LutimiLmc. den toestand der kolonie wordt in deze berichten een gunstig tafereel opgehangen. „De cultuur van het suikerriet, van de koffie en de rijst leest men daarin breidt zich meer en meer uit. De goud- en koper mijnen zijn in outginning. Er bestaat alle reden om de aanwezigheid van uitgestrekte steenkoolbeddingen in het district Ourail te onderstellen, waarvan eene belangrijke ontwikkeling' der kolonie wordt tegemoet- gezien." De Luxern' urgache kamer van afgevaardigden heeft het initia-iel genomen vuor een feestviering bij gelegenheid van de 25jarige regeering van den groot hertog. Te HollandMwn in Wisconsin, zijn onlangs elf weduwen verlost. De bijzonderheden van dit feit zijn door de commissiewelke de zaak in orde brachtin de Green Bay Advokate medegedeeld. Het blijkt dat in Hollandtown elf weduwen en twaalf weduwnaars wonen. De „ingezetenen" waren van oordeel, dat het in het algemeen belang wenscbelijk was dat zij huw den, en het voorstel werd gedaan, dat elf weduwnaars met de treurende nagelaten echtgenooten in den echt zouden vereenigd worden. Bij nadere overweging be sloot men echterdatdaar er maar elf weduwen en twaalf weduwnaars wareneene verloting zou plaats hebben. De beraadslaging van de commissie duurde een uur, gedurende welken tijd er eene groote gisting heersehte onder de weduwen; ook de weduwnaars waren niet op hun gemak en onrustig. Eindelijk w.-rden de namen van alle weduwen in een bus geworpen en die van de weduwnaars in eene andere. De trekking had plaats p Maandag den 8en December, des namid dags te vijf uren. De twaalfde weduwnaar, de heer PentermaD, gaf onmiskenbare blijken van blijdschap, „dat bij er aan was ontsnapt"zooals hp het oneerbiedig uitdrukte. Maar zijne blijdschap was van korten duur, daar de commissie wijd en zijd heeft bekend gemaakt dat, zoo er eenige weduwe in den omtrek was, die den beer Penterrran wil huwen, zij zich kan aanmelden l ij den president, den heer Pieter Kersten, en men zegt dat de commissie zich niet ontbinden zal vóór de twaalfde weduwnaar gehuwd is. Een telegram van Maandag den 26cn dezer uit Aden meldt, dat de beroemde Afrika-reiziger doctor Livingstone aan dyssenterie is overleden op zijn reis naar bet neer Unyanyembe. Zijn lijk is gebalsemd en zal naar Zanzibar eu van daar naar Engeland wor den overgebracht. De leverantie van schrijfbehoeften ten behoeve van den Arnerikaarisclien senaat gedurende de laatste zit ting heeft tot schrik van de belastingbetalers de vol gende verrassende uitkomsten opgeleverd. Op de rekening en verantwoording komen voor: 348,900 enveloppes; daarbij gevoegd de enveloppes in de afdeelingen ge bruikt a 96,200, geeft een totaal van 445,100 of 6014 enveloppes per zitting voor elk senator. Aan schrijf papier werd geleverd 296 rietn en voor de afdeelicgen 440J- riem, totaal 14,730 boekdat geeft voor elk senator cp een vel of wat na 200 boek. Aan stalen pennen werd verbruikt 39,360 stuks, dat ia ongeveer 280 pennen per senator: en bovendien werden verst.ekt 240 bossen ganzepennen. een massa „goldard india-rubber pens", een duizend of wat potlooden ca een gouden tandenstoker. Voorts 270 zakmessen, 156 scharen, 64 tafelmessen en daarenboven nog 53 scharen voor de boden. Voorts 147 pakjes visitekaartjes en 126 notitie boekjes. En eindelijk 219 inktkokers en dat voor de 74 leden van den senaatMen heeit maar niet kunnen begrijpen hoe éen senator drie inktkokers noodig beeft, daar hij toch maar met éen hand schrijft. De rechter lijke macht is thans te hulp geroepen om dit raadsel op te lossen. Verkoelingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden: 1° Een winkelhuis en eive op den hoek van de Lange Singelstraat en Koepoortstraat, wijk N n° 186. Verkocht voor f 1130. 2° Eon buis en erve in de Zusterstraat, wijk In0 224. Verkocht voor ƒ607. Ther in oin eter stand. 27 Jan. 'fi av. 11 u. 43 gr. 28 'smorg. 7 u. 43 gr. 'smidd.l u. 46 gr.'sav. 6 u. 45 gr. Ge mee n te raad van Goes. Zitting vaa Dinsdag 27 Januari. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de beer de Meulemeester. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn goed gekeurdwordt medegedeelddat burgemeester en wethouders zich ter uitvoering van het betrekkelijke raadsbesluit gewend hebben tot den directeur-generaal der Exploitatie-maatschappijom verbetering van den toestand van het stationsplein, doch nog geen antwoord bekomen hsbbeD, alsmede dat zijn irgekoinea: rapport en rekening der nieawjaarscommissie, sluitende de laatste met een batig saldo van 48.95; bericht van de firma de wede. J. C. Massee zoon, dat zij den haar afgestanen grond onder de gestelde voorwaarden niet kan aannemen; mededeeling der commissie van toezicht op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, dat voor 1874 tot president en secretaris zijn benoemd de heeren mr. P. van der Meer Mohr en J. J. Ochtmau adres van P. van der Meu'en om verhooging zijner jaarwedde als leeraar in de gymnastiek, en adres van L. Oo'.e om grond in erfpacht. De twee laatstgenoemde stukken zullen in eene volgende vergadering behandeld worden. Daarna is aaa de orde de afstand van do Ooster schans enz., in erfpacht aan het burgerlijk armbestuur, ter werkverschaffing door afgraving, reeds in da vorige vergadering aan de orde gesteld. Het rapport der finaucieele commissie en het nader bericht van het arm bestuur, alsmede twee bezwaren tegen de afgraving, een vau de diiectie der Breede watering en een van J. J. van den Broeke, worden gelezen, waarna de voor zitter de deuren doet sluiten. Na heropening der vergadering heeft een discussie plaats tussehen de heeren Busing en Fransen van de Putte, over de uitgifte in erfpacht van de Brakke vest, welke uitgifte de eerste voor het geheel wil doen, terwijl de laatste a's voorzitter van het burgerlijk arm bestuur verklaart, dat bij de onzekerheid of er genoeg zaam grond ot aanplemping voorhanden zal zijn, slechts de uitgifte gevraagd is voor de lengte van den afge graven Scharsdi'jk. Het voorstel van burgers ester en wethouders tot inwilliging vau het verzoek vau Lot burgerlijk armbe stuur onder de door ben gestelde voorwaarden wordt in omvraag gebracht eu aangenomen met 7 tegen 5 s'emmsn. Tegen de heeren van Hoek, Del Baere, de Witt Hamer, Quist en Csllenfels. Nog stelt do voorzitter aan de orde de voldoening der 1; uur van het lokaal tot verpleging van eventueele Ijders aan epidemische ziekten over 1873. Na eenige discussie over het onderhoud van het lokaal stelt de heer de Marees vaD Swindereu voor, deze zaak om advies te zenden aan de financieele commissie. Dit voorstel in omvraag gebracht zijnde, verklaren zich. daarvóór de heeren Busing, Callecfels, van Hoek, Fransen van de Putte, de Witt Hamer en de Marees van Swinderen, eD tegen de heeren Quist, Kakebeeke, den Boer, Del Baere, van Itenterghem en de voorzitter. Aangezien de stemmen staken moet de beslissing wor den aargehouden, hetgeen den heer Del Baere doet zeggen, dat de crediteur inmiddels de gemeente in moeilijkheden zou kunuen' wikkelen, daar deze niet behoeft te wachten op den uitslag der deliberation van den raad. De vergadering is daarna gesloten. Algemeen ovorzicht. Een treffend bewijs van onverdraagzaamheid gaf gisteren de meerderheid der F ran ache nationale verga dering. Een wetsontwerp van de heeren Fresneau en Carron tot wederinvoering der aalmoezeniers in het leger is aan de orde, met een doel dat het duidelijkst ait de volgende woorden blijkt, die de bisschop van Orleans eergisteren ter verdediging van bet wetsontwerp op de tribune der wetgevende vergadering uitsprak: „Men heeft gezegd dat het leger de groote schooi voor tien eerbied is. Welnu het katholicisuio is de grootste school voor den eerbied die ooit ter wereld gezien is. Mea vreest dat er te veel godsdienst in bet leger ie. Die vrees is ongegrond juist de godsdienst is het die ons ontbreekt." Zelfs het leger moet dus gcelericali- seerd worden. Nog duidelijker blijkt dit streven der politiek- en godsdienstig-onverdraagzame meerderheid uit haar votum van gisteren. De beer André verdedigde zijn amen dementom de protestantsche en Israëlitische soldaten van re ceremoniën van den katholieken eeredienst vrij le stellen, een voorstel dat men ia bet jaar 1874 zou rneenen geene verdediging meer te behoeven. De heer André zeide zeer terecht dat het wetsontwerp zonder deze bepaling de godsdienstvrijheid schond van allen, die niet tot het katholieke geloof behooreu, en bracht de vervolgingen in herinnering, waaraan de protestanten in 1815 en 1816 blootstonden. Hij vroeg niets meer dan dat Frankrijk het voorbeeld van zijn katholieken nabuur België zou volgendat overal en ook ia het leger het geloof van anderen eerbiedigde. Met 345 tegen 263 stemmen werd dit rationeele amen dement echter verworpen. Voor den soldaat worden dus de katholieke godsdienstige ceremoniën militaire dienst; de protestantsche militair in dienst zal dusvoor eene processie naar Lourdes of Paray- le Menial de knie moeten buigen. Afgescheiden nog van deze onbil lijkheid, is bet zeer de vraag of de godsdienst er bij winnen zalwanneer do soldaat de vervulling zijner godsdienstige plichten eenvoudig als militaire dienst beschouwt. Ondanks de onverdraagzaamheid der rechterzijde, die duidelijk uit dit votum en uit het gebeole wetsontwerp spreekt, is de kalmte die sedert de helft der voorgaande week in de openbare zitting hoerscht nog niet gestoord. Aan den horizon vertooDen zich echter reeds weder donkere wolken, die heftige stormen voorspellen. De eorypbaeën der uiterste rechterzijde, de heeren Lucien BruD, Keiler en de Belcastel hebben den hertog de Broglie niet eene interpellatie over de schorsing van TUnive'-s gedreigd. Nadat deze zaak in den minis terraad besproken was, is dit gevaar voorbijgedreven en hebben da intransigenies der rechterzijde van hun voor nemen afgezien. Maar nu blijft nog de vraag tot wel ken prijs? De heeren Lepère, Gambetta, Challemel-Lacour en eenige andere leden der uiterste linkerzij de zullen trach ten de regeering tot een antwoord op deze vraag te provoceeren. Zij hebben verzocht den minister de Brogüe te iiiterpelleeren over zijne instructie aan do prefecten, betreffende de uitvoering der maire wet. Zij wenschen daardoor den hertog de Broglie te noodzaken om eindelijk eens op de tribuno zijne opvatting der prorogatie wet duidelijk te formuleeren en de bewering yan 1' Union, dat hij het zeverjarig bewind niet ernstig opvat, te logenstraffen. Indien de minister voor een categorisch antwoord terugschrikt, danjis het duidelijk dat hij aan het prestige van den maarschalk-president en van het ministerie een doodelykeo slag toebrengt. Geeft hij daarentegen een démenti aan de woorden van 1'Union, dan is natuurlijk de scheuring tusschen de regeering en de clericale legitimisten onvermijdelijk. De inter pellatie zal onmiddellijk na de afdoening der financieele wetsontwerpen in behandeling komen. Iütusschen leest men in den officieusen Frarxjais een artikel, dat een zeer verklaarbaar opzien baart en weinig eerbiod inboezemt voor de loyauteit der tegen woordige Fi arische ministers. De schrijver zegt dat de rechterzijde zicb bitter weinig gelegen laat liggen aan de interprotatiëa die men aan de prorogatie-wet gelieft te geven. „De prorogatie is voor hou, die er hun toe vlucht toe nameneen middel geweest om de definitieve vestiging der republiek te verhinderenWas er een beter middel om het bestuur in handen te houden en de toekomst te reserveeren? Dit is dunkt mij nutteloos thans te onderzoeken. Maar of de rechterzijde goed of slecht geïnspireerd was, dit neemt niet weg dat de p.orogatie door haar gemaakt is en dientengevolge ten voordeele van de monarchale zaak, of meer nog tegen de republiekde republikeinen en de republikeinsche zaak. Daar het onmogelijk is om dit karakter aan de prorogatie-wet te ontzeggen, bekommert de rechterzij de zich volstrekt niet om de commentaren der republikei nen. De prorogatie heeft een zeer zuivere beteekenis; zij brengt niet de organisatie der republiek mede, waarvan zij juist het tegendeel isLa pro rogation sera monarchique on elle nesera pas." Le Fratqris, het orgaan der ministers Depeyre en de Larcy, spatieert zelf deze woorden. Mac Mahon is dus tegen zijn wil eu ondanks zich zeiven de luite nant-generaal van het koningschap. De optimistische republikeinen kunnen het thans zwart op wit lezen, hoe zij zich vergisten toen zij na de aanneming der prorogatiewet beweerden, dat deze slechts aan de repu bliek ten goede kon komen. Duidelijker kon het waarlijk niet gezegd worden dat doze wet een wettelijk com plot der mouarcbalen is om aan Frankrijk tegen zijn wil hot koningschap op te dringen. De repressieve wetten en vooral de besnoeide kieswet moeten der rech terzijde de middelen aan de band geven om hun complot ten uitvoer te leggen. De Eogelsche officieele Gazette van gisteren bevat twee besluiten der koningin; het eerste tot ontbinding van het lagerhuis en tot het uitschrijven deralgemeene verkiezingen, het tweede tot oproeping vau het nieuwe parlement tegen 5 Maart a. Gisteren is eveneens een antwoord verschenen op de critiek, die Disraeli van het programma van Gladstone gaf. De heer Lowe, eerst minister van fioanciën en thans van binnenland- sche zaken in het liberale kabinet van 1868, heeft in een adres aan zijne kiezers een categorisch antwoord op de beschuldigingen van den leider der tories gegeven. Hij gaat stap voor stap de geschiedenis van het tegen woordig ministerie na en staat bovenal stil bij de bui- tenlaudsche politiek, die door Disraeli zoo zeer gehe keld werd. Hij wijst op de verdiensten der regeering: die gedurende de ganscbe crisis van den Fransch Duit schcn oorlog de waardigheid en de eer van het land heeft gehandhaafd zonder eene der strijdende partijen aanstoot te geven. Ten aanzien van de politiek tegen over de Vereenigde staten van Nöord-Amerika drukt de heer Lowe de zekere verwachting uit, dat de regee ring er in geslaagd is de goede verstandhouding en de vriendschap der beide staten op hechte grondslagen gevestigd te hebben. Bijzonderheden omtrent de groote meeting, die giste ren in St. James Hall te Londen gehoudeD werd onder

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2