ite. lans). die men hem geeft. Men kan toch een heer geen eenten I geven De politie heeft aan 't licht gebracht, dat hij een welgesteld landbouwer is; doch de reden vcor zijn zonderling gedrag is nog steeds een geheim gebleven. Onlangs is te Parijs een oude ketellapper gestorven, die in de volgende maand zijn 99e jaar zou intreden. Vóór ruim 80 jaren was bij to Parijs aangekomen met niets anders dan een paar ketels op zijn rug en weinige sous in zijn zak. Met lappen en soldeeren heeft hij het zoover gebracht dat hij langzamerhand eigenaar werd van 6 huizen te Parijs en een molen aan de rivier de Creuse. Zijne nalateuschap wordt op 800,000francs geschat. Tengevolge van het drijven der nltramoctanen ie Boppard, om toch niet bij liberalen of protestanten te koopen, maar uitsluitend bij nltramontanen, besloten de liberalen gelijk met gelijk te betalen. Bij openbare oproeping verzochten zij alle handelaren, winkeliers, haudswerkslieöen enz. hunne namen in te zenden voor de uitgave van een liberaal adresboek, en ziedaar, eensklaps waren verreweg de messten liberaal gewordeD; slechts enkelen wilden voortaan uitsluitend ultramontaansch brood en vleesch blijven eten. Naar men verneemt, wil men nu ook te KeuleD op dezelfde wijze te work gaaD, met eene lijst openbaar te maken van alle kooplieden, neringdoenden eDZ., die zieh rond uit voor de liberale party verklaren. Do heer Washbnrne, de Amerikaanscbe gezaDt te Parijs, heeft zich jl. Dinsdag naar den heer Tniers begeven om dezen uit naam der te Philadelphia wo nende Fransehen, een bewijs hunner erkentelijkheid, vcor do aan d.e republiek bewezen diensten te over handigen. Het geschenk bestond uit een bijzonder fraai gesneden gouden medaille, besloten in een eenvoudig, maar wegens do herkomst merkwaardig kistje. Het hout toch, waaruit dit vervaardigd werd, is genomen deels uit do zaal, waarin het traktaat der onafhanke lijkheidsverklaring van de Vereenig de staten get eekend werd, deels van den balk, waaraan de klok hing, die bij deze heugelijke gebeurtenis geluid werd, deeis van den olmboom, waaronder William Penn het eerste ver- boDd van vriendschap met de Indianen sloot. Uit een rapport van den chef van het brand we zen te Londen blijkt, dat in bet afgeloopen jaar in Engeiand's hoofdstad niet minder dan 1548 maal brand gewec-st is, de schoorsteenbrandjes niet raedegerekend; 35 personen zijn vprbrand. Voor schoorsteenbrand werd 1602 waal gewaarschuwd en 1167 maal bleek dit slechts een loos alarm. Het brandwezen omvat: 50 brandspuitstaiions, 105 stations voor redmiddelen, 53 telegraafstations, 107 brandspuiten (waaronder 24 :,toom- brandspuiten) en 396 manschappen. E?n v/ever te Saint Etienne, in het departement Pay de Dome, die zich beroemde een uitmuntend schutter te zijn, wilde een proef van zijo vaardigheid geven, nam zijn geweer en ging met zijn twaalfjarig zoontje naar den tuin. Daar gekomenbeval hij dezen een appel op zijn boofd le leggen en op een afstand van vijftieD schreden te gaan staaD. De knaap gehoor zaamt, de vader geeft vuur en de appel valt. Do buren, aan wie do wever dit bewij3 van zijn schutterst&lent vertelde, schudden twijfelend het hoofd. Om hen te overtuigenmoest bij nog eens beginnen terwijl de toeschouwers daarom been geschaard stonden. Ditmaal was het kind genoodzaakt, wegens de duisternis, een ar.iaaiu in de band te houden; het doel werd echter gelukkig bereikt. Vol bewondering gingen de buren naar huis. Toen het gerucht van deze zaak zieh echter verspreidde, is de moderne Willem TJ1 voor depoiitie geroepen. Le zaak zal gerechtelijk worden vervolgd In een cirque te Toulouse stortte dezer dagen de tweede gallsrij, waarop zich ongeveer 150 personen bevonden, onder een geweldig gekraak naar beneden en sleepte in baar val ook de tribune der muzikanten roede. Oogenbükkelijk heerschte een geweldige verwar ring; de toeschouwers op de eerste rangen drongen naai de uitgangen; het hulpgeschreeuw der ongelukkigen weêrklonk boven alles uit, en eerst na verloop van gc- rnitnen tijd kon men de beklagenswaardige toeschou wers. die onder de stukken der gallery bedolven lagen, te hn'p komen. Door een bijzonder gelukkig tocva! was niemand ernstig gewond; met eenige lichte kwet suren en gescheurde kleêren kwam men viij. Een groot aantal restaurateurs, banketbakkers enz. te Parijs heeft een groote teleurstelling ondergaan. Door de zachte weersgesteldheid in de laatste helft van December j1. is geen ijs gekomen in de bassins van de topenbare turnen en andere wateren, die hun anders meestal de gelegenheid verschaffen om hunne ijskelders te voorzien, zoodat zij thans hun toevlucht moeten nemen tot Zweden en Noorwegen. Voor den bsrgoorlog heeft men in Engeland bij zonder geschut, dat door muilezels gedragen moet wor den. Iu den Ashantijnsehen oorlog werd dit voor het ec-rst gebruikt. Bij het beproeven van dat geschut wilde een officier eens probeeren, of men niet bet ge schut op den rog van een ezel kon afvuren. Daardoor zou veel tijd bespaard kunnen worden. De proef vangt aan. De ezel weidt met den staart naar ecu schijf gezet, maar of bij lont geroken had, of wel om andere redenen, hij begint plotseling te draaien. Schrik en ontsteltenis waren algemeen. De een liep weg, do ander wierp zich op den grond, een derde greep den ezel bij den kop en draaide met hem rond, maar bleef gevrij waard om op 't noodlottig oogenblik voor den staart van den ezel te staan van welken kant dood eo verderf dreigden. De angstige spanning duurde natuurlijk slechts zoo lang als de lont noodig had om te verbranden. Den officieren scheen het echter wel eene eeuwigheid. Ge lukkig ging bet schot af toen de ezel te midden van zijne kapriolen naar een hoop timmerhout gericht stocd, waarin de kogel bleef steken. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier ter verkoop ingezet oen huis en erf iu de Lange Noord3traatwijk G n° 16, voor f 3102.50. De toewijzing zal den 29cn dezer geschieden. Thernioraeterstfind. 22 Jan. 's av. 11 u. 36 gr. 23 's«r'org.7u.43gr.'smidd.lu.47gr.'sav.6u.47gr. Algemeen overzicht. De woordenwisseling tusschen von Bismarck en de leden van het centrum, de heere.o von Schorlemer-Alst ou Mailinckrodt. in de zittingen van Woensdagen Vrij dag der Pruisische kamer van afgevaardigden schijnt een muisje met een staartje te worden. Do Reichs- Auzeiger bevat naar aanleiding van dezen woordentwist eenige zeer opmerkelijke mededeelingen, die door de telegraaf als volgt geresumeerd wordenUit voorloo- pige iüforroatiëü bij de Italiaanbche regeering is geble ken, dat de door generaal Lamarmora in zijn boek aangehaalde depêche, waarover de heer Mailinckrodt sprak, io het archief der regeering volstrekt niet voor handen is en dat bij haar van bet bestaan van eeDig document, welks inhoud met deze overeenkomt, niets bekend is. Do nota van den hear von Usedom van den 12cn Juni 1866, welke door den afgevaardigde von Schorlemer-Alst in de zitting van 17 dezer is aange haald, is daarentegen in haar geheel aanwezig en bekend, Gene: aal La mar mora heeft echter, toen bij deze nota in zijn boek overnam, na de woorden; npar rapport a V aff ah e hongroiselaten wegvallen de woorden; „ponr laquellc voire excellence a Lien voulu ?n a dresser M. De hier weggelaten naam is die van een der voor naamste hoofden der geëmigreerde Hongaren. De heer Lamarmora heeft derhalve het document, dat zich in zijne handen bevond, verminkt, omdat deze woorden a'.IeeD reeds zijne bewering tegenspraken, die overigens op andere wijze gemakkelijk te weêrleggen was, dat hij in hoegenaamd geeoe betrekking stond tot de Hon- gaarscbe beweging." Wanneer de Duitsche regeering dit in het officieel© blad laat bekend maken, dun kan men er van verze kerd wezen dat do „voorloopige in formation" van dien aard zijn dat zij niet meer door latere nasporingen tegengesproken kunnen worden. Beweegt zij zich slechts op het gebied der hypothese, dan staan haar andere organen dan het offieieele blad teu dienste. De Nord- deutsche Adgemdne Zeitung bevat ook over deze zaak een artikel, dat verder gaat dan bet offieieele blad, maar niet in het orgaan van von Bismarck zou worden opgenomen wanneer niet do waarheid daarvan reeds meer dan waarschijnlijk geconstateerd ware. Het be wijs i3 volgens dit artikel geleverd, dat de depêches van genei aal Govone, welke generaal Lamarmora in zijn boek aanhaalt, vervalschtzoo niet geheel ver dicht zijn. Tengevolge van deze ontdekking is aan de ItaliaariBche regeering de vraag gedAan, of zij in het bezit is van die depêches en of zij genegen zou wezen om de origineele bescheiden met de in het boek van generaal Laroarmora aangehaalde brokstukken te ver gelijken. Italië Z3l en kan, ook ter wille zijner goede verstand houding met zijn onont,beerlijken Daitschen boodgenoot, niet weigeren aan dit billijk verzoek te voldoen, en het is te denken dat de verklariug dor Norddeutsche, die zulk eeu beschuliigiog niet lichtvaardig zal neerschrij ven. om de eenvoudige reden dat zij die aan von Bis marck zei ven ontleent, door het onderzoek der Italiaacscho regeering juist bevonden zal worden. Geschiedt dit, dan slaat men de handen ineen over de domheid en bruta liteit eener partij, die zulke leugens in een boek dat sensatie moest maken durftncderachrijvenea over de lafhartigheid en onzelfstandigheid van een oud-staatsman en generaal, die zich op zoo plompe wijze tot het werktuig eccer eerzuchtige partij verlaagde. Er is slechts éen „maar", dat zich toevallig altijd herhaalt wanneer er vatt beschuldigingen tegen von Bismarck in offieieele stukken of uittreksels daarvan sprake iswaarom wordt altijd zoolang met het démenti der leugenachtige voor- stellingen gewacht? Heeft het niet den schijn of het terrein eerst voor het démenti voorbereid moet worden Deze quaeatie is verreweg het belangrijkstezooniet bet eenige belangrijke dat de telegraaf heden brengt. De zitting der Fransche kamer was uit een politiek oogpunt niet van gewicht; de derde lezing van het wetsontwerp, strekkende tol wijziging der bepalingen in den Code pénal ten aanzien van de plaatsing onder het toezicht der hooge politie, was aan de orde en gaf een verkwikkende verademing na de stormachtige zittingen der laatste 14 dagen. Alleen verdient nog vermei ding dat 1' Opinion nationale op hare beurt het slachtoffer is geworden van het stelsel van repressie, hetwelk de heer Ricard eergisteren zoo welsprekend aan de kaak stelde; het blad is wel niet onderdrukt of geschorst, maar voor een Parysch orgaan niet minder zwaar ge troffen door het verbod van verkoop op deu publioken weg, van colportage ea zelfs via uitreiking aan de deuren der abonnenten. Carthagena i3 voor den handel heropend, eu de bu reaux dor Spaansche douanen zijn sedert Diasdag van Porman weder daarheen overgebracht. Alleen de ver woestingen door de kogels der belegeraars aangericht herinneren aan don treurigen opstand; naar men zegt hebben er vele arrestatiëa plaats, maar in het publiek bespeurt men er hoegenaamd nieta van. Ten aanzien van den toestand in het noorden schijnt de regeering het noodig geoordeeld te heb ben weder iets te moeten mededeelendezen indruk althans maakt de aankondiging in de Gaceta, dat de Carlisten die Santander bedreigen teruggetrokken zijn op het vernemen van het aanrukken der republikeinscbe colonnes. Dat Santander bedreigd werd was tot dus ver onbekend; bovendien is generaal Moriones aldaar do tweede maal met zijn leger ontscheept en heb ben de CaiHsten alle boschikhare krachten noodig voor de insluiting van Bilbao. Over deze stad be waart het offieieele blad echter het stilzwijgen. Eon gunstig teeken des tijds is de vermaning van een der leiders der federalistisch republikcinsche partij, Roque Barcia, aan zijne geestverwanten om voor het cogenblik het beginsel der federaliteit ter zijde te stellen en de regeering te ondersteunen, die aan Spanje vrede en rust geven en den Carlistischen opstand overwinnen zal, omdat daardoor alleen het behoud der republiek verzekerd wordt en dit het eenige middel is om de troonsbeklimming vau don Alfonso de Bourbon te beletten. ScetijöingetT. GiBteren is uit de haven van Vlissiogen vertrokken de Noordsche berk Scandia, gezagvoerder Larseo, in ballast bestemd naar Noorwegen. £)aisDfl$bcriel)t£a Graanmarkten enz. Gent, 23 Jr.iiuari. Roode en witte Tarwe ad 100 kilo met beteren voorraad fr. 38rogge op staal fr. 20.50; gerst fr. haver fr. r 8.—: boekweit fr. 20.paardenboo- nen fr. 19.50; koolzaad fr. 38.— lijnzaad fr. 37.—lijn koeken fr. 29.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.25 per kilogiam eieren fr. 3.10 per 26 stuks. VLISSINGEN, 23 Januari. Boter 1.30 a f 1.20 per kilogram. AMSTEBPAM, 28 Januari. Raapolie op ze?, weken f 35J. lijnolie cp 6 weken f 34-J. Prij zen va 11 ef'fec10n. Amsterdam 23 Januari. Nederland 'Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 59$ 'dito dito dito .3 „70 'dito dito dito 4 92ff- 'Aancl. Handel maat schappij 4^- 137$ 'dito exploitatie NedS taatssp. Belgis. 'Certificaten bij Rothschild 2J Frankrijk. 'Inschrijvingen3" 554 'dito5 Rusland. 'Obligatlën 1793/1816 5 100$ 'Certific. adro. Hamburg 5 764 'dito Hope C°. 1855 6C serie 5 89$ 'Cert, f 1000 1864 5 99? 'dito. 1000 1866 5 „89$ 'Loten 18665 „266 *Oblig.Hope&C°.Leening 1860 4$ 924 'Certific. dito4 'Iuscript.Stieglitz&C°.2sa4L. 4 75? 'Obligatiën 1867—69 4 80$ 'Certificaten6 'Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 2344 'Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 97$ dito dito Jelez Orel 5 „96$ dito dito Charkow Azow. 5 914 Polen. 'Scbatkiatübligatiën 4 77$ Oostenrijk. 'Oblig.metall.inzil ver Jan./Juli. 5 64-^ 'dito' dito April/Oct. 5 63f| 'dito in papier Mei/Nov. 5 59$ *dito dito Febr./Aug. 5 594 Italië. Leening 18615

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3