MIDDELBÜRGSCHE F 48. Woensdag 1874. COURANT. 25 Februari. Dit. Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der 'Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 24 Februari. Nu de ouders met het treurige bericht zijn in kennis gesteld, wordt in de Staatscourant van heden mede gedeeld, dat blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van 20 Februari jl.overleden is de adelborst Scbuylenburg, die den 31" December 1873 bij de affaire tegen Pedir gewond werd. Over de intrekking van het eerste gedeelte van het voorstel van den heer Gratama zegt Het Vaderland o. a. het volgende: „Nn eenmaal het adres ter sprake gebracht was, kon de aanbiediDg niet achterwege blijven zonder de be- teekenis van het huldebewijs te verkleinen. De heer Gratama heeft dit blijkbaar zelf gevoeld, want hij zeide dat het hem opoffering kostte zijn voorstel te wijzigen, maar toch deed hij het, o. i. ten onrechte. Opofferingsge zindheid is in vele gevallen te prijzen, maar niet ais zij zoo duur moet worden gekocht. De vergadering heeft nu indirect uitgesproken dat de overwinningen, door de onzen bevochten, nog geen gelukwensch aan den koning waard zijn, en die uitspraak van de ver tegenwoordiging men moge het plooien hoe men wil is beleedigend voor het dappere leger en den dapperen krijgsbevelhebberdie het telegram van van Swieten getuigt het die overwinning wel een gelukwensch waard vonden. Indien inderdaad uit een gelukwensch aan den koning een nadeel voor Nederland ot koloniën had kunnen voortvloeien, wij zouden de weifelachtige houding bunnen begrijpen thans niet. Thans is, ondanks de bij acclamatie aange nomen dankbetuiging, door hetgeen er aan voorafging het behaalde succes verkleind, alleen om aan enkele politieke tegenstanders van de regeering een voor wendsel tot oppositie te ontnemen. Is dat niet weer een staaltje van de bij liberalen tegenwoordig meer voorkomende zucht om zelfs datgene na te laten wat werkelijk goed en rechtmatig is, alleen om politieke tegenstanders maar geen aanstoot te geven?" De arrondissements-rechtbank te Gorinchem heeft eergisteren de navolgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de vacature vau kantonrechter te Sliedrecht: m". J. C. Tack, kantonrechter te Sluis; C. Stemberg, kantonrechter te Sommelsdijk, en A. van Deinse, kan tonrechter te Lemmer. Blijkens de Staats-courant van heden zijn in de week van 15 tot 21 dezer aan Aziatische cholera in het rijk overleden: 7 personen (allen te Utrecht) tegen 3 in de week van 8 tot 14 Februari, 3 in de week van 1 tot 7 Februari, 9 in de week van 25 tot 31 Januari, 10 in de week vau 18 tot 24 Janu ari 7 in de week van 11 tot 17 Januari, 5 in de week van 4 tot 10 Januari, 2 in de week van 28 De cember tot 3 Jaüuari, 13 in de week van 21 tot 27 December, 19 in de week van 14 tot 20 December, 9 in de week van 7 tot 13 December, 11 in de wees van 30 November tot 6 December, 24 in de week van 23 tot 29 November, 28 in de week van 16 tot 22 No vember, 39 in de week van 9 tot 15 November, 36 in de week van 2 tot 8 November, 34 in de week van 25 October tot 1 November, 26 in de week van 19 tot 24 October, 21 in de week van 12 tot 18 October, en 9 in de week van 5 tot 11 October. Naar men verneemt is in de jl. Zaterdag gehoudene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Mijn-compagnie Nederland met eenparigheid beslo ten tot uitgifte van de 5C0 reserve aandeelen als prefe rente aandeelen. Daarvan moet reeds de kleinste helft geplaatst zijn. Een lid van den raad van bestuur, die 't algemeen vertrouwen geniet en jaren lang in hooge betrekkingen in Amerika werkzaam is geweest, heeft zich bereid ver klaard naar Amerika te vertrekken, om een onderzoek itt loto in te stellen en door een bekwaam technisch ingenieur, 'tzij nit Europa of uit Amerika, ter zijde gestaan, de zaken van de Cariboumijn op goeden voet te regelen. {Het Vaderland?) benoemingen en besluiten. diplomatie. Verplaatst: jonkheer mr. R. A. A.E. von Pestel, raad van legatie te Londen, naar Parijs, en mr. F. W. C. P. graaf van By landt, raad van legatie te Berlijn, naar Londen; M. Rochussen benoemd tot secretaris van legatie te Berlijn, en jonkheer mr. A. L. E. de Stuers, thans secretaris van legatie, benoemd tot raad van legatie. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank to 's Hertogenbosch jonkheer mr. S. Laman Trip, thans substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Hoorn. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Roermondter standplaats de gemeente Venray, C. A. M. Smïtz, candidaat notaris aldaar. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Kralingen c. a. H. Martens, thans ontvanger derzelfde middelen te Oegstgeest c.a. Onderwijs. Het onderwijzersgezelschap Goes, te Goes, heoft jl. Zaterdag zijn öOjarig bestaan gevierd. Eervol ontslag verleend aan den heer J. eopold als leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen aan de hoogere burgerschool te Gorinchem. Kerknieuws. De heer J. A. Clercq, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Bruinis se, heeft het beroep naar Tholen aangenomen. Ter voorziening in de predikants-vaeature bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Harlingen is het volgende drietal van predikanten opgemaaktH. A. E. Heineken te Hijlaard: J. A. Gerth van Wijk, te Gro ningen en G. J. Vos Az. te Middelburg. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te 's Giavenhage door E. A. G. van Hoogenhuijzenpredikant te Steenwijk. Marine en leger. Uit een goede bron vernemen wij, dat bij het departe ment van oorlog besloten is, te detacheeren voor den tijd van twee jaren bij het leger in Nederlandsch-Indië, de navolgende officieren, als: de kapiteiBS W. K. F. Meijer, H. F. Picard, G. C. Munters, W. F. van der Blom, J. B. L. J. Kolkman, F. C. M. Sterk, A. J. Thijssens, B. P. Strengnart, J. L. Mulder, G. L. Sterk, R. P. Verspijck, J. A. Jochems, F. J. N. Prohn, N. van Hille, H. Vermeulen, E. J. L. Menter, A. E. van der Heide, F. C. C. Bloem, N. W. Hofstede, W. Hingeman, benevens een zestigtal luitenants. Handelsblad Koloniën. BERICHTEN VAN HET 00RL0GST00NEEL. Aan de uit Indië ontvangen berichten, loopende tot 17 Januari jl., ontleenen wij het volgende: Omtrent de verzending der bekende brieven aan den sultan van Atsji meldt luitenant-generaal van Svvieten in zijn rapport: „De brieven voor den sultan aan Malela afgegeven, om door tusscherikomst van radja Moeda Setia, hoofd der XXV Moekims, te worden overgebracht, werden weder teruggegevengenoemd hoofd beweerde daartoe geene gelegenheid te hebben. Mas Soemo Widikdjo vroeg toen om zelf die brieven over te brengen; onder de gebruikelijke vormen, zeide hij, zou de vijand zeker een zendeling van het gouvernement respecteeren. Hier toe werd besloten, en daartoe de volgende morgen (22 December) bepaald. Dien dag te 9 uren vertrok Mas Soemo Widikdjo vergezeld van Mohamad Arsad en zijn kleinzoon radhen Tego, tot overbrenging van de aan den sultan gerichte brievenkapitein van Lier deed hen uitgeleide tot buiten de postenketen. Vol moed aanvaardde de waardige grijsaard zijne zending. Een bewoner van kampong Penajoeng wees hem den weg en bracht eenige oogenblikken later het bericht, dat hij binnen de vijandelijke linie was gekomen. Des avonds en ook den volgenden dag was nog niets van hem vernomen. Den 16e" dezer heeft de nieuwbenoemde kommaDdant der zeemacht in deze gewesten zijne functiën aanvaard, terwijl de vice-admiraal Uhlenbeck met deze mail via Ceylon, waar hij zich nog eenigen tijd zal ophouden, repatrieert. Het gebrek aan officieren bij het Nederlandsch- Indische leger doet zich levendig gevoelen. Bij de infan terie alleen ontbreken ongeveer 200 officieren. Daarom is besloten de militairen uit het hoogste studiejaar van de militaire school te Meester-Cornelis zonder examen tot 2'n luitenant te bevorderen, en ook de militairen van den cursus bij de korpsen, die daarvoor in aanmerking komen, tot officier aan te stellen. Javalods Gemengde berichten. Eergisteren- avond zijn in eene herberg te Sluis twee jongens aan het vechten geraakt. Volgens het Sluiseh weekblad zou de eene jongen een sned over de wang gekregen hebben en de daardoor ontstane wond toegenaaid zijn, terwijl den ander een gedeelte van den neus werd afgebeten. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon baron O. de Fabrice, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koniBg van Saksen bij het Nederlandsche hof. Het departement Arnhem der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft besloten tot den bouw van een nieuw gebouw, bestemd tot het houden van vergaderingen, het vestigen der door het departement beheerd wordende gymnastiekschool, volksbibliotheek enz. Het gebouw zal opgetrokken worden op een aan dc Weerüjestraat gelegen terrein van 750 M1 grootte en o. a. van eeie? zaal voor 8 a 900 personeQ voorzien worden. Dezer dagen heeft eene bejaarde vrouw te Hei louw zich in de Waal verdronken. Toen zij uit het water was gehaald zou zij wellicht door spoedige hulp nog te redden zijn geweestmaar ook hier openbaarde zich weder de dwaze meening, dat de drenkeling met de voeten in 't water moest blijven liggen tot „iet gerecht" aanwezig was; toen de autoriteiten kwamen vonden zij een lijk. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer J. H. van Leonep, uit Zeist, in het Utrechtsch dagblad van heden, of het niet eindelijk tijd wordt dat vau regeeringBwege bij publicatie aan die nood lottige dwaling ten aanzien van drenkelingen een einde worde gemaakt, en ot het geen zaak zou zijn die publicatie aan alle scholen aan te plakken ea, als blijvende waarschuwing, aangeplakt te houden? Men herrinnert zich dat de gemalin van wijlen keizer Maximiliaan van Mexico, na bet bekend worden van den dood baars ongelukkigen eebtgenoots, in eenen staat van krankzinnigheid vervallen is. Omtrent deze vorstin, die op het kasteel van Tervueren, nabij Brussel, haar verblijf houdt en aldaar door hare broeders, den koning van België en den graaf van Vlaanderen, met hunne gemalinnen dikwijls bezocht wordt, bericht men dat hare gezondheid Diets te wenscheu overiaat, maar haar verstand nog in denzelfden treurigen toestand blijft ver- keeren. Zij outviucht alle gezelschap en is niet dan met moeite te naderen, daar zij zich steeds verbeeldt dat men het er op toelegt, hair te vergiftigen. Le Précurseur verhaalt dat de Cercle du Deuie des écoles te Antwerpen met goed gevolg van de dolle dagen van het carna7ai heett weten gebruik te maken om gelden voor den „schoolpenning" te verzamelen. Op de Place de Meir was een sierlijk tentje geplaatst, waarin twee leden dezer Vereeniging, gecostumeerd als ridders uit den tijd der Valais, pepernoten en bloem ruikers te koop aanboden. Andere leden collecteerden onder de feestvierenden voor hetzelfde doel. Dezuiyere opbrengst heeft in twee dagen 800 franken bedragen.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1