U1 dat zij uit zuivere partijzucht ca met minachting van Frankrljk'3 belangen in bet leven geroepen zijn. Behoudens nadere wijziging in de orde der werk zaamheden komt heden de interpellatie-du Temple over de Romeinsche quaestie aan de orde. De eindstemming over de maire wet zal heden niet veel tijd meereiscben. Naar men verzekert, heeft de rechterzijde besloten de bewuste interpellatie niet te smoren, omdat de regee ring daarvan gebruik wenechte te maken, om belang rijke mededeeüngen ten aanzien van hare buitenland- scke politiek te doen, die tevens eea eiude moeten maken aan de herbaalde geruchten omtrent de verwik kelingen met Italië. Men zal, dunkt ons, veilig han delen wanneer men zijne verivuchting niet te hoog spant. Wanueer de regeering niet openlijk breekt met de clericalen. dan kan zij onmogelijk ophelderingen geven, die aan alle dubbelzinnigheid een einde maken en Europa omtrent Fraukrijk's politiek ten aanzien van den paus geruststellen. De clericalen, d. i. de uiterste rechterzijde, kan de Broglie de stemming vao den 8cn dezer heeft het bewezen niet desavoueeren dan ten koste vau zijn ministerieel bestaan, en daai dat offer den intriganten van den 24ea Mei zeker te zwaar is, zou het voorzichtiger zijn wanneer de ministevieele partij de interpellatie-du Temple ecarteerde en de regee- rag de gevoelige snaar der Romeinsche quaestie niet aanroerde. Wil zij baar dubbelzinnige rol voortapelen en eigen behoud eiacht dit hoe minder zij dan over de verhouding tot Italië spreekt, des te beter zal het wezen; want Franbrijk's krachten noodzaken haar tot het behond van den vrede tot eiken prijs. Die wetenschap beheeischt dauook geheel het oordeel der Fransche pers over de- tamelijk ongemotiveerde waarschuwing der Norddentsche Allgemeine Zeitang. De bezadigde pers zegt bet ronduit dat de toestand waarin Frankrijk verkeert niet gedoogt om op die waarschuwing het verdiende antwoord te geven. Hier achter, 0)1 der onze rubriek België, nemen wij een artikel van den Brusselschen Nord ov6r, waaruit blijkt dat de onafhankelijke pers buiten Frankrijk niet schroomt het orgaan van von Bismarck terecht te wijzen. Het doel dezer waarschuwing wordt echter met den dag duidelij ker. Von Bismarck verkent zijn terreiu en dreigt eiken tegenstand met vernietiging in den strijd, dien hij met kracht tegen Rome gaat voortzetten. De nieuwe pause lijke buldoor de Köinische Zeitung openhaar gemaakt, volgens welke de formaliteiten bij de aanstaande ver- biezing van een paus gewijzigd zijn, blijkt ook niets anders dan eene diplomatieke manoeuvre geweest te zijn. Voor Nederland kan het tamelijk onverschillig wezen op welke wijze de opvolger van Pius IX geko zen wordt, voor Duiischland en Oostenrijk echter niet. Deze treurige noodzakelijkheid schijnt do bewusts pau selijke bul in het leven geroepen te hebben, want niet slechts van clericale zijde wordt de echtheid van dit stuk bestreden, maar zelfs onpartijdigenals o. a. de bekende Romeinscbe correspondent van le Temps, die waarlijk niet onder de reuk van clericalisme staat tooneu op de eenvoudigste en duidelijkste wijze aan dat de bul niet echt kan wezen. Het doel is echter bereikt: Rome en Europa weten welke houding het Duitschland van von Bismarck zal aannemen en zijn gewaarschuwd dat zijae politiek ook bij machtige sta ten in Europa steun vindt. Na het uitdrukkelijk démenti, hetwelk von Bismarck Vrijdag in de kamer van afgevaardigden aan de be schuldiging iu bet boek van generaal Lamarmora gaf, leverde de gerekte discussie over dit incident weinig belang: ijks meer op. De strijd tusschen den rijkskan selier en den clericairn afgevaardigde was heftig, maar ontaardde zeer spoedig in het gewone gekibbel over de Duitsche kerkelijke politiek. Deze woordenwisseling, die in het stenografisch verslag ongeveer drie kolommen der Kölaisehe ZeituDg inneemt, bewijst opnieuw, met welke onbillijkheid beide partijen in Duitschland elkan der beoordeelen eD, wat erger is, hoe door die we der- zijdsehe onbillijkheden de klove tusschen de burgers vau éenen staat steeds wijder wordt. In persoonlijke aanvallen hadden de kampioenen elkander niets te ver wijten, en terwijl Mallinckrodt in bondigheid en klaar heid van betoog zijn tegenstander verie overtrof, won von Bismarck bet in gevatheid en scherpe zetten, waar door hij do lachers op zijne zyde had. Eea telegram uit Oran meldt dat Zaterdag morgen te 11 uren de Naraaucia aan den Spaanechen admiraal Chicarro teruggegeven is. Omtrent de uitlevering der Spaansche veroor deel den van het bagno te Carthagena bestaat ook geen twijfel meer, terwijl tot de invrijheicis- stelling der andere passagiers en bemanning van het insurgcnten-schip besloten zou zijn. Maarschalk Ser rano heeft echter, naar gemeld wordt, ook de uitle vering der hoofden van Frankrijk gevraagd, omdat zij Diet slechts politieke vluchtelingen zijn, maar zich ook schuldig maakten aan misdrijven tegen het ge- meene recht. Het is te betwijfelen dat Frankrijk die meening deelen zal. De eenige straf cler soldaten, die tot de federalisten overliepen en zich vrijwillig ge vangen gaven, zal bestaan in hunne inlijving in het leger van Dn ba, overeenkomstig de beloften van gene raal Lopez Dominguez, dat zij ter beschi kking van den minister van oorlog zouden gesteld worden. Varia uit het hnitenland. Duitschland. Het eindresultaat der verkiezingen voor den rijksdag wordt officieel als volgt opgageven 135 nationaal liberalen34 Fortschritt7 liberale rijkspartij, 27 Duitsche rijkepartij 89 centrum14 Polen5 Denen en particnlaristen8 sociaal-democraten en 18 conser vatieven, terwijl herstemming moet plaats hebben in 44 districten en de uitslag van eene verkiezing Vrij dag avond nog niet bekend was. Met de 15 afgevaar digden van het rijksland medegerekend moet derhalve nog van 60 verkiezingen het resultaat worden af gewacht. Neemt men aan dat de helft van dezen, d. i. 30, ten voordeele van de nationaal -liberalen en de Fort schritt uitvalt, dan zullen deze beide partijen te zarnen juist de volstrekte meerderheid in den rijksdag vormen, namelijk over 199 van de 397 stemmes beschikken. Schitterend is deze verhouding voor de regeering zeker niet; ontvalt haar in eenige quaestie de l'ortscfoïttspartei, dan zullen de liberale en Duitsche rijkspartijen haar nauwelijks voor een nederlaag kunnen behoeder:. Het wetsontwerp betreffende de waarneming van vacante bisschopszetels machtigt de regeeriag tot aan stelling van een tijdelijken commissaris, die met de administratie van bet diocees belast wordt. In gelijken zin zal in vacante pastoorsplaatsea voorzien worden. In zijn protest wegens het niet verschijnen voor het hoi van appèl te Posea verklaart aartsbisschop Ledo- chowDki, dat hij do competentie van bet gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden niet erkent eu daarom niet verschijnen kan. Bovendien geeft bij te kennen dat do bedreiging met dwangmaatregelen ook weinig zal batenomdat hij tengevolge van de incompetentie der rechters weigert eenige verklaring at te geven. De uitoefening zijner plichten als bisschop was bekend eu zijne met de regeerir.g gevoerde correspondentie kon het beste zijne defensieve houding tegenover de zoogenaamde kerkelijke wetten in het licht stelleD. Te Breslau is den 15CD in het bisschoppelijk paleis een aanvang gemaakt met de gerechtelijke inbeslagname. Dr. Förster zal dus weldra graat Ledochowski volgen. Frankrijk, Le Siècle, le Rappel, le Bien public eu le XIXe Siècledie eene kennisgeving van het Journal de Genève hadden overgenomen, volgens weike verscheidene Zwitsersche dagbladen door de Fransche regeering verboden zijn, hebben vóór eenige dagen een communiqué van het ministerie van binnenlandschc zaken ontvangen om dit bericht te rectiüeeeren. La Répu- blique frar^aise en l'Opioion nationale hebben een der gelijk communiqué ontvaiu- "u tengevolge van de overname van eeu artikel van den Bund te Berndié de gevolgen aanwees van de on verklaarbare strengheid der Fransche regeering tegen de Zwitsersche bladen. De regeeriug verklaart dat rleehtB het Journal de Genève aan de grenzen verboden is, maar opmerkelijk genoeg berei ken alle liberale Zwitsersche dagbladen hoogst zelden hunne bestemming in Frankrijk. De heer Bourgoing, Franseh ambassadeur bij het Vaticsan onder de regeering van den beer Thiers, is Donderdag, begeleid door hoogére ambtenaren van de departementen van koophandel en buit. nlaudsche zaken, naar Petersburg vertrokken met de missie tot hetelui- tea van een bandelstractaat tusschen Frankrijk en Rusland. Het blijkt uit de beraadslagingen der commissie voor het muntwezen dus wordt uit Parijs door Havas bericht dat de enkele gouden standaard slechts twee onvoorwaardelijke voorstanders telt, namelijk deheeren Lardy en Herzog, afgevaardigden van Zwitserland. De Belgische en Italiaansche gedelegeerden hebben nog geene definitieve beslissing genomen. Wat de afgevaar digden van Frankrijk, de heeren Magne, de Soubeyrau en du Tilleul betreft, deze zijn voor het behoud van den dubbelen standaard gunstig gestemd. Voor zoover men dit op het oogenblik reeds kun opmaken, sebiiut het zoo goed als zeker, dat de conventie van 1865 niet maar eenvoudig zai worden opgeheven, doch dat zij door de vier staten, die haar on der teeken den, met eenige wijzigingen vernieuwd zal worden. Zwitserland. Te Wittingeo, een dorp in de Jura, had op 2 dezer het volgende voorval plaats. De heer Rupplin, pastoor aldaar, die door de Bernsche regeering is aangesteld, werd door een in hevigea toorn ontstoken vrouw op de openbare straat aangevallen. Gewapend met een ijzeren sta'vork, poogde zij genoemden geeste lijke te doorboren. Deze, intijds hot gevaar ziende dat hem bedreigde, week snel ter zijde en ontkwam daar door aan een groot gevaar. Toen de woedende vrouw ontwaarde dat haar aanslag was mislukt, koelde zij hare verbolgenheid op een St.-Bernardshond, welke zijn meester, den. geestelijke, vergezelde. De daderes werd onmiddellijk in verzekerde bewariDg genomen. De bur gerwacht werd gedeeltelijk onder de wapenen ge roepen, teneinde verdere stoornis te voorkomen. Ook in andere gemeenten in de Beroer Jura heeft men, met het oog op de pogingen door de heethoofden onder de clericale partij in bet werk gesteld tot het opruien der menigte, de noodige voorbereidende maatregelen genomen. Waar de openbare rust in gevaar wordt gebracht, zullen de autoriteiten met den vereischten klem terstond kunnen optreden. België. Uit Antwerpen wordt van den 17en dezer ge schreven: Gisteren te 4 uren i3 bij het ministerie van financiën de voorloopigo overeenkomst geteekend tus schen de regeering en de stad Antwerpen betreffende de uitbreiding der kaaien aldaar. Na eene correspon dentie, die niet minder dan zes maanden duurde, heeft het dugeiijksch bestuur voorwaarden verkregen, waarop het mogelijk was te onderhandelen. Rogeer ing eri stad dragen tot de kosten bij en genieten gezamenlijk de voordeden. De rechten der gemeente blijven echter geheel intact. Dinsdag wordt de overeenkomst in den gemeenteraad ter tafel gebracht en denzelfden dag zal de minister een wetsontwerp indienen tot bekrachtiging der overeenkomst door de wetgevende macht. Het te Brussel verschijnende blad le Nord maakt eenige zeer juiste opmerkingen over de waarschuwing der Norddeulsche Allgemeine Zeitung aan Fraukrijk's adres. Het erkent dat iedere staat waken moet tegen nltramontaausche overheersching en inmenging op bur gerlijk gebied. „Maar er zijn verscheidene middelen om dit doel te bereiken", schrijft bet. „Welk is het beste? dat is de quaestie. Wanneer de Norddeutsehe in dit opzicht aan Frankrijk de les least, is men on middellijk tot de en wederleg bare opmerking geneigd een eerste vereisebte om den voortdurenden invloed der kerk op burgerlijk gebied te voorkomen is het burgerlijk leven onafhankelijk van de kerk te maken. Instellingen in dien geest nu bestaan in Frankrijk sedert een halve eeuw, terwijl zij in Duitschland nog niet bestaan Maar dit alles is niet voldoen de zal h&t Barlijnsche blad zeggen. Het is moge lijk. Maar alvorens de andere landen hard te val len, dat zij het voorbeeld vau Duitschland in zijn strijd met het ultramontanisme niet volgen, behoorde het Berlijnsche blad aan te toonen dat het stelsel het welk het voorstaat doeltreffend is. Wellicht zal dit stelsel later blijken het juiste te zijn. De resultaten zijn tot den huldigen dag echter niet van dien aard, om de andere natiën in de verzoeking te brengen het Duitsche systeem na te volgen. De uitslag der beide verkiezingen, die met een tussehenruimte van twee maanden, eerst voor de Pruisische kamer van afgevaar digden en nu voor den Duitschen rijksdag, plaats had den, is juist niet zeer bemoedigend." Brriljöingrn. Het stoomschip Prins van Oranje, gezagvoerder T. J. Aukes, vertrok Zaterdag te twee uren van dereede van het Nieuwediep, met volle lading en een aantal passa giers. ftjcmöelsbmcljtea Graanmarkten enz. Rotterdam, 19 Januari. Alles was klein aangevoerd tarwe 25 centhooger; wintergerst 10 cent en zomergerst 20 cent hooger; haver was goed te plaatsen; overigens onveranderd. Middelburg, 19 Januari. Raapolie f 33. Patentolie f 35. Lijnolie f37. AMSTERDaJd, 19 Januari. Raapolie op zes weken f 35$. Lijnolie cp 6 weken 34$. Prijzen ran effecten. Amsterdam 19 Januari. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2$ :dito dito dito *dito dito dito 4 *Aaud. Handelmaatschappij 4j *«lito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ^Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 dito5 Rusland. *Obligatiën 179R/1816 5 *Certific. ad®. Hamburg 5 *dito Hope C°. 1855 6C serie 5 *Cert. f 1000 1864 5 *dito. f 1000 1866 5 Toten 18665 *Oblig.Hope C°.Leening 1860 4$ *Certific, dito4 *Iascript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 ^Obligation 1867—69 4 ^Certificaten6 *Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 *Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow, 5 Polen. *Schatkiatobligatiën 4 pet. 59 69* 92* 137* 55 88 100* 76* 89* 99* 265 92* 75* 80 49* 232* 190 97 94 77*

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3