1° 47. MIDDELBURGSCHE Dinsdag 1874. COURANT. 24 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is 3.SO- Middelburg 23 Februari. Een bij de regeering ontvaügen heden morgen reeds aan onze geabonneerden in deze provincie per bnlletin medegedeeld telegram van generaal van S wieten van den 16en dezer meldt, dat na twee dagen rust op den 15cn dezer de versterkingen Ketapan Doewa waren aangevallen en genomen. De operatie had wederom ten doel om de bevolking te ontt.ekken aan den invloed der oorlogsgezin de lieden van de XXJI Moekim. Het succes was volkomen, maar het verzet was ernstig geweest. Wij hadden 6 dooden en 56 gewonden, waaronder 7 officieren, als: de luitenantkolonel Engel, die wel zwaar, maar niet doodelijk gewond is; voorts majoor Gits, kapitein van Daalen, en de luitenants Kuyperen Tijl, benevens een inlandsch kapitein, doch geen hun ner gevaarlijk. Het verlies van den vijand is zeer groot. Het wordt op 200 dooden geschat, waaronder 4 Panglima's. Als resultaat van het gevecht wordt de onderwer ping der XXV Moekim verwacht. Een telegram van den 19in berichtdat na den 16en niets is vooi gevallen. Toenadering ontbrak nog. Heden middag ia aan de loBkaai alhier aangekomen het uit Indië teruggekeerde fregatschip Susanna Johanna, van de reederij van Zeijlen Decker, gezagvoerder G. de Vries, groot 660 lasten. Ook dit schip zal zijne voor Holland bestemde lading hier lossen. De gisteren avond vanwege de vereeniging Uit het volkvoor het volk in den toepasselijk versierden schouwburg alhier gegeven volksvoorstelling zijnde eene herhaling van het programma van jl. Vrijdag werd niet alleen door een talrijk publiek bygewoond, maar zeer velen moesten zelfs de teleurstelling onder vinden dei zij reeds een half uur voor den aanvang geen plaats meer konden krijgen en zij zich dus moes ten verwijderen. De vertooners van de dramatische schets oogstten weder vele blijken van de tevredenheid der aanwezigen' in. Ook de uitvoeringen door het mu ziekkorps onzer schutterij werden meermalen toege juicht. Er hoerschte onder het publiek een blijkbaar en toch ordelijke stemming. De Staats-couraut van heden bevat het koninklijk besluit van den 9en dezer tot aanvulling van artikel 35 van dat van 15 Mei 1855 (Staatsblad n° 38), houdende vaststelling van een algemeen politie reglemeut voor 'srijks marine-havens, alsmede van voorloopige plaat- selyke reglementen voor de haven te Nieuwediep en de marine-havens te Hellevoetsluis en te Vlissingen alsmede het kouinklijk besluit van deu 17en dezer, tot wijziging van art. 3 van dat van 5Maart 1870 (Staats blad n° 48)houdende wijziging of nadere wijziging der koninklijke besluiten van 8 Februari 1849 (Staatsblad ii° 6), 29 Januari 1853 (Staatsblad n° 9), 15 Januari 1855 (Staatsblad n° 3) en 30 December 1857 (Staats blad n° 190), een en ander betreffende den algemeenen dienst van den waterstaat. Io ons commer van den 18cn dezer hebben wij mel ding gemaakt van geruchtendie in de Belgische bladen voorkwamen, omtrent moeilijkheden welke tusschen de Belgische en Noderlandsche regeeringen zouden zijn gerezen ten opzichte van de internationale conventie over het kaDaal van Neuzen Daar Gent. Nederland zou eischen gesteld hebben, die aan België hoogst onbillijk voorkwamen. Het weigerde aan België langer het recht toe te kennen om het water boven peil te voereuver der verlangde het dat de grondenvoor de nieuwe werken bestemd, door België aangekocht en Neder - landsch domein zottden worden, en eindelijk vorderde het dat Neuzen rechtens in alle gunstige bepalingen der Belgische spoorweg-tarieven zou deelen. De Stoompost zegt, dat in deze mededeeling eene onjuiste voorstelling der zaak gegeven wordt. Neder land heeft zich als vriendschappelijk rabuur niet tegen den wensch van België verzet, dat bet kanaal verruimd en verdiept zou worden, opdat de zeeschepen inet on gebroken lading naar Gent zouden kunnen opvaren, maar 't heeft slechts verlaDgd dat bij het te sluiten tractuat een einde kwam aan den oi.geregelden toe stand, die omtrent sommige zaken op dit kanaal be stond, en dat Neuzen's belangen niet aan die van Gent werden opgeofferd. België, evenmin als Nederland, heeft zich aan de bepalingen van het tractaat van 1843 omtrent het peil 's zomers ooit kunnen houden Neder land verlangt daarom dat de feitelijke, door de onder vinding geijkte toestand wettig worde bekrachtigd. Hierin toch ligt van Nederland's zijde niets onbillijks. Waaneer Nederland kosteloos domeingronden ten ge- bruike geeft in het belang van den Gentschen handel, dan doet het waarlijk reeds meer dan men vaneen goeden nabuur kan vergen. Moet Nederland wellicht de benoo- digde gronden te zijnen koste aankoopen? En ie het zoo vreemd, dajt; Nederland ook aan Neuzen's belang denkt en zekere efischen stelt ten aanzien van goederen, die in zijn haven gelost en geladen worden De Stel post gelooft niet dat er iets onbillijks inNleze eischeii' gelegen is, en wanneer er inderdaad moeilijkheden zijn gerezen tusschen de beide regeeringen, dan gelooft dat blad, dat het niet aan Nederland kan geweten worden, indien de door Gent gewensehte kanaal ver betering niet tot stand komt. Onze Haagsehe correspondent schrijft ons het vol- „Heel veel feest gevierd hebben we hier op 's koniDgs verjaardag niet. Er waren groote toebereidselen ge maakt voor eene illuminatie, die den Vijverberg aan het Plein verbinden zouterwijl op het Tornooi veld en het Plein de twee gemeente-muziektempels waren opgeslagen en de tonen van jager- eu schutters muziek dus beloofden het zingenot te versterken dat ons reeds den ganschen dag door de talrijke uitgestoken vlaggen was verschaft en 's avonds nog bovendien door die geheele reeks van lampions langs de boomen toe gedacht werd. Maar helaas, de regen begon meê te doen aan het feest; na een prachtigen ochtend en een door de oranjezon beschenen parade, begonnen in den laten namiddag enkele regen droppeltjes te valleD, en toen tegen zeven uren de lichtjes op het Plein en op den Vijverberg werden aangestoken rolden de regen droppels als knikkers over de knokkels der aanstekers en speelden ze allerlei ondeugende parten aan de on schuldige pasgeboren vlammetjes; viel het feest dus niet in het water, er viel zooveel water op het feest dat er niets van terecht kwam. De muziekkorpsen schitterden door hunne afwezigheiden toen later op den avond het weer opklaarde vond de zeer talrijke menigte, die tusschen de half brandende lampionslin- geis heen wandelde, met de natte parapluiein de hand en met veel water in en veel modder op de Iaarzen> het al heel onaangenaam dat het programma niet werd nageleefd. Hadden we nu de muztekleiding maar gehad „De muziekleiding vraagt ge misschien, en ik antwoord dat ik mij niet vergis. De bekrompenheid van ons gemeentebestuur heeft ons tot nogtoe een voorrecht ont houden dat de genialiteit van een onzer stadgenooten ons heeft willen verschaffen. Een soort musicus van de residentie heeft namelijk den volgenden logischen regel van drieën opgezet: wanneer ik in pijpen die in de huizen uitkomen gas of water blaas, dan komt het gas of het water, zoodra de kraan geopend wordt in het huis, wanneer ik dus in dergelijke pijpen muziek blaas komt de muziek in de huizen, waar men de kraan gelieft open te zotten. De man heeft aan het gemeente bestuur verlof gevraagd om van de pijpen van de water leiding, die gelegd zijn, doch nog niet gebruikt worden? gebruik te mogen maken om dit algemeen muziektoe- blazingstelsel te beproeven, maar het gemeentebestuur heeft met eene verregaande bekrompenheid dit verzoek afgewezen; ob mtrnmos, naar men zegt, omdat het geen geld voer die proefneming wilde bestemmen. Maar de mnziektoeblazer moet zichdunkt mijop 19 Februari gewroken hebben gevoeld. Hadde de regeeriDg van den Haag zijn verzoek toegestaan, dan had een of ander muziekkorps in een der gebouwen van de waterleiding, warm en welkunnen plaats nemen enbeschut tegen weer en wind, de vroolijkste deuotjes blazen: dan zou men maar eenvoudig de kleppen van de branukranen hebben open te zetten om niet alleen op het Plein, het Tornooiveld of de Plaats, maar in alle straten van de residentie de voorbijgangers op de bij Waalsdorp ge blazen walsjes en polka's te vergasten. En dan hadden de Hagenaars er niet over behoeven te brommen dat de muzikanten, liever onder een warm glaasje punch thuis dan onder het lekke dak van een muziektempel in de open lucht zittende, hunne gaven tot opluistering van 'skonings verjaardag onthielden. Maar zoo'n ge meentebestuur als wij ook hebbea! Maar enfio, de geniale Hagenaar kan zich troosten met de gedachte dat ook Socrates en Galileï zijn miskend geworden. „Onbillijk zou ik zijn wanneer ik alleen sprak van de van stadswege aangestoken lichtjes, en de door den staat in brand gestokece ignoreerde. Geen enkel minis terieel departement ot er stond de eene of andere illu minatie voor of achter. Waarschijnlijk was ik," met niet waterdichte schoenen onder eene lekke parapluie uit zijnde, niet in de beste stemming om recht te laten wedervaren aan wie recht toekomt, maar ik heb mij dien 19cn Februari meer geërgerd aan het totaal gebrek aan smaak en slag, dat al onze regeeringSüaDgelegenhcden op het niet juridisch gebied konmerkt. Ik weet niet welke „afdeeling" de illuminatie op hare agenda beeft, ik hoop maar dat de verschillende departementen dat aan den een of anderen timmermansbaas of porte-feu (in welken variant het- mindere Haagsehe publiek zich zelf eene voorstelling van den zoogenaamden boute-feu. tracht te maken) zullen overlaten, want bet zou mij leed doen zoo de verschillende refer endarissen of secretarissen- generaal verantwoordelijk te stellen waren voor hetgeen ik „Holland op zijn malst" zou willen ncemcD. Bij voorbeeld, sedert eenige jaren Deemt het ministerie van binnenlandsche zaken aan algemeene stedelijke illuminatiën deel door op zekeren afstand van zijn achtergoed een houten stellage raet lampiocs op te timmeren, dat eene uit het water verrijzende portiek vormt. De meuschen vinden dat heel mooi en roepen er hé! over, en de timmermansknecbts, die aan het opzetten van de stellage hebben gebolpeu, weten aan hunne op den Vijverberg wandelende vrouwen en kin deren te vertellen hoeveul lichtjes der wel opzitten en voor hoeveul aan vet daar nu wel in vijf minuten verbrand wordt, en oogsten de gebruikelijke „menseh, wat zeg je" 's in. Maar grooter indruk dan die van veel verbrand vet en veel verknoeid geld maakt deze illuminatie van het departementdat ook het departe ment van kunst is, niet. En reken nu eens welken indruk datzelfde departement zou kunnen maken wan neer het illumineerde aan den anderen kant, en het Binnenhof en de loteryzaal naar den stijl der gebouwen verlichtte! Geen dankbaarder stof om mee te schrij ven dan licht, al valt het dan ook niet in de cate gorie van het „anderszins" op onze briefkaarten maar men moet geen vette dikke kladden bier en daar aanbrengen om effect te bereiken, maar te werk gaan met overleg en smaak. „Bij de andere departementen is het even zoo; ieder ministerie heeft nu eenmaal een „stel", dat bij feeste lijke gelegenheden wordt aangestoken; maar de meeste dier „stellen" hebben niets te beduiden en konden evengoed op de eerste de beste boerenbruiloft voor de deur der tot danszaal ingerichte dorschvloer worden opgezet, als op konings verjaardag voor een departe ment van algemeen bestuur. Alleen de gasillumina- tiën, die voor de ministeriën vau marine en koloniën plegen te staan maken hierop een uitzondering, marine illumineert aityd met- een anker van gaepijpen kolo-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1