steldvoornamelijk van den toestand der havenwerken aan de Noordzee. Hij heeft zich vervolgens naar Schel- lingwoude begeven. Benoemingen en besluiten. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. A. Rnel Engelman uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Jor- werd c. abehoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de diensten gedurende een tijdvak van 57 jaren aan den lande bewezen; opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Jorwerd c. a., zooals het thans bestaat en de kadastrale gemeenten Jorwerd en Oosterwierum toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Baard, hetwelk alzoo zal bevatten de burgerlijke gemeente Baarderadeel, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis W. Roegholt. Benoemd J. Tulkens, thans ontvaDger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, te Simpelveld c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Eysden-Station c. ct.; en J. J. H. BerdeD, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Echt c. atevens benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten aldaar. LEGER. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 809 'sjaars, de kapitein F. J. C. Broers, van het wapen der artillerie, thans op nonactiviteit. Tijdelijk op pensioen gesteld de le luitenant W. A. H. baron van Voërst van Lijnden, van bet wapen der infanterie, thans op nonactiviteit, en dat pensioen ver leend voor den tijd van vijf jaren tot een bedrag van f 300 'sjaars. Gemengde berichten. Bij de Werklieden-vereeniging te Deventer bestaat bet plan om eon eigen broodbakkerij op te richten. In Italië klaagt men bijzonder over den strengen winter. Te Florence heeft vrij hevige koude geheerscht, zelfs stond de thermometer eenmaal 7 graden onder nul. Te Rome sneeuwt het voortdurend, en zelfs nog zuide lijker gelegen plaatsen hebben hunne sneeuwbuien gehad, en het arme volk, dat op koude in 'tgeheel niet gewapend is, moet veel te lij den hebben. Tot Sicilië schijnt de vorst nog niet doorgedrongen te zijndaar verheugt men zich in heerlijk zacht weder. Ook uit KoDStantinopel wordt melding gemaakt van sterke vorst en hevige sneeuwbuien. België heeft't verlies van een zijner grootste geleer den, Europa dat van een der uitstekendste beoefenaars van de sterrekunde en de wetenschappelijke statistiek te betreuren. De hoogleeraar Quetelet, den 22ea Februari 1796 te Gent geboren, overleed ia den afgeloopen nacht te Brussel. Reeds in 1814, alzoo op lSjarigen leeftijd, werd hij tot hoogleeraar in de wiskunde aan de hoogeschool zijner geboortestad benoemd. In 1819 be riep men hem in dezelfde hoedanigheid voor Brussel, al waar hij in 1828 het bestuur der onder zijne leiding ge bouwde sterrenwacht op zich nam en in 1836 tot profes sor in de sterrekunde benoemd werd. Bovendien was hij secretaris der Belgische academie van wetenschappen en chef der statistiek voor het koninkrijk. Door zijne werkzaamheid in de laatstbedoelde betrekking vestigde hij de aandacht van geheel Europa op zich. Zijn stre ven was, niet slechts cijfers te verzamelen en te groepee- ren, maar vooral daaruit de wetten af te leiden, welke de verschijnselen des maatschappelijken levens beheer- schen. Zijne voornaamste werken zijn: Eléments d'As tronomie (184S), Météorologie de Ia Belgique (1864),Essai de Physique Sociale (1835), Sur la Théorie des Probabili- tés(1848), en een aantal geschriften, in de verhandelin gen der Academie van wetenschappen opgenomen. Na de inneming van Carthagena door de Spaansch1 regeeringstroepen hebben een tweeduizendtal opstande lingen aan boord van het gepantserde fregat Numancia de wijk genomen naar Algiers. Het bestuur dezer kolonie ia begonnen met eene afscheiding te maken tus- schen de onder deze vluchtelingen aanwezige ontsnapte galeiboeven en andere misdadigers en de menige, alleen om politieke redenen uitgewekene inwoners der stad. Tot ondersteuning dezer laatsten is thans een buiten gewoon krediet van 400,000 franken aangevraagd. De vrouwen en kinderen welke niet van hunne echtge- nooten of vaders vergezeld waren, zijn gedeeltelijk tegen vergoeding bij verschillende familiën gastvrij opgeno men. De gewezen officieren en manschappen van het leger der opstandelingen voorzien door allerlei arbeid in hun levensonderhoud en wordenslechts onder een zeer oppervlakkig toezicht, in hunne bewegingen vrij gelaten. Een aantal uitgewekenen hebben reeds het voornemen zich voor goed in Algiczs te vestigen en het is gedeeltelijk met de bedoeling om deze voor de kolonie gewenschte landverhuizing aan te moedigen, dat de Fransche regeering zich tegenover da vluchtelingen zoo milddadig betoont. Wat de galeiboeven en misdadigers betreft, deze worden in verzekerde bewaring gehouden totdat over hunne al- of niet-ui tie vering beter zal wor den beslist. Verkoopingeii en aanbestedingen. Door het bestuur van den calamiteuzenNieuwe-Neuzen polder is gisteren te Neuzen aanbesteed: Het leveren en naar aanwijzing: storten van 1372 scheepston ge wonen Doornikschen-Lessineeschen- of bazaltsteen en van 686 scheepston afval van een der genoemde steen soorten. Aangenomen door den heer P. Wieland, te Neuzen, voor f 5771,08. Thermometerstand. 17 Feb.'sav.llu.43gr. 18 's morg. 7 u. 38 gr. s' midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 40 gr- Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van "Woensdag 18 Februari. (Per telegraaf.) Het nienw verkozen lid van Bredade heer Luyben, is, na onderzoek van zijne geloofsbrieven, toegelaten. Ingekomen zijn de verslagen over het wetsontwerp tot wijziging van het muntstelsel en over het reglemect van orde. De discussie daarover zal op een nader te bepalen dag aanvangen. Door den heer Grata ma is voorgesteldom aan Z. M. den koning een adres van hulde te richten we- geDS de dapperheid en de zelfverloochening van het Indische leger, de vloot en den opperbevelhebber, naar aanleiding der inneming van den kraton. Dit voorstel is tegen Maandag morgen te 11 uren aan de orde gesteld. Van de regeering is ingekomen de memorie van antwoord op het verslag der kamer, betreffende het wets ontwerp tot regeling van het vestingstelsel, met eene nota van wijzigingen. Het in het oorspronkelijke ontwerp aangenomen stelsel wordt onveranderd gehandhaafden de volgorde der werken blijft nagenoeg ongewijzigd. De onuoodige vestingwerken, waaronder Breskens word: genoemd, zullen worden opgeheven. Hoogstens drie jaren na afkondiging van de wet zullen de op te heffen vestingwerken door het domein- bestuur worden onschadelijk gemaakt of geslecht. VoorzieniEgen aan publieke werken binnen het ves tingstelsel zullen ten koste van den staat geschieden, wanneer zij werken van algemeen nut betreffen. In het tegenovergestelde geval zullen de kamers beslissen. De herziening der militiewet en de bewerking der legerorganisatie wachten op de beslissing over dit wets ontwerp. Gemeenteraad Tan Middelburg. Zitting van heden, 18 Februari. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Lamkfechtsen van Ritthem, van Hoeken Damme. Voor kennisgeving wordt aangeuomen de mededee iiog des voorzitters, dat de heeren Lambrechtsen van Ritthem en Damme door ongesteldheid verhinderd zijn deze zitting bij te wonen. De notulen van het verhandelde in de zitting van 21 Januari jl. worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens worden voor kennisgeving aangenomen twee missives van gedeputeerde staten, houdende be richt van goedkeuring der raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Commercie-compagnie en tot overneming van terreinen van het rijk in beheer en onderhoud. Wordt gelezen een brief van den gemeentebouwmecs ter, den heer C. Krijger, die te kennen geeft dat hij met belangstelling heeft kennis genomen van het voor stel van den heer van Hoek, om de jaarwedde van den gemeentebouwmeester met f 200 te verhoogen. Hij ontveinst niet, dat dit blijk van waardeering in verband met het vroegere voorstel om hem eene bui tengewone belooning toe te kennen, waarvoor hij heeft bedankt hem een streeleod genoegen doet. Hij zou evenwel zijne eer geschonden achten indien bij in de tegenwoordige omstandigheden eenige gift, onder welken vorm ook, aaonam, en bedankt daarom voor eene traktementsveihooging, waartoe het voorstel is ge daan. Deze brief wordt voor kennisgeving aange nomen. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Nadat de openbare werkzaamheden weder zijn her vat wordt gelezen een rapport en voorstel van burge meester en wethouders omtrent een ingekomen verzoek van den raad van bestuur der Commercie-compagnie albier: 1° om verlof tot het afstaan van een gedeelte van het terrein der Commerciewerf aan de heeren van Zeijlen Decker, scheepsreeders te Rotterdam; 2° om den tijd van erfpacht, eindigende uit0.December 1882, op de tegenwoordige voorwaarden te verlengen tot uit® December 1894; 3° om bevrijd te mogen worden van het onderhoud der scheepshellingen en het zoogenaamde „droogdok". Burgemeester en wethouders aarzelen niet tot het inwilligen dezer drie punten te adviseerea. Waar het bestnur en de aandeelhouders der Commercie-compagnie met de meeste belangloosheid en voornamelijk in het belang dezer gemeente een aanmerkelijk deel hunner eigendommen voor een groote industrieels onderneming aan anderen wil afstaan, komt het hen voor, dat van de zijde van het gemeentebestuur niet mag geaar zeld worden om daartoe vergunning te verleenen en verlengiüg van den termijn van erfpacht te geven. Hiervan toch hangt het geheel af of de tusschen de Commercie-compagnie en de heeren van Zeijlen Decker voorloopig gesloten overeenkomst al of niet zal doorgaan, en die heeren hier al of niet hun werf zullen brengen en hunne schepen laten blijven. De gemeente beeft er ongetwijfeld veel grooter be lang bij dat eene nieuwe groote induslrieele oqder neming hier geveBtigd worde, en gedurende nog 20 jaren naast de thans in bloei toenemende inrichtin gen der Commercie-compagnie blijve bestaan, dan dat mogelijk, maar zonder eenige zekerheid, na verloop van 8 jaren een of ander industrieel de terreinen en gebou wen in pacht erlange tegen een eenigszins hoogeren prijs dan tegenwoordig betaald wordt. Ook het derde punt komt burgemeester en wethou ders voor inwilliging vatbaar voor. Tengevolge van den vasten waterstand zijn de tegenwoordige scheeps- en houthellingenalsmede het zoogenaamde „droogdok" niet meer te gebruiken. In verband met het afstaan van een deel van haar terrein moet de Commercie- compagnie nieuwe scheepshellingen maken, en zij wenscht daartoe zooveel van de oude hellingen te ge bruiken als mogelijk is. De waarde van de af braak der hellingen is niet noemenswaard, daar zij nagenoeg op gewogen wordt door het te besteden arbeidsloon. Het zoogenaamde droogdok is niet meer te gebrui ken en de Commercie-compagnie te noodzaken deze, thans geheel doelloos gewordeninrichting te onder houden, zou onbillijk geacht moeten worden. Ook van de afbraak van een deel der vloer en der beschoeiing is geen taxatie te maken; de waarde is die van oud, nagenoeg versleten hout. Burgemeester en wethouders stellen voor, de drie punten van het verzoek in te willigen en aan hen op te dragen het daarvoor noodige contract met de Com mercie-compagnie te sluiten. De financieele commissie adviseert eenparig tot aan neming van het voorstel. Het advies der commissie van fabricage strekt een parig tot aanneming van het eerste punt, terwijl de meerderheid dat ook doet ten opzichte der twee andere punten. Zonder beraadslaging worden de eerste twee punten van het voorstel met algemeene stemmen aangenomen, terwijl het derde pnnt wordt goedgekeurd met 12 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Jeras en Snijders. De voorzitter deelt mede dat nog een allergewich tigst adres van de heeren van Zeijlen Decker is ingekomen. Het geldt namelijk het bouwen van een droogdok alhier. Naar hij opmerkte is het bezit van behoorlijke inrichtingen voor schepen van allerlei charter, vooral voor die groote schepen die in geen enkele haven van Nederland, dan alleen te Vlissingen en te Middelburg kunnen binnenkomen, een noodzakelijk vereischte. Uit de voorlezing van het adres blijkt, dat genoemde firma bij de hier bestaande inrichtingen tot herstelling van ijzeren en houten schepen, wil men in staat zijn alle voorzieningen eu reparatie» aan schepen van elke grootte te verrichten, een droog dok van groote afme tingen zeer wenscheiijk acht. In den regel vordert het maken van zoodanige inrichting afschrikkend groote kapitalendoch te Middelburg bestaat de gele genheid om, behoudens onderzoek van deskundigen, een goed ruim dok te vervaardigen met besparing van vele der anders noodzakelijke uitgaven. Teneinde zij geeu geheel nuttelooze kosten van onderzoek en plannen zouden maken, zouden adressanten gaarn3 voorloopig blijk hebben van de al of niet gezindheid van den gemeenteraad, waarom zij verzoeken dat de raad doe blijken of bij geneigd zou zijn aan hen, onder nader vast te stellen bepalingen en voorwaarden, in haar of gebruik af te staan het gedeelte der kaai van de Data- brug tot den Dam, tot het maken van een droogdok. Naar aanleiding van dit adres wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, om aan adres santen te kennen te geven dat de gemeenteraad, zich alle mogelijke vrijheid voorbehoudende bij later wellicht oprijzende bezwaren en omtrent de goedkeuring van de vast te stellen voorwaarden, geneigd is aan de adres santen het verlangde terrein in huur of gebruik, of op welke wijze later mocht noodig geoordeeld worden, af te staan vojr het inrichten van een droogdok. Achtereenvolgens worden goedgekeurd: a de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1873, ia ontvabg /450, in uitgaaf f 448.91^, goed slot /1.08J-; b de rekening der wisselbank, sluitende met een goed saldo van 3,103.14; c een voorstel van burgemeester en wethouders tot at- en overschrijving van twee pos ten op de begrooticg der dienst doende schutterij, wegens uitgaven voor schouderpasaanten en kleedingstukkea, sameu tot een bedrag van /T08.03J. Van den heer Albertus Jeronimus is een adres inge komen met verzoek om afstand van een strook gemeen tegrond achter zijne woning. Daar het gemeentebestuur over dien grond geene beschikking meer heeft, omdat hij een deel uitmaakt van het aan de heeren vau Zeijlen en Decker uitgegeven terrein, wordt aan het verzoek geen gevolg gegeven. Het voorstel van den heer van Hoek tot verhooging van het traktement van den gemeeotebouwmeester hetwelk vermoedelijk zal worden ingetrokken na den straks medegedeelden brief van den heer Krijger is aangehouden tot eene volgende zitting, aangezien de heer van Hoek niet tegenwoordig was. Aan den heer J. J. van der Harst wordt op zijn ver zoek een stukje grond in het elob in de Segeerstraat, ter grootte van ongeveer 2 centiaren, voor f 5 ia koop afgestaan, nadat voorat besloten was dat die grond voor den publieken dienst niet meer noodig is. Aan J. Broekman woidt, op voorstel van burgemees ter en wethouders, voor f 40 'sjaars een huisje io het Cellebroershof in huur afgestaau. De voorzitter deelt mede, dat hij van een onbekende een couvert met 60 heeft ontvangen, met verzoek om dat geld in de gemeentekas te storten als supplement van het verschuldigde in den hoofdelijken omslag over het vorige jaar, daar zijne inkomsten meer hebbefl

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2