tegen de republiek. Keizerrijk ot republiek, tusschen deze twee uitersten schijnt de strijd zich voortaan te zullen bewegen. De monarchale partij heeft door hare weifelingen, door het geweld, waarmede zij het land tot zich wilde overhalen, ten slotte alleen jn het voor deel harer tegenstandera gearbeid. Het gezond verstand des volks, dat zich niet met de spitsvondige onder scheidingen der partijen inlaat, kent aan het Bonapar- tiame het voordeel toe, van ten minste een bepaald stelsel te wezen. Men weet wat men aan een Bonapar- tist heeft, terwijl de aanhangers van Hendrik V, door clericalen en legitimisten op bet ijverigst ondersteund, verplicht zijn, willen zij niet alle kansen op de volks gunst vaarwel zeggen, onophoudelijk hunne eigene be ginselen te verloochenen en tot het constitutioneel, liberaal koningschap te naderen. De nationale vergadering is de moeilijkhedenwelke aan het bedenken van nieuwe belastingen in het reeds zoo zwaar gedrukte Frankrijk verbonden zijn, nog niet te boven gekomen. Na de verwerping der voorstellen van den heer Say, die door de uitgifte van bankbil jetten voorloopig in den nood der schatkist voorzien wilde, in de verwachting dat het evenwicht in het budget zich van zelf later zou herstellen, is de ver hooging van het zegelrecht op de buitenrechtelijke akten aangenomenniettegenstaande de minister van financiën tot baar verdediging niet veel meer wist aau te voeren dan dat men, daar het terrein der rede lijke belastingen uitgeput is, wel genoodzaakt is zich met de minder goede te behelpeD. Over de verhoo ging van de belasting op bet handelspapier en die op de goederen-treinen zijn de discussiën nog niet afgeloopen. De president der republiek is voornemens, na de aan bieding der constitutioneels wetteneene rondreis in de Fransche provinciën te makeD. Reeds zijn de pre fecten van Bretagne en Normandië van deze plannen onderricht. De overwinningen der conservatieve partij in Enge land hebben nog geen einde genomen. Van de 536 verkiezingen, waarvan de uitslag bekend is, zijn er 283 in haar voordeel. Thans zijn nog 122 stemmingenon- zeker, maar er bestaat gien kans dat deze de verhou ding in het voordeel der whigs zullen wijzigen. De Indépendance wijst in een hoofdartikel van heden op de waardige en bezadigde houding welke het ministerie- Gladstune tegenover de geledene nederlaag bewaart. De langdurige practijk der constitutioneele beginselen, waaraan men in Engeland sedert zoovele eeuwen ge wend is, veroorzaakt dat de leider eener party met bijna dezelfde opgewektheid en veerkracht zijne taak als hoofd der oppositie aanvaardt, als hij, in gunstiger omstandigheden, de teugels van het bewind voeit. Prijzenswaardig is het ook dat de liberale partij zich niet in afkeurenden zin uitlaat over de uitbreiding van het stemrecht en de invoering der geheime stemming, welke haar de nederlaag bezorgd hebben. Die maat regelen waren goed op zich zei ven; zy hebben by de verkiezingen geregeld en zonder stoornis gewerkt; dat de uitslag er van Diet in het voordeel der partij ge weest ie, kan aan hunne innerlijke waarde niets toe- of afdoen. Zoo eenvoudig als deze waarheden wellicht Bchijnen mogen, kan het echter ook voor andere landen zijn nut hebben, op deze houding der partijen in het oudste constitutioneele land ter wereld in het voorbij gaan te wijzen. In Zwitserland blijft de aandacht nog altijd gevestigd op de pogiogeD, door de ultramontaansche party aan gewend om vreemde mogendheden in de op vaderland- schen bodem bestaande oneeuigheden te trekken. Reeds sedert 1847 is de partij in deze richting werkzaam. Dest^ds was het Sonderbund er werkelijk iu geslaagd om Oostenrijk en Frankrijk tot eene belofte van ondersteu ning over te halen. Dit voornemen werd door het snel en krachtig optreden der bondsregeeriüg echter ver ijdeld. De constitutie van 1848 bevatte een aantal bepalingen, welke de strekking hadden de eenheid van den bond te versterken en de kuiperijen voor het ver volg te voorkomen. In 1852 volgde hierop de eerst thans aan het licht gekemene memorie, waarin de advo caat Wuilleret, tegenwoordig lid van den bondsraad, Napoleon III trachtte te bewegen om, in het belang eener afscheiding van de ultramontaansche kantons, tusschen beiden te treden. De beer Wuilleret heeft in de bondsvergadering getracht zijne verantwoordelijk heid voor dit document van zich af te schuiven, door te beweren dat het niets meer was dan eene rechts kundige memorie, door hem in zijne betrekking van advocaat opgemaakt. Van eene vervolging kon intus- schen geen sprake meer zijn, daar het stuk inmiddels verjaard was. Met het laatst bekend geworden geschrift, het Be roep op de katholieke mogendheden, onderteekenaars van het Weener traktaat, was het een ander geval. Het daaromtrent ingesteld onderzoek heeft echter be wezen dat de opstellers meest vreemdelingen en buiten bereik der landswetten waren. Het eerste plan schijnt te zijn uitgegaan van een Engelschmandie zich tot het opmaken van .het. Beroep gewend heeft tot den pastoor Defourny, te Beaumont, in bet Fransche de partement der Ardennen. Met de verspreiding van hst stuk beeft zich eindelijk belast de abt Collet, eveneens van Fransche geboorte, doch in Zwitserland woonach tig. Dewijl ook zijn misdryf niet overtuigend genoeg bewezen is kunnen worden om tot eene strafrechtelijke vervolging aanleiding te geven, heeft men zich bepaald, art. 57 der bondsconstitutie op hem toe te passen en hem als „gevaarlijk voor de in-en uitwendige veiligheid der republiek" uit bet land te zetten. De Spaansche minister van marine heeft bij decreet van 31 Jannari de Noordkust van Spanje van kaap de Penas tot Fontarabia, met uitzondering alleen der zee havens van G-yon, Santander en St. Sebastian, in staat van blokkade verklaard. Deze maatregel strekt om den aanvoer van hulptroepen en wapenen ten behoeve der Carlisten te onderdrukken, tot welk einde een eskader van oorlogschepen op de kust gestationeerd is geworden. Van den anderen kant verbieden de Car listen aan vreemde koopvaardijschepen het opvaren der Nervionteneinde Bilbao alle gemeenschap met de buitenwereld te ontzeggen. Omtrent den toestand dier stad, loopen de berichten uiteen. Moriones heeft door de verovering van het stadje La Guardia een niet onbelangrijk voordeel behaald, doch aangaande zijne verdere pogingen tot ontzet dor belegerde veste heerscht tot dusverre groote ongerustheid. In het Spaansche ministerie eindelijk, beginnnen zich teekenen van naderende ontbinding te vertoonen. Zijne twee hoofden, de heeren Sagasta en Martos, schijnen het niet langer met elkander eens te wezen, 't Werd trouwens tijd, want het nieuwe bewind heeft reeds sedert meer dan een maand het roer der zaken ia handen'. Belgisch.3 brieven. Brussel 9 Februari. In het volksconcert, gisteren alhier onder directie van den bekwamen orchest-directeur van het Theatre de la Monnaie, den heer Joseph Dnpont, gegeven, werd Dié Glocke van Schiller, symplionie-compositie van Carl Stoer, uitgevoerd. Dit is een nieuwe naam in deDnitsche muziekwereld, maar men behoeft slechts de eerste maten der introductie van dit werk te hooren om overtuigd te worden dat men met een Wagnerist pur sang te doen heeft. Evenals de beroemde maestro van de muziek der toekomst, onder scheidt de heer Carl Stoer zich zoowel door een uitste kende orchestratie als door een grondige kennis van de polyphonie. Hij is in éen woord een bekwaam man. Wat hem echter ontbreekt zijn: denkbeelden, en bij weet dit, want. hij ontleent bijna alles aan Mendelssohn en aan Beethoven; dit is vooral merkbaar in de Bruiloftsmarsch. Na de introductie, het minst geslaagde gedeelte der compositie, omdat het volstrekt niet in overeenstemming is met het vertrouwelijke en huiselijke karakter van het beroemde gedicht van den grooten Duitschen dichter, valt de muziek slechts van tijd tot tijd in om de voor dracht te begeleiden of aan te vullen. Mejuffrouw Tordeuse reciteerde het gedicht volgens eene vertaling van Emile Dechamps. Ztj is eene elève van het conservatoire te Brussel en sedert eenige jaren aan het Theatre Frangais verbonden; zij heeft een diepe, zware en tevens melodieuse stem. Mejuffrouw Tordeuse had diep aangrijpende oogen'olikkenen bet publiek, waarvan het grootste gedeelte met het heer lijke gedicht onbekend was, was levendig getroffen. Bij verscheidene passages, zooals die waariD het naderende ongeluk zonder bepaalden vorm wordt bezongen, zag ik de oogen met tranen gevuld. De woorden over het oproer, door Schiller geschreven onder den indruk door het schrikbewind van 1793 veroorzaakt, verwekten stormachtige toejuichingen. De herinneringen aan de commune waren blijkbaar onder het publiek nog levendig, en verhoogden niet weinig den indruk der improvisatie, die Schiller zeker wel eenigszins zou hebben gematigd, indien bij haar in een kalmen tijd had geschreven. De musicale finale verzwakte eenigszins het enthou siasme van het publiek, en de componist moet nood zakelijk, om zijn werk te volmaken, het recit slechts met enkele musicale phrases besluiten. Het succes is van dien aard geweest dat men op een nieuwe uitvoering heeft aangedrongen, en de di recteur van hot orchest, tevens directeur van de volks concerten, heeft beloofd met dien wensch rekening te zullen houden. De heer C&rl Stoer zou een noggrooter succes hebben behaald indien in plaats van de groote krachtsontwikkeling van het orchest, de zangmuziek meer op den voorgrond ware getreden. De pastorale b. v. was bepaald gebrekkig. Men zou zeggen dat het een dans van ballet-danseressen en nymphen was en zulk.,eene scene mag wel iets wilds hebben. Dit neemt echter niet weg, dat het geheel een interes sant werk blijft. Zyn gebrek is dat van bijna alle nieuwe Duitsche muzikale producten. De inspiratie en de geestdrift ontbreken en worden aangevuld door kennis, maar hoewel de kennis van de kunst onaf scheidelijk is, mag zij nooit de eerste plaats innemen. Da kennis moet slechts dienen om de kunst begrij pelijk te maken en om de scheppingen der kunst onder het bereik van het publiek te brengen. De bekwaam heid en de kunde van den kunstenaar kunnen tot zekere hoogte bewondering verdienen en opwekken, maar zij kunnen den mensch niet in verrukking bren gen en hem uit de werkelijke wereld overvoeren naar het rijk der idealen. fElUngflttJerh. DE ZIDVERPEODTJCTIE DOOR A. Vernier. II. Wij kunnen hier geen geschiedenis leveren van iedere compagnie die te Warhoe is gesticht; wij vragen caar deze geschiedenis slechts voor zooveel betreft de pro ductie van het zilver. Sedert de ontdekking van erts te Com8tock in 1859 tot 31 December 1869 hebben deze mijnen in rond® cijfers 500,000,000 franken aan zilver opgeleverd, een cijfer dat voldoende aantoont hoe be langrijk dit district is. In 1859 en 1860 is zeer weinig zilver uitgevoerd; slechts een kleine boeveelheid rijke erts werd naar Europa gezonden. In 1862 en I860 vermeerderde de productie van de zilveren munt sterk en bereikte ia 1864 en 1865 haar maximum. Uit de rekeningen en verantwoordingen betreffende de vereehillende mijnen blijkt, dat aan dividend aan de aandeelhouders der maatschappijen is uitgedeeld in 1866 een bedrag vaB 1,871,400 dollars, in 1867 van 3,991,950, in 1868 van 2,415,500 dollars, en in 1869 van 1,555,000 dollars. Do behandeling van de erts heeft te Comstock op een eenigszins zeldzame wijze plaatswaarom ik er nog maals op terugkom. Do smelting geschiedt te Warhoe in pannen en overeenkomstig het Warhoe-stelsel, dat aldus genaamd wordt omdat het aldaar het eerBt is beproefd. Het is niet bijzonder gemakkelijk om zich een denkbeeld van znlkeenpan te vormen; gewoonlijk wordt het woord paD, in het Engelsch althans, gebezigd voor groote bakken met platte bodems, waarin men de melk laat staan, als men de room wil laten afscheiden. Welnu, de pannen waarin de smelting plaats heeft zijn dergelijke bakken of nappen die een middellijn van vier tot zes voet hebben en een diepte van twee voet. In het middelpunt van den cylinder bevindt zich een verticale draaiende as waaraan zich een horizontale schijf bevindt die als molensteen dient. De pan doet een dubbelen dienst; door de draaiende beweging wordt het erts, dat reeds in andere werktuigen gebroken is, fijn gemalen, terwijl tevens de smelting plaats heeft ea het kwik zich afscheidt van het edele metaal. De hoeveelheid erts, die men in zulk een toe stel doet, verschilt van 600 tot 5000 pondgewoonlijk echter bepaalt de boeveelheid zich tot 1200 a 1500 pond. De schijf die voor molensteen dient kan naar behoefte dalen of rijzen, waarvoor men verschillende stelsels heeft toegepast, zoodat zij met haar geheele gewicht drukt en de sterkst mogelijke wrijving voortbrengt of wel oplicht als minder wry ving of slechts een zachte beweging vereischt wordt. De stof die ia de pan wordt gedaan is brijachtig. Men heeft verschillende stelsels om aan deze pap de verei8chte beweging te geven, zoodat zij onophoudelijk geroerd wordt en met het kwikzilver in aanraking komt. Sommige toestellen hebben een opengewerkten bodem om stoom door te laten, teneinde het erts te verwarmen; in anderen wordt de stoom door een pijp rechtstreeks in het erts gebracht. De temperatuur wordt op omstreeks 200 graden Fahrenheit gehouden; men doet GO a 70 resoluties in de minuut. Na verloop van twee uren is de stof die in het toestel is gedaan een fijne weebe brij geworden. Als de oplossing zoo ver gereed is wordt de molensteen opgeheven om de wrijving te verminderen, en de vermenging wordt nog twee uien voortgezet. Gewoonlijk gebruikt men 60 a 70 pond kwikzilver voor 1200 a 1500 pond erts. Om de vermenging te bevorderen worden verschil lende scheikundige praeparaten bij het mengsel gevoegd; zij bestaan voornamelijk uit koperzunr en zout, en deze hebben steeds de voorkeur behouden boven alle andere waarmede proeven zijn genomenmen gebruikt er niet meer van dan een half pond op elk mengsel. Na de bewerking in de pannen volgt die in den séparateur; deze gelijken op zeer groote pannen en zijn zelf draaiende cilinders; hierin heeft geen wry ving plaats, doch men zorgt slechts voor een zachte bewe ging die de afscheiding van het mengsel en het kwik bevordert; deze beweging moet zoo langzaam wezen, dat de ciliuder slechts vijftien omwentelingen in de minunt maakt. Het mengsel dat uit bet toestel komt bevat minstens drie deelen kwik tegen een deel zilver, en een kleine hoeveelheid goud. Een ander niet minder belangrijk m^n-district is dat

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3