MIDDELBIJRGSCHE COURANT. F 22, Maandag' 1874. 26 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is Middelburg 24 Januari. Da commissie, die in Zeeland bijdragen heeft verza meld om aan Z. M. den koning op 12 Mei a. een aan denken aan te bieden, heelt, zooala bekendis, gemeend zich niet te kunnen aansluiten aan bet planom alle geschenken aan den koning tot éen nationaal geschenk te vereenigen, op grond dat men hier, toen het plan geopperd werd, reeds te ver gevorderd wasen de commissie meende niet te kunnen en mogen terugkeeren zonder het in haar gestelde vertrouwen te schenden. Thans heelt de burgemeester van Middelburg aan zijne ambtgenooten in deze provincie eene circulaire gezon den, waarin hij als zijn gevoelen te kennen geeft dat het in vele opzichten te betreuren zou zijn indien bij een nationaal aandenken de naam vau Zeeland ontbrak en de Zeeuwen die altijd de vaaa der eendracht om hoog hitltien, thans, zij het geheel ten onrechte, den schijn op zich laadden van het bevorderen van twee dracht. Daarom stelt bij als een der onderteekenaars der circulaire voor het nationaal plan voor, gezamenlijk pogingen aan te wendeD, teneinde bij het aandenken door Zeeland aangeboden, ook het nationale geschenk met bijdragen uit Zeeland te doen prijken, en geeft hij zijnen ambtgenooten in overweging om hetzij zelf, hetzij met medewerking van anderen zich beschikbaar te stellen tot het ontvangen van bijdragen voor het natio naal geschenk en do ingezetenen hunner gemeente daar mede bekend te maken. Tevens komt het hem wen- schelijk voor, dat aan de hoofdcommissie de keuze van het geschenk worde overgelaten, daar de som, die later beschikbaar zal blijken te zijn, daarop een overwegen den invloed moet uitoefenen. Het beden uitgegeven Provinciaal blad van Zeeland n° 11 bevat het gisteren genomen besluit van gedepu teerde staten dezer provincie, waarbij, ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen ia het ge deelte hetwelk de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1874 moet leveren, de volgende gemeenten worden samengevoegd: a Sluis eu St. Anna ter Muiden; b Groede en Nieuwvliet; c 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke; d Biggekerke en Zoutelande; e Grijpskerke en Meliskerke; Domburg en Aagte- kerke; g Serooskerke (Walcheren) en St. Laurens; h Haamstede en Burghi Renesse en Noordwelleh Ei kerzee en Ellemeetl Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Bij brief van den 16cn dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken aan deu commissaris des kooings in Zeeland medegedeeld, dat de stand van de longziekte onder het rundvee in Holland en Utrecht, vroeger brandpunten dier ziekte, zeer gunstig i3 en zij in de overige provinciën niet of zelden meer voorkomt, be halve in Friesland, waar zij in de laatsto weken een belangrijke uitbreiding heeft bekomen. Niettegens: aan de de genomen voorzorgs-maatregelen blijft Friesland een gevaarlijk brandpunt tan besmetting voor de overige provinciën, indien de veehouders Friesch vee aankoo- pen. Konden zij gedurende een half jaar wellicht korter of langer, naar gelang van den loop dien de ziekte daar verder nemen zal zich onthouden van het aaukoopen van Friesch vee, dan zonileu zij niet alleen voor zich zeiveu het gevaar vau belangrijke ver liezen door de longziekte afwenden, maar ook mede werken tot de veiligheid van den rijken Nedcrlandsehen veestapel. Al geschiedt de aankoop buiten de kringen, waaruit de uitvoer verboden is, geelt dit tociï geene zekerheid dat het aangekochte vee niet reeds de kiemen der ziekte bij zich draagt. Herhaaldelijk toch komen buiten die kriDgen gevallen voor onder vee dat waar schijnlijk in de weide besmet is geworden. Volstrekte onthouding van aankoop van Friesch vee, zoo diteenigs- zins mogelijk is, behoort dus aan alle veehouders buiten Friesland met den meesten aandrang te worden aan geraden. Ia het heden uitgegeven Provinciaal blad van Zeeland n° 10 noodigt de commissaris des konings, overeenkom stig 'a ministers verlangen, burgemeester en wethou ders der gemeenten in deze provincie uit, om den brief van den minister ter algemeene kennis te biengen, op dat zoowel veehouders als handelaars op hun belang opmerkzaam worden gemaakt, eri in het bijzonder de afdeelingen der Zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteelt, alsmede de voorname grondbezitters te verzoeken mot woord en daad mede te werken om den gegeven raad ingang te doen vindon. Wordt daaraan gehoor gegeven, dan mag verwacht worden dat de long ziekte geheel zal overwonnen worden. De heer J. Sturm, te Neuzenontvanger-griffier van den Nieuwen Neazenpolder, is gisteren benoemd tot secretaris-ontvanger bij het bestuur der waterkeering van genoemden polder. De bij de expeditie tegen Atsji gesneuvelde officier, waarvan in het jongste regeeringstelegram uit Fenaog melding is gemaakt, is, blijkens de Staat3-courant v^n heden, de lc luitenant G. A. Raaymakers. Aan een particulieren brief, geschreven ter reede van Atsji, ontleent het Dagblad vau Zuid-Holland en 's Gra- venhage de dagorder door generaal van Swieten uitge vaardigd bij het aanvaarden van zijn kommandement. Zij luidt aldus: „Door den koning benoemd tot civiel regeerings- commissaris en militair opperbevelhebber der tweede expeditie tegen Atsji, verklaar ik het hevel over de gezamenlijke strijdmiddelen to hebben aanvaard. „Het hervatten der oorlogsoperatiën zal aan velen uwer ontbeiingen en vermoeienissen opleggen, die gij echter, vertrouw ik, met geduld en volharding zult weten te dragen. „Duldt niet, dat uwe vaandels op den vijandelijken bodem overgebracht, door roof of brandstichting- wor den onteerd. „Zij, die de wapenen tegen u keeren, moet gij met dapperheid en volharding bestrijden, maar aau vrouwen en kinderen en mannen, die zich vreedzaam gedragen, moogt gij geen leed doen. „Vijandelijke versterkingen moet gij onschadelijk maken, maar de woningen en de kampongs moogt gij niet verbranden of vernielen. „Het zijn misdrijvendï9 met den dood gestraft worden en die u van de middelen berooven om onder dak tc komen of beschutting te vinden. „Het vaderland en de koning verwachten, dat gij uwen plicht zult doen. Laat ons zorgen, dat die ver wachting niet worde teleurgesteld." Daar het laatste telegram vau generaal vau Swieten vrij algemeen in dien zin is uitgelegd, dat men onder bereening verstaat bestormingzoodat de kraton die volgens het telegram, om zijn val zeker te maken moet worden berend, op eenmaal zou worden bestormd, deelt Het Vaderland voor den oningewijde on ook ter wegneming van een niet juiste opvatting mede wat omtrent den aanval van vestingen,"aangaande het hier geldende puntin het op last van het ministerie van oorlog uitgegeven Handboek der artillerie is opgeteekend, „Het beleg wordt voorafgegaan door een nauwe in sluiting (berenning) der vesting, welke dan tevens, met haar omtrek, nauwkeurig verkend wordt, teneinde het front van aanval të bepalen. Alle verdere be schikkingen, en in het bijzonder de plaatsing van de verschillende parken, depots en werkplaatsen, voor den dienst der aitillerie benoodigd, hangen van het gekozen frout af. „Tijdens de berenning vangt men zoo mogelijk ook terstond aan met het vervaardigen der beuoodigde bekleedingsmiddeleaom daaraan gedurende den wer- kelijken aauval geen gebrek te hebben." In plaats van aan bet bestormen moet hier dus, waar het telegrafisch bericht vun berenning spreekt, aan het insluiten van den kraton worden gedacht. De wet van den 15'11 Januari jl., houdende vaststel ling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1874, is opgenomen in de Staats courant van hedeu. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Noord-Holland heeft in zijne Woensdag jl. gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten om aan de commissie van burgemeesters voor het koningsgeecheck te berichten, dat zij zich volstrekt niet kan vereenigen met het denkbeeld, om dit gesehenk te doen bestaan uit een voorwerp in goud of zilver. Eergisteren kwam in den gemeenteraad van Amster dam in behandeling een voorstel van burgemeester en wethouders betreffende de verbeteriug van land- en waterwegen naar eu in de stad, met verscheidene daarop betrekking hebbende adressen. Dc voordracht is verdeeld in I. De bianenlandsche waterwegen naar de stad. 1° Het raaken van een kanaal tusscben den Schin kel en den Arnstel; 2° het daarmede in gemeenschap en op betzelfde peil brengen en het normaliseeren van de Oude- of Boerenwetering; 3° het vorbreedeu der bruggen over de Overtcom- sche vaart. II. De waterwegen door dc stad. 1° Het inrichten der Nieuwe Heerengracht tot vaar weg voor grooto binnenlandsch. en Rijnschepen, ter vervanging van den w^g, waarin thans de St. Antho- niesluis ligt; 2° het behoud vau de Prinsengracht als gvooten wa terweg door de stad; en 3° het verbinden van bet kanaal ten westen der stad met de Kostverloren Vaart. III. De landwegen door de stad. 1° Het verbeteren van de toegangen tot het begin eu het einde der Spuistraat; 23 bet verbreeden van het Damrak met bijkomende werken aan de Koopmans- tn korenbeurzen (behoudens de wijzigingen welke uit eene beslissing omtrent den bouw eener nieuwe beurs zouden kunnen voortvloeien), en het verbreeden der Beurssteeg. 3° het verbreeden der Gelderscho kade, het leggen van ..ene breedo vaste brug over de St. Anthouie- schutsluis, het maken van verhoogde voetpaden in de St. Anthonie- en Jodenbreestraten, de Muideratraat en de beide Hoogstraten, en het dempen eu gedeeltelijk overdekken d.r Houtgracht eD Leprozcngracht; 4° het verlagen en veranderen van de Nieuwebrng, het verbreeden en vastmaken van de bruggen over do Oudezijds kolk, Gelderscho kade en Kraaus-water- keeriDgen, het verbreeden van de brug over de West- indische waterkeering on van die over de Rapenbur gerschutsluis, het vernieuwen van de Kattenburgerbrng, het verbreeden on gedeeltelijk vastmaken van de brug gen op de eilanden, en het maken eener kade aldaar; 5° het maken eener brug over de Oosterdoksluizen; eener hulpbrug over de Dijksgracht eu het verlengen van den weg over het Funen naar de kade vóór dea Oosterdoksdijk 6° het aanloggen van verhoogde voetpaden in den Heiligeuweghet verlagen en verbreeden van de brug over den Singel, het verlagen dar bruggen iu do Leid- schestraat en het aanleggen van verhoogde voetpaden in die straat; 7° als voren van de Utrechtscbestraut 8° het verlagen vau do brug in do Weesperstraat over de Keizersgracht; 9° het verbreeden der Stilsteeg en der Gastbuismo- lensteeg tot aan den Singel. Na een uitvoerige discussie werden de verschillende punten der voordracht met groote meerderheid van stemmen aangenomen. In de stads bank van leenirig te Leiden heeft vol gens een mededeeliug van den voorzitter van den ge meenteraad in de zitting van eergisteren, een der amb

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1