@uitrnlanfr. adjuact-ijkeis A. A. Welters, Oltmao Venerea en d1'. B. J. C. Hazel hoff Roelfzema. koloniën. Benoemd tot voorzitter der algeraeere rekenmaker van Nederlandsch Indië J. F. Mossel, thans lid van dat college. Onderwijs. In de Stnats-courant van Zondag en Maandag 25 en 26 dozer is opgenomen het verslag der commissie belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere bur gerscholen in do provincie Utrecht, in het jaar 1873. Te Dodewaard is sedert 1° Januari de openbare lagere school gesloten. Van de bijna 200 leerlingen, die haar gewoonlijk om dezen tijd bezoeken, zijo slechts zeer enkele in staat de verklaring over te leggenbe doeld in de wet op de besmettelijke ziekten dat zij met voldoenden uitslag zija gevaccineerd of gerevacci- neerd. Deze verklaring namelijk meet afgegeven en get eekend worden door den geneesheer zelveu die de kunstbewerking heelt verricht, en dit nu is onmogelijk, daar de bedoelde geneesheer sedert een paar jaar over leden is. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Christelijk gerefor meerde gemeente te Colijnsplaat (Noord-Beveland) do heer A. Brink, predikant bij die gemeente te Neuzen* Omtrent den kerkdijken twist te Ophcusden wordt aan de Arnhemsche courant medegedeeld, dat de vroegere kerkvoogden nog sreeds in het bezit zijn van de pas torie. Den predikant van Kestereu, die in eene kamer naast de kerk als consulent de catechisatiën kwam waarnemenhebben zijgelijk men zegtgenoodzaakt het gebouw te verlaten, en zelfs was het hnn bijna ge lust ook de kerk te veroveren. De tegenpartij echter wist nog bij tijds de deuren te sluiten en naar Tiel om ondersteuning te zenden. De justitie stelde vijf politie-dienaien te hunner beschikking, die nu goed gewapend nacht en dag de kerk bewaken. Bovendien houden ar.n elke deur der kerk zes arbeiders de wacht, die telkens door anderen worden afgelost. Daar deze quaestie nog steeds aanhangig is bij de justitie, heeft de politie den arbeider, die in de pas torie gezeteld is, nog in dat huis laten blijven. Men wacht nu op eene uitspraak. Voor do eene partij zal de heer Kappeyne optreden en voor de tegenwoordige kerkvoogden in*, llink, uit Tiel. Rechtzaken, Ontrent het proces Bourbon-Chambord meldt het Haarlerasch Nieuwsblad, dat de president van het bof van appèl te Parijs heeft bepaald, dat de plechtige zit ting, waarbij 20 raadsheeren der verschillende hoven zullen geroepen zijn om recht te spreken, zal geopend worden 6 Februari De heer Jules Favre treedt op voor do appellanten, die zich noemen „Jeanne Amelie de Bourbon, oudste dochter van v/ijle.i Charles Louis, hertog van Nü'iaaudië, dauphin van Frankrijk, na den dood van koning Lodewijk XVI geproclameerd als Lodewijk XVII, koning van Frankrijk; en Adelberth de Bourbon, zoen van den hertog van Normandië voor noemd, officier bij het regiment grenadiers en jagersin Nederlandscben dienst." Het Nieuwsblad verbaalt, dat, toen voor weinige weken aan den heer Adelberth de Bourbon een belang rijk kapitaal werd voorgespiegeld, indien hij zich per soonlijk aan deze zaak wilde onttrekken, hij met ver achting een aanbod van de band wees, dat hem een onbekrompen toekomst beloofde, doch de eer zijus vaders ongewroken liet; de heer de Bourbon stelde de eervolle, doch ondergeschikte positie vao Nederlandsch officier hooger dan tegen dezen prij3 verworven rijkdommen. Gemengde berichten. Met betiekkiüg tot het tegenwoordig algemeen verspreide gerucht, dat iu het leger der Cirlisten zich verscheidene Nederlanders zouden bevinden, doelt de Arnhemse?» courant thans het het volgende mede: Z ker bandelaar uit Rotterdam, die vele relatiën met Spanje heeft en voor zijne zaken jaarlijks naar dat land reist, en dan ook het Sp^ansch uitmuntend spreekt, werd afgeraden die reis te doen; doch hij meende, als Nederlander, geen gevaar te duchten van de Carlisten en ging. Ia Spanje gekomen, raadde men hem, geen plaats te nemen op de diligence, maar gebruik te i aken van postpaarden. Zoo deed hijen eerst ging alles goed. Doch eindelijk ziet men de roode mutsen der Carlisten, en de postiljon, gevraagd zijnde of men zou terugkoerenantwoordde dat dit de dood zou zijn. Men rijdt dus den Carlisten tegemoet en dadelijk be gonnen de hecreu den wagen te plunderen en de per sonendie er in zaten, gevankelijk weg te voeren naar het hoofdkwartier; men hield ze voor spionnen en daartegen hielp geen praten. In het hoofdkwartier gearriveerd, zouden de gewaande spionnen ondervraagd worden. Nu trad een Carliat voor, die in goed Hol- landsch tot onzen reiziger sprak„Ge zegt Rotterdam mer te zijn?" „Ja." „Welnu, zeg me dan eens, wie is burgemeester van Rotterdam welk water loopt er voorbij de stad, welke is de voornaamste straat," enz. Toen al die vragen naar eiscb waren b°antwoord, sprak onze Carlist: „Nu is het goed Gij zult al uwe bagage terug hebben en zijt mijn gast." Deze handelaar en zijne reisgenoten hadden het thans zeer goed en zo werden van post tot post onder escorte verder gebracht, tot zo op onbetwist grondgebied waren. De brand in het archiet van Saguntum, die door de Carlisten was aangestoken op bevel van Cucala, heeft een groote verzameling boeken en historische documen ten van het grootste gewicht vernield, waaronder ver scheidene bandschriften uit den ouden tijd der Mooren en opklimmende tot het tijdperk, waarin dat nijvere volk die rijke en schoone landstreek bebouwde. Als een hoogst opmerkelijke bijzonderheid, die zoolang de staatsloterij bestaat niet ia voorgekomen, verdient melding, dat eergisteren de laatste dag der trekking van de 283® loterij op het laatst uit gekomen nummer, zijnde 10777, gevallen is een prijs van 1500. Daarbij kwam de premie van ƒ30,000 (gesteldop den laat s t uitkomen den hoogeu prijs), bene vens de premie van ƒ3000 voor het laatst uitkomend nommer. Ia Japan bestaan thans reeds twee aardrijkskun dige genootschappen. Het eene is in 1872 te Yokohama opgericht en draagt den naam „Japan branch of the Asiactic-Sociefy". Het andere is opgericht io Maart 1873 en wel door den minister-resident van het Duitsehe rijk, Maximiliaan von Brandt. Het eerste nummer van het tijdschrift van dit laatste genootschap, dat den naam draagt van „Deutsche Gesel'schaft tiir Nafur und Vo'.- kerkunde Ost-Asiens" is reeds verschenen. Kort na de overgave van Metz werd gezegd dat de FraLSchen in de nabijheid dier plaats eene groote hoeveelheid geweren, sabels eu andere wapens hadden begraven. Terwijl men tot nog toe niets naders daar omtrent had gehoord, wordt thans uit Metz geschreven, dat eenige Duitsehe werklieden, op aanwijzing van een Franschman, dezer dagen des nachts, in een veld tus- schen Borny en het stedelijk kerkhof van Plantières, opgravingen gedaan en toen werkelijk een groot aantal wpens gevonden hebben. Zij hebben daarvan aangifte gedaan bij de politie, en deze heeft bij het gouvernement dienaangaande om orders gevraagd. De daders der vreeselijke moorden te Angervil- liers en Limours schijnen gelukkig ontdekt te zijn. Dinsdag werd te Limours een brievenbesteller vermist- de politie deed onderzoek en vond hem onder een boom geworgd met zijn eigen zakdoek en zijn brieveu- tasch naast zich. In die tasch vond men een brief van hem, waarin hij mededeelde, zelf onschuldig te zijn en als daders vijf personen noemt, waarvan vier in den omtrek woonden, en de vijfde, eon slagersknecht, te Parijs werkzaam was. Al die personen werden in bech teais genomen. Wat den brievenbesteller tot zelfmoord heeft gedreven is onbekend, maar men vermoedt dat hij niet zoo onschuldig is als hij beweert, of dat hij, na door zijn betrekking ontdekt te hebben wie de moordenaars waren, zich verplicht achtende hen aan te gevenen toch bevreesd voor wraakuit wanhoop eeo eind aan zijn leven heeft gemaakt. In de Oostenrijksche provincie Stiermarken is een gerucht verspreid, waarvan men de bedoeling evenmin kent als ben die het hebben bedacht. De keizer zou nl. voornemens wezen om alle in de spaarkassen aan wezige gelden voor staatsaaDgelegenheden beschikbaar 'te stellen, liet gevolg daarvan is dat ieder die geld in een spaarbank heeft zich zooveel mogelijk gehaast heeft het er uit te nemen, zoodat er zekere paniek heer8cht. Op den 11" December van het vorige jaar werd te Washington de boodschap van den president bij de opening van de zitting der volksvertegenwoordiging naar New-York, eeu afstand van 290 mijlen, langs een eukelen telegraafdraad overgebracht in het tijdsverloop vin 22^ minuut. Dit resultaat Lad men te danken aan verbeteringen, onlangs toegepast op een systeem, dat reeds in 1848 was uitgevonden, doc u toen nog practiach onuitvoerbaar bleek te zijn. Latere proefnemingen heb ben nog verrassender resultaten opgeleverd, daar men een spoed van overbrenging van berichten heeft bereikt, die aan het wonderbaarlijke grenst. In éen minuut worden thans 6000 letters overgeseind. Volgens de Gazette du Midi is een afstammeling der Valois brievenbesteller iu een gemeente van het arrondissement Aix. Zijn naam is: graaf d'Uhel d'Usson d'Auvergnehertog van Alen^on en prins van Valois. De man is zeer nauwgezet in het vervullen van zijn post. Zijn vader, die reeds vrij bejaard is, oefent het bedrijf van schoenlapper uit. In het departement du Gard zijn de wolven zoo talrijk, dat zij er reeds voor een waarde van 6000francs aan huisdieren verslonden bebbeD. Zij randen zelfs de Wachthonden aan en hebben reeds verschillende dezer bewakers van de kudden gedood. De president der republiek Ecuador, de beer Garcia Moreno, heeft vóór korten tijd een scherpe verordening uitgevaardigd, waardoor hij de bevolking op het pad der deugd terug wil brengen. Hij heeft bevolen, dat alle bnrgers van den 6faat die in nauwe betrekking staan tot leden van bet schoone geslacht, onverwijld met haar in bet huwelijk moeten treden oi het land moeten verlaten. „Een dergelijk gebod zou zeer zeker in Europeeecbe staten ten uitvoer gelegd kunnen worden, aldus zegt de berichtgever, die in het verwijderde Quito, de hoofdstad van Ecuador, is gevestigdmaar hoe dat hier te lande zal geschieden is voor ieder een raadsel, behalve misschien vo r den wijzen wetgever, die zulke bevelen uitvaardigt. Men neme slechts in aanmerking, dat het grootste gedeelte der mannelijke bevolking onder de Indianen huisvrouwen bezit, zonder de huwe lijksformaliteiten daarbij in acht te hebben genomen." Onder de min of meer souvereme staatjes van Duitschland schijnt er een te zijn vergetenn.l. het dorp K urn bach met ongeveer 1400 inwoners, dat ten deelo tot Baden, ten deele tot Hessen behoort, niet omdat de grens tusscher. beide landen midden door dat dorp loopt, maar omdat sedert onheugelijko tijden het eeno huis Hessisch, het andere Wnrterobergsch was, welke laatste staat zijne reehten in 1803 bij traktaat aan Baden overdroeg. 'tEenig onderscheid tusschen de 114 huizen, waarin Hessen wonen cn do 67 huizen van onderdanen van het groothertogdom Baden bestaat daarin, dat de eerste een huisnommer dragen, de andere niet; met verandering van woning verandert meD ook van natio naliteit. Toch maakt het dorp in weerwil van zijne t weeslagtigheid slechts éene gemeente uit, en al wat tot het gemeentebeheer betrekking heeft, behomt noch aan Hessen, noch aan Baden, maar uitsluitend aan Kum- bach. Kerk, pastorie, school, raadhnis en armhuis zijn eigendom der gemeente; er is slechts éene vertegen- woordiging, hoezeer er twee burgemeesters zijn, ëen voor Baden en éen voor Hessen; om de zes jaren is een hunner nonactief co is de andere roet do poliiieen het voorzitterschap van den raad bekleed. Noch ia de hela tingeo van Baden, nrch in die van nessen wordt door de inwoners van Ivurnbach anders bijgedragen dan in den vorm van matige afkoopsom men, di8 ovenals de gemeentelasten over alle ingezetenen worden omge slagen. Burgerlijke stand. middelburg. Eerste huwelijksafkondiging vau den 25en Januari: A. Arends, jrn. 26 j. met C. C. de Baare, jd. 24 j. J. H. de Sonneville, jm. 28j. metM. Machgeels, jd. 32 j. (Van 1724 Januari.) Vlissingen. Bevallen: A. Leijr.begeb. Wouter se, d. S. H. A. verduin, gtb. Kramer, d. L. J. Beckers, geb. Cornaeij, d. B. Bron, geb. de Jonge, z. C. C. Schuijlenburggeb. Dutilb, z. P. C. Slagboom, geb. Kleine, d. R. M F. Lagace, geb. Baets, d. Overleden: J. de Plaa, man van J. de Rijeke, 67 j. Goes. Bevallen: A. Maartense, geb. de Fouw, z. M. Knieriem, geb. nogerwerve, d. C. Willeboer, geb. Eversdijk, z. P. M. van don Bargt, geb. de Vreugd, a. P. Pennings, geb. Wolfaert, z. Overleden: E. op 1 cXiotvrouw van C. Hoogstraten, 43 j. C. Daleboudt, d. 2 j. D. vaa der Hoek, \vedr. van A. Krol, 81 j. M. van der Straate, eerst wedr. vau G. A. van Loo, thans gehuwd met P. Harink, 53 j. A. vaa Leeuwen, d. 30 j. I. Sooep, vrcuw van I. Vis ser, 49 j. R Reijerse, man van L. van der Mark, 51 j. K. de Haas, d. 76 j. Zierikzeë. Gehuwd: J. van de Velde, jm.25j. met J. van den Berge, jd. 20 j. Bevallen: H. Put, geb. Wiitenburg, d. M. Appel, geb. Huson, z. P. van Maanen, geb. Dusoq, z. OverledenN.Moolegraaf, wedc. vanP.Heuvoiraans, 71 j. Thermometerstand. 24 Jan. 's a v. 1111.40 gr. 25 'smorg. 7 u. 39gr.'s midd. 1 u.44gr.'sav. 1111.36gr. 26 'smorg. 7u.37gr.'s midd. lu.47gr. 'sav.6u.4Cgr. Algemeen overzicht. Het groote feit van den dag is de outbiuding vau het Engelsche lagerhuis. „Het laDd zal heden morgen met ver rassing vernemen, schreef Zaterdag de ministerieele Daily News, dat het parlement van 1868 zijn einde bereikt heeft. Hare majesteit de koningin heeft, na hare minis ters geraadpleegd te bebbeD, de onmiddellijke ontbin ding noodig geoordeeld. Maandag morgen zal de konin gin een ministerraad houden voor de vervulling der wettelijke formaliteiten, en don volgenden dag zal het parlement ontbonden worden. Of de conservatieve reactie werkc-lijk bestaat zal thans moeten blijken. De verkiezingendie tot hedeD grootendeela plaats hadden op secondaire quaestiën of beginselen van ondergeschikt belang, op persoonlijke of locale omstandigheden, zullen thans door de algemeene stemming van de kiezers op gevoerd worden tot do groote politieke quae3tiën die de heer Gladstone in een adres aan zijno kic-zcrs te Greenwich uiteenze.t"

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2