de overige gewesten, of koning der Nederlanden? Mag men vooronderstellen, dat Zeeland, tegenwoordig meer dan vroeger aan de andere deelen van hei land verben den, nog een kleingeestigheid huldigt, die wij sindB lang voor overwonnen hielden'? Er zijn geen Zeeuw se he rijksdaalders meer. Er is geen Zeeuwsche vloot op de Schelde. Er bestaan geen uitsluitend Zeeuw sche belangen. Het flinke volk, dat onze zuidelijke eilanden bewoont, bewaart zijn schoone historische herin neringen als een heilig kleinood, maar niemand denkt er aanzich er op te verheffen ten koste van de eer, dat hij een Nederlander is. rDe Zeeuwsche hoofdcommissie beeft zich dus stellig vergist. Haar besluit is een miskenning van den geest, die hare medeburgers bezielt. Veilig kan zij dat besluit terugnemen. Gerust roepe zij allen, die bezwaar maken, op. Er zal niemand komen. Oaze Zeeuwsche broeders hebben menigmaal het ijs gebroken, maar nooit willeDS en wetens uit provincialisme de rijkswateren verstopt. Integendeelzij kwamen Leiden te bnlp toen iedereen dacht dat zij de veege veste nooit zonden kunnen he reiken. En ze zouden een Zeeuwech geschenk boven een nationaal verkiezen Te Neuzen is ea gisteren in de vergaderzaal ten raad- bnize eene publieke bijeenkomst gehouden van ingeze tenen, ter bespreking van de aanstaande feestviering te Neuzen, op 12 Mei 1874, ter gelegenheid van de 25jarige regeering van Z. M. Willem Hl. In deze verga dering is door de aanwezigen eene commissie van negen ledan nit de ingezetenen, gekozen tot voorbereiding en nitvoering van het voorgestelde doel. Z. M. de koning is heden morgen naar Het Loo ver trokken eu zal aldaar vermoedelijk een maand ver toeven. Hoor de rijkstelegraaf werden in 1873 overgebracht 2,064,238 betaalde telegrammen, waarvan 1,314,340 bin nenlandsche, 636,543 door Nederlandsche kantoren met. het buitenland gewisseld, en 113,355 door buitenland- sche kantoren over Nederland verzonden. De opbrengst bedroeg f 667,965.21^, waarvan f 406,877.47 komt voor de binnenlandsche telegrammen, 224,797.79 voor den berichtenwissel met den vreemde, en 36,289.95£ voor de over Nederland verzonden tijdingen. In 1872 bedroeg het aantal overgebrachte berichten 2,018,673, waarvan de opbrengst was f 641,710.19. De ministers van koloniën en van financiën brengen in de Staats-courant ter kenuis van het publiek, dat, ten aanzien van bet brievenvervoer van Nederlandsch- Iudië naar Nederland, bij wijze van tijdelijken en bui- tengewonen maatregelis bepaald 1° dat brieven en briefkaarten, afkomstig van militairen beneden den rang van officierdeel uitmakende van de expeditie tegen Atsji, ea bestemd voor Nederland over Batavia, door middel van Nederlandsche stoomschepen, tegen een port van vijf cent zullen worden verzondeu; 2° dat brief kaarten afkomstig van officieren lot de voormelde expeditie behoorende, mede genot zullen Lebben van dezelfde gunstige bepaling. Tevens wordt opnieuw in herinnering gebracht, dat wegens de brieven voor mili tairen benedeu den rang van officier tot het Neder- 1 andsch Indische leger behoorende bij verzending uit Nederland met Nederlandsche stoomschepen, een port van slechts vijf cent verschuldigd is, mits zij hier te lande gefrankeerd worden en daarin geene brieven of stnkken voor anderen zijn inge3loteu. Het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw heeft, ia zijne eergisteren to Groningen gehouden vergade ring, met bijaa algemreue stemmen besloten, aan de tweede kamer een adres vaa adhaesie te zenden, betref fende bet wetsvoorstel der heeren Gratama c. s. tot afschaffing der jachtwet. Benoemingen en besluiten. CONSULATEN. Benoemd tot Nederlandsen consul te Port-Saïd D. J. Brouwer, en te Barbados A. N. Clair- monte. landmeters. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. F. A. Scbreinemacber uit zijne betrekking van landmeter eerste klasse bij bet kadaster, behoudens aanspraak op pensioenen bevorderd tot landmeter eerste klasse bij bet kadaster C. J. van Dooren, thans landmeter tweede klasse. leger. Benoemd bij bet wapen der artillerie: tot kapitein 2e klasse, naar ouderdom van rang, bij het 2e regiment vesting-artillerie, de 1° luitenant L. Zegers Veeckens, vaa het lc regiment vestingartillerie; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), bij het 3e regi ment vesting-artillerie, de 2e luitenant N. Klaassen, vaa bet korp3. Onderwijs. In de Staats-courant vaa heden is opgenomen het aan den commissaris des konicgs in Zeeland uitgebiacht verslag der commissie belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in deze provincie in het jaar 1873. Kerknieuws. Naar men verneemt heeft de Moerdijksche historie reeds gedeeltelijk navolging gevonden en wel te Op- heusdeu (classis Tiel). Eenige dagen nadat de predi kant vertrokken en de gemeente aldaar vacant geworden was, hebben de vroegere keikvoogden, door de synode indertijd wegens overtreding der kerkelijke verordenin gen van bun lidmaatschap der Nederlacdscho hervormde kerk vervallen verklaard, maar nog altijd onwillig om hun beheer neër te leggen, zich plotseling van de pas torie meester gemaakt. Gebruik makende van de om standigheid dat de arbeidster, door de tegenwoordige kerkvoogden belast met het schoonmaken der pastorie, haar voor een oogecblik verlaten en de deur openge laten had, hebben zij haar io bezit genomen en er iemand van hunnentwege in geplaatst om haar te bewonen eu to bewaken. Deze persoon krijgt daarvoor f 1 per dag en is bovendien rijkelijk voorzien van levensmiddelen en brandstof, zoodat het hem aan niets ontbreekt. Kerk voogden hebben terstond van de zaak aangifte gedaan aao het classicaal bestuur van Tiel, dat nu maatregelen zal moeten beramen om de pastorie te heroveren. Nieuwe Roit. cour.) Marine en leger. Om de uitoefening van de buitenlandscbe zeevaart en visscherij aan miliciens-verlofgangers gemakkelijk te maken, heeft de minister van oorlog bepaald dat tot het verkrijgen van vergunning daartoe aanzuivering van de schuld op het kleeding- en reparatiefonds voor den be langhebbende, wanneer hij blijkbaar daartoe niet in staat is, geen volstrekt vereisebte behoeft te wezen. Ia geen geval echter mag een hernieuwde toestemming worden veileend dan nadat die aanzuivering kebbe plaats gehad. Gemengde berichten. Te Amsterdam wordt vrij algemeen als vermoe delijke oorzaak van den vreeselijken brand in de pak huizen aan de Houttuinen opgegeven, dat aldaar o. a. balen katoen geborgen waren, afkomstig uit de pakhuizen op de Brouwersgracht, waarin onlangs brand is geweest Men onderstelt, dat die balen, waarvan de inhoud half verbrand en door het bluschwater vochtig geworden was, door zelfontbranding aanleiding tot de ramp hebben gegeven. In de maand December werden door de 's Gra veuhaagsche volksgaarkeukens verkochtin degaarkeu ken n° 1 (Zwarte Weg)3259 portiën verschillende spijzen; 295 portiën vleesch en spek, en 53 halve kruik jea bier. In de gaarkeuken n° 2 (Torenstraat)6790^ portiën verschillende spijzen1157 portiën vleesch en spek, en 70 halve kruikjes bier. Met betrekking tot een gerucht dat in de vorige week op een vau Arnhem komenden trein zou zijn gescho ten, deelt de Zotphonscbe courant mede, datjl. Vrijdag avondtoen de treindie te 6 uren van Arnhem vertrektzich op de grens van de gemeenten Biummen en Zutfen bevond, door den beambte in den post wagen een tikje werd gehoord aan een der raampjes. Bij onderzoek bleek dat wer .eli k een klein rond gaatje in een raampje aanwezig was en dat eenige scherfjes glas er waren afgebrokkeld. Overigens werd niets be speurd. De vermoedelijke dader schijnt moeilijk te vinden te zijn. De Heldersche en Nieuwedieper courant meldt dat by eenige Amsterdamscbe heeren het plan bestaat, om te Helder een droog dok to maken. Tusscben Meppel en Zwartsluis staan al de oever landen blank tengevolge van de slechte uitwatering te Zwartsluis. De te Bellijn opgerichte vereeniging van huis vrouwen, die zich ten doel stelt het verkrijgen van goedkooper levensmiddelen, hield aldaar op 8 dezer eene bijeenkomst. Zij bad een aantal schriftelijke betuigin gen van adhaesie, o. a. uit Hanover, Breslau, eu andere Duitsche steden ontvangen. Volgens eene berekening, door den emeritus-predikant Haser to Hanover opge maakt, geven de gezamenlijke huisvrouwen in geheel Dnitschland minstens 500 millioen Thaler per jaar uit. Bij jaarlijkscbe bezuiniging van slechts 5 Thalerzou den zij gezamenlijk 40 millioen 1 haler besparen. Voorts werd mededecling gedaan van een aantal Berlijnscbe firma's die zich bereid hadden verklaard, hun waren aan deleden der vereeniging voor inkoopsprijs te leve ren. Met het ontbieden van levensmiddelen nit andere plaatsen had de vereeniging een aanvang gemaakt, voorlcopig nog slechts wat de boter en eieren betreft; de eerste hal zij uit PommercD, de laatste uit Hamburg laten komen. Binnen kort zag zij eene bezending eieren uit West-Pruisen tegemoet. Het papier, waarop de Amerikaansche muntbil jetten gedrukt worden, is geheel verschillend van het in andere landen daarvoor gebruikelijke, ea wordt ge maakt op de Glen Mills bij Westchester, Philadelphia, op een machine van Fonrdrinier. De voornaamste bij zonderheid bestaat in het vermengen van de papierstof met korte, zijden draadjes van een roode kleur, en het machinaal strooien van dergelijke blauwe draadjes op het gevormd wordende vel, waardoor deze zich er innig aan de eene zijde mede verbinden. De kant. met de blauwe draadjes wordt voor de keerzijde van het biljet gebruikt. Dit eigenaardige papier, dat naar men be weert niet nagemaakt kan worden, is een der beste waarborgen tegen vervalscbing. Dea lcn Februari a. zal weder eeneantal politiek- veroordeelden uit Frankrijk met het schip Sybille, via Brest, vaar Nieuw Caledoniëgezonden worden. Verschei dene anderen wachten een dergelijk lot af op het eiland Saint Martin de Ré, waar zij voorloopig worden bewaard. Ongeveer 16,000 Italiaansche onderwyzers hebben bij de kamer der afgevaardigden aldaar eene petitie ingediend tot verbeti-ring van hun maatschappelijkeu toestand. Hun wensch is bescheiden, want zij verlangen voor het platteland eeue minimum, bezoldiging van 800 lire (1 lire is ongeveer gelijk aan 40 cent) en in de ste den naar evenredigheidverder vragen zij regeling van hun pen3io nen het recht om na, volbrachten zesjari gen diensttijd niet zonder grondige redenen afgezet te worden, terwijl zij ten slotte op het politieke kiesrecht aandringen. Verleden week is door de Midland International Arbitration Union eene meeting gehouden, waarop de vol gende resolutie werd aangenomen„Dat deze vergade ring ernstig verlangt dat eene poging gedaan worde om het geschil tusscben Engeland en het Ashantijnscbe volk door middel van onderhandeling te vereffenen, en, indien doenlijk, door de arbitrage van een bevrienden vorst, zooals do koning der Nederlanden; en dat, indien deze poging niet mocht gelukken, alles gedaan worde om den oorlog tot een eind te brengen met zooweiuig bloedvergieten als mogelijk." Van deze resolutie is aan de heeren Gladstone en Bright schriftelijk kennis ge geven. Daarop is door de Union van eerstgenoemde een scbryven ontvangen, waarin bij als zijn gevoelen uit, dat de Ashantijnsche oorlog 't gevoig is van een ver keerde politiek en jarenlang verzuim. Hij hoopt dat niemand in Engeland 't voortduren van dezen oorlog wenscht. Te Luuèville in Frankrijk is een gioole agitatie ontstaan door de airestatie van drie kooplieden, en wel onder beschuldiging, dat zij gedurende den oorlog in verstandhouding hebben gestaan met dea vijand. Een langdurig onderzoek heeft over deze zaak plaats gehad. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren heeft aan het ministerie van justitie te Gra ven hage onder anderen de her besteding plaats gehad van het onderhouden van en het doen van herstellin gen aan het rechtsgebouw te Middelburg en het huis van arrest te Goes gedurende de jaren 1874—76. De laagste inschrijvers waren voor het rechtsgebouw te Middelburg de heer W. van Uije, alhier, voor ƒ6900; voor het huis van arrest te Goes de heer W. J. van de Weert, te Goes, voor 6290. Tlieriuometerstand. 15 Jan. 's a v. 11 u. 42 gr. 16 'smorg. 7 u.41 gr.'s midd. 1 e.48gr. 'a av. 6 a.46gr, Staten-generaal. eerste kamer. Sitting van Donderdag 15 Januari. Nader verslag De beraadslagingen over de begrooting van binnen landsche zaken worden voortgezet. Bij de afdeeling waterstaat en openbare werken, klaagde "de heer Hart- sen over den korten termijn, aan Amsterdam gelaten, over de mededecling vaa zijn gevoelen omtrent do ver betering van den waterstand, in de aan het kanaal door Holland grenzende wate:vakken. De heeren Dumbar en Tonokens bespsakea verschil lende waterschapsbelaDgen. De heer Prins wenschte, in afwachting der onzekere réussite van de doorgraving van het kanaal door Hol land, verbetering van bet Noord Hollandseh kanaal, door verlegging van het kanaal vau Schermer tot de hoofd stad, hetgeen ook Amsterdam ten nutte kau zijnen het geen inzonderheid moet strekken tot verbetering van den toestand van Waterland. De heer Smit wees op de behoefte aan verbetering vau de los en ligplaats voor tie schepen van het Niou- wediep, in verband met de beperkte ruimte voor de koopvaarders iu die haven. Hij dringt verder ook van zijn kaut de belangen van Water! a :<1 aan. De heer Rahusen, beamende de mvodzakelijkheid tot verruiming van de haven van Nieuwe liep, dacht niet zoo pessimistisch als de vorige spreker ovr.r het tot stand komen van het kanaal door Holland op zijn smalst. Verder besprak hij opnieuw den toestand van ae Keulsche vaart. De minister van binnenlandsche zaken merkte den heer Hartsen op, dat bet gemeentebestuur volkomen vertrouwd is met de groote belangen, di8 verbonden zijn aan de quaestie van het peil, om binnen een korten termijn de gevraagde inlichtingen te geven. Bovendien waren de verlaDgdo opgaven van het gemeentebestuur reeds gevraagd in Mei 1873 door de staatscommissie.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2