MIDDELBIJRGSCHE F 14. Vrijdag 1874. COURANT. 16 Januari. Dit Mad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e° Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. TDe prijs per 3/m., franco is 3.50. iemjflï^ Middelburg 15 Januari. Uit het door het departement van financiën openbaar gemaakt overzicht van de opbreDgst der middelen (hoofdsom en opcenten) over 1873 blijkt, dat die op brengst in het vorige jaar heelt bedragen/" 84,781,466.45 tegen 82,511,301.86^ over de twaalf maanden van 1872. De raming voor 1873 bedroeg f 76,649,323.50. De vergadering van het Hiddelburgsch departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen werd gisteren avond, als zijnde de eerste bijeenkomst in dit jaar, door den waarnemenden voorzitter, den heer J. F. L. Abresch, geopend met een heilwensch, zoowel voor de leden als voor het departement. Voorts werd mededeeling gedaan, dat het bestuur, naar aanleiding van het in de vorige vergadering daar toe genomen besluit, eene missive tot den minister van binnenlandsche zaken heeft gericht met de vraag of zijnerzijds vergunning wordt verleend tot de voor eene bad- en zweminrichting alhier vereischte waterverver - scbiDg. Van den minister is nog geen antwoord ont vangen. De heer J. C. Altorffer bracht, als afgevaardigde van het departement ter jongste algemeene vergadering, het tweede gedeelte van zijn zeer belangrijk verslag uit, waarvoor hem namens de vergadering door den voor zitter hulde en dank werd betuigd. Na de mededee ing, dat in de eerstvolgende verga dering met dames de heer J. J. Cremer vermoedelijk weder als spreker zal optreden, werd op voorstel van het bestuur besloten, dat de leden ter tegemoetkoming in de kosten 75 cent voor eene dameskaart zullen moe ten betalen. Op voorstel van het bestuur der Vereeniging voor het houden van toezicht op het redden van goederen in geval van brand zijn in de reglementen dier vereeniging eenige wijzigingen gebracht. De voornaamste hiervan zijn, dat de twee af deelingen, waarin de Vereeniging tot dusver gesplitst was, om beurtelings gedurende drie maanden dienstplichtig te wezen, zullen worden opge heven, zoodat voortaan alle leden ten allen tijde bij brand dienstplichtig zullen zijn. Het getal commissarissen waardoor de Vereeniging wordt bestuurd zal van twee gebracht worden op vijf, zooveel mogelijk in verschil lende deelen der gemeente woonachtig. Bij de benoeming van een voorzitter, uit de drie bestuursleden, werd de beer J. F. L. Abresch gekozen, terwijl de heer mr. P. Romeijn verzocht had buiten aanmerking te blijven. De heer Abresch maakte, op grond van zijn vele andere bezigheden, bezwaar de be trekking van voorzitter van het departement te aan vaarden, doch verklaarde zich, op uitnoodiging van zijn mede bestuurslid, mr. J. W. T. Swaters van Schaumburg, bereid om nader te overwegen of hij de benoeming al of niet aannemen zal. Naar aanleiding van het besluit der algemeene ver gadering van 1873 heeft het hoofdbestuur de uitnoo diging tot het departement gericht, om de vraag te overwegen: „welke middelen in het algemeen gebezigd kunnen worden, om overleg en eensgezindheid tusschen arbeidgevers en arbeiders te versterken of aan te kweeken, en in 't bijzonder in hoeverre tot bevordering van dit overleg de raden van bemiddeling ook hier te lande nuttig werkzaam kunnen zijn en aanbeveling verdienen?" Deze vraag zal gesteld worden in handen eener commissie, te benoemen door het bestuur met toevoeging van drie leden, zijnde de heeren C. L. van Sorge, J. C. Altorffer en J. Gr. van der Harst. De commissie te 's Gravenhage voor een geschenk aau Z. M. den koning op 12 Mei a. heeft besloten zich aan te sluiten aan de commissie van burgemeesters voor een nationaal geschenk en aan deze volkomen vrij heid te laten, om naar gelang der beschikbare gelden zoodanig geschenk te kiezen als zal worden geoordeeld het meest aangenaam te zijn aan den koning en het meest in overeenstemming met de wenscben der ver schillende locale commissiën. Ook de Rotterdamsche commissie zal zich aansluiten aan de commissie van burgemeesters, doch heeft te kennen gegevendat zij de keuze van het gesenenk door deze commissie verre van gelukkig oordeelde. De heer Joost van Vollenhoven zal laatstgenoemde com missie met de denkbeelden en wenschen der Rotter damsche bekend maken. Omtrent de inrichting van het bestuur iu Atsji deelt de Staats-couraut van heden de volgende bijzonder heden, aan Indische bescheiden ontleend, mede De sultan J) wordt in het dagelijkseh bestuur bij gestaan door vier grooten, mantri hari hari genoemd, wier betrekking van vader op zoon overgaat. De tegen woordige titularissen zijn: 1° Tokoe Kadli Milikoel Adil; 2® Tokoe Neg Radja Moeda Setia 3° Tokoe Nanta Setia; 4° Panglima Mestdjid Raya s). Het zijn deze vier grooten, die in December 1872 hun vertegen woordigers naar Riouw zonden. De sjahbandar van Atsji, Panglima Tibang, die het gezantschap geleidde, kan daarbij als gemachtigde van den sultan worden Hooger in rang dan de raantri's hari hari, staan de hoofden der drie districten, waarin Groot-Atsji verdeeld is. Ook hun titel gaat van vader op zoon over. Zij worden gewoonlijk Panglima tiga sagi genoemd, en behooren in gewichtige bestuurszaken geraadpleegd te worden. In de afvaardiging van het gezantschap naar Riouw schijnen zij niet gekend te zijn geweest. De tegenwoordige tilularissen zijn1° Tokoe Tjoet Bantah galar Sri Moeda Perkasa, in de wandeling genaamd Panglima Poelim, hoofd van de XXII moekim (bezui den den kraton); 2° Tokoe Moeda nja Bantab, hoofd van de XXVI moekim (oostelijk van de rivier); 3° Tokoe Abas nja galar Sri Oelama, hoofd van de XXV moe kim (ten westen van de rivier). Onder deze districtshoofden staan mindere hoofden, die een of meer moekim, elk een of meer kampongs omvattende, onder hun beheer hebben. Van de boven genoemde mantri's bari hari is de eerste moekimhoofd in de XXVI moekim, terwijl de drie anderen moekim- hoofden zijn in de XXV moekim. Van de eilanden benoorden Atsji behoort Poeloe Way tot het gebied van de XXVI moekimPoeloe Bras tot dat van Tokoe Neg Radja Moeda SetiaPoeloe Nassy tot dat van Tokoe Nanta Setia. De titel vaD rijksbestierder is niet inbeemscb. De bekende Habib Abdoel Rachman, die zich als zoodanig deed gelden, had zijnen invloed aan zijne Arabische afkomst en aan zijne persoonlijke hoedanigheden te danken." De tegenwoordige sultan, Makmoed Allaiddin Yskander Sjah, is de kleinzoon van den voorlaatsten sultan, Mohamad Sjah, wiens broeder, Alaiddin Mansjoer sjah, hem in het be stuur opvolgde, aanvankelijk als voogd van den minderjarigen wettigen troonsopvolger (Radja Soleiman), die echter nimmer het bestuur in handen heeft gekregen en spoedig na de ge boorte van den tegenwoordigen sultan is gestorven. Mansjoer Sjah had twee zonen; vader en zoons stierven in 1869 en 1870. De tegenwoordige sultan is gehuwd met eene dochter van den Radja van Pedir en stond in Februari 1872 op het punt om in het huwelijk te treden met eene dochter van Tokoe Kadli Malikoel Adil. 2) Schoonzoon van den Radja van Troemon. s) Door sommigen wordt nog een vijfde genoemd: Yman Longbatah (schoonvader van" den Radja van Troemon), maar deze schijnt een zuiver persoonlijken invloed uit te oefenen. Benoemingen en besluiten., ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den NederJaudachen leeuw de kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld. Marine en leger. Aan het Utrechtsch dagblad wordt het volgende medegedeeld „Voor eenige maanden werd door den inspecteur van den geneeskundigen dienn) eene aanschrijving gericht tot de eerstaanwezende officieren van gezondheid in de garnizoenen, waarbij bun werd verzocht in de maand Januari een vertrouwelijk rapport in te dienen over den lust, den ijver enz. der ondor hunne orders dienende officieren van gezondheid. „Toen reeds werd eenige vrees geopperd voor deze rapporten en, zooals thans blijkt, niet zonder reden, aangezien er reeds eerstaanwezende ofl£eieren van ge zondheid zijn geweest, die niet slechts den lust en ijver, maar ook op zulke indiscrete wijze het intieme leven hunner inferieuren hebben beschreven, dat de'inspecteur deze inquisitie-achtige heeren heeft moeten verzoeken binnen de perken te blijven en slechts datgene te mel den wat studie en bekwaamheid betrof." Met den 21cn dezer worden geplaatstaan boord van Zr. M'. wachtschip te Amsterdam, de luitenant ter zee 2e klasse F. Bühtlingken aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, de luitenant ter zee 2e klasse M. F. F. J. de Neróe tot Babbei'ich. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 8en dezer, is de hoofdonderwijzer L. J. Westrik gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Het aantal Atsjineesche krijsgevangenen, dat zich op dit oogenblik te Batavia bevindt, bedraagt 68. Men schrijft ons uit Magelang dd. 25November: In het koffiepakhuis te Pingeh, tusschen Ambarawa en Magelang, is een tekort ontdekt vau 12 3 J picols De pakhuismeester mantrie Soemo Prawiero, die ver dacht wordt van verduistering van ?s lands koffie, zal te dier zake vervolgd worden. Reeds geruimen tijd rustte op hem de verdenking, zich aan kwade praktij ken schuldig te maken, doch pas weinige dagen geleden gelukte het den gar does eenige koelies te arresteeren, die op bevel van dea mantrie bezig waren de koffie weg te pikelen. Soemo Prawiero zal te dier zake na tuurlijk vervolgd worden. Java Bode.) Padang. De Aneikloof wordt sedert eenige weken buitengemeen onveilig gemaakt door een op de hellingen van den Singalang genestelde rooverbende, bestaande, naar men verzekert, uit weggeloopen kettinggangers van Padang. BiDneu een betrekkelijk kort tijdsverloop hebben zij twee huizen geketjoed, een drietal inlanders vermoord en een groote hoeveelheid goederen en geld geroofd. De bevolking van de kloof is dan ook niet weinig geeonsteAieerd. Als een bewijs daarvan kan dienen, dat zij hare goederen van waarde grootendeels in bewaring heeft gegeven aan de hoofden, wier wonin gen door bevolkingspatrouilles afwisselend bewaakt worden. Omtrent de in de residentie Soerakarta bewerk stelligde aanhaling van f 20,000 aan valsch bankpapier, zijn door den resident van dat gewest nog de volgende bijzonderheden medegedeeldDe bankbiljetten werden den Chineeschen handelaar Tjan Pang Liong ter wisse ling aangeboden. Deze, argwaan voedende, zond, terwgl bij bezig was met uitbetaleneen gedeelte dei- biljetten naar den adsistent-resident, wiens kassier ze onmiddellijk voor valsch verklaarde. Daarop geschiedde de aanhaling der overige biljetten, en werden de Cbi- neezen Jap Bing Kong en Oei SingTjong, benevens de Javaan Niti Wirio, als de schuldigen in verzekerde bewaring genomen. Javcour.) Gemengd© berichten. Te Assen zal morgen een congres van jagers wor den gehouden ter bespreking van het wetsvoorstel van de heeren Gratama c. s. tot afschaffing der jachtwet. Zondag avond en Maandag namiddag hebben te Roermond vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de aldaar in garnizoen liggende rijdende artil lerie en het gepeupel uit de achterbuurten. Zondag avond laat had de vechtpartij een zeer dreigend aanzien; minstens een zevental burgers en militairen werden vrij

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1