M1DDELBUBGSGHE 1° 46. Maandag 1874. COURANT. 23 Febiuari. Uit. blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 21 Februari. W.j ontvingen heden een telegram van Keuters Offiee van den 20" dezer, waaruit zou blijken dat den ^"Fe bruari jl. weder een gevecht heeft plaats gehad en dat het verlies aan onze zijde aan dooden en gewonden, waaronder verscheidene officierenniet onbelangrijk zou zijn. Wegens de onduidelijkheid van het telegram laten wij den Franschen tekst hier volgen: „Penang Gazette 20 bruit vif engagement 15/2 pertes Ilollandaises tués blesses serieuses plusieurs officiers compris Atchinoises compris." De Nieuwe Rotterdamsche courant heeft de volgende lezing De Penang Gazette van hedeu maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk den 15en dezer een hevig gevecht heeft plaats gehadwaarbij de verliezen der Nederlanders aan dooden en gewonden, waaronder ver scheidene officierenzeer ernstigdie der Atsjineezen echter niet bekend zijn. Den 14" December werd oor Atsji o. a. gewond de beer P. A. W. Kamp, onderofficier van het Nederlaud- ecbe leger. Een kogel in de borst deed terstond het e.gete vreezen. Thans is aan den vader vao den jeug digen militair, de heer K amp, predikant toMeppel, het bericht gezonden dat zij a zoon aan de gevolgen is overleden. Wij lezen in een der dagbladeu een bericht, dat onze onlangs ontwikkelde bedenkingen tegen de wet van 181G volkomen wettigt. Een Duitscü onderwijzer, met zijne leerlingen te Winterswijk zijnde, werd duor schoolknapen van die plaats uitgejouwd en beleedigd. De man dient daar over eene klacht in niet bij de politie te Winters wijk, maar thuis, bij zijne, de Daitsche overheid. De zaak wordt langs den diplomatieken weg behandeld, en de minister van justitie zendt uit deo Haag uasr Winterswijk het bevel dat de zaak moet vervolgd wor den. Had de minister niei eenvoudig op de vertoogen van de diplomatie moeten antwoorden: laat de belee- digde eene klacht indienen bij de politie te Winters wijk, eerst wanneer deze niet vervolgt en dus haar plicht verzuimt, heb ik het recht mij iu de zaak te mengen? Dit was zeker het ware en wettige stand punt geweest. Maar wanneer de Nederlandsche iegeering zich maakt tot de dienaars eener vreemde regeeiing, waar de wet zulks niet vereischt noch toelaat, is er dan niet veel meer gevaar in gevallen van bclcediging van vreemde souvereinenwaarin onze eigene wet uitdrukkelijk aan de vreemde diplomatie de macht geeft zich in onze zaken te mengen, en onze regeering den last te geven tot het instellen eener strafvervolging Het getal der schepen aan de loskaai alhier is ver meerderd met het uit Indiö gekotnea clipperlregatschip Minister Fransen van de Putte, gezagvoerder A. Oster- ratb, groot 771 lasten, welks lading, voor Holland be stemd, hier gelost wordt. De gisteren avond door de rederijkerskamer Vriend schap en Vergenoeging' in den schouwburg alhier ge- geVeue voorstelling eener looueelmatige schets: Het morgenlicht van een nieuw levenwerd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Het stuk bestaat uit eene opeenvolging van verschillende taiereeleu uit het beleg en de overgave van Middelburg iu 1574, besloten door eene allegorische groep eu de voordracht van eeD ge dicht, op den tegenwoordigen toestand van stad en vaderland betrekking hebbende. De voordracht gaf blijk van veel studie en deed de leden der rederijkers kamer alle eer aan. De houdiug van het publiek leverde de duidelijkste blijken, niet alleen van tevre denheid met de voorstelling, maar ook van warme belangstelling in de feiten, waarvan de herinnering op het tooneel veilevendigd werd. Het aan het slot van het stuk aangeheven Wien Neêrlandsch bloed werd door alle aanwezigen blootshoofd» en staande aange hoord. Levendige toejuichingen beloonden de spelers en den schrijver der dramatische Bchets voor kunne prijzenswaardige pogingen. Het was aan de zorgen der vereeniging Uit het voikvoor het volk, dat men deze voorstelling te danken had. De gemeenteraad van Gouda beeft met het oo op den minder gunstigen toestand der gemeentekas ge weigerd een subsidie toe te staan vo or de feestviering in Mei a. in die gemeente. Door burgemeester en wethouders der gemeente Har- liogen is aan den gemeenteraad verslag uitgebracht over den toestand der stadsreiniging van faecale stoffen, asch, enz. waaruit blijkt welke voordeden bij een goede exploitatie daardoor kunnen worden verkregeD. De kosten van inrichting in 1871 hadden bedragen de som van ruim 23,000; die som ia later door uitbrei ding van de verzamelplaats verhoogd tot een bedrag van ruim 25,000; en met 1 Januari jl. is uit het voordeelig saldo der rekening van genoemd kapitaal aan rente en aflossing der opgenomen gelden betaald de som van 5,414,24J zoodal da schuld op gezegden datum groot bleef 22,000, terwijl daarenboven nog een batig saldo overgeschoten was van ongeveer 2200 aan voorraad van mestspeciëu. De minister van financiën brengt in de Staats-couraut van heden, met vermelding der voorwaarden, ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar kunnen aangesteld worden tien adspirant-verificateurs voor den actieven dienst der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsendat op nader vast te stellen plaais en dagen in een der laatste maanden van dit jaar zal worden afgenomen het vergelijkend examen bedoeld bij art. 8 van het koninklijk besluit ran den 20tn Mei 1869, n°. 30; dat de vorzoekschriften om toelating tot dat examen vóór of uiterlijk op den 30" September 1874 bij het departemeut van fiaanciën moeten zijn in gekomen voorzien van de vereischte in de Staats courant aangeduide stukken. Het bestuur der Algemeene vereeniging voor bloem bollen cultuur, gevestigd te Haarlem, heelt een adres aan den minister van justitie gericht, waarin het te kenr.en geeft dat het met bijzondere belangstelling ken nis heeft genomen van het voorstel van wet van de hoeren Oldenhuia Gratauta, Idzerda eu van Kerkwijk, tot intrekking van do bijzondere bescherming van do jacht en het jachtbedrijf. Moge het laridbouwersbedrijf belang hebben bij eene opheffing dezer beschtrming, niet minder ziet daarnaar met ongeduld u;t ieder die zich aan de bloembollenteelt wijdr. De schade die hun berokkend wordt door hazen en konijnen is in het ge heel niet zonder betoekems en de ontevredenheid is algemeeD, dat men zijue noeste vlijt dikwijls iu een enkelen nacht, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel vernietigd ziet, zonder dat het geoorloofd is, om zich door doelmatige middelen tegen zulk nadeel te vrijwaieD. Het verlangen van alle nijvere mannen in ons vaderland, die zich aan den landbouw of de bloem bollenteelt wijden is, dat eene bescherming eindige, die alleen nog in s and gehouden schijnt to zijn in het belang van hen, die vermaak vinden in het jachtbedrijf. Iu de bestaande wet is reeds ais beginsel aangenomen, dat niet zonder vergunning van den eigenaar zijne gronden betreden mogen worden. Het volle recht van eigendom is tr echter niet mede gewaarborgd. Het belang van de bloemkweekers eischt het onbeperkte recht om alles wat hen schaden kan van hunnen gron den te mogen verwijderen of te doen verwijderen, het te mogen vernietigen of ie doen vernietigen door ieder middel dat hun hiertoe dienstig voorkomt. Dat recht zal niet alleen bij den grondeigenaar moeten berusten, maar hij zal ook de bevoegdheid dienen te hebben, out dat reeht over te dragen aan den huurder zijner gronden. Het bestuur verzoekt mitsdien den minister dringend eene wet tot stand te helpen brengen, waarbij de be scherming die tot heden voor de jacht en het jachtbe drijf bestaat, ophoude te bestaan en een ieder hel recht verkrijge om zijn vlijt en arbeid tegen vernieling te vrijwaren. Den 14,d dezer heeft te Brussel de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der conventie, den 11" Januari 1873 tusscben Nederland en België geslo ten, tot wijziging van art. 6 van het Maastractaat van 12 Mei 1863. Staats-cour xJenoemingcn en besluite l RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot president der arrondissements rechtbank te Sneek mr. L. V. Lsdeboer, thans kantonrechter te Alphen. Kerknieuws. Naar wij vernemen is in de vereenigde vergadering van kerkvoogden en notabelen der Nederduit3ehe hervormde gemeente te Vlissiugeu beslotenom de toelage aau beeren predikauten te verboogeo met ƒ100 'sjaars, waardoor hun traktement thans ƒ1715 bedraagt. In diezelfde zitting is na vele disensaiën besloten, om bet ontbrekende tot dekking van de volstrekt noodzakelijke uitgaven te viadco, door het heffen van een hoofielijken omslag, ten bedrage van 1300. Uit do discussiën is gebleken dat geen ander middel kan aangewezen worden, om in het tekort te voorzien. Berorpen tot predikaut bij de Nederduitsche her vormde gemeente re Zoutelande de heer A. Gelderman, candidaat. Bedankt voor het beroep tot predikaut bij ae Nederduitsche hervormde gemeente te Womeldiuge door den heer J. H. Graveus'eiu, te de Bilt. Marino en leger. De minister van marine ad interim beeft ter kennis gebracht, dat jongens die bij de marine in dienst willen treden zich kunnen aanmelden op 's rijks werveu te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis, bij den com mies van aanneming te Rotterdam en dien te Vlissingen. Voor de aanneming wordt vi reischt eene lengte, voor jongens van 1415 jaaï van minstens 1.4 meter, van 1516 jaar van 1.45 M., van 1617 jaar van 1.48 M., van 1718 jaar van 1.51 M., en van 18 jaar en daar boven 1.55 M.; lichtmat:ozen moeten 17 j iar oud zijn. Jongens moeten zich verbinden voor 10 jaar, ingaande met hun 16e levensjaar, en outvaugen bij eene verbin tenis ƒ30. Lichtmatrozen worden aangenomen voor 8 jaar en ontvangen een premie van ƒ40611 een aanbrenggeld van ƒ16, dat den aanbrenger of bij gebreke van dezen, den beiangbebbeude zelf wordt uitbetaald. Voorts wordt de kweekschool te Leiden in 't bijzonder door den minister aanbevolen tot opleiding vao jeugdige knapen voor den zeedienst. Rechtzaken. De arrondissemeuts-reehtbank te Goes heeft gisteren overeenkomstig de conclusie van hei openbaar ministerie de vordering van het kroondomein tegen F. G. Wittonek, strekkende tot schadevergoeding wegens her niet pres toeren van tienden van beetwortelen of snikerpeoen ontzegd, up grond, dat beetwortelen niet behooren tot de tiendplichtige vruchten. Voor de arrondissement rechtbank te Rotterdam is een proces gevoerd door den heer H. Muller Sz. al daar, tegen deo gezagvoerder tl. Oorceu de Stoomvaart maatschappij „Nederland", tor. he; bekomen van vergoe ding voor de schade, geleden door den brand van de Willem III. Do rechtbank heeft aangenomen, dat brand op zichzelf niet kan beschouwd worden als overmacht, maar dat de brand van de Willem 111 ontstaan is in Ae kajuit eu dat daarvoor de schipper niet verantwoordelijk is, zoodat hij ook niet aansprakelijk kan geacht worden voor de schade, aau des eischera goederen toegebracht. Xiju eiscb is hem mitsdien ontzegd.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1