OuiterUcmfr. die heer wellicht met den prijs van f 2.60 niet tevreden zou zijn, terwijl hij er eerst f 4 voor gevraagd had voor het geval die ongenoemde heer met dien prijs geen genoegen nam, zou de beschuldigde de brieijes terug nemen en den getuige 50 cent voor zijne moeite ge ven. De voorstelling van den getuige werd evenwel door den beschuldigde onjuist genoemd. Na den be schuldigde later tweemalen ontmoet en gesproken te hebben kreeg getuige den tweeden keer verlof om de pandbriefjes te lossenongeveer twee dagen daarna ver nam bij dat de beschuldigde naar België was vertrok ken. Vervolgens heelt getuige in de maand Septem ber de bewuste pandbriefjes voor hetzelfde geld overgedaan aan den heer Bruijnis, die hem twee dagen daarna twee dier briefjes heeft ter hand gesteld om te lossen, welke getuige den 6** October in de bank ter lossing heeft aangeboden, toen bet bleek dat bet pand van een dier briefjes, zijnde een zilveren hor loge, waarop 5 was beleend, in de bank niet aanwe zig was. Verder Leeft de beschuldigde, volgens verklaring van denzelfden getuige, korten tijd voor de sluiting der leen bank hem gevraagd om eenig geld, voor den korten tijd van slechts veertien dagen, voor te schieten op gouden kettingen, horloges en medaillons, betgeen getuige wei gerde, terwijl beschuldigde zijnerzijds den voorslag van laatstgenoemden afwees om hem die voorwerpen te ver- koopen; levens deelde de beschuldigde bem mede, dat bij vroeger wel meermalen geld op dergelijke wijze ge leend bad van zekeren Cohen, met wien hij echter nu niet meer wilde onderhandelen- Een en ander gaf den voorzitter aanleiding tot de opmerking dat de beschuldigde blijkbaar met panden heeft gespeeld. By besluit der commissie van bestuur over de leen bank van 30 Mei jl. is de beschuldigde als klerk bij die inrichting ontslagen en heeft bij zich weinige dagen daarna naar België begeven en aldaar eerst in Antwer pen en later in Gent verblijf gehouden. De acht beleeniDgregisters waarin de van valscbheid verdachte cijfers en letters voorkomen zijn teu dienste der justitie in beslag genomen en tot schriftelijk bericht ter hand gesteld aan de daartoe beëedigde deskundigen J. van Sluijs, D. van Oostveen en J. C. van de Kreke, aan wie tevens zijn overgelegd twee stukken ter verge lijking, bevattende schrift van den beschuldigde, ten einde te onderzoeken of dein de registers voorkomende van valscbheid verdachte cijfers en letters al dan niet met de hand van den beschuldigde zijn geschreven. Uit bet schriftelijk rapport dier deskundigen blijkt, dat die van valschheid verdachte cijfers en letters in bedoelde acht beleeningregisters allen blijkbaar met de hand van den beschuldigde zijn geschreven. Dit rap port is heden" door ben mondeling bekrachtigd. Hiermede is het getuigenverhoor afgeloopen. De zitting is geschorst tot morgen voormiddag te 10 uren. Gemengde berichten. De zuivere opbrengst der eergisteren avond alhier door de rederijkersvereeniging Ons genoegen gegeven tooneelvoorstelling ten voordeele der Vereeniging tot het bezoeken der armen bedraagt f 41.10. Te Amsterdam wordt een ernstige strijd gevoerd over een paaltje, dat in het poortje stond hetwelk van den Vijgendam naar 't Rokin leidt, naast en onder de woning van den hoedenmaker Froger. Burgemeester en we'houders hebben dat paaltje eenvoudig laten wegne men, om het verkeer door dat poortje ook voor voer tuigen open te stellen. De beer Froger beriep zich daartegen op zijn eigendomsrecht, blijkens een clausule in zijn koopcontract. In plaats van te trachten deze zaak in der minne te vereffenen, moet de heer Froger, door den wethouder van publieke werken te dier zake op het stadhuis ontboden, aldaar op vrij hoogen toon bejegend zijn. Het gevolg was een officieele behande ling en ampele bespreking der quaestie in een raads zitting. De heer Froger had namelijk verzocht bet paaltje weder te doen inslaan ter plaatse, waar het gestaan had. Wegens de inrichting van bet poortje was bet. doorrijden van rijtuigen zeer hinderlijk voor zyne bejaarde moederwier slaapkamer daaraan grensde. Adressant kon dus niet veroorlooven, dat, in strijd met zijn particulier eigendomsrecht, het paaltje werd weg genomen. Tweemaal werd over die quaestie gestemd. In de eerste raadszitting staakten de stemmen; in de daaropvolgende werd de door burgemeester en wet- houdeis voorgestelde afwijzende beschikking op bet ver zoek met 16 tegen 13 stemmen aangenomen. De stad heeft nu een proces te wachten, dat bij mogelijk verlies der burgerij op eenige duizenden te staan kan komen. Aan bet Utrechtsch dagblad wordt gemeld, dat de prijzen der steenkolen aan de Roer sterk dalen; tengevolge daarvan zijn ook de pryzen te^Utrecht afge slagen. Uit het mijndistrict van Bergen in Henegouwen wordt een nieuwe daling van 20 centime* per hectare of 2 a 2.40 francs per ton aangekondigd. Zondag morgen jl. hebbes te Marseille ongeveer 200 sjouwerlieden bet werk gestaakt Er was sprake van geweest hun dagloon te vér min deren en om die reden werd de werkstaking door hen ontworpen en ten uit voer gebracht. Zg drongen aan bcord der stoombooten door, trachtten anderen, die werkzaam waren gebleven, te dwingeD bun voorbeeld te volgen, mishandelden een hoofdambtenaar van het dokmaar werden door een tal rijke politiemacht weldra tot de orde gebracht. Onge veer 27 zijn geariesteerd en in het fort vSt. Nicolas opgesloten. In de vorige week had te Baden eene bijeenkomst plaats van eigenaars van logementen in Duitscblanden Zwitserland. Het doel daarvan .was 1° niet meer toe te lateD, dat bij het vertrek van reizigers aan dezen fooien werden gevraagd: 2° met het oog op de omstan digheid dat de maanden Mei, Juni en October de aan genaamste maanden om te reizen zijn, eD om den reislust in die maanden aan te wakkeren, dien tgd de prijzen in de hotels met 20 percent minder te stellen dan in de maanden Juli, Augustus en September. Natuurlijk moet dit plan ook nog goedgekeard worden door de eigenaars van logementen, welke niet op de vergadering tegenwoordig waren. Een afschuwelijke moord houdt op dit oogenblik de bevolking, justitie en politie te Brussel bezig. De chef van het hulpstation in de Ru9 de la loi, Charles Tbeophile van Hoye, is in het kolenraagazyn vermoord gevonden, 's Middags, na het vertrek van den trein van tweeën, is bij niet meer gezien; bij bet vertrek der volgende treinen stapten de reizigers dan ook zon der plaatskaartjes in den waggon. Toen men den chef na ook den volgenden morgen niet zag, gaven de con- dncteurs daarvan aan bun chefs kennis. Men stelde daarop een onderzoek in en ontdekte weldra het ver minkte lijk van den ambtenaar op de bovengenoemde plaats, waar men door het geblaf va» zijn hondje was heengevoerd. Het lijk was vreeselgk verminkt en had 19 wonden. Diefstal is de oorzaak van bet misdrijf; want het gouden horlogie en de gouden ketting van den verslagene, die nauwelgks 30 jaar oud was en nit Gent geboortig, waren verdwenen evenals 1500 francsdie zich in de kas bevonden, waarvan hij den sleatei steeds bij zich droeg. Na werd die sleutel oven eens vermist; waarschijnlijk is de moord dus gepleegd door iemand die den overledene goed kende en ook op de hoogte was der localiteit. In sommige Duitsche bladen leest men: „Indien iemand in Dnitschland lust heeft om den toren van Aatura te koopen, waarin Conradin van Zwaben heeft gevangen gezetendan bestaat hiertoe gelegenheid, daar die toren door den fiscus in openbare veiling aan geslagen en inmiddels voor 5010 lire uit de bant te koop is. Het is ongetwijfeld een monument, waaraan voor Duitschland groofe herinneringen verbonden zijn, en daar Italië geen reden beeft om bet tegen slooping te behoeden, zou het lichtelijk voor afbraak kunnen worden gekocht." Te Lyon beeft een wedrit plaats gehad tusschen een velocipédist en een paard. De afstand, die doorloo- pen moest worden, bedroeg 356 kilometer en werd af gelegd in 60 uren en 40 minuten. Het paard was ge spannen vooreen zeer licht voertuigje, waarin de eigenaar, de hertog de Feltre, vergezeld door zijn bediende, ge zeten wae; Op den eersten dag werd door het paard niet meer dan 80 kilometer afgelegd, op den tweeden echter 104 en op den derden 172. De snelheid vau den loop nam voortdurend toe, zoodat zij op 't, einde van den tocht 20 kilometer per uur bedroeg. De overwinning werd door het paard behaald, want de velocipédist, graaf de Néverie, kwam 2 minuten na zijn mededinger op do bepaalde plaats. De politie te Brussel heeft bij een koopman 1500 kilo pickles (ingelegde groenten) in beslag genomen wegens voor de gezondheid schadelijke wijze van berei ding. Therinometerstaiid, 29 Jan. 'sav. 11 n. 44 gr. 30 'smorg.7u.45gr.'smidd. lu.47gr. 'sav.6u.42gr. Yerkoopiugen en aanbestedingen. Gisteren avond werd alhier te koop aangeboden een huis en erf, staande en gelegeD in de Lange Noord straat, wijk C n° 16. Verkocht voor f 3700. Algemeen overzicht. Woensdag heeft de Fransche kamer geen openbare zitting gehouden. De commissie vau dertig was daar entegen bijeen en nam weder nieuwe besluiten, die getuigen dat zij niet recht weet boe de kieswet ver wrongen en gewyzigd moet worden om de zege aan de monarchale kiezers te verschaffen. Het scrutin de liste (het verkiezen van alle afgevaardigden van een depar tement in eens), zooals het tot heden bestond, wil zy niet en ook de kenze van écu afgevaardigde per district stemde zij af. Toen het er echter op aankwam te be palen'wat zy dan wel wilde, hield zij de beantwoording dezer vraag aan tot een volgende bijeenkomst? In de zitting der kamer werd gisteren het suppletoire handelstractaat met Engeland aangenomen. Te oordeelen naar een telegram, volgens hetwelk de beer Gambetta het voorstel van generaal Loysel onderstennde, om het budget van oorlog aan de budget-comu issie zoowel als aan de commissie voor de legerorgaoisatie te onder werpen, heeft de kamer gisteren dog geen aanvang ge maakt met de vooratellen van den minister Magne tot dekking van bet tekort op de begrooting. Ten aanzien van de interpellatie over de ministerieele circulaire naar aanleiding van de nieuwe maire-wet, welke Gambetta en eenige zijner collega's van de linkerzijde hebben aangekondigd, verneemt men dat op de lyst der sprekers voor deze interpellatie de beeren Loeien Brnn en Caze- uove de Pradines ingeschreven zijn. Bevestigt zich dit bericht en sluit de uiterste rechterzijde zich derhalve bij de oppositie aan, dan bestaat de mogelijkheid dat der regeering opnieuw naar aanleiding van het onge lukkige maire-wetje een parlementaire nederlaag wacht. Gisteren had in de Fransche academie de verkiezing van drie nieuwe leden plaats ter vervulling der vaca turen, ontstaan door het overlijden derheerenSt. Marc- Girardin, Lebrun en Vitet. Gekozen werden de heeren Mézières, Alexandre Dumas en Caro. Een opmerkelijke bgzonderheid by deze verkiezing was dat daaraan o. a. werd deelgenomen door Thiers, den hertog van Aumale, den hertog de Broglie ea Victor Hugowelke vier leden nog nooit te zamen eene zitting hebben byge- woond. De bisschop van Orl éans, monseigneur Dapanloop, blijft consequent weigeren naast een „atheïst" als Littré zitting te nemen, en was evenals Emile Ollivier afwezig, die sedert den 4" September 1870 Frankrijk verlaten heelt. Eene poging der Engelsche katholieken om den indruk eenigszins te verzwakken, die de meeting van St. Ja mes-Hall noodzakelgk moest maken, is vrij wel mislukt. Te Birmingham heeft Donderdag eene meeting op het stadhuis plaats gehad onder voorzitteischap van bis schop Capel, den aanvoerder der Engelsen e bedevaart gangers naar Paray-le Mouial. Een adres aan den bis schop van Keulen werd aangenomen, waarin sympathie voor hem en zijne collega's wordt uitgesproken met het oog op de onbillgke en tyrannieke wetten, waardoor zij te lijden hebban. Do meeting zelve heeft echter blijkbaar zeer weinig indruk gemaakt. De Duitsche regeeringspers daarentegen is vol van de manifestatie van St.. James-Hall. En niet ten onrechte. Zalk eene demonstratie in het vrijheidlievende Engeland is voor de Duitsche liberalen van groot belang. Maar juist daarom is die demonstratie te betreuren, want zij spoort hen natuurlijk aan om op den verkeerden weg voort te gaan. Wil men een enkel bewijswelke waarde aan deze manifestatie gehecht wordt, men leze echter wat de Spenerscbe Zcitung naar aanleidiog daarvan schrijft. Deze meeting bewijst volgens haar dat Engeland zijn ouden bondgenoot Dnitschland heeft teruggevonden en zich gescheiden beeft van het liltra- montaansche Frankrijk, dat voor zijne revanc/teniet meer op Engeland kan rekenen. In België zuilen de meetings aan het volk de oogen openen en doen zien op welke gevaarlgke helling het staat, en Italië zal daardoor overtuigd worden dat zij, die in dezen grootea strijd aan de jeznïten nog de vrije hand willen lateci hun land tot een gevaarlijk isolement zullen doe men. Ten aanzien van de Duitsche kerkelijke poli tiek begint de Duitsche pers een steeds aanmatigender eu heerschzuchtiger toon aan te slaan; Duitschland volgt den eenigeu waren weg volgens haar, maar hiermede niet tevreden, eischt zij dat Europa hare waarheid omhelze op straffe van isolement of zelfs van vijand- schep. Die richting wordt inderdaad gevaarlgk voor Europa's rusten daarom is de meeting van St.-James Hall zulk een betreurenswaardig feit. Had zij liever aangetoond dat Dnitschland's doel goed, zyne midde len echter verkeerd zijn, dat bet geringe succes zijner pogingen aan die middelen moet worden toegeschreven en niet bieraaD, dat Italië en België dit voorbeeld niet volgen, graaf Russell en sir Murray zouden een grooter dienst aan Duitschland en het overige Europa bewezen hebben. Een particulier telegram aan 1'Indépendance balge brengt gnnstige berichten voor de Spaaneche regeeriDg uit het noorden. Moriones heeft versterking ontvangen en is erzooals het gerucht wil, met belinlp van een eskader der Spaanscho marine, in geslaagd ora de in- slniting van Bilbao te verbreken. De versterkte haven mond dezer stad het onlangs veroverde Portagalete, zal nu weldra voor de Carlisten onhoudbaar worden. Opnieuw zullen dus huDne pogingen mislukken, om een belangrijke 6tad in hunne macht to krijgeD, en bovendien hunne zaak hopeloos worden, nu zg zonder goed versterkt centrum tegenover alle beschikbare regeeringstroepen zullen staan. Het incident-Bismarck-Laraarmora is een nieuwe phase ingetreden. In een brief aan VOpimone protes-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3