wege, Oudelande, Baarland, Ovezande, Hoedekenskerke, Nisse, '8 Gravenpolder, 's Heer-Abtskerke, Kattendijke en Kloetinge. Kapelle, den 24en Februari, voorde gemeenten Fort Batb, Rilland, Waarde, Krabbendijke, Yerseke, Kruiningen, WemeldiDge, Schore en Kapelle. Hulst, deo26en Februari, voor de gemeenten Ossenisse, Hengstdijk, HontenisseBosch kapelleStoppeldijk, Grauw, Clinge, St. Janstoen en Hulst. Axel, den 27e" Februari, voor de gemeenten Philippine, Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Overslag, Westdorpe. Koewacht, Zaamslag, Zuiddorpe en Axel. Yzendijko, den 2en Maart, voor de gemeenten Groede. Nieuw vliet, Bres kens, Hoofdplaat, Schoondijke, Waterlandkerkjo, Bier vliet en Yzeudijke. Sluis, den 3en Maart, voor de gemeenten St. Kruis, Eede, Oostburg, Cadzand, Aar denburg, Zuidzande, Retranchement, Heille, Sluis en St. Anna ter Mui den. Eene commissie, bestaande uit den majoor Taets vanAmerongen kapitein Frieswijk en den leu luitenant Verweij, allen van het regiment veldartillerie te Utrecht, zgn belast met eene proetneming met het bronzen kanon van 8,4 centimeters met Zwitserecbe kulassluiting. Het Utrechtscb dagblad deelt daaromtrent mede, dat deze proef ten doel heeft de manoeuvre-vaardigheid en deugd zaamheid van de affuit en den voorwagen na te gaan. Op de as dezer affuit bevinden zich twee zitplaatseu en op den voorwagen drie voor de vijf bedienings manschapyen der veldartillerie; hierdoor worden de vandehaudscbe paarden ontlast en wordt alzoo tege moet gekomen iu bet grootere gewicht van vuurmond en bepakking. Het nieuwe kanon moet een zeer juist schct hebben; de projectielen hebben een looden om kleeding eu zijn voorzien van percussiebuis. De kulas- sluiting is uitmunteud. Rechtzaken, Aanstaanden Vrijdag zal voor het provinciaal gerechts hof in Zeeland terecht siaan Willem Vorhulst Nz., oud 29 jaren, gewezen klerk in de bank van leening te Middelburg, thans gedetineerd alhierter zake van het als ambtenaar in de verrichtingen tot zijnen post be- hoorende, begaan van valscbheden door veranderingen vau akten of geschriftenen door daarin valsche feiten als waar uit te maken. In deze zaak zijn 9 getuigen, waaronder 3 tevens als deskuudigen, door den procureur-generaal opgeroe pen terwijl in1. A. J. van Deinse als verdediger aan deu beschuldigde is toegevoegd die naar wij vernemen evenwel vervangen zal worden door m?. E. Fokker. Gemengde berichten. Met zekerheid wordt uit Amsterdam gemeld, dat de stadsschouwburg aldaar Maandag a. zal worden geo pend, eu dat het pachtcontract neet de heeren Albregt en van OMefen zijn be3lag heeft gekregen. Zaterdag avond is de commissie voor den histo risch n-allegorischen optocht te Amsterdam er in geslaagd het grootste gedeelte van de nog beschikbare plaats u in het historisch gedeelte te doen vervullen, zoodat de uitvoering verzekerd is. Naar wij uit een goede bren vernemen, bestaat bij den burgemeester der hoofdstad van het rijk en bij die der hoofdplaatsen van de provinciën het voorne men, geen gevolg te geven aan het aanvankelijk door hen opgevatte denkbeeld, om Z. M., bij gelegenheid van zijn 25jarige regeering, een geschenk iu goud of zilver aan te bieden. Zij steden zich voor, in eene eerst daags door hen te houden bijeenkomst, nader te over leggen, welk voorstel zij betreffende het gescheuk aan de natie zullen doen. Amsterdcour.) la den nacht van 31 December jl. op 1 dezer is de „keizerseik", ten jare 1871 ia het Ster.ebuscn nabij Kleef geplant, vernield. De herinneringseik is niet slechts bg den grond afgezaagd en in het naburige water geworpen, maar men heeft bel daarom geplaatste hekwerk omgehakt eu weggeworpen. Het schijnt dat de daad, die de algemeene verontwaardiging heeft opge wekt, dour verscheidene personen is gepleegd. Tot hedeu heeft men hun spoor nog niet gevonden. Men heelt in deBibliotheca Yahiceiliana, te Rome, behalve andere belangrijke documenten, een palimpsest vau de 6e eeuw ontdekt, en den eigenhandig geschreven bijbel van Alcnis, meester van Karei den Groote, den oudsten die in Eiuopa tc vinden is, Da dien van de bibliotheek vau Lauren de Medicis te Florence en van het Eacuriaal te Madrid. In het bosch van Boulogne beeft de opgraving plaats gehad der soldaten, die aldaar tijdens bet tweede beleg van Parijs begraven waren, alvorens de commune overwonnen was. De overvoering der stoffelijke over blijfsels naar bet kerkuot van Neuilly-sur-Seine bad met groote plechtigheid plaats. De correctioneeie rechtbank te Parijs heeft jl. Woensdag weder uitspiaak gedaan in de zauk van eene der groote crediet inrichtingentegen welke eenigen tijd geleder, gedingen wegens frauduleuse handelingen zij a ingesteld. Het gold ditmaal de Maatschappij van het Zwitsersche grondcrediet. Een der hoofdbeachul- digden, de directeur Forrerod, die, toen hij zijue vei ligheid bedreigd zag, de wijk naar Zwitserland beeft genomen, is kort vóór de openhare behandeling der zaak van zijne inrichting naar Parijs teruggekeerd in het ver trouwen, gelijk hij verklaarde, op zijn goed recht en óp zijce onschuld. De rechtbank heeft twee der drie beschul digden, de heeren Fornerod en Caperon, aan de hun te laste gelegde feiten schuldig verklaard, waaronder behoorde het opmaken van valsche balanseD, welke een batig saldo van nagenoeg 500.000 francs vermelden, terwijl er een tekort van 25, later van 34 millioen francs bestond. De eerstgenoemde is veroordeeld tot eene gevangenis straf van drie jaren en in eene geldboete van 2000 francs; de andere, die voortvluchtig is, tot vijf jaren gevangenisstraf en 3000 frauvs geldboete. Een derde eschuldigde, de heer Beaure, is vrijgesproken Volgens de jongste berichten van hetoorlogstooneel in West-Afrika, die van den ltn Januari jLdagteekenen, stond sir Garnet Wolseley met zijn hoofdkwartier aan de Prab. De regimenten, die tot nu toe ingescheept waren gebleven, zouden den S'0 en 6" den raarsch aanvaarden en in acht dagen naar de Prah oprukken, en het begin der invasie van het land der Asban- tijiien was op clen 15e" Januari vastgesteld. Sir Garnet had, teneinde zich de verstandige medewerking van elk zijner manschappen te verzekeren, een stuk op gesteld en onder zijne troepen doen ronddeelen, waarin hij omtrent het behoud der gezondheid en omtrent de te volgen taktiek een aantal wenken geeft. Om trent de taktiek geeft de generaal een groot aantal voorschriften. De marscb van het invasieleger zou gaan door een uitgestrekt bosch van reusachtige hoo rnen, waarin ten allen tijde een schemerdonker heerscht en waarvan de grond met in dikte verschillend struik gewas begroeid is, zoodat de troepen niet anders dan aan rotten zullen kunnen marchee.ren. Onder deze om standigheden is het wenschelijkdat de tactische eenheid zoo klein mogelijk zij en daartoe is elke compagnie in vier sectiën, elk onder een officier, ver deeld, die elk een op zich zelf staand geheel zullen vormen, en in deze orde zal worden opgerukt. Zoo vaak de vijand, wiens taktiek, op zijne meerderheid in aantal steunende, het is om zijnen tegenstander door een lange linie van tirailleurs te omsingelen, liet vuur opent, zal de aangevallen sectie zich on middellijk en tirailleur deployerenzullen de man schappen op de knie vallen en langzaam en lang vuren naar de plaatsen, waar het vijandelijke vuur gezien is. Spaarzaam met de ammunitie om te gaan wordt den manschappen ten, zeerste op het hart gedrukt, omdat alle proviand en ammunitie te voet moet wor den gedragen en omdat de vijand een onberaden en onschadelijk vuur al spoedig zou lecren gering schatten. Plunderingen vernieling worden ten strengste verboden. Hij wijst op de bijgeloovige vrees van den neger voor den blanke, wien hij nimmer anders dan van achter eene bedekking bestrijdt, zoodat flink voorwaarts rukken of een storm altijd den aftocht van don vijand ten gevolge beeft. „Wees kalmvuur laag, vuur langzaam en tret (zoo besluit sir Garnet), en boe talrijker nw vijand is, des te grooter verlies zal hem worden berokkend en des te grooter zal de eer wezen van hem te overwinnen."' De Indische mail heeft onlangs het traject van Marseille naar Parijs in tien nren, d. i. omstreeks 22 mijlen por unr, afgelegd. Deze reis ia de snelste die zij tot nogtoe heeft volbracht. In de Neue treie Presse leest men het volgende: Te Grosswardein (Hongarije) heeft een twaalftal jonge mannen zich met een plechtige belofte verbonden, niet te huwen zoolang de dames niet terugkomen op hun zncht naar opschik en weelde. In de Bicar komt nu een antwoord voor van twaalf burgermeisjes. Het luidt aldus: Waarde heeren! Gij zijt zelf de ooizaak dat alle meisjes „dames" moeten worden, want als wij in een eenvoudig toilet op een bal verschijnen verwaar digt gij ons uaet geen enkelen blik. Als wij te buis in de eeuken bezig zijn, vraagt gij ons, met den hoed op het hoofd, of de juffrouw thuis is, terwijl gij ons de handen kust als wij op de canapé romans lezen. Als wij n een goed Hongaarscb maal voorzetten trekt gij den neus opterwijl gij allen lof over hebt voor een keurig diner. Geëerde heeien Doe voor u zelf afstand van de dure sigarenvan de thee, de koffie, de visito kaartjesde photografiënde paarden en dergelijke zaken die de heeren zich tot een gewoonte maken werkt, kleedt u e:nvoudig; er zijn in den lande nog een groot aantal vlijtige, spaarzame, echte Hongaar3che meisjes, trouwt daarmede en wordt nuttige leden der maatschappij. Het jongste telegram van den Times-correspondent te Calcutta, van 23 dezer, luidt alweder ver van gun stig. Het transport van rijst naar de binnenlanden is gedeeltelijk gestaakt moeten worden. Sind3 1° Novem ber heetfc de uitvoer van rijst uit de bedreigde gewes ten 90.000 ton bedragen. Het is thans geconstateerd, dat in vijftien districten, met eene bevolking van 25,000,000, algemeen gebrek heerscht; en in elf andere, met 14,000,000, gedeeltelijk. Het blok gegoten staal van 1000 centenaars, dat op de Weenscbe tentoonstelling is geweest en weder naar de fabriek van Krupp te Essen moet worden vervoerd, is tlians op een tusschenstation bij Weenen; hoewel do door Krupp zelf vervaardigde wagen werd gebruikt en voor de noodige olie was gezorgd liepen de assen droog en gloeiend. Men berekent, dat sedert den vrede iu 1783 niet minder dan 83/a millioen vreemdelingen uit alle werelddeeleu iu Amerika zijn aangekomen om zich daar te vestigen, terwijl men de door hen medegebrachte geldswaarden op 450,000,000 dollars schat. Thermoraeterstand. 26 Jan. 's av. 11 u. 46 gr. 27 's morg. 7 u. 45 gr. 's raidd. 1 u. 48gr. 'sav. 6 u. 43 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Wetsontwerpen zijn ingediend tot regeling van het onderwijs in do veeartsenijkunde en van de voorwaar den tot verkrijging van bevoegdheid tot bare uitoefening, en voorts tot regeling van de uitoefening der veeart senij kunst. Het. ondeiwiis op de rijksschool zal vier studiejaren omvatten. Er is een natuurkundig en een veeavtsenij- kundig examen. Eerst wordt het onderwijs alleen gegeven in de vakken waarover het natuurkundig examen loopt. Aan de leerlingen, die reeds op eenerijksveeaitseuij- school zijn toegelaten, kan aan een examen als thans nog wordt afge::omen een diploma van veearts wor den uitgereikt. Het tweede wetsontwerp berust hoofdzakelijk op de bepalingen van het ontwerp van 1870, Voor de uitoefening der veeartsenijkunde (behalve verloskunst van het vee eu het doen van heelkundige operatiën op gezond vee) wordt een examen vereischt. Die reeds 10 jaren veearte ziju geweest, behoeven geen examen at te leggen. Die reeds 5 jaren veearts zijn geweestmoeten 2 jaren na invoering der wet een toelatings-exameu afleggen, hoofdzakelijk ioopende over de ziekte- en geneesleer der besmettelijke veeziekten en over de middelen om do verspreiding tegen te gaan. Gemeenteraad van Vlisslngen. Zitting van Maandag 26 Januari. Voorzitter de heer J. G. Hector. Afwezig do heer Kleijnhens. De voorzitter opent de zitting met do mededeeling, dat de burgemeester wegens ongesteldheid verhinderd is deze zitting bij te woneoen richt vervolgens een hartelijken welkomstgroet tot de leden bij deze eerste samenkomst in het pas ingetreden jaar. Hij uit daarbij de beste wenschen zoowel voor hen als voor de ge meente, in de hoop dat de gunstige uitzichten voor deze laatste Icd volle mogen verwezenlijkt worden. De heer Pot beantwoordt do toespraa k van den voor zitter, weDscht dezen en zijne betrekkingen woderkeerig alles goeds toe, en spreekt de hoop uit, dat de afwe zige burgemeester spoedig hersteld moge ziju eu ook. hij eu de zijnen, voorspoed in dit jaar zullen mogen ondervinden. De voorzitter deelt mede, dat het plan tot het aan gaan eener geldleening na bespreking aanleiding beeft gegeven tot het ontwerpen van een nieuw plan, het welk voor de leden ter inzage ligt. Hij stelt verder voor, dit nieuwe plan te behandelen in eene volgendo a. Zaterdag te houden zitting, en in verbaud hiermede de resumtie der notulen van liet in de vorige zitting verhandelde mede tot die zitting aan tehoudeu. Aldus wordt besloten. In de zitting van 16 December is afwijzend beschikt op een verzoek van de firma Enthoven, te '3 Graven- hage, om intrest ad ƒ156.75 van de aannemingssom van door baar geleverd ijzerwerk, doch werd deze zaak, met het oog op het contract eu de mogelijkheid eener daaruit voortvloeiende proceduretot nader onderzoek gesteld in banden van den beer Callenfels, met bevoegd heid om zich twee leden uit den raad te as3umeerei>. De heer Calienfels die van laatstgenoemde be voegdheid geen gebruik heeft gemaakt brengt een uitvoerig rapport uit. Achtereenvolgens beantwoordt hij de drie volgende vragen: is het contract zooals het is aangegaan voor de gemeente verbindend? welke ver plichtingen vloeien daaruit voort voor de gemeente en genoemde firma? wat vraagt laatstgenoemde? Na op de eerste vraag al dadelijk een bevestigend antwoord gegeven te hebben, toont hij uit de beantwoording der beide volgende vragen aan, dat de raad ten volle be voegd «as tot het nemen vau het afwijzende besluit au 16 December jl. en concludeerl hij, dat de raad genoemd besluit, op de daartoe aangevoerde gronden, zal handhaven. Deze conclusie wordt roet algemeene stemmen aan genomen, nadat de beer Verkuyl Qnakkelaar vooraf, naar aanleiding van hst rapport, den weusch had te kennen gegeven dat de directeur der gasfabriek voort aan, in het belang eener richtige administratie, ook aanteekeuiog houde van bij aanneming geleverde voor werpen, hetgeen thans het geval niet schijut te zijn. Naar aanleiding vau eene ingekomen missive van ge deputeerde staten van Zeelaud ten aanzien van de gemeentebegrooting voor 1874, wordt alsnog bij afzon derlijk raadsbesluit de hoofdelijke omslag op f 13,000 vastgestelden voorts een besluit genomen tot verhoo ging der jaarwedden van hulponderwijzers aan school C

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2