örntenlaru}. op te wekken, geen oogenblik en het talrijk auditorium bleef aan zijn lippen hangen. Aan het slot zijner rede deelde hij mede, dat bij door Z. M. den koning gemachtigd was, om mede te deelen, dat Z. M. voornemens is om de viering van het derde eeuwfeest der hoogeschool te komen bijwo nen. Een talrijke schaar van toehoorders woonde deze plechtigheid bij. (Leidsch dagblad.) Door den inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Zuid-Holland wordt in zijn korte aantee- keningen betreffende eenige wenschelijke verbeteringen van de wet op het lager onderwijsvoorkomende in de Nieuwe bijdragenvoorgesteld het bekende artikel 23 der wet aldus te lezen a Aan de openbare school wordt geen onderricht in eenige godsdienstleer gegevon. De onderwijzers ontwik kelen de verstandelijke vermogens der leerlingen en trachten hen vatbaar te maken voor die zedelijke be grippen, die iedereo staatsburger, tot welke kerkelijke leer ook behoorende, eigea moeten zijn. Zij onthouden zich van alles, waardoor andersdenkenden dan zij op godsdienstig gebied gekwetst konden worden. b Door de kerkgenootschappen wordt bepaald op welke wijze het godsdienstonderwijs, door haar te doen geven, buiten de schooluren geregeld wordt voor de leerlingen der openbare schoolwier ouders dat verlangen. Het gebruik der schoollokalen wordt door de gemeente daar voor kosteloos afgestaan en zij regelt de uren, waarop over de lokalen door ieder kerkgenootschap beschikt kan wordeD. c Desverkiezende kan de gemeenteraad de godsdienst onderwijzers, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, ook bezoldigen. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Doops gezinde gemeente te Vüssingen door den heer S. Lulofs, te Broek op Langendijk. Marine en leger. De militaire apotheker 3e klasse op nonactiviteit L. C. Beukers is bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht in activiteit gesteld. De commissie, belast met het in de maand April a- te Utrecht te houden vergelijkend examen van onder officieren van het bataljon mineurs en sappeurs voor de betrekking van opzichter van fortificatiën is door den minister van oorlog samengesteld als volgt: voor zitter luitenant-kolonel-ingonieur F. A. Vaillant, kom- mandant der genie in de 5e stelling; leden: majoor J. H. Kromhout, kommandant van het bataljon minenr- en sappeurs, kapitein R. Storms en de le luitenant- adjndant J. K. Kempees, beiden van gemeld bataljon. Naar aanleiding van een particulieren brief, acht de Arnhemsche courant het niet ondienstig de detache- mentskommandanten van troepen naar Indië bestemd te waarschuwen, omzichtig te zijn met het verleenen van de vergunning aan de manschappen om aan boord inkoopen tc doen. Te Port-Saïd bieden de venters, behalve vruchtenvisch en dergelijkevoor 50 cents de flesch zekeren drank aandie zeer gevaarlijke eigenschappen schijnt te bezitten. De briefschrijver, een onderofficier tot dat detachement behoorende, verhaalt daaromtrent het volgende: „De schuiten, die in groot aantal op ons afkwamen, mochten eerst nade ren toen het quarantaine-bezoek was afgeloopen, en bleken toen allerlei koopwaren te bevatten. Zoodra de verkoopers aan boord waren, deed elk zijne inkoo pen; wij, onderofficieren, kochten o. a. een mand visch voor matigen prijs; gemiddeld kostte ons elke visch 3 cent. Nadat wij weer onder stoom waren gegaan, bleek het dat de manschappen, zonder dat wij er iets van wisten, sterken drank hadden ingekocht. Al spoe dig waren enkelen kennelijk beschonken, doch kregen het daarbij zoo op de zenuwen (delireerden), dat de dokter er bij te pas moest komen. Tegen den mid dag verkeerde de helft van het detachement in staat van dronkenschap, en was reeds een dertigtal in de boeien geslagen. Er was geen buis meê te houden; nu werd hier de dokter geroepen, dan daar, en wat anders nooit gebeurde: een officier moest op wacht trekken. Het was een ware zw....boel." Koloniën. 1q de Soeiabaya couraDt wordt, onder het opschrift: „Wat er al zoo in de adsisfent-residentiën gebeurt," een schets geleverd van afzetterijen en misbruiken, waaraan mindere ambtenaren, vooral klerken van het bureau van den adsistent-residentzich schuldig maken tegenover het publiek, en waardoor het dan ook ver klaarbaar is, dat die heertjes met een traktement van 40 galden 's maands zich een ongelooflijke weelde kun nen veroorloven. De schrijver deelt enkele voorbeel den mede hoe dergelijke ambtenaren hun ondergeschikte positie, die echter in het oog van den inlander reeds zeer belangrijk is, misbruiken om hem op allerlei wijzen af te zetten, Rechtzaken. Mevrouw de By en haar zoon Paul de By, die Zaterdag door het hof van assises te Gent wegens medeplichtig heid aan diefstal werden veroordeeld, hebben Maandag morgen cassatie aangeteekend. Het hof van assises te Melun heeft Constantijn Soutzo, hoogleeraar aan de militaire school van Athene, die 25 November van het vorig jaar zijn tegenstander Nicolaas Ghika in het bosch van Fontainebleau in een duel doodde, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. De getuigen van Sontzo, Nicolavig en Mairomichalis, kregen drie, die van Ghika, Oortazzi en Gregorius Ghika, twee jaren gevangenisstraf. Gemengde berichten. Te Utrecht zal binnen kort eene oproeping wor den gedaan aan de besturen der aldaar bestaande werkmans-vereenigingenteneinde de middelen te be spreken tot oprichting van een coöperatieve winkel- vereeniging. De 8oirée} welke eergisteren avond ten hove beeft plaats gehad, werd door Z. K. H. den prins von Wied en door ongeveer een 140tal genoodigden, grootendeels be staande uit dames en heeren van de koninklijke en prin selijke hofhouding en leden der diplomatie, bijgewoond. Eergisteren namiddag, omstreeks drie uren, ge raakte plotseling de molen De drie gebroederste Gro ningen, door een onbekende oorzaak in brand en was te vier uren bijna totaal afgebrand, met al wat er zich in bevond. Juist zou de afgebrande molen dien avond te koop worden aangeboden. Naar men uit zekere bron mededeelt, is de gieting der groote klok voor deD Kenlschen dom, de zooge naamde keizersklok, thans volkomen gelukt. De ge weldige metaal massa heeft zich tot een zuiver en ge lijkmatig geheel verbonden. Bij de proeven is echter gebleken dat de klank der klok een halve toon hooger is dan bedoeld was. Deze is namelijk Cis in plaats van C. Volgens de verzekering van den gieter kan dit gebrek door eenige afslijping van den binnenwand der klok, in haar bovenste gedeelte, verholpen worden. Op den Engelschen Great-Western-spoorweg heeft jl. Vrijdag te West Drayton eene botsing plaats gehad tusschen den sneltrein, die van Exeter kwam, en een goederentrein die op een nevenspoor werd samenge steld maar geen tijd had gehad om zich geheel op dat spoor in veiligheid te begeven. De machinist van den sneltrein is daarbij om het leven gekomenverder hebben de passagiers wel kwetsuren ontvangenmaar zijn geene menschenlevens te betreuren, ook niet bij het ongeval, hetwelk spoedig volgde en niet meer kon worden verhinderd, toen een in tegenovergestelde rich ting komende spoortrein op de stukken der twee treinen stiet en ontspoorde. Er heerschte tijdens de ramp een dikke mist. De Stad Gent meldt, dat, naar men verzekert, de schilderijen van de heeren Denduyts en de Boerdemae- kcr, die, zooals eerst werd vermeld, door den brand in dc goederenloods van het station te Gent zouden zijn verbrandonbeschadigd te Brussel zijn teruggevonden. Uit Berlijn meldt men dat de port-vermindering van pakketten, sinds 1 Januari in werking getreden, ten gevolge heeft gehaddat in de hoofdstad alleen de post dagelijks 2000 pakketten meer dan vroeger heeft verzonden. Naar de Belgische bladen verhalenwerd dezer dagen eene boerinop den weg tusschen Namen en Luik, niet verre van het kasteel van Brumagne, aangehouden door een man van een ongunstig uiterlijk, die haar ge lastte hem haar beurs te overhandigen. Nadat de vrouw, natuurlijk vrij ontsteld, den roover herhaaldelijk doch vruchteloos gesmeekt had haar te laten gaaD, kreeg zij plotseling een gelukkigen inval. Zij verklaarde zich bereid het geld te geven, zette haar mand op den grond en deed alsof zij het geld in haar zakken zocht. Onver hoeds echter wierp zij zich met een flinken sprong op den boosdoener, die zich op de borstwering langs de Maas had neergezet, en deed hem met een krachtigen stoot achterover in de rivier tuimelen. Na veel sparte len gelukte het den man eindelijk met moeite weer op het droge te komen. De kloeke vrouw vervolgde intusschen rustig haren weg. In de omstreken van Fontainebleau heeft men een dief ontdekt, die zich in een hooiberg een zeer gemak kelijk en aangenaam logies had verschaft met bed, stoel en buffet en daar alles bracht wat hij in den omtrek kon machtig worden. Men heeft er een goeden voorraad wijnham en kaas gevonden. Het onderzoek betreffende de werklieden te Mar seille die den 2580 Januari aldaar het werk hebben gestaakt en opgesloten zijn in het fort St. Nicolas, is sedert eenige dagen geëindigd. De militaire overheid heelt alle beklaagden, ten getale van twintig, ter beschik king gesteld van den procureur der republiek, Jl. Maan dag zijn zij geïuterneerd in het huis van arrest van St. Pierre. De ODthullin» van het standbeeld van Jeanne d'Arc op de Place des iPyramides zai dén 25em Febrdarj zonder eenige feestelijkheid plaats grijpen. Het eerstvolgend internationaal congres van voor historische anthropologic en archeologie zal in de maand Augustas a. te Stockholm worden gehouden. De ad ministratie der Zweedsche spoorwegen zal vau 1 tot 22 Auga8tu8 biljetten afgeven voor de helft van den prijs, om zich van de Zweedsche grenzen naar do hoofdstad en terug te begeven, aan de vreemdelingen, die hun kaart van lidmaatschap van het congres zullen ver- tooneD. Het stoomschip Ambassador, dat te Woolwich beladen werd met 400 Engelscho mijlen telegraafkabel voor Brazilië, is van de werf losgebrokenmet den vloed de rivier opdrijvende, veroorzaakte hot groote schade aan de te Charlton tea anker liggende schepen, die ten getale van 28 op drift raakten en meor of minder beschadigd werdeD. Twee dezer schepen, de Prince royale en de Amoret, werden in zinkenden staat aan den grond gezet en eenige zeelieden werden tengevolge van bij de aanvariDg bekomen wonden naar het hospi taal gezonden. Het adres van Duitsche schrijvers en uitgevers, betreffende het sluiten eener conventie tusschen Duitsch- land en Nederland tot bescherming van den litterari- schen eigendom, zal weldra bij den rijksdag worden ingediend. Van verschillende zijden ia reeds adhaesie aan dit voornemen geschonkenen teneinde de deelne ming zoo algemeen mogelijk te maken, heeft de be kende J. G. Cotta'sche Bnchhandlung eene circulaire aan alle uitgevers en boekhandelaars in het Duitsche rijk gericht, waarin het recht van de Duitsche natie wordt aangetoond om tegen den litterarischen roof barer naburen beschermd te worden. Verkoopingen en aanbestedingen. Aan het departement van marine is gisteren aanbe steed het bouwen van een lichtwachterswoning aan den zeedijk van den Nieuwen-Neuzenpolder bij Neuzen. Slechts éen biljet was ingekomen en wel van den heer W. Ringhout, te Hontenisse, voor de som van f 4670 ThormometörstainL 10 Feb.'sav. llu.25gr. 11 'smorg.7u.23gr.8'midd.lu.28 gr.'sav.6u.27gr. Gemeenteraad van Vüssingen. Zitting van Zaterdag 7 Februari. Voorzitter de heer J. G. Hector. Afwezig de heeren J. 1. P. Iïector en Schraver. Het lezeq der notulen van de vorige vergadering wordt uitgesteld tot eene volgende. Komt in behandeling de herstelling van de gespron gen gaskuip. Door den voorzitter wordt medegedeeld datnaar aanleiding van het raadsbesluit van 16 Decem ber 1873, het dagelijksch bestuur een onderhoud heeft gehad met den aannemer der gaskuip, den heer A.Loois, en dat door hem dientengevolge eene schriftelijke ver klaring is afgegeven waarbij hij zich verbindt, de cala miteit aan de gaskuip, tegen een daarvoor vastgesteld tarief en onder zekere voorwaarden, te herstellen. Na eenige discussiën wordt hiermede genoegen genomen. Verder wordt ter tafel gebracht een adres van den heer H. A. Polak, strekkende om eenige handels voor werpen op het langs zijne woning aangelegd trottoir te mogen ncderleggen. Dit verzoek lokte vele bespre kingen uit, waarna ten slotte besloten werd, op grond van het politie-reglement, de beslissing aan het dage lijksch bestuur over te laten. Nog werd medegedeeld dat, na de in eene vorige ver gadering gemaakte opmerking, dat in strijd met het pachtcontract geene oesters in den oesterput aanwezig waren, daarin thans is voorzien. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Algemeen overzicht. Door de verschillende Fransche bladen wordt de uitslag der twee laatste verkiezingen druk besproken. De monarchaalgezinde organen, voor wie de verkiezing in het departement der Haute Saone eene niet twijfel achtige nederlaag is, trachten zich met die van den heer Sens te troosten. In zooverre hebben zij gelijk dat eene bevolking, die zich voor een Bonapartist ver klaart, beechouwd kan worden der republiek vijandig te zijn. Alleen mag men aannsmen dat de voorstan ders van een derde keizerrijk zich zeker in niet min dere mate tegen het koningschap verzetten zullen, dan

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2