MIDDFXBURGSCHE COURANT. F 31. Donderdag 1874. 5 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. IDe prijs per 3/in.franco is f 3.50. Middelburg 4 Februari. De Staats courant van Zondag en Maandag 1 en 2 dezer bevat de wetten van den 20en Januari jl., houdende vaststelling van hoofstukken VII B en IX der staatsbe- grooting voor bet dienstjaar 1874. In het nommer van Dinsdag is opgenomen de wet van den 18cn Januari j!., houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1874. Het nommer van beden bevat de wet van den 18cn Januari jl., houdende vaststelling vau hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1874. Ten opzichte van de plannen voor een koningsgebehenk op 12 Mei a. zegt het Weekblad van het regt o. a. „Van al de honderdduizend plannen is zeker geen zoo dwaas, zoo ongepast, zoo ongrondwettig, zou ik bijna zeggenals het paleis. Men geeft iemand Diet een zaak present, waarop hij recht heeft, en de koning heett recht op een zomer- en winterpaleis „tot deszelfs ge bruik". En die paleizen zijn er ook. Zij zijn goed, of zij zijn niet goed. Zijn zij goed, dan dient een nieuw paleis nergens toe. Deugen de paleizen op het Loo, de gewone verblijtplaats des konings, of in het Noordeinde, de oCficieele residentie, niet meer, dan moeten er andere gebouwd worden. Dat wil de grond wet. Doch dan moet dat niet betaald worden met aan de huizen der ingezetenen afgebedelde geldenmaar dan moet daarin worden voorzien door den staat der Nederlanden, uit 'srijks schatkist. Zoo is, geloof ik, de zaak, en als men den koning niet anders geeft dan dat, wat hij het recht heeft van ons te vorderen, dan doet men beter met zijn presenten maar tehuis te blijven. Een paleis is geen geschenk voor den koniDg. Piaatst men het te Amsterdamdan is het een geschenk voor Amsterdam. En plaatst men het in den Haag of op het Loo, dan is het nog dwazer en onkiescher, dan is het een geschenk dat de natie zich zelve geeft." Juist in deze laatste zinsnede ligt o. i. het bewijs dat de redeneering van het Weekblad van het regt niet opgaat: de paleizen in den Haag en op het Loo zijn eigendommen der natie, die de koning als zooda nig, overeenkomstig artikel 28 der grondwet, in ge bruik heeft. Wat nu zou er tegen zijn, dat de natie aan koning Willem III een paleis of domein ten ge schenke gaf, hetwelk zijn particulier eigendom zou worden en waarover hij dus met volkomen vrijheid zou kunnen beschikken? Dat te schenken paleis of domein heeft met de grondwet niets te maken. De Haagsche correspondent van de Zutphensche cou rant schrijft o. a. het volgende: „Met het huldebewijs van Thorbecke kan men nog maar niet gereed komen. Het adres om den gemeen teraad te verzoeken op het verleende verlof terug te komen, heeft 872 bandteekeningeu bekomen. Dat aan tal lijkt oppervlakkig beschouwd nog al aanzienlijk, maar als men weet dat de agitatenrs de meest onrede lijke middelen hebben te baat genomen om maar band- teekeningen te bekomen, als men weet dat men vrou wen en jonge menschen zonder eenig politiek begrip heeft laten teekenen, dan zal men moeten toestemmen dat in de residentiestad met 90,000 zielen de oppositie tegen het standbeeld op verre na zoo groot niet is als het Dagblad het heeft voorgesteld. Het Dagblad deed het steeds voorkomen dat de overgroote meerderheid der burgerij door de oprichting van het standbeeld in de residentie zeer beleedigd zou wordeD, en nu blijkt dat betrekkelijk slechts een zeer klein hoopje met de Dagbladmannen den lijn wil trekken, nu blijkt het dat de gemeenteraad, door verlof tot de oprichting te geven, gehandeld heeft in volkomen overeenstemming met de groote meerderheid der ingezetenen. te Zandvoort over 1873 zijn in dat jaar aldaar verpleegd 32 personen van het mannelgk en 40 van het vrouwelijk geslacht, to zamen 72 patiënten. Het aantal verpleegdagen bedroeg 4780 tegen 3967 in 1872 en 1797 in 1871. De aanvragen om plaatsing waren zoo talrijk, dat aan velen wegens gebrek aan plaats niet kon worden voldaan. De toestand der financiën is verbeterd. De vorige week werd te Hoogeveen de jaarlij ksche al gemeen e vergadering van de schippers-vereeniging Schuttevaer gehouden, die door ongeveer 50 commis sarissen, vertegenwoordigende 24 afdeelingen en een aantal leden, in het geheel door ongeveer 120 personen, werd bijgewoond. De vergaderzaal was fraai gedeco reerd; van de schepen en vele gebouwen wapperden de vlaggen, den ouden stichter dor Vereeniging, den beer W. J. Schuttevaer, van Zwolle, werd bij den ingang van het feestlokaal door een aantal schippers eene eigenaar dige hulde toegebracht. De voorzitter opende de vergadering met eene toe spraak, waarin kennis werd gegeven van de uitbreiding waarin de Vereeniging in het afgeloopen jaar zich weder mocht verblijden, daar er groote afdeelingen werden opgericht te Groningen, Kampen en Harlingen. Ver volgens bracht hij verslag uit van hetgeen aan bestuur en commissarissen was opgedragen, waaruit bleek, dat veel van hetgeen op de vorige vergadering was voorge steld, ten genoege der schipperij was verbeterd of ge wijzigd terwijl enkele andere zaken nog steeds in behandeling waren. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar. Van 15 afdeelingen waren nieuwe voorstellen ingeko men, waaromtrent besloten werd het noodig onderzoek te doen instellen, en de behandeling werd opgedragen aan 't hoofdbestuur, geadsisteerd door commissarissen, waar het noodig wordt geacht. Een der voorstellen was: opruiming van den toren der voorlang reeds ver dronken stad Roemerswaal in Zeeland. Voor de vijfde algemeene vergadering der Nederlaod- scho juristea-vereenigingdie dit jaar te Groningen zal worden gehouden, heeft het bestuur de volgende onderwerpen ter behandeling gekozen: 1° welke be voegdheid moet aan de verdediging van den verdachte of beklaagde worden toegekend gedurende devoorloo- pige instiuctie van strafzaken 2° behoort de lijfs dwang in burgerlijke eu handelszaken te worden afge schaft of beperkt? 3' regeling van de aansprakelijkheid der spoorwegondernemingen bij het vervoer van goe deren en personenin verband met het Nederlandseh burgerlijk- en handelsrecht. Eene verzameling van oorspronkelijke handschriften van Mozart, meerendeols ongedrukte werken, welke niet minder dan 138 notnmers telt, is dezer dagen uit de nalatenschap van den hofraad André voor de konink lijke boekerij te Berlijn aangekocht. Blijkens de dezer dagen gedane rekening en verant woording der directie van het badhuis voor min ver- In de te Parijs gesloteg munt conventie tassc'nen de staten der Latijnacbe unie is o. a. bepaald, om gedu rende 1874 niet meer vijffrankstukken, onder de voorwaar den bepaald bij artikel 3 der overeenkomst vau 23 Decem ber 1865, te slaan of te laten slaan dan voor eene waarde voor België van 12 millioen, voor Frankrijk van 60, voor Italië van 40, en voor Zwitserland van 8 millioen. Onder dit bedrag zrja begrepen de op 31 December 1873 uitgegeven muntbiljetten als: door Belgie voor een waarde van 5,900,000, door Frankrijk 34,964,000, en door Italië 9,000,000 franken. Behalve de bovengemelde som is het Italiaansche gouvernement gemachtigd om gedurende het jaar 1874 voor het reservefonds der nationale bank in Italië een som van 20 millioen franken in zilveren vijffrankstukken te laten slaan. Deze muntstukken zullen, onder waar borg van het Italiaansch gouvernement, gedeponeerd moeten blijven in de kas der nationale bank in Italië, totdat de munt-conventie, die in den loop der maand Januari 1875 te Parijs moet worden gehouden, weder bijeen zal komen. De bepaling in artikel 12 der conventie van 23 Decem ber 18G5, betreffende het recht van toetreding, wordt aangevnld met de beschikking, dat de overeenstemming der contraeteereade partijen wordt vereisent, om op de aanvragen tot toetreding, hetzij goedkeurend of weigerend, te beslissen. ïienocmingen eu besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw N. J. van der Lee, hoofdin genieur van den waterstaat. waterstaat. Eervol ontslag vejleend, op verzoek, met ingang van 1 April a., aan N. J. van der Lee, als hoofdingenieur le klasse van den waterstaat, met dank betuiging voor dc vele en trouwe diensten den lande bewezen, en behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot inspecteur van den waterstaat, de hoofd ingenieur le klasse jonkheer J. R. T. Ortt; tot hoofd ingenieur van den waterstaat le klasse, de hoofdingenieurs 2C klasse J. de Kruyff, J. Strootman, J. A. A. Wal dorp en H. S. J. Rose; tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e klasse, de ingenieurs le klasse L. J. du Celliée Muller, G. van Diesen en L. A. Reuveiis; tot ingenieur van den waterstaat le klasse, de ingenieurs 2e klasse A. M. K. W. baron van Ittersum en W. J. S. J. Blom; tot ingenieur van den waterstaat 2<= klasse, de ingenieurs 3e klasse G. A. Eseher, J. W. Welcker en J. A. E. Musquetier; tot ingenieur van den waterstaat 3e klassede adspirant-icgenieurs jonkheer H. van Ca- pellen eu C. B. Schuurman. ARCHIEF. Benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij's rijks archief dr. P. L. Muller, te Haarlem. noOGER ONDERWIJS. Benoemd tot rector magQifieus J aan de hoogeschool te Leidenvoor het academiejaar 1874/75, de hoogleeraar A. Heynsius. RECHTERLIJKE MACHT. Eervol ont3lag verleend, op verzoek, aan mr. J. J. BolmaD, als president der arrondis- semeDts-rec'ütbank te Sneek. meteorologisch instituut. Opnieuw opgedragen aan den hoofddirecteur van het koninklijk Nederlandseh meteorologisch instituut dr. C. H. D. Buys Ballot, voor zooveel het jaar 1874 betreft de waarneming van de betrekkingen van directeur van het instituut, afdeeling waarnemingen te land, en directeur van het observato rium te Utrecht. leger. Op nonactiviteit gesteld, op verzoek en bui ten bezwaar van de schatkist, de le luitenant-adjadant G. E. Haarsma, van het 7e regiment infanterie. Onderwijs. Onlangs besloot de raad der gemeente Groningen de kweekelingen af te schaffen en hen te doeu ver vangen door hulponderwijzers. In de Zaterdag gehou den raadszitting is evenwel besloten, kweekelingen op de scholen tot eigen oefening toe te laten, teneinde ben daardoor in de gelegenheid te stellen, zich prnc- tisch voor hun aanstaand vak te bekwamen. De gemeenteraad van Oostdongeradeel heeft, op voorstel van den hoofdonderwijzer te Paesensbesloten iu die school, in plaats van een kweekeling, twee van de oudste schooljongens aan te stellen tegen f 1.25 per maand. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Domburg de heer J. Kuijper, candi- daat bij het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant. Koloniën. BERICHTEN VAN HET OORLOGSTOONEEL. Aan de S taats-courant van heden ontleenen wij het volgende: Met de mail van Zondag zijn bij het departement van koloniën omtrent de krijgsverrichtingen in Atsji geen latere berichten ontvangen dan tot 13 December "jl. Ten vervolge op de mededeeliogen in de Staats-courant van 20 Januari jl. wordt aan het ontvangen korte rap port het volgende ontleend:

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1