MIBDELBÜRGSCHE I F 16. laandag 1874. COURANT. 19 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks niet uitzondering van den Zondag, den 2tn Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ra-, franco is f 3.50. Middelburg 17 Januari. Een regeeriugstelegram vau den luitenant-generaal van Swieten van den 13«» dezer, aangeboden te Penang den 16eD hetwelk wij heden voormiddag reeds per bulletin aan onze geabonneerden bier ter stede hebben medegedeeld meldt dat eene voorname positie aan den vijand ontweldigd is, ditmaal met verlies van 17 gewonden. Het is de moskee-linie naar Kota Potjoet, waardoor de vijand de voornaamste gemeenschap naar buiten ver liest, want de hoofdpoort van den kraton is naar de rivierzijde gebarricadeerd en onder het scbot onzer artillerie. Uit Kota Potjoet wordt de kraton door het geweer beheerscht. De ongeloofelijke energie van den vijand houdt ons tegen, doch wij zitten evenmin stil. Sappen-arbeid, batterij-bouw, trancbee- en andere wachten, en veiligheidsdiensten gaan met bloedige gevechten gepaard. De geest der troepen is uitmuntend door de voort durende zegepraal. De val van den kraton is nabij, doch wegens het bedekt terrein moeten nog veel werken worden aan gelegd, om zonder aanzienlijk verlies aan den moe digen vijand de achtergelegen werken te ontnemen. Drie volgelingen van onzen zendeling naar den kraton zijn aan den vijand ontsnapt en berichten, dat de zendeling vermoord is. Gisteren avond werd alhier de zevende jaarlijkscbe algemeene vergadering van de Middelburgscha afdeeling der schippersvereeniging Sohuttevaer gehouden. Zoowel de toespraak waarmede de voorzitter, de heer H. J. Domenie, de vergadering opende, als het door den secretarisden heer H. J. Dronkers uitgebracht verslag, getuigden dat de afdeeling in het afgeloopen jaar weder niet vruchteloos werkzaam is geweest ter bevordering van de belangen van handel en scheepvaart. De mededeeling van verschillende ingekomen stukken werd gevolgd door de goedkeuring der rekening en verantwoording namens den penningmeester, die door ongesteldheid verhinderd was ter vergadering tegen woordig te zijn. Verschillende bezwaren werden weder geopperd, die een punt van onderzoek zullen uitmaken of tot welker opheffing de noodige stappen zullen worden gedaan. Onder anderen zal bij den inspecteur van het Neder land- sche loodswezen te Vlissingen worden aangedrongen op het leggen van nog een zwarte ton voor do geul aan den ingang van het Goessche sas. Vooral werd geklaagd over de bij de bermen te Veere gedane steenbestorting. Aan het bestuur is opgedragen pogingen aan te wenden tot opruiming der steecen, waardoor naar bet oordeel der vergade ring niet alleen de scheepvaart zal worden beveiligd, maar ook de reede van Veere verbeterd zal wordea. Eveneens zal het bestuur trachten eene verandering in de afwatering van Walcheren, met het oog op den stroom bij de kleine sluis te Veere te verkrijgen. Van het bestuur der Vereeniging Uit het volk voor het volk alhier is eene missive ingekomen, waarin de afdeeling wordt uitgenoodigd haar gevoelen mede te deelen over de door genoemd bestuur wensche- lijk geachte oprichting van eene vereeniging tot oefening in het roeien en het houden van roeiwedstrijden. Na eene gedachtenwisseling is besloten op deze missive te antwoordendat de afdeeling de verwezenlijking van het plan nuttig acht en bereid is om nadere inlichtin gen te geven indien men die verlaugeu mocht, terwijl sommige leden zich ook geneigd betoonden practisch onderricht te geven ingeval bedoelde vereeniging mocht tot stand komen. Aan het bestuur is onder anderen opgedragenom aangezien een enkelvoudig telegram van Middelburg Eaar België f 1 kostdoch van Vlissingen naar België slechts 50 cent, bij de regeering aan te dringen op vergrootiug van bet rayonteneinde de schipperij en de handel van Middelburg te dezen aanzien met die van Vlissingen gelijk gesteld worden. De leden van den gemeenteraad van Vlissingen heb ben gisteren aan den burgemeester en den secretaris dier gemeente op het raadhuis een diner aangeboden. In de jongste verschenen aflevering van de Allgemeiue Mililar Zeitung komt een Nederlandsch officier op tegen een artikel van dat tijdschrift, waarin het mislukken van de eerste expeditie naar Atsji voor een deel wordt toegeschreven aau het s echte gehalte van het Indische leger. In dat artikel werd niet meer of minder gezegd, dan dat de Indischo officieren onbekwaam (müitarisch schlecht au8gebildet) zijndat zijzoo min als de man schappen, in geenerlei betrekking staan tot het moe derland, en dat het hun ten eenenmale aan militairen geest en vaderlandsliefde ontbreekt. Terecht drukt „de Neder - landsche officier" zijne verwondering uit, dat een degelijk wetenschappelijk tijdschrift dergelijke beschuldigingen, ja beleedigingea, zonder een zweem van bewijsgrond, in zijne kolommen opneemt, en wijst hij op de Indi sche krijgsgeschiedeniswaar zoo menige bladzijde gewaagt van de bekwaamheidden moed en de vader landsliefde onzer Indische officieren en troepen. De onjuistheid van de bewering, dat de Indische officieren en manschappen in geenerlei betrekking zouden staan tot het moederland, wordt daarna kor telijk aangetoond, en ten slotte met den meesten ernst tegen al de onware uitingen geprotesteerd. Arnhcour.) Benoemingen en besluiten. LEGER. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, op verzoek, aan den l«n luitenant G. Jesse, van het 4e regiment infanterie. Onderwijs. Onlangs ia door den Groningschen gemeenteraad het kweekelingenstelsel als onderwijskracht veroordeeld en daarom worden gaandeweg alle kweekelingen door hulp onderwijzers en hulponderwijzeressen vervangen. Ten gevolge van een en ander hebben burgemeester en wet houders dier gemeente aan den raad voorgestelddat aan de openbare lagere scholen binnen Groningen aan staande onderwijzers en onderwijzeressen als kweeke lingen tot eigen oefening zullen mogen werkzaam zijn, onder door burgemeester en wethouders te stellen voorwaarden. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Zoutelande door den beer R. A. van Deursen, voor dat naar Krabbendijke door den heer J. Brosse, te IJsseistein, en voor dat naar Kruiningen door den heer H. B. Noor da, te Jutphaas. Den 15en Januari heeft te Utrecht eene vergadering plaats gehad van geestverwanten van het tijdschrift Geloof en vrijheid. Ruim 200 predikanten4 hoogleeraren en eeüige gemeenteleden uit verschillende kerkgenootschap pen hadden hunne sympathie betuigd. Ruim 60 waren te Utrecht tegenwoordig, die eenstemmig besloten dat jaar lijks eene bijeenkomst zou worden gehouden. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 15en dezer, is de hoofdonderwijzer J. W. Spekschot gesteld ter beschikking van den gouvernenr-generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden benoemd tot onder wijzer 3e klasse voor den dienst daar te lande. Gemengde berichten. Het Utrechtsch dagblad verneemt, dat zich eene vereeniging van petroleum-handelaren heeft gevormd, die besloten hebben, om zich tegen de gevolgen der al te groot© concurrentie te vrijwaren en meer eenheid in de prijzen zullen trachten te brengen. Donderdag morgen vertrok een treinwaarop 200 jonge varkens geladen warenvan Maastricht naar Aken. De deuren van den waggon, waarin zij zich bevonden, schijnen niet goed gesloten geweest of open gegaan te zijn. Althans, toen de trein te Aken aan kwam vond men slechts drie varkens. De anderen waren van den trein gevallen en zijn ten deele ver pletterd. Te Pingjum (Friesland) had onlangs de eigenaar eener woning deze verhuurd, doch daar hij gelegenheid kreeg om een grooteven huurprijs te maken zeide hij den huurder de huur op. Daar deze niet genegen was om goedschiks op te stappen ging de verhuurder over tot maatregelen van pressie. Hij spijkerde den schoorsteen van boven dicht, zoodat het in de woning vreeseliik rookte; hier mede geen gewenscht effect behalende, gooide hij met emmers water door het dak, zoodat de huurder aan zijn inboedel schade bekwam. Nu begon de bevolking party te trekken voor den huurder en bet den verhuurder aan zijn woning eveneens lastig te maken. Men liep met een balk den muur zijner woning in, verbrijzelde een raam en zou wellicht nog meer gedaan hebben, ais de burgemeester, bijgestaan door vier veldwachters, niet uit Makkum waren oyergekomenhierdoor werd de orde schielijk hersteld, Op vele plaatsen in de Boven-Alpen is de winter zoo gestrengdat de inwoners verhuizen. Dit is ook het geval te Venose (departement Iaère) dat gedurende een half jaar, vaa November tot Mei, verlaten is. In December jl. waren in Venose geen maire geen secre taris of raadsleden meerdie allen waven vertrokken om tegen Mei te retourneeren. De prefect van Isère, hierover verontwaardigd, heeft al die personen voor twee maanden in hunne waardigheden gesehorst en hen door een plaatselijke commissie vervangenmaar het mooiste van de zaak is, dat hij de leden voor die com missie in de naburige gemeenten moest zoeken daar van de 174 kiezers slechts 12 te Venose waren. Te Parijs ligt een üottiUe van veertien schepen, geladen met appelenvoor de kaai van het stad huis ten anker. De fijnste soorten worden met 15 tot 40 centimes per stuk betaald. Zij zijn te water aange voerd uit Bourgondië, Bretagne, Normandië en de om streken van Parijs. Het aantal verschillende soorten beloopt eentge honderden. De commissie voor de amnestie in Frankrijk heeft bericht ontvangendat in zake de vervolgingen der com- munalisten door de krijgsraden 49,066 besluiten zijn genomen. In 24,000 gevallen vond men geen termen tot vervolging; 2360 personen zijn vrijgesproken, 13,000 veroordeeld. Nog zijn er 700 verschillende processen tegen lieden, die verdwenen waren, terwijl in 1100 zaken het onderzoek nog moet plaats vinden. Men rekent in ongeveer drie maanden gereed te kunnen zijn. De commissie voor gratie heeft deze in 2000 ge vallen toegestaan, in 6000 daarentegen geweigerd. In de zitting van de Italiaansshe kamer kwam onlangs de quarantaine tusschen de verschillende steden ter sprake. Een lid stond op en protesteerde tegen de desinfectie als zeer ondoelmatig. „Blijkbaar", zeide hij, „hebben de liedeo, die daarmede belast zijn, hoegenaamd geen kennis van de zaak; zoo ontving ik mijne brieven uit Napels drie-, viermaal doorstoken terwijl een telegram uit diezelfde stad geheel onge schonden tot mij kwam. (Algemeen gelach, geschuifel en rumoer). Ja, mijne beerenvervolgde de spreker „gij lachtmaar" en hierbij sloeg hij met de hand op de borst „ik kan mijn beweren staven, ik heb de bewijzen hier!" De spreker kon hier niet verder voortgaan, de hilariteit in de vergadering was zoo groot, dat de zitting geschorst moest worden. De spreker rood van kwaadheid, riep zijnen medeleden toe„Nu gij mij niet kunt weerleggen, lacht gij, dat is kin derachtig!" en -hiermede verliet hij de zaal.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1