önttcnlcmix Ü)anï>risbmd)ten bleek te voldoen, een contract met ben zou sluiten, waarbij hij zijn geheim aan de Nederlandsche regeering zou verkoopen. De proeven met het nieuwe geschut genomen voldeden in alle opzichten, en alzoo werd het contract gesloten. De Nederlandsche regeering liet tevens door alle middelen, die haar ten dienste stonden, een onderzoek instellen naar den oorsprong van den persoon, met wien zij in onderhandeling was getreden, en hot is haar, volgens den heer Favre. gebleken, dat hij werkelijk de man was, voor wien bij zich uitgaf, de hertog van Normandië, zoon van Lode wijk XVI. Gemengde berichten. Den 8C" Februari overleed te Ludwigsburg in Wur- temberg, zijne geboorteplaats, de beroemde David Frie- drich Strauss. Den 27e«» Januari 1808 geboren, werd hij in het seminarium te Blaubeuren en in de theologische kweekschool te Tiibingen voor den geestelijken stand opgeleid. Hij trad echter als zoodanig niet op, maar zette zijne wijsgeerige studiën voort en werd in 1832 tot repe tent aan het seminarium te Tiibingen benoemd. Tenge volge der uitgave van zijn beroemd eerste werk „Das Leben Jesu, kritisch bearbeitet" (Tiibingen 1835) werd zijne betrekking hem ontnomen. In 1839 werd hij als hoogleeraar in de dogmatiek en kerkgeschiedenis aan de hoogeschool te Zurich beroepen, doch deze benoeming wekte zooveel opspraak dat de stadsregeering verplicht was hem dadelijk weder te pensioneeren en zelve haar ontslag te nemen. In 1848 werd hij tot lid van den Wur- tembergschen landdag verkozen, waar hij tot veler ver bazing zich bij de conservatieve partij aansloot, hetgeen hem een adres van afkeuring van de zijde zijner kiezers op den hals haalde, tengevolge waarvan hij zijn mandaat weder nederlegde. Na verschillende wetenschappelijke en letterkundige werken, verscheen eindelijk in 1872 zijn „Der alte und der neue Glaubej'. Ein Bekennt- nisz." De indruk, door dit buitengewone boek teweeg gebracht, is nog op dit oogenblik niet verflauwd. Strauss is gehuwd geweest met Agnese Schebest, eene vroeger beroemde opera-zangeres, in 1870 te Stuttgart overleden. Het huwelijk was destijds reeds sedert jaren door echt scheiding ontbonden. Volgens het Soerabayasch Handelsblad zou de heer Bosscher, resident van Kediri, zeer in aanmerking ko men voor „hoofd van het civiel bestuur in het aanstaand Nederlandach-Iudisch gewest Atsji." Men noemt dit de huid verdeeleD, vóór de beer nog geschoten is. Het verzoenings diner der Utrechtsche en Gronin ger studenten zal 13 dezer plaats hebben in 't Paleis voor volksvlijt te Amsterdam. De Leidsche studenten, die de verzoening hebben bewerkt, zullen tot deelneming aan den feestmaaltijd worden uitgenoodigd. Een kleinzoon van den uit de eerste Fransche re volutie bekenden Dan ton werd dezer dagen te Parijs halfbevroren opgenomen. De oude man, 74 jaren, had geen onderkomen en was den hongerdood nabij. Te Parijs ziet men tegenwoordig een driespan van zebra's, welke dieren vroeger geacht werden niet ge temd te kunnen worden. Ooi het zoover te brengen dat zij in het tuig liepen en gehoorzaamden, heeft men hen eerst twee jaren lang in een stal met paarden geplaatst, om hen aan het gedruis te gewennen, en hen daarna langen tijd bij de hand rondgeleid. Het geduld is thans door de uitkomst bekroond. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 8en Februari: J. Bos, jm. 27 j. met P. P. Walraven, jd. 23 j. P. C. Burgbardt, jm. 25 j. met F. E. Zwee- dyk, jd. 22 j. W. C. van der Kuip, jm. 33 j. met B. Hodde, jd. 29 j. L. A. Schot, jm. 20 j. met W. Nachtegaal, jd. 23 j. (Van 31 Januari tot 7 Februari.) vlissingen. Bevallen: E. Bladier, geb, Beljaars, d. F. J. Timmerman, geb. Vandumme, d. C. Kokelaar, geb. Ewijk, d. L. S. Maes, geb. Lefobüre, z. E. J. van der Pijl, geb. Droogendijkz. A. Noest, geb. Busquet, d. lt. F. Lafère, geb. Debra, z. A. J. Devog- hel, geb. Blij, d. M. J. van der Walle, geb. de Pes- tel, z. (levenl.) Overleden: M, W. Kleinepier, z. 3 w. H. Vogelvan ger z. 9 j. GOES. Bevallen: P. A. Schuiling, geb. van der Linde, z. J. J. de Liefde, geb. Overbeek, z. C. Mulder, geb. Zuur veld, z. C. Wijtenburg, geb. Boeije, d. M. H. Boosten, geb. Mooiers, d. S. K. Meijler, geb. Nagel- kerke, d. J. E. van Houten, geb. Stokmans, d. Overleden: A. Molhoek, gohuwd met A. dePriester, 71 j. J. de Liefde, z. 6. d. Zierikzee. Gehuwd: J. Merle, wedr. 29 j. met N. Cashoek, jd. 22 j. BevallenA. van Woerkensgeb. Rikmanz. D. Berk- houdt, geb. Blok, d. J. Leijdekkers, geb. van der Werf, z. (levenl.) C. Loene, geb. van der Stalpe d. (levenl.) Overleden: D, Ploeg, man van H. Diederiks, 43 j. A, Versteeg, z. 23 j. C. Juijn, d. 7 j. Thermometerstand. 9 Feb.'sav. llu. 35 gr. 10 'smorg.Tu.aigr.s'midd.lu.SOgr.'sav.Gu.SS gr. Algemeen overzicht. Twee Fransche departementen hebben weder door het algemeen stemrecht hunne meening over den staat kundigen toestand doen kennen. In het eene, dat van de Ïïaute-Saöne, was de advokaat Ilérisson de candidaat der republikeinen, terwijl de hertog de Mar inier door de clericalen en orleanisten ondersteund werd. Ofschoon de strijd in het begin eenigszins twijfelachtig was, heeft de republikeinsche party met 36,661 tegen 28,486 stemmen de overwinning behaald. De uitslag in bet departement Pas-de-Calais was in zooverre merkwaardiger dat daaruit opnieuw de vor deringen blijken, welke het bonapartisme in den laat- 8ten tijd gemaakt heeft. Een hevige strijd werd hier gevoerd tusschen den heer Sens, een ingenieur, die zich voor den zoon van Napoleon IV verklaard had en den republikein Brasme. Volgens de laatste be richten had de heer Sens 69,562, de heer Brasmo 66,823 stemmen op zich vereenigd en werd, ofschoon de stemming in sommige gemeenten nog niet volledig bekend was, de verkiezing van den eerstgenoemde als zeker beschouwd. Het departement staat van oudsher bekend als een der stevigste bolwerken van het bona partisme. Het was hier dat Louis Napoleon in 1840, nabij Boulogne, zijne landing beproefde en de belache lijke poging waagde, welke hem spoedig daarna, in plaats van het opperste staatsgezag, eene plaats in de gevangenis te Ham bezorgde. Dat echter zoo spoedig na Sédan zoovele duizende Franschen, zonder de Corsikanen nog te rekenenzich vóór het gevallen geslacht verklaren, is een teeken des tijds, dat niet onopgemerkt mag voorbijgaan. De reden dat de conservatieven in Engeland nog niet tot het vormen van een nieuw ministerie zijn opgeroe pen, wordt aan oneenigheid onder deleden van het kabi- nct-Gladstone toegeschreven. De eerste minister zelf wilde den heer Disraeli dadelijk in de noodzakelijkheid brengen om met een programma op te treden. De andere ministers wenschen hunne aftreding nog eenigen tijd uit te stellen, daar het nieuwe ministerie zich toch, in dien het niet verkiest, met zijn programma niet behoeft te haasten. Het parlement komt niet vóór den ÖCD Maart bijeen. De eerste twee dagen gaan voorbij metdebeëedi- ging der nieuwe leden. Den 9cn wordt waarschijnlijk de voorzitter verkozen. "Vervolgens gaan veertien dagen met het onderzoek der geloofsbrieven en het behandelen van verkiezings-quaestiën voorbij, zoodat de ministers vóór den 24en Maart geen woord behoeven te spreken, en daar op den volgenden 5" April de Zon dag vóór Paschen valt, kunnen zij, met het houden van kabinetsraden tot het beramen hunner eerste maat regelen, zonder moeite de eerste bijeenkomst van het parlement na Paschen afwachten. Onder deze omstan digheden nu achten de tegenwoordige ministers het niet noodig, om zich met het laten varen hunner porte feuilles zoo bijzonder te haasten. Omtrent de bijzonderheden van den verkiezingsstrijd komen ons thans nadere bijzonderheden ter oore. De op gewondenheid was op den 6en Februari te Londen bui tengewoon. Van alle zijden kwam het bericht van con servatieve overwinningen. De verschillende kiesdistric ten der hoofdstad, die sedert jaren als liberaal bekend waren, stemden thans alle in tegenovergestelde richting. De lieer Goschen was de eeuige liberaal, die, aan het hoofd der kleinste meerderheid van alle gekozene, als over winnaar uit de stembus te voorschijn trad. Sir Charles Dilke, Burger Dilke genoemd, de bekende socialist, had te Chelsea zijne herkiezing alleen aan zijne buitenge wone, persoonlijke inspanning te danken, waarbij hij door zijne echtgenoote trouw werd bijgestaan, terwijl een conservatief het mandaat van volksvertegenwoordiger nevens hem verwierf. Te Tower Hamlets moest de heer Ayrton voor een conservatief wijken. De heer Hibbert, vroeger lid van het ministerie, de heer Bouverie, beiden wegens hunne groote bekwaamheden en hunne onafhan kelijkheid in het lagerhuis op hoogen prijs gesteld, wer den door de kiezers van Oldham en Kilmarnock prijs gegeven. Denzelfden avond dat de verkiezingen plaats hadden gehad werd te Londen in St. James Hall, onder voorzitter schap van den hertog van Norfolk, de aangekondigde vergadering van katholieken gehouden. De mesting werd door een aantal leden der aristocratie bijgewoond, en nam na eenige woordenwisseling de volgende vier reso- lutiën aan 1® de vergadering drukt hare sympathie voor de ver volgde Duitsche katholieken uit; 2° zij verklaart dat de nieuwe Duitsche kerkelijke wetten strijdig zijn met de vrijheid in het algemeen en met de gewetensvrijheid in'tbijzonder 3° zij verklaart dat de uiteenjaging of opheffing van godsdienstige genootschappen, aan welke geen enkel misdrijf of geene ontrouw tegenover het wettig gezag te laste gelegd kan wordeneen gewelddadig misbruik van macht van de zijde der Duitsche regeering en der wetgevende macht is; 4» zij bepaalt dat deze hare besluiten ter kennis van de aartsbisschoppen van Keulen en Posen gebracht zul len worden. Den volgenden dag had daarentegen in het raadhuis te Berlijn eene bijeenkomst plaats, welke ten doel had aan de Engelsche protestanten, die, onder voorzitter schap van lord Russell, den 27cn Januari te Londen eene meeting gehouden hadden, den dank hunner Duit sche geestverwanten te betuigen. De overeenkomstig deze bedoeling opgemaakte verklaring werd onmiddellijk naar Londen overgeseind. Onder de onderteekenaars merkte men de namen op van de veldmaarschalken Moltke en Wrangel, de heeren Delbrück. Schultze Delitsch, prins Hohenlohe, d«". Sydow, de professoren Gneist, Helmholtz en Mommsen en verschillende andere notabiliteiten op onderscheiden gebied. Het verwerpen der onderwijswet heeft in Italië eene algemeene ontevredenheid teweeggebracht. De vroegere wet van 1859welke thans van kracht blijftbehelst reeds het beginsel der schoolplichtïgheidzonder dit echter in de toepassing te regelen of tegen de overtre ding er van straffen te bedreigen. De democratische vereenigingen te Rome bereiden eene meeting voor, om tegen het besluit der kamer van afgevaardigden te pro testeeren. Onder de bevolking van Weenen, welke door de beursspeculatiën in den afgeloopen zomer veel nadeel geleden heeft en door de tentoonstelling in eenen staat van overspanning gebracht is, op welke thans natuurlijk een toestand van reactie volgt, wordt voor socialistische en oproerige bewegingen gevreesd. Behalve de woe lingen der gewone volksopruiers worden de mindere klassen te Weenen aanhoudend bewerkt door de geeste lijkheid, die sedert de indiening der nieuwe confessio- neele wetten in een buitengewonen toestand van opge wondenheid verkeert. Men verwacht echter van het gezond verstand der werklieden nog altijd dat zij zich niet als werktnigen zullen laten gebruiken en de bevo- lene versterking van garnizoen zoowel de uitreiking van scherpe patronen, die reeds heeft plaats gehad, zonder nut zullen blijken te zijn. Graanmarkten enz. Rotterdam, 9 Februari. Voor tarwe bestond heden zeer weinig vraag; bij een geringen aanvoer vonden puike soorten slechts tot vorige prijzen langzaam plaat sing, mindere gingen gedeeltelijk tot 25 cents per hec toliter verlaging van de hand. Voor puike Zeeuwsche en Vlaamsche bedong men van 12.75 a 13.25, voor puike Noord Brabantsche en Flakkeesche van 12.75 a 13, en goede en mindere soorten van f 10 a 12.50 per hectoliter. Zeeuwsche, Vlaamsche en Noord-Brabantsche rogge met weinig handel; enkele partijtjes vonden tot 25 cent per hectoliter verlaging koopers. Voor de Zeeuwsche en Vlaamsche werd van 10 a 10.50, en voor de Noord-Brabantsche van 9.75 a ƒ10 per hecto liter besteed; wintergerst schaars aangeboden en tot vorige prijzen verkocht; zomer ruimer ter veil en als voren goed te plaatsen; voor puike winter bedong men van ƒ8.60 tot ƒ8.90, en mindere van 7.50 tot 8 per hectoliter: zomer, puike van 7.75 a ƒ8, en mindere van 7,25 a ƒ7.60 per hectoliter. Voorts per 1950 kilo 102/103 pond Donau 216 contant, en 103 pond reval 228 partij haver bij redelijken aanvoer tot flauw vorige prijzen ver-, handeld.Voor den langen werd van 3.50 tot 5,en korten van ƒ4.50 tot ƒ5.50 per hectoliter besteed, terwijl men voor 66/67 pond inlandsche voer ƒ10.60, 70/75 pond dito 10.75 per 100 kilo bedong. Noord-Brabantsche boek weit werd heden bij gerij ven verkocht tot 270, en Over- ijselsche veen ƒ258, alles per 2100 kilo; paardenboonen als voren, ƒ8.25 tot 8.70 per hectoliter; duivenboonen als voren van 8.50 tot 9 per hectoliter; witte boonen schaars en goed te plaatsen. Voor de Walchersche be- betaalde men van 14.50 tot ƒ15, en Zeeuwsche naar deugd van 11 a 13.25 per hectoliterbruine boonen als voren begeerd. Walchersche werden van 13.25 a 13.75, en Zeeuwsche naar qualiteit van 10 a 12 per hectoliter verhandeld; blauwe erwten bij geringen aan voer goed te plaatsenmooie qualiteit van 9.75 a 10, en mindere van 9.50 a 9.75 perjhectoliter. Voor de mesting erwten besteedde men van 8.50 a 8.75 per hectoliter; schokkers geveild van 9.50 a 11.50 per hectoliter naar deugdhennepzaad aangeboden van 8.50 tot 9 per hectoliter; van koolzaad werd gedaan tot pond Vlaamsch 63; kanariczaad als voren van ƒ12 tot 13 per hectoliter; van mosterzaad werd bruin van ƒ22 a ƒ24 en geel van 11 a ƒ15 pér hectoliter geveild. Rotterdam, 10 Februari. Ter markt van heden waren aangevoerd ruuderen, vette, nuch tere kalveren, schapen, varkens en biggen. Runderen Is qual. 90, 2eqnal. 70; kalveren lequal. 110 2* qual. 90schapen 80 cent. Aanvoer nog onbekend. vlissingen, 10 Februari. Boter 1.35 a f 1.30 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 10 Februari. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2} jpet. 59A *dito dito dito 3 70£ j *dito dito dito 4 92^ l *Aand. Handelmaatschappij 4£ 140 1 *dito exploitatie Ned. Staatssp» n 1121

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3