MIDDÈLBÜRGSCHE C O R A N T. F 17. Dinsdag 1874. 20 Jannari. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2fcn Paascli- en Pinksterdag 3De prijs per 3/m., franco is 3.50. en een der Kerstdagen. Middelburg 19 Januari. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a., des namiddags te 1^ uur, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakeningekomen brieven; voorstellen van burgemeester en wethouders: «totaan vulling van art. 13 der verordening op het lager onder wijs; b tot alecbafling van de plaatseliike belasting dokgeld; c nopens de betrekking van waagmeester, naar aanleiding der benoeming van den heer Huijer tot controleur der plaatselijke belastingen; d adres P. Brou wer, bezwaren kleedingskosten als schutter; overeen komst met het rijkonderhoud gedeelte bermweg, zuid-oostelijken leidijk voormalige Nieuwe haven. Met zekerheid kuDnen wij mededeeleu dat binnen enkele dagen alhier een groot koopvaardijschip uit Rotterdam kan worden gewacht, om, na belading alhier, via Vlissingen naar Indië te vertrekken. Spoedig zou dit door een tweede worden gevolgd, en er bestaat alle uitzicht dat binnen kort ook schepen van groote afmetingen uit Indië hier zullen komen ter ontlossing hunner lading voor Holland bestemd. Wij verheugen ons over deze gunstige gevolgen der kapitale haven-en kanaal werken op Walcheren. Hetgeen men verder in verband met het bovenstaande hoort doet men voor zichtig thans nog als plannen en voornemens te be schouwen. De commissie, die de taak heeft op zich genomen om hier de feestviering bij gelegenheid der 25jarige regee ring van koning Willem III te regelen, heeft eene circulaire tot Middelburg's ingezeteneu gericht, waarin zij hen verzoekt om haar te helpen in de beantwoor ding der vraag: „boe zullen wij feestvieren?" Zij noo- digt daartoe allen die zich eenig plan van fee tviering mochten voorstellen uit dit aan haar mede te deelen. De commissie plaatst zich hierdoor, naar het ons voorkomt, op een zeer gunstig standpunt. Zij toont door hare handelwijze de wen3chelijkheid te erkennen dat niet een door enkelen vastgesteld plan worde op gedrongen maar met de neigingen vaD de ingezetenen worde te rade gegaan. Slechts aan een feest dat naar den algemeenen smaak is ingericht kan door de bevol king met geestdrift worden deelgenomen. Wij drukken dan ook gaarne den wensch uit dat het billijk streven der commissie, om een feest te vieren dat de volle sympathie der ingezetenen zal verwerven, zal gewaar deerd worden, en dat zeer velen van do aangebodene gelegenheid zullen gebruik maken. Niet slechts zij, wien een afgerond plan voor het geheele feest voor den geest zweeft, maar allen die omtrent het een of ander punt, al zij het schijnbaar van zeer ondergeschikt belang, eene eigene zienswijze hebben, zullen dus een goed werk doen, door hunne inzichten aan de com missie kenbaar te maken. Niet minder dan een öOOtal toegangkaarten is giste ren avond in het Schuttershof alhier verkocht ter bijwoning van de volksvoordrachten en de uitvoeringen der Volkszangveieenigiug onder leiding van den heer A. Hemmes. De heer K. R. Pekelharing behandelde een aan een zijner vrienden ontleend onderwerp, name lijk de verschillende soorten van neuzen en wat daarop betrekking heeft. Zijne bijdrage ontlokte, evenals de voordracht van de aangekondigde dichtstukken door de heeren S. C. Coenraads Pieterse en W. Appel, aan het talrijke publiek betuigingen van bijval. Hetzelfde was in niet mindere mate het geval met de uitvoerin gen der zangvereenigiug, die zich daardoor aangespoord gevoelde, om ten slotte nog een lied te zingen dat niet op het programma was vermeld. Den 12 Februari a. zal te 's Gravenhage, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed het tot 1 Mei 1875 onderhouden van de werken behoorende tot het gedeelte VeereMiddelburg van het kanaal door Wal cheren met het kanaal door de Oude Aroe en de zij takken naar Arneinuiden en naar Nieuwland. De Kota Potjoet, waarvan in het Zaterdag bekend gemaakte telegram van den luitenant-generaal van S wie ten gesproken wordt, is gelegen aan de Zuidwest-zijde van den kraton. De versterking is aangegeven op de onlangs bij de firma Smulders en c°. uitgegeven kaart, tweede druk, doch de naam Potjoet is daarbij niet vermeld. Bij de eerste uitgave dier kaart is onge veer op dezelfde plaats eou „lusthuis" geteekend. Staais cour.) Terwijl ia het kiesdistrict Gouda nog niet is voorzien in de vacature voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal, ontstaan door het bedanken van den heer Hoffman, waaromtrent morgen zal worden beslist bij de herstemming tus3chen mr. H. C. Verniers van dor Loeff en dr. A. Kuiper, is ook de plaats van het andere voor dat kiesdistrict in de tweede kamer zitting hebbende lid opengevallen. Jonkheer mr. W. M. de Brauw, officier van justitie te 's Gravenhage, en sedert 16 Juni 1853 onafgebroken lid van de tweede kamer, is eergisteren te Haarlem, waar heen hij zich had begeven, plotseling overleden. Teneinde eenheid te brengen in de verschillende plan nen voor het huldeblijk aan deu koning, heeft de heer Plato, burgemeester van Meerkerk, iu een brief aan den burgemeester van Amsterdam, het denkbeeld ge opperd, dat de hoofdcommissie zich wende tot Z. K. H. prins Frederik, om diens raad in te winnen. Alsdan, meent de heer Plato, bestaat de meeste waarschijnlijk heid, dat de natie een advies krijgt, dat in den geest zou zijn van den koning, en niemand zou dan nog vasthouden aau eigen plannen of inzichten. Uit Winschoten wordt gemeld dat eenige dagen ge leden aldaar een conferentie is gehouden tusschen gedelegeerden uit het bestuur van de gemeente Gro ningen en die van Pruisische zijde, betrekkelijk de zaak der indijking aan den Dollard. Bij die gelegen heid moet dat onderwerp tot een geweuscht einde zijn gebracht en derhalve de iupolderiug achter den Heinitz- polder vaststaan. Benoemingen en besluiten, ridderorden. Benoemd, als een vervolg op het koninklijk besluit van den 18en Februari 1861, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake van de in 1859 plaats gehad hebbende krijgsverrichtingen iu de Zaider- en Oosterafdeeling van Borneo, tot ridder 4e klasse van de militaire Willemsorde, de krachtens dat besluit eervol vermelde le stuurman en waarnemend gezaghebber op het toenmalige gouvernements-stoom- schip Tjipanas (thans gezaghebber der gouvernements marine, gedetacheerd bij het departement der marine te Batavia) W. Huisman. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, ad interim minister van marine, is aan den schipper in het vaste korps dek- en onderofficieren M. Gerretze, de gouden medaille voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst toegekend. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loopen tot den 10eu December jl. Uit een particuliere correspondentie van Atsji meldt de Javabode, dat het stoomschip Metalen kruis op de Westkust van Sumatra aan het kruisen was en toen naar Singkel is gegaan om kolen in te nemen, alwaar het ongeveer een 12lai dagen bleef. Do Argus kwam toen aldaar ter reede, om het Metalen kruis naar Atsji te ontbiedenteneinde bij de aanstaande operatiën enz. tegenwoordig te zijn. Naar de reede van Atsji etoo rnende, kwam het De watergeus tegen, die het berichtte, dat de expeditie een lOtal dagen was uitgesteld en dat het Metalen kruis dus nog dien tijd aan het kiuisen kon blijven. Dit schip moest langzamerhand vertimmerd wordenomdat het lek was en noodzakelijk schoonge- maa'.t moest worden. Overigens was de gezondheids toestand gunstig. De chef over den geneeskuudigen dienst bericht, dat in het groot militair-hospitaal te Batavia op den 5cn Decem ber jl. drie choleralijders werden opgenomen. Sterfgevallen kwamen dien dag niet voor. Op 6 December kwamen er wederom drie choleraüjdera onder behandeling. Twee hunner overleden nog denzelfden dag. Op 7 De cember werden er geene aan cholera lydende personen ter verpleging opgenomen en overleed slechts een onder behandeling zijnde lijder. Te Meester-Cornelis stierf op 6 December een Europeesch militair vau het sup pletie-depot, en op 7 December mede een Europeesch militair van dat depót. Omtrent den stand der ziekte in de buiten Batavia gelegen gewesten zijn bij de regeering de volgeode be richten ontvangen Te Muntok (Banka) deden zich van 6 tot en met 20 November jl. 15 choleragevallen voer, makende met de op eerstgenoemden datum onder behandeling ge bleven personen 16 lijdersvan welke 9 herstelden, 5 overleden en dus op laatstgenoemden datum nog 2 onder behaDdeliug bleven. Blijkens een ouder dagteekeuiDg van 3 December van den directeur van onderwijs, eeredieust en nijverheid ontvangen schrijvenkan de ziekte te dier plaatse thans als gewokea worden beschouwd. In de residentie Soerabaya hebben zich onder de in- landsche bevolking, in de afdeeliog van dien naam, twee cholera-gevallen voorgedaan, waarvan éen met doode- 1 ij ken afloop. Te Patti (Japara) werden van 30November toten met 4 December 2.9 Cnineezen en inlanders aangetast, van welke 18 overleden. Ook te Indramajoe (Cheribon) hebben zich eenige gevallen van cholera onder de iulandsche bevolking vertoond, waaromtrent nog geen bijzonderheden bekend zijn. In handen van den adsisteat resident voor de politie alhier werd den 6e° December door den agent der Javasehe bank te Samarang een baakbiljet van/" 100 gesteld, dat volgens verklaring van den agent valsch was. Het was ter wisseling aangeboden door een Chi nees. De zaak is in onderzoek. Da Chinees, die het biljet aanbood, is gearresteerd. Het fabrikaat gelijkt op dat van de onlangs gevonden valsche biljetten van f 500. De Demakscbe politie, gewaarschuwd door de spionnen van den opiumpachler, deed den 5e" December een aanhaling van ongeveer 2000 thail geprepareerde opium, die in 75 darmen, verpakt in een koffer, in een rijtuig werd gevondeD, waarin de Europeaan Scipio en de Chinees Lei Soei Tien waren gezeten. De smok kelwaar is in bealag genomen en de beide geleiders zijn gearresteerd. Ware de politiemacht iets sterker geweest, dan had de vangst dadelijk nog grooter omvang gehad, daar er toch bericht was ingekomen, dat in twee rijtuigen ongeveer 4000 thail opium zou worden ver voerd. Het tweede rijtuig heeft de politie ongemoeid moeten laten, uithoofde harer geringe getalsterkte. Het is echter niet verloren gegaan; want zoodra de Sama- rangsche politie kennis kreeg van het voorgevallene te Demak, heeft zij den koetsier weten op te sporen, die het rijtuig van Demak herwaarts, had gebracht, en daarna, door aanwijzing van dien koetsier, ook het huis uitgevonden waar de passagiers van het rijtuig met hunne bagage waren afgezet. Op haar verzoek heeft de offi cier van justitie terstond eene huiszoeking bewerkstel ligd, waarbij twee koffers werden gevonden, gevuld te zamen met ruim 90 darmen vol opium, inhoudende ruim drie duizend thail. De bewoner van het huis is gearresteerd en do zaak zal verder vervolgd worden. Lei Soei Tien is de Chinees die onder verdenking heeft gelegen, de valsche bankbiljetten van f 50 te hebben vervaardigd. Berichten uit Atnbarawa, Soerabaya en Samarang melden, dat de cholera aluaar voortdurend nieuwe slachtoffers blijft eLchen. Uit Salatiga schrijft men aan De locomotief„Voor

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1