ons heen doenen de generaal van Swieten zal door een tractaat zijne wapenfeiten kunnen kronen." Benoemingen en besluiten. WATERSTAAT. Benoemd tot adspirant ingenieur van den waterstaat de civiel-ingenieurs A. B. Albers en jonkheer C. J. de Jong van Beek en Donk. Kerknieuws. De algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk heeft hare zittingen eergisteren hervat. Zij bestaat uit dezelfde ledenwaaruit zij bestond toen zij op reces scheidde. Alleen is de heer C. Speelman, die weder als predikant in dienst getreden is, vervangen door m1-. C. Gr. de Balbian van Doorn. Onder bescherming der politie hebben de gods dienstoefeningen te Opheusdenop Zondagen 1 en 8 dezer, ongehinderd plaats gehad onder leiding van ring- predikanten. Men zegt echter dat de partij, welke voor afscheiding van de Nederlandsche hervormde kerk ijvert, een gunstige gelegenheid afwacht om haar slag te slaan, en evenals de pastorie, ook de kerk zegevierend in bezit te nemen. Marine en leger. Naar aanleiding der gunstige berichten uit Atsji zal, naar de Heldersche en Nieuwedieper courant verneemt, het detachement van 300 mariniers nog niet naar Oost-Indië worden gezonden. Koloniën. BERICHTEN VAN HET OORLOQSTOONEEL. Gevecht te Kwala Gighen. Omtrent dit gevecht zijn in een particulieren brief aan de Indiër de volgende bijzonderheden medegedeeld Donderdag 11 December. De plas tusschen Kwala Tjaukoel en de Kwala Gighen moest overgetrokken worden. Te half 10 uur was de passage volbracht; wij waadden tot over den buik docr het water en sloe gen aan den anderen oever een bivouak op, beveiligd door een postenketen. Te 3 uren 's middags werden wij plotseling door een hevig vuur op onze linkerflank uit geweren en lilla's bestookt. Het duurde wel een uur. De kogels vlogen ons om de oorenwij hadden geen minuut rust en eindelijk wist men van generaal van Swieten de toestemming te verkrijgen om den kampong te verbranden. Daartoe rukte een compagnie mineurs op, onder bedekking van eene compagnie infanterie; in een half uur tijd stond alles in vollen gloed. Het was noodig; wy kregen vuur en zagen den vijand niet, zoodat voor hem die tegen het branden is, die maat regel geen reden moet zijn om den generaal te veroor- deelen, omdat die gegeven toestemming lijnrecht in strijd is met zijne vroegere orders. Hier moest het trou wens gebeuren, hij zei ook: „Het moet nu geen regel worden." Nu kiegen wij geen vuur meer, maar moes ten weer vroeg op de been, om verder vooruit te rakken. Vrijdag 12 December. De kwala Gighen zou dan overgetrokken worden door het 12e en 9e bataljon, met de batterij artillerie 6ponders licht en de cavalerie in éen woord: de 3® brigade. Men had gedacht, naar opgave der gidsen, dat die rivier doorwaadbaar was; maar de cavalerie, die het eerst overging, verloor 2 paarden en een brigadier, die verdronken. Er wer den toen sloepen aangevoerd en te 1 uur was de ge- heele brigade over, natuurlijk doornat, want om in de sloepen fe komen, moesten wij een eind zeewaarts in. Zaterdag den 13en December ging des morgens vroeg eene verkenning uit tegen een ben ting die vijandelijke teekenen had gegeven, maar hij kwam terug, want de vijand bad flink vuur gegeven, waarbij 3 cavaleristen gekwetst en 1 mandoer-koelie gedood werd. Hierbij gebeurde iets merkwaardigs; die mandoer zat op een kistje lithofracteur, en een 6ponds kogel trof hem in den buik. Had die kogel die fracteur getroffen, welk eene ontploffing had het dan gegevenDe verkenning teruggekeerd zijnde, kreeg men op eens links voorwaarts een goed vaur en zag men gedurig schuitjes met per sonen naar de benting roeien, die links van ons bivouak lag en waarvan wij door de kali gescheiden waren. De muur was van klipsteen, 2 sabellengten dik en met ronde schietgaten; de vorm is prachtig voor een inland- schen vijand. Het 9e bataljon was bestemd om de ben ting te bezetten. Het ging dan ook de kali over en aangezien de voorhanden zijnde brug (waarop éen per soon moeilijk over kan koicen) niet te gebruiken was en dit te lang zou ophouden, ging het voorwaarts door het water, tot aan de borst door de modder, met de volgende order Het 2° peloton 3e compagnie (kommaudant de le lui tenant Happé) bezette de linkerflank der benting, terwijl het linkerhalf 9e met een gedeelte van het rechterhalf den rivierkant en de overige zijden der benting zou bezetten. Het 9e kreeg toen uit den kampong aan de overzijde der kali een vuur, dat spoedig beantwoord werd; het rechterhalf 9e bataljon bleef balt houden en de 3® compagnie keerde weder terug. Wij verlangden naar rnst, maar ons werd gelast den volgenden mor gen te halt 6 gereed te staan, om op te rukken tegen de benting, waaruit dien dag twee cavaleristen en de mandoer gekwetst waren. Zondag 14 December rukten de onzen te balt 6 uit, het linkerhalf 9e, en het 12e en het 3e bataljon. De majoor Romswinkel zou eene omtrekking doen licks en het 12° bataljon rechts, terwijl de overige troepen in front zouden attaqueeren, te weten de 3e compagnie linkerhalf (Meis) en de 4e compagnie (Steenhuizen). De 3ecompagDie werd en tirailleur opgelost, terwijl de 4e in reserve bleef. Wij kregen een vreeselljk vuur, zoodat Meis, die nog al dikwerf in het vuur was geweest, zeide bet nooit zoo bijgewoond te hebben. Maar bet sigDaal voor waarts werd steeds geblazen en zoo ging het vooruit, totdat een daverend hoerah! van de 2e sectie van de 3' compagnie bewees dat wij meester waren van de ben ting. Dit was te 10 uren. Da le luitenant Happé, ser geant Wickel en 3 man waren het eerst er in. Zoo ook was van den linkerkant van het 3e bataljon het eerst er in de luitenant de Jong. Ons hoerahverstomde bij het nagaan van het verlies; aan ooze zijde 6 dooden en 44 gekwetsten bij die attaque; de kapitein Voerman kreeg een kogel in den buik, Beekhuis kreeg een kle wangslag over de rechterknie. De Atsjineezen verloren bijna 100 man aan dooden; de gekwetsten hebben zij grootendeels medegenomen, doch die wij nog vonden, zijn naar de ambulance ge bracht. Wy verzamelden ons in de benting; maar daar vloog op eens een Atsjinees uit het struikgewas, met de klewang in de vuist, en wondde nog 3 koelies en 1 Europeesch fuselier; hij werd afgemaakt. Hanno dooden zijn allen door ons begraveD. De genomen benting was sterk en mede uitstekend aangelegd. Wy dachten nu wat rust te hebben, maar werden op ons bivouak beziggehouden door den vijand. Er waren drie gevangen genomen. Na goed gevoed te zijnwerden zij met hunne wapens weder op vr^e voeten gesteld en hebben elk 2£ gekregen, met een soerat voor hun kamponghoofd; eene proclamatie, die niet kwaad zal werken. In eene vergadering van assuradeurs, te Batavia gehouden is het tarief van verzekering in Europa, geldende voor goederen, via het Suez-kanaal per stoom boot vervoerd, ook hier van toepassing verklaard. Tot expert ister vervanging van wijlen den heer J. Klop penburg, benoemd de heer R. P. Jones. De betrekking van adjunct expert, daardoor vacant, zal later vervuld worden. Het stoffelijk overschot van generaal Bixio, kom- mandant van het Italiaansche stoomschip Madaloni, ter reede van Atsji aan de cholera overleden, weid door zijne bemanning in een ijzeren kist gelegd, voor zien van een opschrift, en op een eilandje, Poeloe Toe- wan, onmiddellijk nabij de kust aan de aarde toever trouwd. Men verhaalt dat, een paar dagen na de ter aardebestelling, zijne officieren, die zich nog eens naar die plek begeven hadden, den kuil geopend vonden, terwijl de kist verdwenen was, weggevoerd door de Atsjineezen, die in plaats van een te verwachten schat wellicht op die wijze de cholera binnenhaalden. Men meldt uit Samarang van 24 December: Politie en justitie alhier hadden gisteren vereenigd het genoegende waarschijnlijk eenige werkplaats ter vervaardiging van valech bankpapier te verstoren en de arbeiders te arresteeren. Te 9 uien van hier ver trokkenkwamen de officier van justitie, de griffier, de adsistent-resident voor de politie, benevens eenig minder politiepersoneel, ongeveer te 9£ uur te Djoem- biaDg aanwaar 2ij met den wedono en diens personeel werden versterkt en aldus naar Tjandie gingen, waar de woning van den heer Abels het doel van hunnen tocht bleek te zijn. Een duar gehouden huisonderzoek bracht aan het licht: 33 zakken van de bevolkiDg gekochte koffie, 50 kattis onbereide opium, 1 blik geprepareerde opium, 8 marmersteenenvoor de vervaardiging van valache bankbiljetten nuttig, een gruoto partij djattihoutwerken, die een sterke gelijkenis hebben op gestolen hout. Al deze zaken werden in beslag geno menen naar het bureau van politie vervoerd, uitgezonderd de hout werken, die van te grooten omvang zijn. Vervolgens werden vijf werklieden en bedienden van deD heer Abels gearresteerd en naar de gevangenis gebracht, welk lot ook den huisheer heden middag trof. De eer der ontdekking komt voor een groot deel toe aan een dwangarbeider, die der politie als spion diende en quasi als gedrost kettingganger met de werklieden en bedienden van den verdachte in kennis geraakte, vriendschap sloot en aldus toegang tot het terrein en de werkplaats kreeg. Na alles goed te hebben opge nomen gaf bij van zijne bevinding kennis aan den adsistent-resident voor de politie. Gisteren, tijdens de arrestatie was deze spion achter het erf van den heer Abels geposteerd. Te Solo is ook een belangrijke vondst gedaan. Gisteren middag waren eenige koeli's in de nabijheid van het station beziggaten voor te planten boomen te maken, toen zij op een pak papier stootten. Zy zei ven zagen er niets opmerkelijks inmaar toen de man doer kwam, toonde deze de zaak anders in te zien: hij bracht het zware pak dat ongeveer een voet in het vierkant groot was naar den stationchef Meijer en deze ontdekte niets dan bankbiljetten van /100 en /"500! De resident kreeg daarvan onmiddellijk bericht, en kwam met den adsistent-resident een plaatselijk onderzoek houden. Dat alle biljetten valsch waren, was reeds gebleken. Nog denzelfden dag werd een Europeaan in verhoor genomen. Het geheele bedrag liep over een millioen Bij beschikking vau den minister van koloniën van den llen Februari, is de hoofdonderwijzer J. Verschuil gesteld ter besehikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Gemengde berichten. Sinds eenigen tijd wordt door eenige werklieden op een der fabrieken te Rotterdam trouw gecontribueerd om tot het oprichten eener winkelvereeniging te ko men. Thans hebben ook eenige belangstellenden uit den burgerstand, niet bepaaldelijk handwerkslieden, zich vereenigd om tot een coöperatieve vereeniging te geraken. Te Zwartsluis liggen meer dan 200 schepen met turfdie klaar lagen voor de afreis naar Holland, doch door do ingevallen vorst verhinderd zijn zeewaarts te stevenen. De keizer van Brazilië wordt gerechtelijk vervolgd door den eigenaar van het Grand Hötel du Louvre te Porto. In dat hotel heeft de keizer gelogeerd en ont ving van deu hotelhouder een rekening van zulk een schrikbarend hoog bedrag, dat Z. M. dom Pedro II weigert te betalen. In den nacht van 9 op 10 December brak een hevige brand uit te Yeddo, die alle huizen, welke van hout zijn gebouwd, in de ascb heeft gelegd. De schade wordt begroot op 200,000 dollars. De ^Berliner Hausfrauen-Verein", welks leden tal steeds toeneemt, heeft in zijn laatste vergadering besloten, een eigen „Dienstboten-Nachweisungsbureau" in het leven te roepen. De ambtenaren der telegraphie te Berlijn, ten getale van 200, hebben besloten een petitie in te dienen ter verhooging van hun traktement. Eindelijk is de instructie in de zaak der drie Ant- werpscbe bankiers van Kerckhove, Penters en Dolge, administrateurs der Antwerpsche succursale van de Banque de 1' Union van Brussel (firma Jacobs frères) afgeloopen. Bij arreêt van 31 Januari jl. zijn de drie ge noemde bankiers, van welke de eerste twee reeds een preventieve gevangenschap van ruim anderhalfjaar heb ben ondergaan, door de kamer van inbeschuldigingstel ling naar de Antwerpsche assises, die den 9cn Maart zul len bijeeukomen, verwezen als aangeklaagd van ver valsching van handelsschriftureu, met volle bewustheid gepleegd. Het aantal der vervalschingen is niet minder dan 167, en het nadeel, aan de bank en hare aandeel houders daardoor veroorzaakt, bedraagt verscheiden millioenen franken. Van Kerckhove is een Vlaming, de twee anderen zijn van Bremen geboortig. Van den generaal-kom man dant van bet koloniaal- milittiir invalidenhuis op Bronbeek ontvangt de Arn- hemsche courant de volgende mededeeiing: „Met het oog op de ingevallen vorst, ea in verband uiet de dure prijzen der brandstoffen, maar vooral die der steen kolen, acht ik het niet ondienstig in het bolang van het groote pnbliek mede te deelen, dat de zoo veel besprokene brandstof van den heer Raaijmakers (een emmer steenkolengruis op twee emmers zand, vermengd met sodawater of keukenzout-water) niet alleen uitstekend voldoet, maar alhier bij my en in het gesticht sedert acht weken met gewoon water vermengd wordt toege past; ja zelfs de overschietende uitgebrande zand- en kolendeelen worden, op dezelfde wijze toebereid, tot driemaal toe gebruikt. Bij dit alles beeft men slechts te zorgen, dat de vuren behoorlijk worden aangemaakt, de vuurioosters openblijven, om de zoo noodige trekking te bevorderen, en het vuur worde onderhouden." Ycrkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is alhier te koop aangeboden een huis en erf in de Zandstraat, wijk Q n°. 216. Verkocht voor f 325. Aan het departement van binnenlandsche zaken is gisteren aanbesteed het tot 1 Mei 1875 onderhouden van de werken behoorende tot het gedeelte Veere Middelburg van het kanaal door Walcheren met het kanaal door de Oude Arne en de zijtakken naar Arae- muiden en naar Nieuwland. Zeven biljetten van inschrij ving zijn ingeleverd. De minste inschrijver was de heer L. Kalis, te Sliedrecht, voor een bedrag van /"30,900. Thermometerstand. 12 Feb. 'sav. 11 u. 37 gr. 13 'srnorg.7u.37gr.s'midd. 1 u.46gr.'sav.6u.44gr. fBuitCïdcmir. Algemeen overzicht. Het tweede gedeelte der redevoering van den heer Disraeli te Buckingham, dat ons thans door de dag-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2