MIDDELBIJRGSCHE COURANT. F 23, Dinsdag 1874. 27 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rri., franco is f 3.50. Middelburg 26 Januari. Bij de regeering is een voorloopig bericht ontvangen van den Nederlandschen consul te Penang van heden morgeD, volgens hetwelk de kraton van Atsji met een zeer gering verlies is genomen. Wij vernemen dat bij het gemeentebestuur het voor nemen bestaatom, als uiting van vreugde over deze belangrijke gebeurtenis, morgen de Nederlandsche vlag van de openbare gemeentcgebouwen alhier te doen wap peren, en dat vele ingezetenen van hunne woningen de vlag insgelijks zullen uitsteken. Aan de Staats-courant van Zondag en Maandag 25 en 26 dezer ontleenen wij het volgende bericht: „De minister van koloniën in verband met de bij hem inkomende aanvragen om inlichtingen aangaande krijgslieden van de expeditie tegen Atsji, ook nadat bun sneuvelen, overlijden of hunne verwonding is publiek gemaakt brengt ter kennis van het algemeen dat alle te dien aanzien bij het departement van koloniën ontvangen wordende berichten en bijzonder heden dcor middel van de Nederlandscce Staats courant worden openbaar gemaakt, de namen der gesneuvelden of overledenen evenwel eeist ra voorafgaandemededee- ling aan hunne naaste betrekkingen, voor zoover deze hier te lande kunnen worden opgespoord; en dat mits dien aanvragen om meerdere bijzonderheden zonder eenige vrucht' worden ingediend. Voorts wordt opgemerkt, dat bet Indisch bestuur, evenals bij de eerste expeditie plaats vond, bereids langs telegrafischen weg is uitgenoodigdom van alle bij do expeditie gesneuvelden, overledenen en gewonden zoo spoedig mogelijk opgave te deen per mail. Na ont vangst zullen ook die opgaven zonder verwijl ter ken nis van het algemeen worden gebracht." De werken, welke volgens de bepalingen van het bestek voor de aanbesteding van 1 Mei ten behoeve der staatsspoorwegen onderhouden moeten worden,zijn: a de buitenhaven en de havendammen to Veere; b de dubbele schutsluis te Veere, met plateaux en opreden; o het gedeeltt van het kanaal dcor Walcheren van Veere tot Middelburg, met leidijken en bermend het kanaal door de Oude Arne met deu zijtak naar Nieuwland en dien naar Arnemuiden, met leidijken en bermen, benevens den afsluitdata door de voormalige Artemuid- sche haven; c de berinwegcn en bermslooten langs de kanalen, met do in die siooten aanwezige duikers; J de griotwegeu en de bestratingen; g het pontveer op het kanaal met aanlegsteigers en ijzeren ponten; twee ijzeren draaibruggen met steenen landhoofaen en penan ten, met de daarbij behc-orende remming werken; i de woningen, de doorgat,gen, bergplaatsen enz. bij de sluizen en langs de kanalenk de langs de Laven te Veere en de kanalen geplaatste meer-, schamp- en alstandpalenlantaarnpalen met lantaarns, rolpaal, leu ningen, balies en afrasteringenl de vaartuigen, gereed schappen en werktuigen bij do sluizen, bruggen en ponten. FIct onderhoud eindigt met I Mei 1875. Het b;. drag der begrooting is f 2f*,635. Vrijdag had te Zaandam de aangekondigde meeting plaats, ter bespreking van het wetsvoorstel van den heer van Houten tot regeling van deu arbeid van kinderen in labrieken, die door een groot aantal belangstel lenden en door den heer van Houten zelf werd bijge woond. De heer Meinders opende de vergadering met een kort woord, waaiin bij uiteenzette hoe deze bijeen komst haar ontstaan te danken had aan den wensch, dat door aanneming van het te behandelen wetsvoor stel een einde worde gemaakt aan het schoolverzuim. Verschillende sprekers voerden achtereenvolgens het woord en ontwikkelden hunne argumenten voor en tegen het voorstel; de laateten waren vooral gericht tegen het tweede gedeelte, waarin do facultatieve in voering van den leerplicht wordt voorgeschreven, hetzij dat men tegen het beginsel zelve zich verzette, dan wel dat meu alleen bezwaar had tegen de wijze van uitvoering. Op een enkele uitzondering na ver klaarden echter alle sprekers zeer te zijn ingenomen met de hoofdbeginselen van het eerste gedeelte van het wetsvoorstel, betreffende deiegeling van den arbeid van kindereu, hoewel zij tegen enkele bepalingen be zwaar hadden. Ten slotte kreeg de heer van Houten zelf het woord tot verdedigiug van zijn voorste! eu verklaardena een korte inleiding, te betreuren dat men zich vooral met de details en minder met het hoofdbeginsel van zijn voorstel had bezig gehouden. Men had te veel uit het oog verloren hoe de tweede kamer thans was samen gesteld; men hield geen rekening met de kerkelijke parfijen. Ook hij zelf wenschte wel verder te gaan, en was het volkomen eens met de door verschillende sprekers geuite wenschen, maar hij zag in, dat zijniet vervuld konden worden. Zonder dus bij de détails stil te staan achtte bij 't verkieselijk om bet beginsel van het ontwerp nader toe te lichten. Het hoofdpunt der sociale quaestie dus sprak hij bet moet ieder opvallen, is: men kome goed voorbereid tot den arbeid en men overwerke zich niet. Tegen dezen grondregel wordt in eiken kring op de schromelijkste wijze gezon digd. Er wordt te veel gewerkt, maar men verliest hier ten eenemale uit het oog dat, wie lang werkt, daarom nog niet meer of beter werkt. Dit geldt ook teD opzichte der industrie. Men meent: hoe langer er gewerkt wordt, dat er meer wordt gedaan, maar dit is onwaar. Hij meende dit met verschillende voor beelden te kunnen aantoonen. De bepaling van den arbeid der werklieden wenschte hij echter niet aan de beslissing der regeering te onderwerpen. Geheel iets anders is het met kiuderarbeidhier moet de re geering tU8èchenbeide komen, den arbeid beperken eu het onderwijs verplichtend stellen. Er is dit staat vast veel schoolverzuim eu de scholen worden onregel matig bezocht. Moet do regeering dat werkeloos aan zien? Moet zij zeggen: laat de sociale krachten maar werken? Dan zal het kwaad toenemen; waar de ouders in gebreke blijven, moet de staat voor bet kind zor gen; v/aar do belangen van het kind verwaarloosd worden, moet de staat de macht der ouders beperken. En tochwat is die macht Men sla er den Code Pénal op naen men zal ziendat de vader het recht niet heelt het kiDÖ ie slaan. Waar staat geschreven dat de ouders winsten mogen doen met hun kinderen? Waar staat geschreven dat de fabrikanten er van mo gen profiteeren? Do fabrikant zegt: ik kan 'tkind in mijn werkplaatsen niet missenmaar de ondervinding iu andere landen leert dat het wel kan. Er zijn echter werkzaamheden die door kinderen in fabrieken kunnen worden verricht vandaar art. 2 van het voorstel, dat aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid geeft verder verlof te ge ven om kinderen in fabrieken te gebruikeuals hc-t raar bun meening zonder schade geschieden kan. Hij is en blijft overtuigd dat een gemengd stelsel van arbeid en onderwijs heilzame vruchten kan en heeft gedragen. Hij is evenwel bereid artikel 2 to schrappen, indien daardoor het ontwerp meer kans op aanneming zou krijgen; want hij zelf wil nog liever volstrekt verbod, maar zal dat nog niet veel meer bestrijding vinden? is een transactie dan niet beter dan in het geheel niets? Ook wat de samen koppeling van aid. I en afd. II van 't ontwerp betreft wil hij meegaande zijD. Stemt men de II" afdeeling af, dan nog zal hij het wetsvoorstel niet intrekken; het doel zal dan tocu bereikt zijn. Een ander bezwaar wordt geopperd: mag men den arbeider het brood uit den mond nemen? Doch ziet, 3100 arbeiders teekeaden een petitie om den arbeid van kin deren bij de wet te verbieden; zijn voorstel zegt de heer van Houten is ook bepaald in het belang van den arbeider, aangezien 't kind de loonsverhooging in den weg staat. Vereer is bij ht.t met die sprekers eens die wiiien dat aan het kind van den arbeider ook beter onderwijs worde verstrekt dan tot heden het ge val was; er moeten flinke werklieden en geen sjouwer lui van hen gevormd worden; op hel verwijt dat hij niet radicaal genoeg zou zijn antwoordde hij men ver geet dat dit is een eerste stap. Als men mijn politiek leven en dit hangt aan eeu zijden draadje spaart, zal de kamer nooit een orgaan ontbreken om een stap verder te gaan. Ten slotte drong hij er nogmaals op aan om minder op de détails dan v/el op de algemeene strekking van het ontwerp te letten. De vergadering vereenigde zich daarna met de volgende motie 1°. De vergadering betuigt baar warme sympatbic voor de gedachtedie den heer van Houten bezielde bij het ontwerpen van zijn voorstel, en dankt hem voor zijn tegenwoordigheid in deze vergadering. 2°. De vergadering spreekt den wensch uit dat eeu wet in den geest van de le afdeeling van het voorstel des heerea vau Houten, maar zonder beperkende bepa lingen, eerlang in het Staatsblad verschijnen moge. Men deelt mede dat aan de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen ook de exploitatie van de lijn ArnhemNijmegen is toegestaan. Vaderland Eenigen tijd geleden heeft zich te Leeuwen eenecom- raisGio gevormd voor de oprichting van een monument, ter plaatse waar in 1861 de doorbraakpn den "Waaldijk viel. Zij beeft zich thans tot den minister van binnen- landsche zaken gewend met verzoek om tegen den krain van den nieuwen dijk te mogen bouwen, en hoopt op 12 Mei a. gereed te zijn met het gedenkteekendat tevens ter herinnering zal strekken aan 's konings be zoek aldaar bij gelegenheid van dien watersnood. Als een staaltje hoe slecht de redactiën der buiten- landsche bladen op de hoogte zijn omtreut alles wat op Nederland betrekking heeft kan weder dieneD, wat La repubüque Frar^aise verhaalt omtrent den dood van generaal Nino Bixio, die te Atsji aan de cholera ge storven is. Het eerste gedeelte van het bericht kan wellicht waarheid bevatten: „De Italiaausche regeering heeft aan het Nederland sche gouvernement gevraagd om het stoffelijk overschot van generaal Nino Bixio aan haar af te staan; dezer dagen is daarop een gunstig antwoord bekomen. Het lichaam van den grooten patriot zal naar Italië worden overgebracht, inaar zonder hoofd. Het lijk van Bixio zou namelijk door de A3hantijneü zijn verminkt, die hem het hoofd hebben afgehouwen en in triomf mede gevoerd. Volgens gerucht zou Bixio aan de cholera bezweken zijn, maar dat gerucht is niet bevestigd; hij is gesneuveld iu een schermutseling tegen de Ashan- tijnen." In tegenstelling met de gewoonlijk onjuiste beoor- deeiing van onzen poütieken toestand iu het buitenland bevat de IllustrirteZeitung een hoofdartikel, hetw. Ik be wijst dat men niet overal even verkeerd is ingelicht. De groote kosten, die de Atsji-corlog wegsleept, zegt het blad, doen zien welk belang Nederland in bet volledig bezit van Sumatra stelt, dat zijne handels politiek de kioou opzet. Intusschen zijn de Atsjineezeo, die vroeger de beheerschers van Sumatia waren, door bun onophou- delijken binnenlandschen strijd tot op buu tegenwoor dig weinig beteekenend politiek standpunt teruggebracht. Het ware dus een weldaad voor ben zeiven, evenzeer als voor don gehe len wereldhandel, als de Nederlan ders er even als i.p geheel Sucrat a de noodige orde, met behoud eener geschikte zelfregeering dcor eigen sultans, herstelden. Moge het den Nederlanders geluk ken ook dit rijke wouderland voor het vreedzaam wereld verkeer te openen 1 benoemingen en besluiten. IJKERS. Benoemd tot adjunct-ijker der maten, ge wichten en weegwerktuigen, G. van den Berge, G. H. Geertsema, J. B. Henrard en A. J. H. Sar; en t.ot ijker der maten, gewichten en weeg werktuigen, de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1