MIDDELBEK GSCHE F 24. Woensdag 1874. COURANT. 28 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eu Paascli- en Pinksterdag en een der kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£SO. Middelburg 27 Januari. Eüb bij de regeering ontvangen telegram van den luitenant-generaal va i Swieten, gedagteekendAtsji 4 Januari", in den namiddag van den 26en te Penang aangebeden heden voormiddag reeds aan een ge deelte onzer geabonrteerden per bulletin medegedeeld meldt: de kraton is ons! Door een omvattende beweging is gisteren en heden de kraton geheel berend en de gemeenschap met het omgelegen land afgesneden. De sterkte was toen reeds onhoudbaar. Terwijl de beweging om het oosten van den kraton heden is voort gezet is die sterkte door eenige compagniën van het veertiende bataljon a&n de westzijde aangevallen en door den vijaud verlaten gevondeö. De toestand van het terrein is zoodanig dat de aan val de trivs force zeker zou zijn afgeslagen en dat zonder deze gelukkige manoeuvre de versterking niet had kan nen worden gefoiceerd. Na de vijand de gemeenschap met het binnenland heeft verloren is de uitslag beslissend. Hoewel het verlies zeer gering is, is het cijier nog niet zeker. Koning en vaderland gelubgewenseht met deze over winning. De blijde rijding van t!e overwinning door de Neder- landsche troepen in Atsji behaald is hier niet zonder vreugdebetoon gebleven. Vroeg reeds werd heden van de provinciale en geuieeutegebouwen de nationale vlag uitgestoken, en vele ingezetenen volgden dit voorbeeld, als bewijs van instemming inet deze demonstratie, voor zooveel hunne woning betrof. Namens de gemeente Middelburg richtte de burge meester aan den koning een telegram om Z. M. met onze overwinning geluk te wenachen,. waarop reeds in dea voormiddag het volgende telegram in antwoord werd ontvangen. „Burgemeester Scborer, Middelburg. „De koning zegt u en stadgenooten ten hartelijkste dank voor uwe gelnkwenschen met de heugelijke tijdin gen nit Atcbin. Adjudant gen'., van panhuijs." Ook te Vlissingen was het uitsteken van vlaggen heden het symbool van ingenomenheid met de te Atsji aanvankelijk behaalde zegepraal. Heden morgen is van daar per telegram een geluk- wensch gezonden aan den generaal van Swieten. Het tetegram was onderteekendBurgers, garnizoen en zeemacht van Vlissingen. De kosten woideo uit vrij willige bijdragen gevonden. Onderscheidene ingezetenen hebben reeds geteekend op het in de Concertzaal alhier nedergelegde, door den heer mr. E. P. Schorer ontworpen adres aan de Zeeuw- sche hoofdcommissie tot het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den koning, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat geen geschenk uitsluitend door Zee- lanri's ingezetenen worde aangeboden maar alle Neder- landsche onderdanen zich vereenigeD tot het geven van een gemeenschappelijk huldeblijk. „De tijd toch wordt in het adres gezegd van provincialisme en daarmede verhouden afscheidingen en rivaliteiten is gelukkig voorbij. Laten wij dien niet weder i n bet leven roepen en ons niet blootstellen aan verkeerde beoordecling, in binnen-, ja in buitenlandsche dagbladen reeds uitgedruktOp grond hiervan wordt de com missie verzocht, door alle middelen die haar gepast en doenlijk toeschijnen alsnog de zaak der eenheid te be vorderen 6q de bijdragen ook in Zeeland door haar ingezameld te doen strekken tot het aanbieden van een gemeenschappelijk geschenk van al Nsder- land's ingezetenen aan hun aller geliefden koning, waar toe de onderteekenaars van het adres de commissie, voor zooveel hunne inschrijvingen aangaat, gaarne machtigen. Naar wij vernemen blijft de gelegenheid tot onder- teekening van het adres nog gedurende een paar dagen Blijkens kennisgeving van den minister van binnen- landsche zaken in de Staats courant van heden zijn in de week van 18 tot 24 dezer aan Aziatische cholera overleden: in Zuid Holland 3 personen, allen te Gouda, e» in Utrecht 7 personen, allen te Utrecht. Het totaal der in het rijk aan die ziekte overlede ea bedroeg in die week alzoo 10 personen, tegen 7 in de week van 11 tot 17 Januari, 5 ia de week van 4 tot 10 Januari, 2 in de week van 28 December tot 3 Janu ari, 13 in «e week vaa 21 tot 27 December. 19 in de week van 14 tot 20 December, 9 in de week vaa 7 tot 13 December, 11 in do week van 30 November tot 6 December24 ia de week van 23 tot 29 November, 28 in de week van 16 tot 22 November, 39 in de week van 9 tot 15 November, 36 in de week vau 2 tot. 8 November 3in de week van 25 October tol 1 No vember26 iu de week van 19 tot 24 October, 21 in de week van 12 tot 18 October, en 9 in de week van 5 tot 11 October. De Nieuwe Rotterdamsche courant meldt, dat zoodra te Rotterdam het telegrafisch beriebt was ontvangea omirc-nt de inneming van don kraton bij de burgerij een algemeene vertooniug van geestdrift volgde. Met eeEe ongeloofelijke snelheid was het groote nieuws door de stad verspreid. Nog* terwijl men bezig was met op het raadhuis, de groote beurs, het postkantoor er» andere openbare gebouwen de vaderlandsche drie kleur uit te steken, had eeu groot aantal ingezetenen leeds in allerijl de vlaggen uitgehangen. De blijde mare der „inneming vau den krater»" werd langs de straten letterlijk uitgegalmd. De menigte drong opeen rondom de personendie dc bulletins van bet nieuws verspreidden. Tegen den avond nam de drukte nog toe, vooral in de omstreken van het raadhuis. Er waren oogenblikken dat mendoor den dichten volksdrom heen, het gebouw nauwelijks kou bereiken. Daar en niet minder langs de Korte Hoogstraat, Hoofdsteeg, Goudsche- en Weste Wagenstraten, alsook iu gewoon lijk minder bezochte gedeelten der stad werden van alle kanten kleine vuurwerkenlater hier en daar ge kleurde vuren ontstoken, terwijl men op onderscheidene plaatsen allerlei groepeo, onder het zingen van vader landsche liederen, met vaandels zag rondboper». Het was een drukte, een gejoel, een levendigheid, met écu woordeen ware geïmproviseerde feestavond. Naar het blad verneemt is namens de sociëteit Aroicitia aan generaal van Swieten eeu felicitatie tele gram overgeseind. Uit den Haag wordt gemeld dat toes gisteren middag, eerst bij gerucht en kort daarop officieel, bet be richt werd vernomen van het uemea van den kraton van Atsji, overal in de stad eeue groote mate vau opgewektheid en vreugde heerschtc. Van verschillende gebouwen werd dadelijk do natio nale vlag gehescheu en bij het departement van koloniën kwamen velo hooggeplaatste personenom den minister geluk te weuschen met het verkregen resultaat. Des avonds werden in den koninklijken Frauschen schouwburg vóór da ouverture van de Mignon door het orkest lanfares aangeheven, gevolgd door het Wil helmus en het volkslied. De geestdrift was algemeen. benoemingen en besluiten. bidderorden. Benoemd tot ridder 4e klasse van da militaire Willems-irde, tot belooning van hun schit terend gedrag bij de krijgsverrichtingen op 25 Decem ber 1873 bij gelegenheid der tegenwoordige expeditie io Atsjide adjudant onderofficier-vaandeldrager E. C. O. von Bredow; de sergeant-majoor J. Bach; en de Arn- boineesche sergeant L. Latoeroa-ina. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de polytechnische school te Delft J. A. Snijders C.Jz". nederlandscj3e staatscourant. Benoemd tot commies bij de redactie vau de Nederl&udsche Staats courant de adjunct commies H. C. Carpentier. militieraden. Benoemd tot voorzitter in don mili tieraad voor de provincie Zeeland, voor de lichting der nationale militie van 1874 E. H. F. W. Matnon, en tot zijn plaatsvervanger H. P. Winkelman beiden leden der piovinciale staten; tot lid jonkheer W. H. de Jonge vau Campens-Nieuwland, en tot zijn plaats-'ervanger mr. N. C. Lambrechtsea van Ritthembeiden leden van dea ge meenteraad van Middelburg. LEGEit. Benoemd bij het wapen der infanterie: tot kapitein 2" klasse (naar ouderdom van rang), de le lui tenant W. J. Scheltus, van dat wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Ir.dië; bij het lc regiment, tot kapitein 2e klasse (naar ouderdom vau rang), de le luitenant G. S. A. de Ronde, van het regiment gre nadiers en jagers; tot leu luitenant (naar oudeidom van rang), de 2e luitenant J. P. A. de Kleyo, van het korps; bij het 5e regiment, tot 1<° luitenant (naar ouderdom vau raug), de 28 luitenant E. W." J. Sassen, van het korps; bij het 6e regiment, tot«Jft° luitenant (naarouder dom van rang), de 2C luitenant F. Paro, vau bet korps; bij het 7e regimenttot kapitein 2e klasse (uaar ouder dom vaa rang), de"l« luitenant A. H. L.Badings, van het 4e regiment; tot lcn luitenant (naar ouderdom vau rang), de2e luitenant J. G. van der Schaaft', van het korps. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat nader' omtrent hem zal worden beschikt, de kapitein A. P. F. Prince, van het 1° regiment infanterie. Marine en leger. Zr. M*. transportschip Java, komman dist kapitein- luitenant ter zee A. J. van Mansvelf, is van Nieuwediep naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken; zooals be kend is, is dit schip bestemd om de equipage van hot af gekeurde stoomschip Djainbi van daar af to halen. De état-raajor van de Java is same.igesteld als volgt: A. J. v. Mansvelf, kapitein-luitenant, ter zee, komman- dant; W. J. Adams, luitenant ter zee 1° klasse, 1®off.; jonkheer J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, C. Vroede, J. H. Meijer en V A. Buijtendijk, luitenants ter zee 2e klasse; L. Adriani, J. H. Calmeijer, P. T. M. v. Leeuwen, F. C. Granpré Molière, F. v. d. Berg, II. P. Netscher, O. H. Knyck, J D. Heijning, W. P. A. M. Kluijt, jonkheer J. A. G. v. d. Staal, C. F. de Rui) ter de Wildt, R. Betz]en H. Rudolph, adelb. le klasse; li. G. Steenbergen off. van gez. le klasse; J. H. C. ten Hove, off. van adra. le klasse; J. F. de Meester en II. A. Enge - ringb, scheepsklerken. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 12 bevat het besluit van den commissaris des konings io deze pro vincie van den 24fn dezer, houdende bepaling 7ar. de plaatsen waar en van de dagen en ureu waarop de loting voor de nationale militie in 1874 zal geschieden. Die gemeenten en dagen zijn: Middelburg, den 9«n Februari, voor de gemeenten Arnemuide.i, Nieuw- ea Sl. Joosland en Middelburg. Vlissingen, den 10en Februari, voor de gemeenten Westkapeile, Bigge- kerke, Zoutelaude, Koudekerke, Ritthem, Oost-ea West- Souburg en Vlissingen. Veere, den llcn Februari, voor de gemeenten Domburg, Aagtekcrke, Grijpskerke, .Meliskcrke, Oo9tkapelle, Serooskerke, St. Laurens, Vrou wepolder en Veere. Kortgene, den 13en Febrmri, voor de gemeenten Wissenkerke, Cofijnsplaat, K its ea Kortgene. Zierikzee, den 16*" Februari, voor do gemeenten Bruinisse, Öosterland, Dreischor, N'euwerkerk, O uwer kor k en Zierikzee. Brouwershaven, den 17en Februari, voor de gemeenten Haamstede, Burgh, Rencsso, Noordwelle, Serooskerke, Eikerzee, Ellemeet, Kerkwerve, Noord gouwe, Zonneroaire, Duivendijbe en Brouwershaven. Tholen, den 19en Februari, voor de gemeenten St. PLilipsland, Staveniase, St. Annaland., St. Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, Oud-Vosmeer en Tholen. Goes, den 21en Februari, voor de ge meenten Boraselen, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Wol- faartsdijk, 'a Heer Arendskerke en Goes. Goes, deu 23s" Februari, voor de eemeenteD E'.lewoutsdijk, Drie-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1