buitenland. Cjantiflsbrricljtm taine vro.g, deelde hij mede, dat men vooraf door internationale besprekingen trachtte tot éenheid in deze materie te geraken. De beraadslagingen zijn gevorderd tot de afdeeling waterstaat en openbare werken. Zitting van Donderdag 15 Januari. {Per telegraaf.) De hoofdstukken V (binnenlandsche zaken) en VIII (oorlog) der staatsbegrooting voor 1874, benevens de West Indische begrootingeD, werden aangenomen. Tegen morgen is aan de orde gesteld hoofdstuk VI (koloniën) en VII B (financiën.) Algemeen overzicht. Bij den aanvang der debatten over de artikelen van het wetje op de benoeming der maires heeft de linker zijde nogmaals een poging gewaagd, om de aanneming door de nationale vergadering te beletten. Bij monde van den heer de Pressensé stelde zy voor, dat de com missie van decentralisatie binnen twee maanden een ontwerp-gemeentewet zou indienen en tot de goedkeuring dezer wet de bestaande bepalingen omtrent de benoe ming der maires, adjoints en politie-ambtenaren van kracht zouden blijven. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat ook deze poging weder vergeefs was. Na een langdurig gekibbel over de wijze, waarop over dit voorstel gestemd zou worden, werd het verworpen met 356 tegen 292 stemmen. Belangrijker dan de openbare zitting is de verschij ning van den minister de Broglie in den boezem der constitutioneele commissie, om de meeningen der regee ring ten aanzien van de grondslagen der toekomstige kieswet uiteen te zetten. De mededeeliugen van den vice-president van den ministerraad hebben voorname lijk over drie punten geloopen de voorwaarden van het kiesrecht voor de kamer van afgevaardigden, de stemming volgens tcrutin de liste van alle afgevaardig den van het departement, en de wijze van benoeming van de eerste kamer of senaat. Wat het eerste punt betreft, verklaarde de minister zich, zooals trouwens geen verwondering kan wekken, vooral die beperkingen, welke de conservatieven onder den naam van „waar borgen tegen de overheerscbing van bet legale radica lisme" in het algemeen stemrecht willen aanbrengen, na melijk: verhooging van den leeftijd tot 25 jaren, ver lenging van het domicilie van éen tot drie jaren, en in schrijving op het kohier van ésne der vier directe be lastingen. De hertog de Broglie wil dus, gesteund door de rechterzijde, de beruchte kieswet van 31 Mei 1851 weder in het leven roepeu, die den genadeslag toebracht aan de tweede republiek. Wat deze oogenscbijnlijk onschuldige restrictiën beduiden kan reeds hieruit blij ken, dat alleen door de verhooging van den leeftijd van 21 op 25 jaren met welk beginsel de commissie zich gisteren met 17 tegen 11 stemmen vereenigde volgens de mededeeling van den heer de Vingtain, op statistieke gegevens gesteund, het keizerkorps met éen tiende verminderd wordt! Ten aanzien van den scruttn de liste heelt de hertog de Broglie zich tegen de departementsgewijze verkie zing verklaard en de verdeeling van het land in kies districten wenschelijk genoemd, die elk twee a drie afgevaardigden te verkiezen zullen hebben. De bedoe ling is ook hierbij weder zeer duidelijk; de monareba- len willen de conservatieve kiezers op het platteland onafhankelijk maken van de republikeinsche meerder heden in de steden. In den senaat wenscht de heer de Broglie de zoogenaamde belangen en capaciteiten vertegenwoordigd te zien; de leden zullen b. v. voor een deel benoemd worden door de regeeriDg, door de universiteiten, door de kamers van koophandel enz. De val van Cartbagena wordt door verscheidene tele grammen bevestigd. Zooals wij vermoedden, heeft de stad zich Maandag zonder eenig verder bloedvergieten aan de belegeraars overgegeven. Dinsdag is generaal Lopez Dominguez. die door den ministerraad tot lui tenant-generaal bevorderd ismet zijn staf de stad binnengereden. Een deel der belegeiingstroepen is reeds onmiddellijk naar Valencia opgerukt om de kern te vormen van een derde leger, dat in het centrum, in Arragon en Valencia, tegen de Carlisten zal manoeu- vreeren. Onmiddellyk bij het vernemen van de aankomst der Numancia, met 2500 Carfchageenscbe opstandelingen aan boord, te Mers-el Kébir heelt generaal Cbanzy bet trans portschip Ardêche gezonden om de opvarenden van dit Spaansche schip naar Algiers te brengeü. Per telegraaf heeft de regeering bevel gezonden de vluchtelingen te interneeren tot tijd en wijle nader over hen zal wer den beschikt. Wat zal zij echter verder doen in deze hoogst délicate quaestie? Het schip zelf, de Numancia, zal zeer zeker spoedig aan de Spaansche regeering terug gegeven worden, hiertegen kan geea bezwaar bestaan maar hoe te handelen met de vluchteliogen? Onder hen toch zijn wel is waar misdadigers en veroordeelden, die voor hunne opname in de rijen van het leger der federalisten de bevolking der Carthageensche gevange nissen uitmaakte, maar het meerendeel hunner bestaat uit politieke vluchtelingen, v„or wier uitlevering geen afdoende redenen bestaan, maar wie de tegenwoordige Fransche regeering zeker geen warm hart toedraagt. De officieele resultaten der Duitscbe verkiezingen in het algemeen ontbreken nog. Zooveel kan men echter nu reeds bepalen, dat althans eene regeeringsgezinde meerderheid uit de stembus is te voorschijn gekomen. De oud conservatieven zijn bijna geheel van het tooneel verdwenen, maar daarentegen hebben de zoogenaamde vijanden van het rijk, d. w. z. de vijanden van Pruisen en het Pruisische régimeultramoDtanen en socialisten, ontzaglijk veel terrein gewonnen. De sociaal-democraten overwonnen op meer dan óene plaats, en opmerkelijk genoeg leden zij gemeenlijk de nederlaag waar zij tegen over een tortschritts-man stondenterwijl zij zich ge duchte tegenstanders toonden, van denationnal-liberalen. Dit verschijnsel geeft evenzeer stof tot nadenken als de belangrijke uitbreiding, welke bet clericale centrum verkregen heeft. Van Coblenz te beginnen heeft bijna de geheele Beneden Rijn clericaal gekozen, in denEifelen in een groot gedeelte van Westfalen bebben de ultramon- tanen blijkbaar overwegenden invloed, doch bun grootste overwinning bevochten zij in Beieren. Behalve te Miinchen overwonnen zij in alle 23 kiesdistricten van het oude koninkrijk of komen zij met het grootste aantal stemmen in herstemming. Het is echter te vreezen dat deze resultaten een verkeerde uitwerking zullen hebben en de Duitscbe en Pruisische regeeringen er slechts door zul len worden aangespoord om met te grooter strengheid op den ingeslagen weg voort te gaaD. Dit is trouwens de fout van alle politieke partijen; de bovendrijvende partij is ge woonlijk despotiek. Evenmin als de Fransche rechter zijde door de onafgebroken reeks republikeinsche keu zen hare politique de combat door eene politique de conci- iation vervangt, evenmin zal de Duitsche natiouaal- liberale partij door den vermeerderenden iovloed der ultramontanen tot het inzicht komen dat zij zich in hare kerkelijke politiek schuldig maakt aan dezelfde dwang maatregelen, waarover zij zich in de zoogenaamde pe riode der reactie zoo terecht beklaagde. Belgische blieven. Brussel, 13 Januari Het is niet de zaak iets te beloven, maar wel zijne belofte te houden. Welnugij kunt er u thans van overtuigen dat ik dit wil doen en verzoek daarom uwe lezeressen en lezers mij bij een eerste bezoek aan de tentoonstelling der beroemde collectie Suermont te vergezellen. Zij heeft hoegenaamd geen overeenkomst met de ge wone geïmproviseerde collecties, zij is hoegenaamd niet door toeval of de caprice bijeen gekomen van een millio- nair die op een goeden mergen zeide: 't behoort tot den Ion ton een schilderijen-verzameling te hebbenlaat ik éen, twee of drie millioen er aan ten offer brengen, en men zal van de collectie X... spreken. Ik denk er niet aan om zulke invallen af te keuren. Er komen slechter denkbeelden in het brein van millio- nairs op, en de kunst en.... de kunstkoopers kunnen er slechts by winnen. De collectie-Suermont heeft nog minder overeenkomst met die, welke gisteren door een Belgisch kunstkooper, die te Londen gevestigd is, hier voor het publiek is opengesteld. Hoewel zij meer dan éen kostbaar stuk der moderne Belgische, Fransche, Italiaansche en Spaansche school bezit, doet zij wel is waar in menig opzicht niet voor de collectie-Suermont onder, maar deze tentoonstelling, al is zij ook vcor een goed doel (ten voordeele van het centrale kunstenaarsion ds), is bovenal eene Bpeculatie. Neende collectie-Suermont staat oneindig hooger. Zij is langzamerhand bijeengebracht en eerst na gerui- men tijd tot de hoogte gekomen, waarop zij nu staat. Haar gelukkige bezitter heeft gedurende lange jaren de voornaamste kunstwerken aan de openbare museën van alle landen betwist. Hij heeft zijne voorwerpen zorgvuldig uitgekozen en geen sommen ontzien om zijne keuze bevredigd te zien. Alles wat eenigezins apocrief scheen schrapte hij terstond van zijne lijst, en daardoor vormde hij volgens een algemeen plan een kostbaar geheel uit de schoonste kunststukken van alle tijden en alle scholen. Neen, nooit zal een millionair, zelfs al wilde hij zijn geld verkwisten en met volle handen naar rechts en links strooien, er in slagen om alleen voor zijn geld eene collectie te verkrijgen zooals die van den heer Suermont. Men moet daartoe eene hartstochtelijke liefde voor de kunst bezitten, zelf kenner zijn, onmiddellijk het waarlijk schoone van het middelmatige, de authentieke schilderijen met een oogopslag van de twijlelachtigen weten te onderscheiden, om een resultaat te verkrijgen gelijk aan dat van den heer Suermont. Ook de regeering heeft de zaak royaal behandeld. Zij heeft de onlangs gerestaureerde zalen van het museum opengesteld voor deze collectie, welke waarlijk op zich-zelve reeds een museum op kleine schaal is. Reeds met den eersten blik op deze prachtige ver zameling is het niet moeilijk hiervan overtuigd te worden. Wij gaan door het tourniquet na ons pennings ken voor de Brusselsche armen geofferd te hebben, doen jas en mantel af, deponeeren onze parapluies en treden de zalen binnen. In de eerste zaal is de geheele linkerzijde ingenomen door teekeningen van meesters. Welk een geduld, welke inspanning is er niet noodig geweest om deze kleine stukjes papier van onschatbare waarde te verzamelen Ja, gij vindt zeerallen, Holbein, Lucas Cranach, Breug hel, Leonardo da Vinci, Murillo, Rembrandt, Jan Steen en wat meer zegt, vaak aan éene lijn herkent men den meester. Men zou dagen achtereen kunnen doorbrengen voor die haastig en met slechts enkele lijnen uitgevoerde tee keningen, die echter den stempel en het onsterfelijk waarmerk van het genie dragen. Welke schilderij b. v. weegt op tegen die kleine tee- kening van Rembrandt of den grootschen kop van Leo nardo da Vinci? En dan die kop van Holbein! zie hier een stukje papier dat met geen goud te betalen is. Inderdaad, lezer, wanneer gij mij gelooven wilt en uwe liefde voor de kunst u naar Brussel voert, bepaal u dan bij uw eerste bezoek tot deze zaal. Doet gij dit dan zult gij zonder eenigen twijfel den volgenden dag gaarne terugkomen en u vermeien in de kunststukken van Frans Hals, Velasquez, Rubens, Teniers enz. Ook de moderne Duit3che school is hier waardig ver tegenwoordigd. Men vindt da?.rin echter de krachtige realistische teekeniDg en het coloriet der oude Duitsche schilders niet terug. Albert Diirer zou schrikken van het vuurwerk van een Oswald Achenbach, die de zon schildert zooals men haar op het toonesl zieten niet zooals zij in werkelijkheid schittert aan den gouden en gezegenden Italiaanschen hemel. Welk een onderscheid zelfs tusschen de zee van Achenbach en een stuk van Troyon, eene soort van moeras. Hier ziet men de natuur met angstige nauw keurigheid weergegevenmen voelt letterlijk de vochtig heid. Het geheele stuk baadt in een zee van licht. Bij Achenbach ziet men niet dan leelijke dikke dotten aan den hemel, waardoor de wolken op watten van allerlei kleur gaan gelijkenen het water is zoo koud dat men aan marmer denkt. Zeker, de moderne Duitschers zijn denkers, dichters, soldaten, wijsgeerenmaar zij zijn geen schilders. Men behoeft hunne werken slechts naast de V!a;imsche, Hollandscho, Italiaansche en Spaansche coloristen te zien, om zich daarvan te overtuigen. Zij schilderen nietzij kleuren. Jfrtijöintjm, Te Zierikzee zijn gedurende 1873 langs den Room pot uit zee gekomen 116 schepen, als 59 onder En- gelsche, 15 onder Duitsche b.nd, 15 onder Nederland- sehe, 9 onder Nooidsche, 6 onder Italiaansche5 onder Deen8che, 3 onder Fransche, 2 onder Zweedscke en 2 onder Russische vlagen langs den Roompot van daar naar zee gezeild 32 schepen, 5 onder Nederlandscheen 27 onder Engel3che vlag. Volgens telegram, bij hei agentschap der stoomvaart maatschappij Nederland te 'sGravenbage ontvangen, heeft het stoomschip Koning der Nederlanden, gezag voerder Braat, van Batavia naar het Nieuwediep, eergisteren te Napels vijftien passagiers ontscheept en des namiddags van daar de reis voortgezet. Graan markten enz. Middelburg, 15 Januari. De aanvoer uit Walche ren was heden, evenals uit het overige gedeelte der provincie, klein. Puike nieuwe Walckerscke tarwe ge noot veel vraag voor compsumiie, en is ƒ0.25 hooger be taald. Zeeuwsche dito ƒ0.50 a 0.75 hooger; rogge voor verbruik onveranderd; wintergerst prijshoudeud; Wal- chersche zomergerst genoot veel vraag en is gaarne tot vorige pry zen gekocht; Zeeuwsche zomergerst als ge noteerd verkocht; puike Walchersche witte boonen met sterk afnemenden aanvoer; voor verzending naar 't bui tenland dringend gevraagd, maar zeer weinig aangebo den waardoor die 0.50 hooger moesten betaald wor den dito bruine- en dito paardenuoonen prijshoudend; dito groene erwten op de kook gaarne ƒ0.25 hooger betaald; de aanvoer van het artikel vermindert veel winterkoolzaad wordt ƒ0.50 hooger genoteerd; puike nieuwe Walchersche tarwe ƒ13.50 a 13.75 betaald; Zeeuwsche dito ƒ12.30, 12.50 a 13 gekocht; rogge ƒ11.25; wintergerst 8.50; Walchersche zomergerst ƒ7.75 met graagte besteed; Zeeuwsche zomergerst ƒ7.30 a ƒ7.50 verkocht; puike Walch. witte boonen f 13.50 betaald: dito bruine boonen f 11.50, ƒ11.75 a 12 gekocht; dito paardenboonen ƒ8.40; dito groene erwten op de kook 10.25 gekocht; winterkoolzaad 12raapolie 35 patentolie f 37; per vat op zes weken, a contant 1 lager; harde lijnkoeken 13.50; zachte dito 15.50 per 104stuks.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3