MIDDELBURGSCHE F 25. Donderdag 1874. COURANT. 29 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en-Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is 3.50. Middelburg 28 Januari. Naar wij vernemen kan Vrijdag a. alhier uit Rotter dam worden verwacht het clipperschip 's Gravenhage, groot 1058 gemeten lasten, gezagvoerder VV. Alberts, tot het verder innemen van lading met bestemming voor Indië. Bij de heden plaats gehad hebbende opening van stembrieljes voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad to Veere, ter voorziening iu de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Poppe, is gebleken, dat gekozen is de heer L. van der Staal, scheepsbouwmeester aldaar, met 26 van de 45 uitge brachte stemmen. In de Staats-courant van heden is opgenomen de wet van den 18en dezer, houdende vaststelling van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1874. De Arnhemsche courant zegt, dat men wel eens de aanmerking heeft gemaakt, dat de eerste expeditie tegen Ateji op Fransche, en de tweede op Duitsche manier was begonnen. Deze waardeeriDg van de tweede expeditie, die thans met zoo gelukkig gevolg wordt voorgezet, wordt ouder anderen gerechtvaardigd door de wijze waarop de reserve ditmaal i3 georganiseerd. Velen heb ben zich misschien met ons heimelijk ongerust gemaakt, toen het laatste bericht van bet oorlogstuoneel inhield, dat de geheele reserve-brigade van Padang reed3 was ontboden. Wij wisten toen nog niet, wat wij thans met zekerheid vernemen, dat de reserve van Batavia reeds op weg was naar Padang, vóórdat de laatste helft der brigade van daar was vertrokken, terwijl alle maatre gelen zój zijn getroffen, dat de reserve te Batavia steeds binnen éene week is voltallig gemaakt, voornamelijk door de saecessievelijk uit Nederland uitgezonden deta chementen. In een gecombineerde vergadering van de hoofdcom missie voor de stad Utrecht, met die voor het overige gedeelte der provincie, is besloten, dat de beide com- missiën zullen toetreden tot het plan der commissie van burgemeesters, om op 12 Mei a. den koning éen nationaal huldeblijk aan te bieden op voorwaarde dat worde teruggekomen cp de vraag waarin dit huldeblijk zal bestaanen dat over de keuze van bet geschenk zal worden beslist met medewerking der beidecommissiën. In de provincie Friesland beginnen vóór en na stem men op te gaan om, vooral zoo men niet tot eenheid zoo kunnen gerakeu omtrent de aanbieding van een algemeen nationaal geschenk aan den koniog bij het aanstaande zilveren kroningsfeest, Z. AI. vanwege de provincie Fries'and een geschenk aan te bieden n.l. een den koning waardige verblijfplaats te Leen warden, door do stichting van een paleis ter plaatse van bet tegenwoordige vervallen paleis der vroegere Friesche stadhouders, van welke onze koning in rechte lijn afstamt. Het bestuur der Christelijke school voor on- en min vermogenden te Leidou heeft in zake het kindergesehenk aan Z. M. den ko:<ing nader besloten, zich aan to slui ten aan de pogingen van het centraal comité. Gaarne had het gezien, dat tot bevordering der gewenschte éonheid geen sprake verder ware geweest van „school kinderen" als zoodanig; door nadere inlichtingen is het nochtans tot de overtuiging gekomen dat het comité te Amsterdam bij zijn optreden geen partijzsak op het oog bad, noch bij do uitvoering eenige verheerlijking van de openbare school zal toelaten. Door het comité voor dat geschenk in het arrondis sement Leeuwarden is aan het centraal comité voor- gestold oin bij loting uit elk arrondissement zes scholen te laten aanwijzen, die hef recht zouden hebben éen leerling (voor de helft jongens en meisjes) aan te wij zen, om bij de overhandiging van het geschenk tegen woordig te zijn, opdat gezegd zou kunnen worden, dat het cadeau ook door de Nederlandsche jeugd uit geheel het land werd aangeboden. Voorstellers wensch- ten voer ieder kind een zekere som, b. v. /i. toegewezen. Het reizen naar de hoofdstad des tijb.u zou moeten geschieden onder geleide van onderwijzers, die de kinderen op centraalpunteu aan een algemeenen geleider in verdere expeditie zouden overgeven. Ver der ligt het in de bedoeling der voorstellers, om Am sterdam's burgerij uit te noodigen tot het huisvesten van de kinderen, éen in elk gezin, dat zic'a daartoe zou aanbieden. Teneinde de kas van het centraal-comité niet te zeer te drukken, zou verder een beroep moeten gedaan worden op de welwillendheid van directiën der openbare middelen van vervoer, om voor deze gele genheid de kinderen gratis te vervoeren. Ter behandeling in de thans te Parijs vereenigde munt-conventie zijn door eene daartoe benoemde com missie de volgemle vragen gesteld: 1°. Welke zijn de oorzaken der tegenwoordige de- pretiatie van het zilver, en hoelang zal de voortgang daarvau vermoedelijk duren 2°. Welke zijn de uit dezen stand van zaken voort vloeiende bezwaren, ten opzichte van den omloop en de aanmunting, voor de onderteekenaars der conventie van 1865 3°. Ï3 het mogelijk die bezwaren te verhelpen a door het beperken of tijdelijk staken van den aan maak van stukken van 5 francs b door beperking van het evenredig deel zilvergeld, hetwelk schuldeischei bij de betaling zal moeten aannemen c door het beperken der circulatie van de zilveren 5 francs-stukken tot het land waarin zij geslagen zijn; d door eenig ander middel? 4°. Bestaat er reden om een wettigen koers vast te stellen waartegen de vier contracteerende staten weder- keerig elkanders muntstukken in de openbare kassen kunnen aannemen? 5°. Moet de bepaling van de overeenkomst van 1865 betreffende do toetreding niet worden herzien 6°. Bestaat er grond om in een jaarlijksch munt- congres na te gaan welk resultaat de muntconventie ia de verschillende contracteerende statea heeft opge leverd, en in overweging te nemen op welke punten wijziging vereischt wordt? 7°. Vereischen de bepalingen der conventie ten aan zien van het muatloon en de behandeling der afgesle ten muntstukken wjjziging, of moeten die onveranderd blijven? In l'Economiste francais wordt medegedeeld dat de meerderheid van de leden der conventie niet gestemd is voor het nemen van ingrijpende maatregelen en dus niet voor het aannemen van deu enkelen gouden standaard. Daarentegen echijut er kan3 te bestaan op eene bevestigde beantwoording der zesde vraag, waar door de contracteerende partijen gelegenheid zonden hebben om ingrijpende maatregelen, althans voor een jaar, aan te houden. Benoemingen en beslniten, belastingen. Eervol ODtslag verleend, op verzoek, aan B. T. Elias uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen (eerste kanton) te Amsterdam, be houdens aanspraak op pensioen, en zulks met dank betuiging voor de diensten, gedurende een tijdvak van ruim vijftig jaren aan den lande bewezeD. Koloniën. In verband tot do bij koninklijk beslait dd. 19 Oc tober 1873 vastgestelde nieuwe formatie voor de land macht in West-Indië, is, bij gouvernements resolutie dd. 18 dezer, met ingang van 1 Januari 1874, voor- loopig tot nadere schikking: 1° de kapitein der artil lerie P. T. den Boer eervol ontheven van het bevel over de compagnie artillerieroet bepaling dat hij voorloopig belast blijft met het kommandement over het fort Nieuw-Amsterdam2° aan den len luitenant der artil lerie N. Knoch en aan den lfn luitenant-titulair maga zijnmeester der artillerie J. Lamrcers binnenlandsch verlof verleend met behoud van activiteits-traktement 3° aau den 2en luitenant der artillerie J. R. Wolff op gedragen het bevel over het detachement artillerie en over het materieel van dat wapen op het fort Nieuw- Amsterdam; 4° de 2e luitenant der infanterie D. de Vries Iieiliogh belast met het bevel over het, detache ment iufauterie op het fort Nienw-Amsterdam in bezet ting. Gemengde berichten. De gemeenteraad te Hoora beeft besloten den verkoop tot amotie van de Oostpoort voorloopig te sta ken. De minister van binnenlandsche zaken had bij missive aau den raad verzocht te willen onderzoekeu, of dit gebouw als oudheid niet diende bewaard te worden. Het gebouw dagteekent van 1578, is nog hecht en sterk, doch zeer verwaarloosd; den omloop kan tneu zee: goed als botanische tuin, vooral wat de mossoorten aangaat, gebruiken, terwijl de bovenver dieping met baar doorluchtige vensters als „duiventil" zou kunnen gebezigd worden. Het hof van cassatie ie Parijs heeft uitspraak ge daan in de zaak van den prefect Ducros, die, gelijk men zich zal herinneren, een verordening beett uitgevaardigd, waarbij de personendie een sterfgeval aangeven, gehouden zijn te verklaren, of zij de begrafenis ïnètof zonder geestelijken bijstand willen doen plaats hebben. Het hof heeft beslist, dat die verordening wettig en alzoo verplichtend is. Ook heeft het hof uitgemaakt, dat de prefect het recht had, het uur voor de burger lijke begrafenissen vast te stellen, den weg aan te wij zen, dien meo hierbij te volgen beeft, en het inzamelen van gelden bij de plechtigheid te verbieden. Volgens de uitspraak van het hof is geen dier voorschriften of bepalingen in strijd met de gewetensvrijheid of met het beginsel van gelijkheid der burgers voor de wet. In berichten uit Japan wordt, onder nog audere nieuwe veroveringen, die de Westersche beschaving in den laatsten tijd in het rijk vau den Mikado maakte, vermeld de oprichting van een inzonderheid voor zeelieden bestemd matigheidsgenootschap en van een gyamastiek- vereenigicg, in den trant van de in Duitschland bestaande. In die zeilde berichten wordt de terugkomat in Japan aangekondigd vau den opperpriester der Bnddhistea Schin-Schin, die eene langdurige reis door Europa en Indië beeft gemaakt met het doel om den Gnristelijken godsdienst in de landen, waar hij beleden wordt, te on derzoeken en met zijn eigen eeredienst te vergelijken. Zijne reis heeft hem, geljk gemeld wordt, 10,000 dol lars gekost; daarentegen hebben de conferentiën, die hij onderweg gehouden heeft, meer dan 30,000 dollars opgebracht. Het Journal officiel behelst een rapport van den regeerings commissaris, onder wiens leiding het eerste transport van familiën van gedeporteerde Parijsche en andere Fransche insurgenten uit Frankrijk naar Nieuw- Ualedonië heeft plaats gehad. Het aantal personen, waaruit dit transport bestond, bedroeg 440, te weten: 80 mannen, 118 vrouwen en 242 kinderen (onder welke laatsten 50 beueden den driejarigen leeftijd). Van de volwassenen is niemand op de reis, die nagenoeg drie maanden (27 Juli23 September) duurde, bezweken: van de kinderen zijn er negen overleden, die meeren- deels reeds krank aan boord waren gekomen. Gedu rende den overtocht heeft de volmaaktste orde en tucht aan boord gebeerscht. In de kolonie was voor be hoorlijke huisvesting der gezinnen gezorgd. Een zeker aantal jonge vrouwen of meisjes, voor het grootste gedeelte uit Fransche gestichten van lietdadigheid af komstig, zijn onder het toezicht van vier geestelijke zusters aau boord van hetzelfde vaartuig naar de kolonie overgebracht om aldaar aan oppassende jong gezellen uitgehuwelijkt te worden. Van de meisjes, die bij hare aankomst in de kolonie onmiddellijk in het gesticht der zusters van* den H. Jozef van CluDy zijn geplaatst, waren den 6«i November reeds een vijftal aan kolonisten van Numea verloofd. Omtrent

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1