niën met een naamcijfer en twee ballen. Het embleem van marine begrijpt iedereenen de gasornementen van koloniën geven zooals een spotvogel van mijne kennis beweert de ballen te zien, die men aan dat departement bij de officieele uitlegging der Atsji-tele- grammen heeft misgeslagen. „Maar genoeg over die illuminaties, zult ge zeggen, en ik stem met li in. Een ander onderwerp is echter niet voorbanden. De tweede kamer is weer bijeen, doch heeft nog niet veel uil gericht. Het voorstel-Gra- tama kennen uwe lezers, evenals de ontvangst die het ontmoet heeft. De bezwaren van den heer van Zuylen zijn inderdaad al heel vreemd, te meer omdat ze, naar ik verneemstrekken om een ander bezwaar te be dekken dat de oud-ministernaar mijn meeningmet veel meer recht had kunnen te berde brengen. Gra- tama heeft namelijk voorgesteld de hulde der kamer aan leger, vloot en bevelhebber te brengen in den vorm van een adres aan den koningdit nu schijot niet de vroeger in dergelijke gelegenheden gebruikte vorm te ziju. Vroeger drukte de kamer hare hulde aan leger en vloot bij motie van orde uit. Dit mag waar zijn ik ben niet genoeg thuis in de retroacta der kamer om het te beamen of te ontkennen maar waarom heeft de heer van Zuylen dit bezwaar dan niet ronduit geopperd, in plaats van bet vreemde motief aan te voeren, dat men in het voorBtel-Gratama misschien de bedoeling zoeken zou om de expeditie naar Atsji zelve goed te keuren? Daarenboven zijn die sleur- argumenten in den regel al zeer onbeduidendal heeft de kamer drie of viermaal bij motie van orde hulde gebracht aan leger en vloot, kan zij het daarom ook niet doen bij een adres aan den koning Men vergete niet dat de koning, krachtens de grondwet, de- opper bevelhebber is van laud en zeemacht, en dat de kamer hem niet anders dan bij adres kan naderen; en kan men den grond wettigen opperbevelhebber van leger en vloot, uit een hiërarchisch standpunt wel voorbijgaan om aan bepaalde troepen hulde en tevredenheid te be tuigen Zooals bekend is bestond het voornemen, dat het geboortehuis van Thorbecke, te Zwolle, met een gedenk steen zou worden versierd. Aan het Utrechtach dag blad wordt thans gemeld, dat de eigenaar van het huis daarvan niets wil weten, tenzij de stad zich verbinde, om nooit eenig gebouw te doen verrijzen, wat zijn uit zicht zou belemmeren. Die voorwaarde wil de gemeente zich echter niet laten opleggen. De Zutphensche courant meldt, dat den 28en Fe bruari te Zutfen eeoe vergadering zal worden ge houden van aandeelhouders in de Nederlandsch-West- phaaleche spoorwegmaatschappij, waarin mededeeling zal worden gedaan1° van een door de concessionarissen met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij ge sloten contract, waarbij laatstgenoemde de exploitatie en bet onderhoud op zich neemt der door de Neder- landsch-Westphaalsche spoorwegmaatschappij te bou wen lijn van Zutfen over Winterswijk naar de Prui sische grenzenen 2° van een door de regeering toe gezegde rijkssubsidie van ƒ750,000, te verstrekken in 10 jaarlijksche termijnen. De Vereeniging tot verbetering van den gezondheids toestand, te 's Gravenbage, heeft zich bij adres tot den koning gewend, waarin wordt te kennen gegeven dat, krachtens de wet van 4 December 1872 (Staatsblad n° 134), houdende voorziening tegen besmettelijke ziek ten, welke den len Mei 1873 in werking tradzoowel van regeering8wege als door provinciale en gemeente besturen meer dan voorheen, acht wordt g slagen op alles wat do volksrezondheid kan bevorderen terwijl inzonderheid wordt gelet op de gevaren, die haar zouden kunnen bedreigen. Desniettegenstaande ontstaan op verschillende plaatsen van ons vaderland epidemiën, waarvoor geene andere oorzaak is op te sporen dan de verontrustende toestand van den bodem waarop Nederland's bevolking leeft. Algemeen wordt erkend, dat de hoogst onvoldoende wijze, waarop de bedorven en rottende zelfstandigheden uit huizen en fabrieken worden verwijderd, den bodem in dier voege veront reinigt, dat het leven der inwoners er door wordt be dreigd, zoodat stoffen, welke, behoorlijk verzameld, den vaderlandschen landbouw ten goede zouden kunnen komen en daardoor der bïvolking ten zegen verstrek ken integendeel voor haar meer en meer hoogst ge- vaarlijk worden. Doeltreffende maatregelen, welke daar tegen zouden kunnen worden aangewendkunnen, blijkens de ervaring, niet van bijzondere personen of maatschappijen uitgaan, maar zouden door de gemeen tebesturen naar het oordeel der Vereeniging, behooren getroffen te worden. Onder instemming met het, onder dagteekening van 21 December 1872, door directeuren der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der nijverheid tot den koning gericht adres, wendt zich de Vereeniging derhalve tot Z. M., met het verzoek door de regeeriDg aan de staten-generaal eene wet te doen aanbiedenhoudende strafbepalingen tegen het veront reinigen van den bodem en het water door faecale en onreine stoffen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Verlof verleend aan l. s. A. Hoyack, consul van Duitschland te Amsterdam, tot het aanne men van het ridderkruis 4e klasse der Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koüing van Pruisen, geschonkeu. consulaten. Erkend als consul van het Duitsche rijk te Samarang E. J. Erdmann. Onderwijs. Op de voordracht voor hoogleeraar in de rechtsgeleerd heid aan het Athenaeum te Amsterdam, in plaats van professor van Tienhoven, zijn geplaatst do heeren mr. 0. Pynacker Hordijk, te Utrecht, en mr.P. Pet, te Amsterdam. In de Staats courant van heden is opgenomen het aan den commissaris des koningg' in Limburg uitge bracht verslag der commissiebelast met het afnemen van hot eindexamen der hoogore burgerscholen in Lim burg in het jaar 1873. Rechtzaken. Voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland stond eergisteren terecht de voormalige brievengaarder van Nienwonhoorn, die bij resolutie van den minister van financiën, met ingang van 1 Mei 1871, tot die be trekking was aangesteld op eene jaarwedde van 350, aan wien wordt ten laste gelegd een hem ter hand gesteld bankbiljet van 100, waarvoor een postwissel van dat- bedrag naar Dordrecht moest worden opge zonden, in de maand Augustus jl. te hebben verduis terd en ten eigen bate te hebben aangewend. De be schuldigde bekende het hem ten laste gelegde en gaf als reden daarvoor op, dat hij, voor eenigen tijd 500 aan bankpapier verloren hebbende, alles aanwendde en ook deze f 100 had gebruikt, om het verlorene weder bij elkander te brengen. Het bleek, dat beschuldigde zijne aanstelling voornamelijk te danken had aan den veeljarigen trouwen dienst, dien hij bij de marine had doorgebracht. Met het oog op het belang van de maat schappij en de strenge bepalingen ten deze requireerde advocaat-generaal m*. Terpstra schuldigverklaring aan het door een openbaar bewaarhouder verduisteren van geldwaardig papier, hem door een bijzonder persoon uithoofde van zijn post toevertrouwd, en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren, benevens eene geldboete van f 25. De verdediger, mr. Leesberg, noemde zijn cliënt een ongelukkig slachtoffer van valsche schaamte. Hij geloofde, dat de geëischte straf te streng v.as, 'emeer daar hij meende dat de gegeven qualifi- catie niet juist was. Naar pleiters oordeel moest de openbare bewaarhouder hier wegvallen en hij conclu deerde ten slotte, dat het bot den beschuldigde wegens misbruik van vertrouwen een geringe straf zou opleg gen. Het hof kon zich evenwel m3t dat gevoelen niet vereenigen, want bij zijne dadelijk gegeven uitspraak veroordeelde het den beschuldigde wegens het hem ten laste gelegde tot drie jaren gevangenisstraf en eene geldboete van f 10. Het- vroeger onberispelijk gedrag en de vele jaren goeden dienst, door den beschuldigde in Zr. M". zeemacht doorgebracht, werden als verzach tende omstandigheden aangenomen. Gemengde berichten. Ofschoon de gasleiding te Hellevoetsluis door eene stoomboot stukgevaren is, zit deze gemeente toch niet in den donker, want door de directie der gasfabriek wordt nu in de behoefte voorzien door patentolie, die echter uit den aard der zaak niet zoo helder brandt als gas. De reparatie zal waarschijnlijk meer dan een maand vorderen. Te Rotterdam is besloten tot de oprichting van eene coöperatieve verbruiks-vereeniging, waarvoor zich reeds een honderdtal leden heeft aangemeld. Ter herinnering aan de onafhankelijkheidsver klaring der republiek van de Vereenigde staten wil men, bij gelegenheid van het honderdjarige feest dat in 1876 zal worden gevierd te Philadelphia een toren bouwen ter hoogte van 1000 Engelsche voet (1 voet 0,3048 meter). Een dergelijk gevaarte zal elk men- schenwerk overtreffen. De dom te Keulen heeft een hoogte van 500 voet; de groote piramide van Cheops is 480 voet; de koepel der St. Pieterskerk te Rome 473 voet; de dom te Straatsburg 438 voet; de toren der St. Pauluskerk te Londen 375 voet. De hoogte van den koepel der rotunde op de Weensche tentoonstelling be droeg 348 voet. Het plan van den reuzentoren is ontworpen door de ingenieurs Klarke en Reeves. Als bouwmaterieel zal Noord-Amerikaansch smeedijzer gebezigd worden, dat men tot platen bewerkt, welke door middel van dwarsche stijlen in horizontale verbin- dingsbalken aaneengehecht zullen worden. De toren zal rond zijn. In doorsnede moet hij volgens het ontwerp aan den voet 150 voet en aan de spits 130 voet in diameter worden. Van den grond tot den top zal een holle buis loopen die 30 voet in doorsnede bedraagt. In die buis wordt een toestel aangebracht, dat op en neder kan bewogen worden en waarmede in den tijd van een uur 500 menschen naar boven kunnen worden gebracht. Drie minuten zijn voldoende om den top te bereiken en vijf minuten zijn noodig om weor beneden te komen. Zij, die bevreesd zijn voor een dergelijken tocht, kunnen gebruik maken van de wenteltrap, die zich buiten aan de verticale buis bevindt. Van den top der buis tot aan den omtrek van het grondvlak, dat, zooals wij zeiden, 150 voet in doorsnede is, zal in alle richtingen stevig ijzeren draadwerk loopen, 't wolk mede bevestigd ia aan een drietal galerijen, die zich respectievelijk op 250, 500 en 750 voet van den grond om de buis bevinden. Daardoor is de toren zoo flink bevestigd, als ware hij van steen gebouwd, en door het geringe oppervlak van het ijzeren traliewerk om 't zoo te noemen biedt hij weinig vat aan de kracht van den wind. Men heeft alles zóo berekenddat bij den grootsten druk, uitgeoefend door eene zijdelingsche windvlaag van 50 pond op den vierk. voet, de spanning in de onderste zuilenrij van het grondvlak niet meer dan 500 pond per vierk. duim bedraagt. De galerijen zullen over dekt worden en tevens omgeven door traliewerk, zoo dat ongelukken onmogelijk kunnen plaats grijpen. De kosten van 't werk schat men op een millioen dollars, en men hoopt het in den tijd van Óen jaar te kunnen voltooien. De heer Hubert Debrousse, politiek directeur van de Presseheeft aan de gemalin van den maarschalk- president een brief toegezonden, waarin een chèque van 100,000 franken was ingesloten, bestemd tot ondersteu ning vau de armen der stad Parijs. Het dorp Kerhué (Loire Inférieure) is geheel door brand vernield; slechts éen huis is gespaard. De bewo ners zijn zonder verblijf. De prefect heeft hun aanvan kelijk reeds geld gezonden. De Napelsche dagbladen melden, dat de Vesuvius van boven tot beneden met sneeuw bedekt is. In sommige staten van Polen, vooral in de Kar- phaien, is op 7, 8 en 9 Februari jl. zooveel sneeuw gevallen dat de wegen wel een meter boog er mede bedekt zijn, en alle communicatie bijna onmogelijk isj Men vreest dat bij invallend dooiweder overstroomingen zullen plaats hebben, vooral ook omdat de Weichsel bij hoog water is dichtgevroren. Als een bewijs voor den omvang van den handel te Hamburg kan dienen, dat in het vorige jaar aldaar 5263 zeeschepen, waaronder 2538 stoombooten binnen kwamen; er liepen 5374 schepen uit, waarvan 2551 stoombooten waren; het aantal schepen der reederij aldaar, thans 411, vermeerderde met 7, die gezamenlijk 23,000 ton kunnen laden. Volgens een telegram in the Times is te Phila delphia een ijskelder ingestort, waardoor 11 personen gedood en 17 gewond zijn. Uit Melbourne wordt bericht, dat kolonel Egerton Warburtonomstreeks een jaar geleden van Adelaide (Zuid-Au8tralië) vertrokken, over land tot Perthhet doel van zijn reis, heeft weten door te dringen. Perth is een district van Nieuw Z. Holland, omgeven door de districten Twiss, York eu Murray en door den Ia- dischen Oceaan. De onderzoekingen van kolonel War burton omvatten een gedeelte van die tot dusver onbe kende binnenlanden van West-Australiè. Burgerlijke stand. Middelburg, Eerste huwelijksafkondiging van den 22en Februari: J. de Vries, wedr. van A. Helmond, 53 j. met G. de Visser, wedc. van M. Louwerse, 38 j. (Van 1421 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: K. Rijkejm.33j. met N. van Eijk, jd. 26 j. BevallenW. J. van Kesseleageb. Pauliz. C. Frenks, geb. Versluijs, z. C. Groenenberggeb. Brand- maD, z. J. H. van der Burgh, geb. Tanis, d. Overleden: A. W. Quakkelaar, d. 44 j. J. J. van Boven, man van P. Schrijber, 49 j. J. T. M. Minderaa, vrouw van J. W. Fritz, 45 j. J. M. Hermans, d. 3 j. M. A. F. Tnienpond, d. 7 j. Goes. Bevallen: P. Leenpoel, geb. Huige, z. H. A. Spruijt, geb. Olivierse, z. Overleden: N. Scheele, gehuwd met J. W. van de Weest, 26 j. H. Hengstmangers, wedr. van A, van der Maas, 72 j. J. Nomiekes, z. Ij. J. Puijenbroek, weduwe van C. Zouten dam, 75 j. J. W. Oerlemans. d. 8 m. G. Bruggemanz. 16 m. A. A. Verdonkz. 2 j. Zierikzee. Bevallen: C. bij de Vaate, geb. den Boer, z. S. J. Adriaanse, geb. de Back, z. H.Arnold, geb. de Haan, d. A. J. Kenens, geb. Schouten, d. M. Willemse, geb. van der Noot, z. A. Tissot van Patot, geb. Kleimaan z. N. Bos, geb. Pekops de Haas, d. D. P. Paret, wedc. L. A. de Vos, z. J, Verhulst, geb. van Oorschot, z. Overleden: L. A. de Vos, man van D. P. Paret44j.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2