MIDDELBÜRGSCHE F 49. Donderdag 1874. COURANT. 26 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm., franco is f 3.ÖO. Middelburg 25 Februari. Nn de naaste familie met het treurige bericht is in kennis gesteld, wordt in de Staats-courant van heden medegedeeld, dat, blijkens het telegram van den luite nant-generaal van Swieten van 16 dezer, overleden is de lc luitenant der infanterie A. P. A. A. F. baron de Bounam de Ryckholt, van het 3® bataljon vermoe delijk ten gevolge van de bekomen verwonding bij den aanval en de inneming op 15 dezer van de versterkin gen van Ketapan Doewa. Den 2®n April a. zal te 's Gravenhage, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed het maken van eene werkplaats met toebehooren en eenige verdere werken op het lokaal-station te Vlissingen. Te Crefeld heeft een vergadering plaats gehadwaaraan ook belanghebbenden uit Venlo en omstreken op uit- noodigiDg deelnamenteneinde te beraadslageneen v orloopige commissie te benoemen en de noodige middelen te beramen voor bet maken van een bevaarbaar kanaalhetwelk Rijn en Maas langs Crefeld op Venlo ia verbinding zou brengen. Een viertal kiezers te Ambt-Almelo heeft zich tot gedeputeerde staten der provincie Overijsel gewend, met het verzoek dat deze een verkiezing mochten gelasten ter voorziening in de vacature, in het jaar 1870 in den gemeenteraad aldaar ontstaan, doordat de burgemeester, tevens raadslid, toen in een andere gemeente ia gaan wonen en daardoor ophield lid van den raad te zijn. Ofschoon geen lid van den raad der gemeente sedert dien tijd, bleef hij toch aan de stemmingen in den raad geregeld deelnemen. Men is benieuwd wat het gevolg van dit adres zal wezen, daar in soortgelijke gevallen reeds bij koninklijke besluiten de onwettigheid van ge meenteraadsbesluiten is uitgesproken. De burgemeester, over deze quaestie in de laatste raadszitting geïnter pelleerd zijnde, beriep zich op een koninklijke vergun ning) die hem ongeveer twintig jaren geleden toestond in een andere gemeente te wonen. In den lcop van dezen winter hadden eenige ingezetenen van Nijmegen, meest rijks-ambtenaren, rechterlijke en andere, wegens de duurte der steenkolen daar ter stede gezamenlijk rechtstreeks eene ladiBg steenkolen per schip van Ruhrort laten komen. Een der graishandelareo, tevens zetter voor het patent, beklaagde zich over dit, zooals hij het noemde, handeldrijven zonder patent, en eeu der deelhebbers in de lading, die zich bijzonder met de uitlading en bezorging belast had, werd ambtshalve voor het patent aangeslagen als handelaar in steenkolen van buitenslands. Bij beschikking van gedeputeerde staten is echter op eene door den aangeslagene ingediende reclamatie de aanslag vernietigd en restitutie gelast der reeds betaalde belasting. xdenoemingen en besluiten. EERETEEKENEN. Vergunning verleend aan M. Blok, arts, thans te Londen, tot het aannemen en dragen der stalen medaille voor niet-strijdenden, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. POLDERBESTUREN. Benoemd tot gezworen van den polder Pierssens, A, Schede; tot gezworen vau het waterschap PoortvlietP. J. van der Belin het bestuur van den polder Adriana Johanna, tot dijkgraaf J. der "Weduwen Hz., en tot gezworenen J. W. B. van Nieuw- land en C. de Vrieze Wz. Marine en leger. De le luitenant K. Dorsman, van de divisie konink lijke mai'échaussóe van Noord-Brabant en Zeeland te Breda, is in rang bij de divisie vau Limburg, te Maastrichtovergeplaatst. Het gisteren ook door ons uit het Handelsblad me degedeelde bericht, omtrent het voornemen van den minister van oorlog om 20 kapiteins en 60 luitenants voor twee jaren te detacheereo bij het leger in Neder- landsch-Indië, is volgenB de Haagsche dagbladen geheel onjuister is geen woord van waar. Rechtzaken. Het Paleis van justitie verhaaltdat eenige dagen geleden voor het kantongerecht te Hoogeveeneen 13 ja rige knaap terecht stond, beschuldigd van misdrijf. Dat kind nu werd niets meer en niets minder ten laste gelegddan dat hij op den 6en. November 1873des avonds omstreeks 9 aren, en alzoo meer dan een uur na zonsondergang, mi dus bij nacht, zich met geladen jachtgeweer, buiten openbaie wegen eu voetpaden, in het jachtveld der gemeente Zuidwolde had bevondeD, zonder voorzien te zijn van eenige akte en het vereischte schriftelijke bewijs van vergunning van den eigenaar van, of van den rechthebbende op het jachtveld, al thans zonder een en ander op de eerste daartoe ge dane vordering van de met het toezicht op de jacht en visscherij belast zij ode ambtenaren te hebben ver toond. De beklaagde werd echter door den rechter van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, als heb bende gehandeld zonder oordeel des onderscheids. Die uitspraak was te verwachtenbet kind was in het jachtveld aangetroffen in gezelschap van zijn vader, die vier stammen berken akkermaalshout op zijne schouders droeg en het bedoelde geweer op de schou ders van zijn kind had gelegd. Vraagt men wellicht na deze toelichting, waartoe het Doodig was een kind te vervolgen, wiens vrijspraak volgen moest? Wij antwoorden zegt genoemd blad die vervolging zou ten gevolge hebbendat het in beslag genomen jachtgeweer door den rechter zou worden verbeurd verklaard, en dit geschiedde dan ook op grond van artikel 45 der zoo uitstekend werkende jachtwet; het doel was bereikt. Koloniën. BERICHTEN VAN HET OORLOGSTOONEEL. Uit de rapporten en het journaal van den opperbe velhebber, voorkomende in de Java-courant, ontleenen wij het volgende De bijzonderheden van den 24(n December zijn reeds vroeger vermeld. Voor den volgenden dag werd door den opperbevelhebber bepaald, dat eeu8 verkenning zou geschieden in zuid- en zuid-westelijke richting van het bivouak naar de vlakte, die gelegen mo83t zijn aan de rechterzijde der rivier, bezuiden het bivouak. Daartoe werden aangewezen het rechter on linkerhalf 3® batal- joD, do 3® compagnie artillerie, een halve compagnie sappeurs en de cavalerie, alles onder de bevelen van den kolonel Wiggers van Kerchem; de opper- en de 2e bevelhebber benevens de staf zouden de verkenning volgen. 25 December. De voor de verkenning gekomman- deerde troepen verlieten te 8 uren het bivoaak, gevolgd, zooals bepaald wa3, door den opper- en 2en bevelhebber, de officieren van den algemeecen staf en de chefs van d9 artillerie en genie, met hun adjudanten. Nauwelijks twintig minuten buiten het bivoaak in de zuid-westelijk gelegen sawahvlakte gekomen, werden onze troepen uit den in zuid-westelijke richting gelegen bosch- en kampongrand hevig beschoten. Reeds spoedig werd de kolonel Wiggers van Kerchem gekwetst en daardoor buiten gevecht gesteld, waarca de generaal- majoor Verspyck de verdere operation leidde. Door de uitgestrektheid der vijandelijke linie waren de beide halve bataljons al ras in gevecht gewikkeld terugtrekken was niet mogelijk, zonder den schijn aan te nemen van het hoofd te hebben gestootenhet aanruk ken van versterking was dus noodig eu sucsessievelijk werden daarom bevelen naar het bivouak gezonden, om het linkerhalf 9e bataljon (majoor Romswinckel) en rech- terhalt 9C bataljon infanterie (majoor Knoote) naar de plaats van het gevecht te doen oprukken. Hevig was het gevecht, dat toen ontstondhardnek kig verdedigde de vijand zijne zeer versterkte positie; slechts voet voor voet konden onze troepen voorwaarts dringen en sommige versterkingen moesten zij met de ba jonet nemen (linkerhalf 3® bataljon tegen de 2e achter waarts gelegen linie). Moedig verdedigde de vfland zijne positie, maar ook moedig drongen onze troepen, door hunne officieren voorgegaan, naar binnea. Vooral het rechter- en linkerhalf 9e bataljon luitenant-kolonel Engel, en de majoors Cavaljé en Romswinckel hadden gelegenheid zich dien dag bijzonder te onderscheiden. Eerst tegen half vier verminderde het vijandelijk vuur en was de vijand tot over de rivier teruggedre ven, vele dooden achterlatende; in eene kleine verster king aan den kampongrand werden 29 lijken letterlijk op een hoop gevondenvele bloedsporen wezen boven dien aan, dat talrijke gewonden waren medegevoerd 54 dooden des vijands werden begraven, daaronder een panglima. Maar ook onze troepen hadden zware verliezen ge leden. De le luitenant J. A. L. Schoenmaekers en vijf minderen sneuvelden, en 78, waaronder zeven offi cieren, met namekolonel G. B. T. Wiggers vau Kerchem, de le luitenant W. L. E. von Massow, der infanterie, de 1® luitenant P. van der Blijk, der genie; de le lui tenants H. J. A. Eichholtz, C. E. J. Schwijs en de 2® luitenant W. F. Kroesen, der infanterie; de officier van gezondheid H. C. J. F. van Hardenberg, werden De uitslag vaa het gevecht bracht ods aan de rivier op eene plaats zuidelijk van den kraton, dus booger dan bedoeld was. Dat de veroverde vijandelijke versterkingen bezet bleven was noodig; bet was echter niet waarschijnlijk, dat zulks ongestoord zou plaats kebbeu en daarom werd besloten, het rechter- en linkerhalf 3' en linker half 9® bataljon, die den geheelen dag in den strijd geweest en das vermoeid waren, naar het bivoaak te doen terugkeeren en te vervangen door het liukerhalf 14® bataljon, twee compagniën van bet linkerhalf 12® bataljon, en het rechterhalf 9® bataljon infanterie, die steeds in reserve waren gebleven. 26 December. Reeds vroeg in den morgen werd, mat het oog op de verrichtingen van den dag, het volgeo I® bepaald: Tusschen de positie, die den vorigen dag was inge nomen ca bet bivouak, moest aan dezelfde zijde der rivier een groote grasvlakte liggen, welker bereiking den vorigen dag het doel der verkenning was geweest door bet volgen van den weg door de sawahwasmen te veel zuidwaarts uitgekomen. Heden moest die vlakte bereikt worden. Tot dat einde zouden te 7 uren van het bivouak Peuajoeng oprukken twee halve bjitaljons (het. rechterhalf 3C en het linkerhalf 9e bataljon) met éane batterij, cavalerie en mineurs. Deze koloane moest langs de rivier opwaarts voort rukken de overste Pel, met het rechterhalf 14 bataljon, éene sektie artillerie, benevens da gewapende sloepen- flotille zouden .door demonstraties op- en tegen den westelijken oever, deze beweging ondersteanec. Geaeraal-majoor Verspyck moest de beweging uit het Lieuwe bivouak kommandeeren, terwijl de kolonel Schultze die uit het oude bestuurd?. De overste Pel mocht zich in g-.en direct gevecht wikkelen, terwijl de marine alléén uit de verte met baar geschat den vijand afbreuk zou doen. Tijdelijk werd het kommando door hem overgegeven aan den luitenant-kolonel van Thiel. Generaal-majoor Verspyck vertrok omstreeks 7'2 uur met 20 man cavalerie, om de leiding der troepen uit het nieuwe bivouak op zich te nemen. De koloane-Schultze kon slechts zeer langzaam voorwaarts dringen door bet zwaar begroeid en met vele paggers doorsneden terreiD, maar bereikte toch het voorgestelde doel en kwam circa elf urea aan deu rand der gezochte grasvlakte, grenzende aan den oostelijken rivieroever. Vijanden of vijandelijke versterkingen had de kolonne niet ontmoet; wel had zij eenige schoten ontvangen uit aan den wes telijken rivier oever gelegen versterkingen en daardoor dooden en geblesseerden bekomen. Uit de ligging, deu aard en de bewapening dier versterkingen werd

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1