MÏDDELBURGSCHE COURANT. F 32. Yrijdag 1874. 8 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cq Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/m.franco is 3.50. Middelburg 5 Februari. In do gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling vuor de geschillen van bestuur, heeft de staatsraad jonkheer mr. W. A. C. de Jonge rapport uitgebracht betreffende het ingestelde beroep van het dijksbeatunr van deD polder dePerponcher, tegen een uitspraak van gedeputeerde staten van Zee land, waarbij dat bestuur wordt uitgenoodigd tot in zending eener voordracht ter benoeming van een plaats vervanger van den dijkgraaf. Eergisteren werd in de concertzaal te Zierikzee ten voordeele der armen door de rederijkerskamer ltuijsch een gccostumeerde opvoering gegeven van Lazaro de veehoeder, voor rederijkers bewerkt door P. Regland. Een vrij talrijk publiek was opgekomen en toonde zich zeer voldaan zoowel over dat stuk als over het nastukje „als twee honden veehteD om een been." De zuivere opbrengst bedroeg ruim f 100. De Staats courant van beden bevat de wet van den 18ea Januari j!., houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooticg van Curasao voor het dienstjaar 1874. Door de Algemeene 's Gravenhaagsche werklieden vereniging aal tegen 1 Maart a. een winkel worden geopend, waarin zoowel de leden als het publiek tegen gewonen winkelprijs levensmiddelen zullen kunnen koopen. Aan alle leden zullen boekjes worden verstrekt, waarin de in den winkel door de leden gekochte waren dage lijks zullen worden genoteerd. Bij het einde van het ïaar zal de winst tusschen de leden der Vereeniging worden verdeeld, aan ieder naar verhouding van zijn inkoop. Deze winst kan ieder lid ontvaDgen of bij zijn aandeel laten bijschrijven, want ieder lid die met 1 Maart 1874 een jaar lid is geweest, wordt aandeelhouder voor twee gulden, 't welk op zijn boekje wordt ingeschre ven. Van deze f 2 zal een jaarlQksche rente worden betaald, die eerst van de winst wordt afgenomeo. Het bestuur stelt zich voor, jaarlijks f 2 voor de leden op bun aandeel bij te schrijven tot f 10. Vóórdat die som per aandeel is bereikt, kunnen de leden die gelden niet opvragen. Zij, die vóór dien tijd bedanken, verliezen hun gelden ten bate der kas. De curatoren der Leidsche hoogeschool achten het, teneinde intijds de noodige maatregelen zouden kunnen worden genomen voor een waardige viering van het 300jarig bestaan van die hoogeschool in 1875 wensche- lijk dat eer.e uitgebreide commissie zich constitueere tot voorbereiding van de met die viering in verband staande aangelegsnbeden. Die commissie zounaar hunne meening, uit vertegenwoordigers der verschillende bij die feestviering belanghebbende lichamen moeten zijn samengesteld en alzoo, behalve hun college, moeten bestaan uit afgevaardigden van den gemeenteraad, van den aca- demischen senaat en van het etudentenkorps. Het aantal gedelegeerden uit ei k dier corporatiön zou op 5 kunnen bepaald worden. Zij hebben mitsdien verzocht, dat tot de benoeming van 5 raadsleden zal worden overgegaan om in die commissie zitting te neineD. Onze Haagsche correspondent schrijft ons onder dag- teekening van 3 dezer: „In de politieke kringen hoadt men zich hier druk bezig met de vraag wat dr. Kuyper doen zalhet man daat van volksvertegenwoordiger boven zijn kerkelijk ambt verkiezen, of het tegenovergestelde doen,- Ier Hum non datur met de bepaling van de grondwet, waardoor bedienende geestelijken van het lidmaatschap der staten- grneraal uitgesloten worden. Waut, zoo ge 't nog niet weet, de Arasterdameche predikant-redacteur beeft nog niet. besloten wat hij doen zal, en zijne beslissing hangt van vele omstandigheden af. Het vox pojmii vox Dei schijnt niet in allo aangelegenheden als een richtsnoer door de geestverwanten van dr. Kuyper te worden aan genomen. Men zegt wel eens van iemand die 't met zich zeiven niet eens kan worden wat hij doen moet, dat hij door knoopen tellen tot een besluit moet komen maarwanneer ik wel ingelicht bendan is men bezig dit expedient tan aanzien van tlr. Kuyper eenigszins gewijzigd toe te passenmen telt drcik voor dominé Kuyper maar, gelukkig voor 's mans stoffelijk belang, men telt geen knoopen. Er is onder 's mans politiek- religieuse vrienden eene inschrijving op touw gezet, waaruit men hem het gemis van zija dominéstraktement en zijne uitzichten op pensioen zal trachten te vergoe den, en zoodra de resultaten van deze inschrijving tegen die verliezen opwegen zal dr. Kuyper onder onze beschrevene vaderen plaats nementusschen Schimmelpenninck eu Haffmans, gelijk ik hojp, opdat bij zijn plaats nemen symbolisch uitgedrukt worde aan welke Christelijk-politieke (boven geloofsverdeeldheid) samenwerking hij zijn mandaat te danken heeft. De syllabus en de cathechismua in éen bandje met de apocryphe boeken er bijwant de conservatieve partij kan bezwaarlijk door een ander historisch boek zinne beeldig worden voorgesteld. Hoe dit zij, te hopen is het dat de tellerij der Kuyperianen goede resultaten moge geven voor ons liberalen ie niefa meer gewenscht dan het optreden van een flink en anti-revolutioaair in de tweede kamer, die weet en durft te zeggen wat hij wil. Met en tegen zoo'n man is nog eens te dispu teeren. Maar het gepraat van de verkapte conserva tieven als van Lijndenvan WasseneerSaaymans Vader en consortendie hun reactionaire of conservatieve gezindheid met een klein laagje orthodoxie bedekt heb ben, dat bij de eerste aanraking, als slecht vernis, loslaat, beneemt iedereen den lust om eens een flinken strijd over beginselen uit te lokken. „De pas afgetreden afgevaardigde uit Gouda, de heer Hoffman, heeft zijn ambtgenoot, die hem als afgevaar digde weinige weken overleefde, niet lang als mensch overleefd; na een zeer lang sukkelen overleed hij op hoogen leeftijd, nog niet wetende of de Amsterdamsche predikant al dan niet zijn opvolger zou zijo. Wie de Brauw's opvolger in de tweede kamer zijn zal, is nog bezwaarlijk te voorspellen, maar indien het gerucht waar is dat de anti-revolutionairen met professor de Geer of generaal Wrangel, beiden uit Utrecht, een kansje willen wagen, dan is, dunkt mij, de kans voor den liberalen candidaat, vooral wanneer men van der Loeff opnieuw stelt, uitstekend. Indien de kiezers aau de Brauw een even goed opvolger gelieven te jeven als afgevaardigde, als de minister de Vries er hem een gaf als officier van justitie in den persoon van den substituut de Jonge, dan zullen we weldra van der Loeff in de kamer zitting zien nemen. „Overigens is het hier bij het oude. Door den minis ter van koloniën is een prachtig bal gegeven ter eere van het bij Atsji behaald suece3, waarop de glorie van den wakkeren van S wieten door omlauwer de photogra- phieën eu artistieke transparanten aan alle gasten ver kondigd werd. Terwijl de gasten zich in de prachtige salons vermeiden, werden in den tuin chassinetten ver licht, door geen minderen artist dan den schrijver van „Holland op zijn smalst" geteekeud, terwijl aan de voorpui van het ministerieel hotel de gasomementen hun licht verspreidden die we gewoonlijk op vaste tijd stippen voor de groote vogelkooi op het Plein (eupho- nisch departement van koloniën) prijken zien. Die illuminatie wasal was ze door den hevigen wind weinig schitterend, voor de lichtschuwende Hage naars,helaas do groote meerderheid mijner stadgenoo- tentoch nog een ergernis, en den minister werden daarover allerlei malle verwijten gedaan. „En biermede heb ik mijn Haagsch nieuws alweder uitgepakt. Geruchten loopec er genoeg. Nu niet van ministerieele crisissen ut dergelijke, maar geruchten van meer bescheiden dimentieu, ouder anderen dc.t de gemeenteraad van de hofstad, voor een request van een 800 personen zóózeer in angst is geraakt, dat hij wel genegen zou zijn om terug te komen op het be sluit, waarbij bet standbeeld van Thorbecke voor de gemeente aanvaard is. Zie, ik heb een tamelijk bogrensd gevoel van eerbied voor onzen Haagschen gemeenteraad dat college neemt besluiten of verzuimt maatregelen, die oas iedoreu dag het gezegde heriuGeron le vrui peul quelquefois riêtre pet vraisemblablemaar dit ge rucht kan ik toch, zella van den gemeenteraad van Nederland's residentiestad, niet gelooven. Wanneer de raad zulk een besluit nam, dan zou men eens eene speciale straf vanwege de ingezet:nen moeten uitden ken, iets in den geest van den hertog van Northum berland die, toen bet gepeupel van Loaden bij een oproer de glazen in zijn paleis bad ingeslagen zich wreekte met den leeuw, die den voorgevel van het gebouw kroonde, te doen omkeeren, zoodat hij met de partes posleriores naar de stadswijk kwam te staan, van waar de huisschenders gekomen waren." Ouderwijs. Maandag avond had in de concertzaal te Go.es weder de gewone jaarlijksche uitreiking van de belooningen en getuigschriften voor getrouw schoolbezoek door het comité tot wering van schoolverzuim plaats, ca werden bekroond: van de school 2e klasse 108 leerlingen, waaronder 67 met 0 verzuim vau de bijzondere school 114 leerlingen, waaromier 43 met 0 verzuimvan de weezen- en armenschool 37 leerlingen, waaronder 18 met 0 verzuimvan de school 3e klasse 101 leerlingen, waaronder 52 met 0 verzuimvan de school le klasse 94, waaronder 31 met 0 verzuim; zoodat in het geheel zijn bekroond 454 kinderen, waaronder 211 zundor eenig verzuim, terwijl namens regenten van het weeshuis aan 10 verdienstelijke weezen boekgeschenken werden uitgereikt. In het geheel werd 65 pet. van de kinde reu, die gedurende het volle jaar 1873 hebben school - gegaan, bekroond, tegen 48 pet. in 1872. De belooningen bestonden als vroeger in inschrijvingen op de spaar bank, boekgeschenken en getuigschriften. Uit het verslag over bet 20" jaar dex inrichting voor doofstommenonderwijs te Botterdam blijkt, dat ia dat jaar 18 leerlingen werden aangenomen, het grootste tot dusver bereikte aantal. Door de kostgelden voor de leerlingen met 60 cents per week te vernoogen, ste gen da uitgaven met/' 1600 a ƒ1700. 1 Septemper 1872 bedroeg het getal leerlingen 9418 werden opgenomen, 4 overleden en 3 verlieten de inrichting, zoodat er bij het sluiten van den cursus 105 leerlingen waren, 59 knapen en 46 meisjes. Voor 27 leerlingen wordt school geld betaaldte zamen 213578 worden kosteloos onder wezen, en daarvaD ontvangen 56 geheel of gedeeltelijk verpleging vanwege de inrichting. De vorderingen der leer lingen worden geroemd. De uitgaven bedroegen in 1872 ƒ26,230.95, de ontvangsten ƒ26,162,994, dus minder ontvangen dan uitgegeven ƒ67.954- Marine en leger. De luiteuant ter zee le klasse A. P. Hooghwinkel wordt met den llca dezer geplaatst aan boord van Zr. M". wachtschip te Willemsoord. Naar Het nieuws van den dag verneent zullen de nog overgebleven mariniers, die te Amsterdam, Helle- voetsluis en het Nieuwediep liggen, ten getale van onge veer 300 man, met het stoomschip Koning der Neder- i landen naar Oost-Ia die worden gezondenen zal opge- j nopende plaatsen de marine-dienst, zooals wachten I betrekken enz., door de infanterie moeten worden vervuld. Koloniën. BERICHTEN VAN HET OORLOtrSTOONEEL. Aan een particulieren brief uit Atsji vaa den 22en December ontleent de Nieuwe R otterdamsche courant het volgende: De laatste dagen zijn zeer vermoeiend en afmattend geweest. Den 15eD maakten wij met de gewapende sloepen eeue verkenning de Atsji-rivier op, en kwamen na een kwartier roelens voor een kampong waaruit een hevig vuur op ons geopend werd. Wij visporteerlen flink en wierpen een tal van granaten in den kampong, die goed effect deden. Wij werden tevens met het kanon beschoten uit een vijandelijk fort, dat wij nog niet te

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1