MIDDFXBURGSCHE F 34. laandag 1874. COURANT. 9 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2«. Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.£50. Middelburg 7 Februari. Een buitengewoon bijvoegsel van de Staats-courant van heden bevat het volgende, reeds in hoofdzaak per bulletin aan onze geabonneerden medegedeeld: „Blijkens een bij bet departement van koloniën ont vangen telegram van den luitenant-generaal van Swie ten, gedagteekend 1 Februari en in den ochtend van den te Penang aangebodenheeft den 29fn Januari eene verkenning plaats gehad om den zuid, teneinde den Bleutel te zoeken der gemeenschap tusschen de XXII en XXV Moekim. „Bij die gelegenheid zijn de troepen ernstig beschoten geworden uit de versterking van XXII Moekimwaar door een drietal gedood en 18 gewond werden. „De XXV en XXVI Moekim gaven teekenen van on derwerping. De XXII Moekim zouden (naar men ver zekerde) volgen door den dood van Panglima Polim aan de cholera. „Bekenden met het volkskarakter zeiden dat de on derwerping van allen met zekerheid kan verwacht wor den. Proclamatiën aan de bevolking der drie Moekim met belofte van vrye uitoefening van godsdienst en volksgebruiken waren reeds verspreid, en die aan de onderhoorige staten in behandeling. „De cholera gaf weder veel verlies, maar was bij het afzenden van het telegram uit Atsji minder hevig. „Versterking van mariniers of andere strijdkrachten werd niet noodig geacht. „Dit laatste strekt ten antwoord op eene door den minister van koloniënvóór den val van den kraton, gedane vraag, nadat hem was bekend geworden dat de tweede helft der eerste brigade van Padang naar Atsji was opontboden." Tengevolge van het bedanken van den heer von Wrangel aut Lindenberg is, zoowel door de anti-revo lutionaire kiesvereeniging „Vreest God eert den koning", te Gouda, als door het hoofdbestuur van het „Anti schoolwetverbond", mr. M. Bichon van IJsselmonde, le Botterdam, tot- candidaat gesteld bij de aanstaande verkiezing in het hoofdkiesdiatrict Gouda, op Vrijdag 13 dezer. De kiesvereeniging Vaderland en Oranje te Oude- water heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer geproclameerd mT. H. C. Verniers van der Loeff te 's Gravenhage. van landbouw in Limburg, den beer F. R. Cortenia verschillende gedeelten vau Noord-Brabant, openbare voordrachten zullen worden gehouden over laad- en tuinbouw, vee- en houtteelt. De gisteren avond door het Florentijnsche strijk- qnartet alhier gegeven uitvoering gaf een overtuigend be wijs hoe door oefening en samenwerking een schoon en vol komen geheel kan worden verk egen. Deze eigenschappen waren echter niet de eenige, waardoor dit concert zich van andere dergelijke uitvoeringen onderscheidde. Be halve bet bezit van een voortreffelijk ensembledraagt de voordracht van het Florentijoscbe viertal denstem pel eener hooge ontwikkeling. Het weet den geest weder te geven, die den toondichter bij het scheppen zijner werken bezielde. Elke muzikale gedachte, iedere toonfignur bomt in bare volle waarde tot den hoorder, die als het ware ingeleid wordt in eene muzikale dialoog, welke door bet oor wordt waargenomen en door het hart begrepen, net voortreffelijk toongehalte van ieder der vier instrumenten smelt in de voordracht tot een schoon harmonisch geheel samen, met on vergelijkt lijke juistheid was iedere toon van het zachtst pianissimo te onder scheiden, terwijl bet zwaarst fortissimo door geen ruwe krachtsinspanning ontsierd wordt. Het programma be stond uit het schooue quartet in E moll, op. 41 van Mendelssohn Bartholdy, waarin bet zangerige Adagio ons bijzonder trof, het melancholische quartet in A dur op. 41 N° 1 van R. Schumann en bet quaitet in F moll op. 95 van L. van Beethoven. Op de aanhoudende toejuichingen van het gedurende de uitvoering zeer saudaehtig luisterend publiek, had het viertal nog de beleefdheid ons te vergasten op een fragment uit een der andere quartetten van den onvolprezen Beethoven, wiens compositiën hem eene eerzuil hebben gesticht, die door alle eeuwen heen zijn naam door het nageslacht met hulde eu eerbied zal doen uitspreken. Door de gezondheidecommissie te Amsterdam is, op verzoek van burgemeester en wethouders, eeu verslag uitgebracht over de bewoonde kelders te Amsterdam in 1873. Zij komt tot de slorsom, dat er op 1 Mei 1873 van de 4985 onderzochte kelders niet minder dan 3G50ofraim 73 percent waren, die als schadelijk voor de volksge zondheid onbewoonbaar moesten woideu verklaard, ter wijl de 1334 overige het laatst voor onbewoonbaar ver klaring in aanmerking komen. Het getal kelderbewo ners was 20,644 of 7J percent der bevolking; bet is sedert 1858 met 2000, sedert 18G5 met 460 verminderd. De sterfte in de kelders was ia 1872 1 op 34, elders in Amsterdam 1 op 37; van kindereu beneden 10 jaar stierven in kelders 54.7 percent, in het overige Amster dam 46.9 percent. Door gedeputeerde staten van Noord-Brabant is bepaald, dat door den wandelleeraar van de Maatschappij ln het Handelsblad van gisteren bespreekt professor Tideman het wetsontwerp op het hooger oudenvijs, dat bij de tweede kamer is ingekomen. Na te hebben be toogd hoe treurig de tegenwoordige toestand is spreekt hij als zijne overtuiging uit, dat die alle mogelijke reden geeft, om voor do beoordeeling van oen thans weder aan geboden wetsontwerp op den voorgrond te stelleu Liever eindelijk een wet, die in hoofdzaak aan de eischen van den tijd beantwoordt, dan om de gebreken, die wij overigens in haar meenen te vinden, een langere voortduring van het thans bestaande. De eerste vraag omtrent het nieuwe wetsontwerp is danbeantwoordt dit in de hoofdzaken aan de eischen en behoeften van den tijd? Hieromtrent kan, volgens zijne meening, geen twijfel bestaan, wanneer men bet volgende in aanmerking neemt: lo Voor de gymnaaiën wordt een goed leerplan voor geschreven, dat in een veeljarigen cursus Latijn en Grieksch met geschiedenis en wiskunde op den voor grond houdt, en daaraan met moderne talen iets van de voornaamste natuurkundige en staatswetenschappen toevoegt. Aan de gemeentebesturen, wie het te zwaar valt het onderwijs van de vele docenten, die de volle leercursus vordert, te bekostigen, wc rit vrijheid gegeven, dien tot het onderwijs van de eerste 4, 3, ja 2 jaren te beperken. Zij kunnen voor een goed onderwijs naar deze wet subsidie erlangen van den Btaat, aan huone docenten wordt van rijkswege een penaioea verzekerd, waarvoor zij storten en dat tendeele door de gemeente gedragen wordt. De regeering kan, waar hiertoe behoefte bestaat, rijUs-gymnasiën vestigen. Zoo wordt het mogelijk, dat op de meeste van de 54 plaatsen, waar de tegenwoordige gymnaaiën bestaan, deze tot wezenlijk voordeel èa van de huiselijke op voeding,èn van de algemeene wetenschappelijke bescha ving behouden blijven, en zij toch, ontslagen van den druk, dien het armelijk onderhoud uit de ge meentekassen er op uitoefent, in het verbeterd onder wijs deelen. Zij blijven tevens in deD regel gemeente instellingen, op wier bloei deze kunnen prijsstellen. 2° Voor het universitair onderwijs worden athenaea met eigene gemeentelijke inrichting erkend, en aan deze het uitzicht geopend op het recht, om gelijkelijk met de rijks universiteiten onder zekere bepalingen wetenschap pelijke titels te verleenen. 3° Aan de rijks-universiteiten wordt het onderwijs zuiver wetenschappelijk, en daartoe losgemaakt van de wetenschappelijke ambten en bedieningen voor welke het noodig is, zonder verplichte examina van het begin tot het einde, opengesteld voor allen, die wetenschap pelijke kennis en vorming zoeken, alleen met twee ver plichte bevoegdheid-examens voor hen, die dsn weten- schappelijken titel verlangen. Dat onderwijs, zooals het voor de 5 faculteiten in het algemeen is omschreven, omvat alle vakken van weten schap, zonder, door in bijzonderheden te treden, meer te bepalen dan de altijd voortgaande ontwikkeling der we tenschap en de vrije beweging van het hooger onderwijs gedoogt. Zoo waarborgt het ontwerp wetenschappelijkheid van het onderwijsen laat hieraan de vrijheid, die ook door geenerlei bepalingen van het getal der hoogleeraren of vereisebten voor het hoogleeraarscbap wordt beperkt. Door het invoeren van een voldoende jaarwedde voor de hoogleeraren en een vast rijks collegegeld voorde studenten, maakt het beiden geldelijk van elkander vrij, heft het de tegen wourdige emolnraenten-belasting op in schrijving, examen en promotie op. Door slechts éen eigenlijk universitair examen voor te schrijven, dat voor den wetenschappelijken graad, het andere, dat yooraf moet zijn gegaan, wordt een maal 'sjaars door eene staatscommissie uit de hoogleera ren voor al de universiteiten afgenomen ontslaat *--* vtwerp de hoogleeraren van het. eindeloos exami neert-' :n tenteeren dat thans plaats heeft, en tracht aan het studeeren voor examina bij de studenten zooveel mogelijk een einde te maken. Aan de universiteiten zelve laat het ontwerp over, in gemeenschappelijk overleg, den inhoud en de inrich ting der beide voorgeschrevone examina en van anderen, die zij voorden geregelden studiegang-mogen noodig achten, le bepalen. Terwijl het een theologisch onderwijs als wezenlijk deel van liet universitair onderwijs behoudt, wordt dit, gelijk door ieder als noodig wordt erkend, onttrokken aan zijn tegenwoordige bestemming, „voor de kweeke- lingen van den hervormden godsdiensten als bestemd voor allen, zonder onderscheid van godsdienstige belij denis, tot een algemeen wetenschappelijk onderwijs in de godsdienstwetenschap gemaakt. Dat laat aan de kerk over, wat deze in bare verschillende a/deelingen elk voor hare leeraren of geestelijken buitendien mag noodig achten. En het ontwerp brengt daarbij de ker kelijke seminariën zoo weinig mogelijk onder het toe zicht van den staat dat de grondwet eischt, en erkent tevens de billijkheid van aaQ de gereformeerde semi nariën zoo die ontstaan, uit te keeren wat thans van staatswege voor de theologische studie aan de hooge- scholen wordt ten koste gelegd, en aan de overige thans bestaande semiDariën de bijdragen uit 's lands kas te doen behouden, die zij op het oogenblik genieten. Eindelijk vervalt bij dat ontwerp de quaestie om trent de classieke propaedeusis voor natuur- en ge neeskundigen, omdat die propaedeusis met de na tuurkundige in den leercursus der gymnasiën opge- genomen en daar, zoo veel het voor alle aanstaande mannen van wetenschap noodig is, door allen wordt genoten; omdat het universitair onderwijs is losge maakt van bepaalde beroepen en bedieningen, en omdat de gezamenlijke universiteiten den inhoud der examina hebben te bepalen. 4. Voor bijzondere scholen van hooger onderwijs laat het ontwerp al de vrijheid, welke de grondwet gedoogt. Dit zijn volgens professor Tideman de hoofdzaken waarop het aankomt, die geen twijfel overlaten of het wenschelijk zij, dat de tegenwoordige staat van zaken vervangen worde door dien, welken het ontwerp als wet kan doen ontstaan. Voor hem zijn alle bedenkingen, die hij tegen bijzonder heden heelt, hieraan zoo ondergeschikt, dat, moest hij medestemmen om de wet in haar geheel, zooals zij daar ligt aan te nemen of niet, hij voor de eerste zijne stem zou uitbrengen. Daar het echter zóo niet zal gaan met het ontwerp brengt de beer Tideman ook zijne be denkingen daartegen in, die voornamelijk gericht zijn 1° tegen het behoud der drie universiteitenLeiden, Utrecht en Groningen, daar ons land te klein is om daar voor een voldoend doceerend personeel te leveren; 2° tegen de faculteit der godsdienstwetenschap, waaraan do leerstellingen en oorkonden van alle voornaamste gods diensten Semitische, Arische, Turonische, Egyptische enz. behooren te worden gedoceerd, evenzeer als die der Christelijke en Israelieti3che; 3° tegen de jaarwedden der hoogleeraren, die hij anders zou willen regelen, zoodat zij terstond meer ontvangen; 4° tegen de bepalingen betreffende de tucht, die hij onhoudbaar acht, en einde lijk tegen de inspecteurs aan wier toezicht hij althans de athenaea zou willen onttrekken. jrtenoemingea eu besluiten, BIDDERORDEN. Vergunning verleend aarj P. L. Zee man, oud-scheep3gezagvoerder te Amsterdamtot het aaonemen en dragen der versierselen van de orde van Sf. Stanislaus 3e klasse, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. middelbaar onderwijs. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1068 'sjaarsaan d". R. W. van Goens, gewezen hoogleeraar aan de polytechnische schoei te Delft. notarissen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan A. L. van Slogterea ala notaris te Eakhuizen. Onderwijs. De gemeenteraad van Leiden heeft het voorstel der plaatselijke schoolcommissie aangenomeu, om den te benoemen leeraren voor de uieuwe talen aaa de gemeen te-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs de verplichting op te leggen om ook aan de onderwijzers- kweekschool te doceeren; echter aldus geamendeerd,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1