MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 28. 1874. 2 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering ran den Üondag, den 2« Faasch- «n Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 31 Januari. De nainister van financiëa maakt iu de Staats-courant van heden bekend, dat met de eerstvertrekkendeIndi sche post op den 6en Februari a.} en verder van veertien tot veertien dagen, uit Nederland rechtstreeks over Brindisi en met de Britsche pakketbooten over Penang, eene brievenmaal wordt verzonden aan het veldpost kantoor Atsji, bevattende de brieven, gedrukte stuk ken en monsters voor de expeditionaire troepen in Atsji, voor bet personeel behoorende tot de maritime middelen in de wateren van Atsjien voor het verdere personeel in Atsji. Het port en de verdere voorwaarden van verzending zgn dezelfde als die welke voor de verzendingen tus- 6chen Nederland en Nederlandsch-Indiö over Brindisi van kracht zijn. De brieven bunnen dus gefrankeerd tot bestemming tegen een port van 60 cent per 15 gram men of ongefrankeerd worden verzonden. Eene aan wijzing op het adres „via Brindisi", „via Penang" of dergelijke is noodzakelijk. Er wordt omgekeerd mede langs denzelfden weg eene brievenmaal door het veldpoatkantoor Atsji naar Nederland verzonden. Gisteren avond is te Vlissingen van Antwerpen binnengekomen, om te dokken, het Amerikaansche drie mastschip Eliza Mc. Neil, gezagvoerder Mil), groot 1500 ton. Heden is het schip binnen het droogdok ge haald. Dit is nu het zesde schip dat binnen weinig tijds van het droogdok gebruik maakt, waaruit het blijvend nnt van deze inrichting ten duidelijkste blijkt. Er wordt echter geklaagd dat het zeer slecht schoon gehouden wordt, waardoor de werklieden in hunne werkzaamheden belemmerd worden. Vooral hindert zulks de gebruikers van het dok omdat zij beweren, dat het domein vrij belangrijke ontvangsten daarvan geniet en das in de eerste plaats behoorde te zorgen dat het behoorlijk bruikbaar gehouden werd. in de Staats courant van heden brengt de minister van financiën, met vermelding der voorwaarden, ter kennis van belanghebbenden, dat in bet jaar 1874 kun nen worden aangesteld 14 surnumerairs der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnseo, en zestig commiezen der vierde klaseen bij genoemde middelen. De eergisteren door ons medegedeelde opgaaf betref fende de samenstelling der regelings-commisaie voor het te Leiden te houden XIVe Nederlandsche taal- eo let terkundig congresis in zoover onjuistdat de 2e secre taris niet is mr. J. H. de Stoppelaar alhier, maar de heer J. H. de Stoppelaar te Leiden. De geheele commissie bestaat uit de volgende heeren dr. W. C. van den Brandeler, burgemeester van Lei den, eere-voorzitter; professor M. de Vries, voorzitter; professor J. H. Kern en professor C. P. Tiele, onder voorzitters; dr. J. Verdam, 1«' secretaris; J.H. de Stop pelaar 2' secretaris; J. M. E. Dercksen, peamngmees- ter; R. Koopmans van Boekeren, dr. P. J. Cosijn, P. L. C. Driessen, J. A. van Dijk, jonkheer W. I C. Rammelman Elsevier, D. F. van Heyst, m'. C. W. Hubrechtmr. W. van der KaayG. J. C. Kolff, B. F. Krantz, A. C. Quant, H. C. Rogge, A. M. L.Rümke, dr. G. D. J. Schotel, D. A. Schretleo, A. W. Sijthoff en W. P. Wolters. Naar aanleiding van een besluit der provinciale staten van Noord-Brabant van 21 November jl., waarbij aan gedeputeerde staten werd opgedragen om, met het oog op de in uitzicht gestelde uitbreiding vau het Neder landsche spoorwegnet, daartoe bij de regeeriog pogin gen aan te wenden, heeft dit college zich tot de regee ring gewend ter ondersteuning der lijnen: a eene lijn van de geprojecteerde brug over de Merwed9 over Wer kendam door de landen van Altena en Hensden, aan sluitende te Vlijmen, aan: b de lijn, uitgaande van het kruispunt te 's Hertogenbosch der spoorwegen naar Utrecht en Boxtel en naar Tilburg en NijmegenArnhem, en gaande over Vlijmen—DruneuWaalwijk naar den Moerdijk. Voorts zijn de navolgende lijnen aangegeven als de aandacht der regeering te verdienen. 1° de lijn van Breda rechtstreeks op Turnhout, in verbinding aldaar met den spoorweg naar Luik; 2J van Breda over 's Prinsenhage, Rijsbergen en Znndert naar Antwerpen 3° eene lijn van Breda, uitgaande over Oosterhout, Raamsdonk, Geertruidenberg op Gorinchem, aldaar aansluitende aan de geprojecteerde lijn naar Eist en verder doorgetrokken naar Vianen en Utrecht, en 4° van Oudenbo3ch, aansluitende aan de lijn Antwerpen Moerdijk over Steenbergen naar Brouwershaven. De Arnhemsche courant acht bij den grooten strijd over het meest wenschelijke stelsel voor den afvoer van faecale stoffen, die dezer dagen in verschillende gemeenten en ook te Arnhem gevoerd wordt, het volgende wel de vermelding w aard, nu op Je begrooting van die gemeente voor 1874, voor de uitbreiding van het tonnenstelsel, eene som van f 10,000 is uitgetrokken. Door de ver- eeniging Nijverheidsstichting is in hare 50 arbeiders woningen terstond bet eenvoudige tonnenstelsel ingevoerd. Gedurende anderhalf jaar weiden de daardoor verkre gen faecale stoffen tweemaal 's weeks op 1£ uur af stand naar de heide vervoerd. Alle arbeidsloonen en karvrachten werden door den vervoerder betaald en thans heeft de Vereeniging nog als netto-bedrag der opbrengst, gedurende die anderhalt jaar, eene som van 103.20 ontvangen. Bij eeifó toepassing op zeer groote schaal zou die opbrengst van zelf aanmerkelijk meer zijD, vooral wanneer niet zulk een groote afstand voor het vervoer behoeft afgelegd te worden. Naar men verneemt zullen met 1 Februari a. eenige assistent-controleurs bij de directe belastingen worden aangesteld, om de controleurs te vervangen gedurende den tijd, dat deze zich bezig houden met het opnemen en taxeereu der bebouwde en onbebouwde eigendommen in hunne coutröle, volgens de wet op de herziening der bestaande grondbelasting. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten eu accijnsen, te Yzendijke c. a. W. E. N. Muskeijn, thans ontvanger derzelfde middelen te Sas van Gent c. a. rechterlijke macht. Benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's Graven- hage jonkheer mr. B. C. de Jonge, thans substituut- officier van justitie bij die rechtbank. Marine en leger. De minister vau oorlog brengt in de Staats courant van heden, met vermelding der voorwaardenter ken nis van belanghebbendendat op den lcn October van dit jaar wederom jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te wor den opgeleid tot officier vau gezondheid voor den dienöt hier te lande en in de koloniën, eu tot militair apothe ker hier te lande. De behoefte aan manschappen bij het korps mariniers is volgens het Utrecatsch dagblad zoo groot, dat nu nauwelijks een honderdtal manschappen aan den wal is. In weerwil vau den veel voordeeliger dienst bij de marine dan bij het leger, zoowel wat traktemen ten als pensioen betreft, melden zich bijna geeu perso nen aan, om bij het korps dienst ie nemeD. Rechtzaken. Heden is voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland de behandeling voortgezet der zaak ten laste van W. Verhulst. Gisteren was aan de getuigen au'. D. A. Berden in van Berlekoin en H. Middelburg een onderzoek opge dragen of zich in het gebouw der bank van leening in de kas n° 3 ook een zilveren horloge bevond, bet- welk volgens den beschuldigde reeds in Januari 1873 daarin aanwezig was en dat, als het daar nog gevon den werd, tot opheldering omtrent een vermist nom- mer zou kannen dienen. Heden is ait het rapport dier g.'"";;en evenwel gebleken, dat hnn onderzoek voor den beschuldigde geen resultaat heeft opgeleverd. Het bedeelde voorwerp is ook niet gevonden bg de veri ficatie en het opmaken der lijst. Uit de nadere verklaringen van den getnige Middel burg op vragen van den verdediger bleek onder anderen nog, dat Gesquièrre vroeger in het bezit was der sleutels van de brandkas, waarin zich de boeken be vonden; dat Verhulst verreweg het grootste gedeelte der panden zelf in de beieeningregisters schreef; dat hij altijd alleen het lijstje van afgeloste nommers op maakte, terwijl als hij een nommc-r niet daarop zette naar h9t paud ook goen onderzoek werd ingesteld; dat het mogeiyk is dat de beschuldigde bij het opma ken van het lijstje opzettelijk eenige nommers oversloeg, waarin dan de oplossing zou gelegen zijn waarom eenige nommers niet voorkomendat getuige meende de amb tenaren te kunnen vertrouwendaar hij ze anders niet kon gebruiken en hij moest ze gebruikendaar de administratie der bank zoo uitgebreid is, dat het voor den hoofdambtenaar ondoenlijk is alles zelf na te gaan. Aan het verhoor van den beschuldigde.onileenen wij het volgende. Hij erkende dat bet hem bekend was dat sedert ge- mimen tijd onregelmatigheden in de administratie der bank plaats hadden. Reeds in het jaar 1872 is bij hem een onbestemd wantrouwen tegen Geequ èrre gerezen, tot bij hem eindelijk beticht heeft van oneerlijke han delingen, hetgeen de aanhouding en later de veroordeeling van Gesquièrre ten gevolge heeft gebad. Wederkeerig werd Verhulst door Gesquièrre beticht. De voorzitter zette by het verhoor op den voorgrond, dat hij het niet waarschynlijk achtte, dat de beschuldigde door ingezetenen beleende panden ontvreemd en ten eigen bate aangewend zou hebben. Evenmin rust dergelijke verdenking op de andere ambtenaren, en wei omdat zulks zeker zou uitgekomen zijn. De zaak waarmede men hier te doen heeft geldt de twintig briefjes, waarvan 19 door Verholsterkend wor den als door hem geschreven te zijn, doch naar hg beweert en volhoudt, te goeder trouw en bij vergis sing. De vraag ia alzoo, zegt de voorzitter, of al of niet bedrog bestaatVergissingen kunnen dagelijks voorkomen, maar vergissingen die bij de baak te goe der trouw begaan zijn moeten uitkomen bij de aanbie ding van het beleeningsbriefje tot lossing der panden. En nu zijn de briefjes van die 19 door dea beschul digde geschreven nommers, niettegenstaande de slui ting der bank niet aangeboden; de heeren van Berlekom en Middelburg hebben in de beleeningregisters van Mei 1870 af gezocht naar de beleeningnommers en die zijn niet gevondende voorwerpen zijn in pand gege ven, de taxateur heeft ze aangenomen, door verschillende handen zijn ze ingeschrevenze zijn niet gelost en niet verkochten toch zijn ze niet aanwezig. Hieruit volgt dat die panden zijn, niet gestolen, maar teruggenomen, hetgeen door niemand anders kon geschieden dan door hen die toegang tot de voorwerpen hadden, en daar onder behoorde ook de beschuldigde, evenals de andere ambtenaren. Maar noc'a ten aanzien van de boekhou ders Middelburg en Matzinger, noch ten aanzien van van Gonzen en Buys heeft ooit een zweem van ver denking bestaan, zoodat van het ambtenaren-personeel die bet kunnen gedaan hebben alleen Gesquièrre en Verhuist overblijven. Gesquièrre, die inmiddels is veroordeeld tot vier jareD gevangenisstraf, pleegde echter, naar de voor zitter opmerkte, handelingen geheel tegenovergesteld aan die wolke Verhulst worden ten laste gelegd, zoo dat het niet aannemelijk is dat hij Ver hulst verkeerde nommers zou hebben opgegeven. Laatstgenoemde bleef er echter bg, dat Gesquièrre by die verkeerde opga ven belang had om zich zeiven te dekken, eu hij,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1