MIDDELBURGSCHE C 0 U R r 33. Zaterdai 1874. Februari, r;K- iCfefei '6 Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2e» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/in... franco is f 3.50 Middelburg 6 Februari. Volgens een bij de regeering ontvangen telegram van den Nederlandschen consul te Penang neemt de cholera onder onze troepen te Ateji af. Naar Het Vaderland uit goede bron verneemt is in de Maandag gehouden bijeenkomst van burgemeesters der hoofdsteden in de provinciën besloten om hetpiaD, dat het geschenk der natie uit goud of zilver zou be staan, in te trekken. Voorts hebben die hoeren bepaald dat tot de beslissing over de vraag, waaruit het te geven nationaal geschenk zal bestaaD, zullen medewerken twee afgevaardigden uit iedere provincie, door de gevers zeiven te benoemen. Ook de Nederlandscbe kunstschilders zijn voornemens om Z. M. den koning op 12 Mei a. een afzonderlijk bewijs van hulde aan te bieden. Daar Z. M. een be minnaar der schilderkunst ie, bestaat het plan om hem eene collectie schilderstukken van de voornaamste levende meesters te schenken. Een der leden van het muziekkorps der Middelburg- sche schutterij, de heer H. van Dixhoorn, jl. Maandag overleden, werd heden op plechtige wijze begraven. Van het spoorwegstation werd de rouwstoet gevolgd door de officieren belast met het toezicht op de muziek, eenige leden van het kader en het muziekkorps, dat langs den weg en op de begraafplaats treurmuziek uitvoerde. De heer W. L. Burrink, een der kunstbroeders van den overledene, hield bij het graf eene* toespraak, in ge bonden stijl, terwijl de officieren alsmede de leden van het kader en de muzikanten achtereenvolgens een schop aarde op de kist wierpen. Een talrijke menigte was van deze plechtigheid getuige. Naar wij vernemen, zullen tengevolge van de dezer dagen plaats gehad hebber.de benoemingen bij den wa terstaat de volgende mntatiën in dat korps komen: jonkheer J. R. T. Ortt, inspecteur van den waterstaat, 2" inspectie, vau Haarlem naar 's Gravenhage; de heer J. F. W. Conrad, van Middelburg naar Haarlemde heer G. van Diesen, van Utrecht naar Middelburg; de heer L. J. Du Celliée Muller, van Amsterdam naar Utrecht de heer J. J. Roelands, van Roermond naar Amsterdam de heer A. E. Musquetier, van 's Gravenhage naar Roer mond; de heer L. A. Retivens, van Arnhem naar Zwolle; de heer H. A. van den Maaten, van Groningen naar Middelburg; de heer A. A. Bekaar, van Middelburg naar Groningen. (Hit Vaderland.) De Arnhemsche courant erkentdat het allerverve lendst is zoo onophoudelijk te hcoreo klagen over die slechte bezoldigingen der onderwijzers. Men zou geneigd zijn die lastige klagers voor goed den mond te sluiten, door hen te dreigen om bij de eerste klacht welke men nu weder mocht hooren de traktementea nog meer te verlagen. Dit zou zeker een afdoend middel wezen om de schoolmeesters in hun lot te deen berusten. Bovendien wisten deze immers vooruit welke jaarwed den de gemeentebesturen toekeunen. Wie dwong hen om den onderwijzersloopbaan te kiezen? Zij lubben het ziehzelven te wijten, dat zij te weinig hebben om te leven. Maar juist daarom wordt dan ook nu het aantal onderwijzers al minder, en is er reeds bepaalde schaarste aan onderwijzend personeel; dit zou niemand zich aantrekken als er nog geen andere factor in het spel was: de scholieren. Het ziju io den regel kleine gemeenton waar het gebrek aan onderwijzend personeel zich doet gevoelen, en daar juist heeft men geen bij zondere scholen om te voorzien in het gemis aan onder wijs of voldoend onderwijs voor honderden kinderen. Wat baat nu een goede wet op het onderwijs wanneer niet wordt gezorgd, dat hare bepalingen kunnen wor den toegepast? Als de grondwet gebiedt, dat overal voldoend onderwijs moet worden gegeven, dan ligt toch duidelijk daarin opgesloten de zorg dat er onderwijzers zullen zijn; en wanneer stelselmatig de jongelieden worden afgeschrikt, in plaats van aargemoedigd om dit vak te kiezen, dan kan men dit geeue goede zorg noemen. Toch is die bepaling van artikel 194 der grondwet volstrekt geen theorie, geen voorschrift voor een ideale wereld waarmede men het zoo nauw niet kan en be hoeft te nemen, maar zij bevat integendeel den grond slag voor het geluk der geheels maatschappij. Ia een onlangs verschenen rapport van den heer Dexter A. Hawkins, president van de commissie voor onderwijs van de vereeniging voor politieke hervorming te Nieuw- York, ontwikkelt hij de stelling dat misdaden het ge volg zijn van onkunde en dat* de school het voorbe hoedmiddel ia tegen onkunde. Wat het eerste gedeelte dezer stelling betreft, wijst hij op Frankrijk, waarvan 1867 tot 1869 de helft der bevolking lezen noch schrij ven kon; en die helft leverde 95 percent van de per sonen, welke beschuldigd werden van misdaad eu 87 percent van de veroordeeldeu. 1q de zes Ameri- kaansche staten, onder dea naam vau Nieuw-Eogeland bekend, zijn Blechts 7 percent van de inwoners, boven de tien jareD, die lezen noch schrijven kunnen eD die 7 percent bedrijven 80 percent van de mis daden in die staten. Alzoo tegenover Óen misdadiger, die onderwijs genoten heeft, staan 53 over dia gecu onderwijs hebben ontvangen. In die Vereenigde staten te zarnen zijn, vau de 11 misdadigers, 10 die niet lezen of schrijven kunnen. Uit de statistische opgaven oirtrent Beieren blijkt, dat de misdaden in dezelfde verhouding afnemen ab het aantal scholen wordt vermeerderd, terwijl ook deze bijzonderheid verdient wel overweging de kerk volstrekt geen invloed daarop schijnt uit te oefenen. Wat de armoede betreft wijst de statistiek van Enge land, Ierland, Schotlanden verscheidene staten van Euro pa aan, dat, alle andere omstandigheden gelijk zijnde, de armoede in omgekeerde redeu staat tot het onderwijs van de massa der bevolking. Diezelfde regel geldt ook voor de Vereenigde staten; vau hen die niets hebbeu geleerd is er 1 op de 10 armen, van de overige bevolking 1 op de 300. Een staat die zijn belang inziet getroost zich dan ook groote offers voor het onderwijs. Ia Amerika heeft de som daarvoor besteed eene hoogte bereikt die ont zag, maar ook eerbied inboezemt. Er zijn thansvol gens den zelf den staathuishoudkundige, in de Vereenigde staten 14,500,000 kinderen welke in de termen vallen de school te bezoekenea voor deze wordt jaarlijks aan kosten van onderwijs besteed 95,000,000 dollars, dat is een derde percent der waarde van het vertnogeu van het geheele land. Krachtens de wetten van den staat New-York wordt jaarlijks een eu een kwart per mille geheven van alle belastbare bezittiugen tot onderhoud der openbare schoolhetgeen een som op brengt van 2,500,000 dollars. Maar zoo hoog wordt ook door het volk zelf de waarde der school geschat, dat de ingezetenen vrijwillig jaarlijks uog eens negen maal dit bedrag opbrengen, waardoor de geheele aoen, aan het onderwijs besteed, 10 miilioen dollars of 25 millioen gulden bereikt. De staat New-York nu telt vier en een half millioen inwoners. Nederland kan niet doen wat Amerika kau deen, maar ook voor Nederland gelden dezelfde waarheden als voor alle andere beschaafde landen der wereld; ook voor Nederlaud bestaat dezelfde verhouding tua- schen misdaad, armoede en gebrek aau onderwijs; en het is dus niet in het belang van de slecht bezoldigde „schoolmeesters", maar in het belang van het geheele land, dat op de karige bezoldigingen en hare gevolgen de aandacht wordt gevestigd. Reiioemingen en besluiten. RIDDERORDEN. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mT. L. Ph. C. van den Bergb, archivaris van het rijk. rechterlijk e macht. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan mr. G. J. M. van Voorthuysen als réchter in de arrondissements rechtbank te Groningen. Onderwijs. De dirigeerende hoofdonderwijzer van de onderwijzera- kweekschool te Leiden heeft een uitvoerig plau tot uitbreiding der lesseu aaa die inrichting bij het gemeente bestuur ter goedkeuring ingediend. In de eerste ea voornaamste plaats betreft die uitbreiding het onderwijs in nieuwe talendat tot dusver aan dio inrichting niet gegeven werd en 'twelk de hoofdonderwijzer, in ver band met daartoe betrekkelijke aanhangige voorstellen, aan de eerlang te benoemen leeraren voor de nieuwe talen in de gemeente-instellingen voor hooger- en mid delbaar onderwijs als ambtsplicht wenachfc opgedragen te zien. Io dat geval toch zou die belangrijke en gewenschte uitbreiding kunnen verkregen wordenzon der tot nieuwe aanzienlijke uitgaven voor de gemeente aanleiding te geven, In de tweede plaats betreft dat voorstel het onderwijs in deu zang, 'twelk eerst door betere opleiding der onderwijzers iu dat vak op de scholen zal kunnen worden wat het behoort te zijn om aan do bedoeling van den wetgever te beantwoorde». Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitscbe her vormde gemeente te 'sGravenhage de heer van Hoo- genhuysen, predikant te Steenwijk. Marino eu leger. De luitenant ter zee 2e klasse O. J. de Jong, belast met de betrekking van officier van politie bij het konink lijk instituutvoor de marine te Willemsoord, wordt met den 15*° dezer op nonactiviteit gesteld en met den 16cn daaraanvolgende vervangen door d n luitenant ter zee 2C klasse J. L. M. van Gorkum, terwijl met laatst genoemden datum wordt geplaatst aan boord van Zr. M*. wachtschip te Willemsoord de luitenant tor zee 2' klasse A. G. I. baron van Pletten berg. De officier vaa adminisiratie 3e klasse W. F. Elouopé, dienende aan boord van Zr. M8 monitor Kro kodil, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, en met den Iea Maart a. vervangen door den officier van administratie 3e klasse F. W. Sprenger. De 2e luitenants bij het korps mariniers J. II. van Ouwerkerk en G. C. Mirandolle, respectievelijk kom- mandeerende de aan boord van Zr. M\ wachtschepen te Willemsoord en te Hellevoetsluis ingescheepte deta chementen mariniers, worden met den laatsten dezer gesteld ter beschikking van den koramandant van ge noemd korp3, en met den len Maart a. vervangen respec tievelijk door de 2e luitenants bij meer gemold korps N. van de Roemer en J. R. J. P. Cara bier. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Willem Verhulst, ge wezen klerk in de bauk van leeaiag alhier, beschuldigd van het al3 ambtenaar in de verrichtingen tot zijn post be hooren de begaan vau valachkeJen door veranderin gen van akten of geschritten en door daarin valsche feiten als waar uit te maken. Het hof heeft als bewezen aangenomen hetgeen ook door Verhulst is hekend dat bij onware afloa- singnommers in de beleeningregister3 geschreven heeft, doch niet bewezen verklaard dat hij dit opzettelijk en te kwader trouw heeft gedaan. Op grond van artt. 210 en 216 van het wetboek van strafvordering is hij mitsdien vrijgesproken ea onmid dellijk in vrijheid gesteld. Een zeer talrijk publiek was bij de uitspraak van het. arrest tegenwoordig. Koloniën. BERICHTEN V&N HET OORLOSSTOONEEL. Aan een brief van een luitenant bij de expeditio naire troepen in Atsji gedagteekend „Bivouak Penayer, 27 December 1873" ontleent de Standaard het volgende-, Den 20*» ziju wij op bovengenoemd bivouak

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1