van f4.00 verleend, onder de stellige voorwaarde evenweldat dit niet mag wor den overschreden. Gedurende het jaar 1873 zijn in 's rijks inuDt ver vaardigd en afgeleverd: voor rekening van het rijk, 1,000,000 tienceutstukken, 3,026,000 centen en 2,026,000 halve centenvoor rekening van particulieren, 40,041 gouden dukaten en 5,515,073 stukken van 2.50; on gerekend de dukaten, samen uitmakende een nominale waarde van f 13,928,072.50. Het door den koning goedgekeurde besluit der pro vinciale staten van Zuid-Holland, tot regeling van den provincialen waterstaatsdienst, bepaalt o. a. dat de waterstaatsdienst in zijn geheel wordt opgedragen aan een hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zuid-Holland, die op 1 Januari 1875 in functie zal treden, te benoemen in de zomervergadering van 1874 door de staten, op een bezoldiging van f 5000 met vergoeding van reis- en verblijfkosten; voorts dat voor den dienst van 1875 ter beschikking vau genoemden hoofdambtenaar zullen worden gesteld de opzichters van den waterstaat door de provincie bezoldigd en verdere tijdelijk vereischt wordende hulp, totdat door de staten een besluit is genomen betreffende het getal en de be zoldiging der ambtenaren, die met 1 Januari 1876 voortdurend te zijner beschikking zullen worden ge steld enz. De reorganisatie van de rechterlijke macht in Indië en het daardoor ontstane gebrek aan juristen aldaar heeft der regeering aanleiding gegeven tot een excep- tioneelen maatregel, waardoor de benoeming van mees ters in de rechten tot ambtenaar bij de rechterlijke macht in Indië tijdelijk zeer wordt vergemakkelijkt. Reeds vóór de afkondiging van het daarop betrekking hebbende kcniuklijke besluit werd iu eeu ingezonden stuk in de Nieuwe Rotterdamsche couraut gewezen op de oppervlakkige kennis die van de candidaten zal worden geëiseht omtrent de Javaansche taalhet Maho- medaansch recht, de staatsinstellingen van Nederlandsch- Indië enz., en boe onbillijk de maatregel is jegens doctoren in de rechtendie voor het gewone ambte naars-examen studeeren en het Maleisck hebben geko zen en dus nu zullen achterstaan bij hen die zich te Leiden oefenen in het vertalen van enkele bladzijden van de Kitab Toehpah. Het koninklyk besluit van 12 Fe'oraari jl. bepaalt nl. dat, onverminderd de overige daaromtrent in het reglement op de rechterlijke organisatie en liet beleid der justitie in Nederlandsch-Indië opgenomen bepalingen, ook tot rechterlijk ambtenaar in Nederlandsch-Indië benoembaar zijn zij, die den graad van doctor in de beide rechten aan een van 's rij ka hoogescholen hebben verkregen en voldoend examen hebben afgelegd in de beginselen der Javaansche taal en van de staatsinstel lingen van Nederlandsch-Indië. Het thans vastgestelde programma voor dat examen stelt slechts de volgende eischen: Javaansche taal; kennis van de gronden der taalgepaard met eene goede uitspraakvaardigheid in het ve. talen en verklaren van een stuk uit het Javaansch handboek van het mosleumsche rechtKitab Toehpah gebeetenstaatsinstellingen van Nederlandsch- Indië bekendheid met de voornaamste bepalingen van bet regeerings-reglement, en van de organieke wetten en algemeene verordeningen uit de grondwet en het regeeriog8-regiement voortvloeiende, bepaaldelijk be treffende het bestuur en het rechtswezen alles in zijn ontstaan en ontwikkeling. Zij, die overeenkomstig deze bepalingen ter beschik king van den gouverneur-generaal worden gesteld, zullen ook de gratificatie van f 2500 genieten voor meesters in de rechten, die bij de rechterlijke macht in Indië worden benoemd, toegestaan. benoemingen en besluiten, belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Hilvarenbeek o. a., zooals het thans bestaat; de gemeente Hooge en Lage- mierde toegevoegd aan het kantoor der directe belas tingen en accijnsen te Bladel c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, J. A. Ben- tinck; de gemeenten Hilvarenbeek en Diessen toege voegd aan het kantoor der directe belastingen en accijn sen te Oirschot c. onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis G. D. P. S. Hubar; de gemeente Moergestel toegevoegd aan het ontvangkan toor der directe belastingen en accijnsen te Oisterwijk c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titu laris J. A. Rypperda. Benoemd tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Maassluis c. a., A. van dc-r Minne, thans ontvanger der direc:e belas tingen en accijnsen te Heineuoord c. a. legeb. Benoemd tot kolonel bij het wapen der artillerie: bij het 2e regiment vesting-artillerie, de lui tenant-kolonel K. H. van Diepenbrugge, kommandant van het korps; bij het regiment rijdende artillerie, de laitenant-kolonel W. de Villeneuve, kommandant van het korps. Onderwijs. In het bijvoegsel der Staats-coaraut van heden zijn opgenomen de bij koninklijk besluit van 13 December jl, goedgekeurde statuten der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitscb hervormde gemeente te Ylissingen, de heer E. W. Heyneke te Renswoude. De Helderache courant meldt, dat de heer G. Die- pendaal, pastoor der bisschoppelijke klerezie te den Helder, onlangs benoemd tot aartsbisschop voor genoemd kerkgenootschap, voor die waardigheid heeft bedankt. Marine en leger. Volgens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram is Zr. M\ schroef stoomschip Deli, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. Swaan, den 13en Februari jl. te Atsji aangekomen. De Staats courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 17cn dezer betreffende de lichting der nationale militie van het jaar 1874. Volgens dit besluit bedraagt die lichting 11,000 man, waarvan 600 vo r den zeedienst bestemd zijn. Het opgelegd aandeel voor de provincie Zeeland bedraagt 490 van de 1389 ingeschre venen. De manschappen, die bij de verschillende korp sen worden ingelijfd, worden tot eerste oefening twaalf maanden onder de wapens gehouden. Gemengde berichten. Een matroos van het Amerikaansch driemastschip Eliza Mc Neil, die, tengevolge van bekomen inwendige kneuzingen door een val in het schipin het gasthuis te Vlissiügen ter verpleging was opgenomen, is giste ren aan de gevolgen daarvan overleden. Des morgens was ook van hetzelfde schip in het gasthuis gebracht het lijk van een matroos die uit den mast gevallen was. Hetschip is van de reede vertrokken met bestem ming naar Philadelphia. Naar men verhaalt moet de behandeling van de equipage aan boord van dat schip, vooral door de stuurlieden, ellendig wezen en te oor- deelen naar enkele staaltjes die men er van gezien heelt toen het schip in bet droogdok zat, kan men het er wel voor houden dat het gerucht waarheid bevat. Gisteren nacht te omstreeks 1 uur is te Amster dam brand ontstaan in de benedenverdieping van het huis op de Reguliersbreestraat, waar een sigarenmaga zijn der heeren Weinthal c°. is gevestigd. Het ge- heele huis is tot boven toe uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Aan de Amsterdamsche omnibus-maatschappij is vergunning verleend tot het exploiteeren van de lijn DamOosterspoorweg. Zij zal de Davolgeude route Le men: Dam, Vijgendam, Damstraat, Oude Doelenstraat, Hoogstraat, Kloveniersburgwal, Geldersche Kade, Ban- tammerstraat, Binnenkant, en Oosterdoksdijk tot aan het station. Door de aansluiting op den Dam aan de overige lijnen der Maatschappij wordt dan tevens verbin ding verkregen tusschen de Plantage, het Frederiksplein en de Vondelstraat met den Oosterspoorweg. Maandag morgen staakten te Apeldoorn de werk lieden aan den Oosterspoorweg, ten getale van omstreeks 200, plotseling den arbeid en trokken bij troepen van 40 a 50 al zingende door de straten. Een samenkomst met de bazen heeft tot resultaat gehad, dat verreweg 'tgrootste deel den arbeid weder zou hervatten; slechts drie ploegen weigerden voorloopig nog de gestelde voor waarden aan te nemen. De Arnhemsche courant verneemt, dat onder de personen, die zich op 12 Mei a. zullen aansluiten bij den optocht te Amsterdam, velen zijn, die zich belang rijke kosten getroosten. Mee hoort zelfs vancostumen die f 200, fS00, ja /"1000 kosten. Een der kostbaarste zal zijn, dat van een Javaanschen prins, wiens kris en versierselen uit goud bewerkt, met. edelgesteenten zullen prijken; voorts zullen ook uitmunten de costu- men der prinsen van Oranje en graven van Nassan, van onze admiralen, bijv. van de Ruyter, en van andere voorname personen uit den bloeitijd der republiek. De feestcommissie voor 12 Mei a. te Lichten voorde- heeft besloten, ooi als huldeblijk voor Z. M. den koning op de marktplaats aldaar een standbeeld van Willem III op te richteD, en wel op een voetstuk, bestaande uit eeu reusachtigen keisteen ter grootte van vijf kubieke meters en volgens taxatie ter zwaarte van 20,000 kilo. Vóór ongeveer 50 jaren werd deze steen opgedolven, maar door de destijds onvoldoende vervoermiddelen en slechte wegen kon men hem niet van zijn plaats brengen. Te Hoornaar had in de vorige week een schoen maker een slachter bijgestaan om een koedie het milt vuur had gebad, van haar huid te ontdoen. Hijkwatn

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1