Guiten ln«&. van Campen, geb. Ermerina, d. J. Matthijsae, geb. Bosselaar, d. J. A. van den Boogert, geb. Essenberg, e. A. Will, geb. de Heer, d. Overleden: E. Collet, d. 7 w. Goes. Bevallen: C. j. Linae, geb. Husen, d. j. C. van Kalmthout, geb. Kievits d. S. van Veen, geb. Knieriem, d. W. P. Schrijver, geb. Bal, d. Overleden: C. Reijerse, z. 9 j. H. Remijn, weduwe van M. Olree, 63 j. M. C. A. de Poorter, d. 3j. J. W. d8 Jonghz. 79 j. Zierikzee. Gehuwd: j. S. Vooren, jm. 25 j. met J. A. de Mooij, jd. 31 j. M. van Vessen, jm. 32 j. met J. Anker, jd. 36 j. Bevallen: A. Berrevoeta, geb. van der Jagt, z. N. van den Boom, geb. Dijkgraaf, z. J. Hersman,geb. op den Boouw, z. L. A. Snellen, geb. Swart, z. A. Freeze, geb. Nijs, d. J. Elsevier, geb. van de Velde, i. M. G. Wisse, geb. Welters, d. OverledenM. Suikervrouw van W. Anker77 j. M. Speijer, z. 33 j. A. Groenewegewedr. van M. Vreke, 80 j. A. France, vrouw van K. Kanie, 83 j. A. P. Smits, d. 7 m. A. van Driel, wede. van G. Morgestern, 72 j. J. de Graaf, z. 3 m. Thermometerstaiid. 10 Jan. '8 av. 11 n. 34 gr. 11 'smorg. 7u.36gr.'smidd.lu.40gr.'sav. 11 u.37gr. 12 '8morg.7u.39gr.'8midd.lu.44gr.'sav.6u.46gr. Algemeen overzicht. Welk eirde de ministerieele crisis in Frankrijk Eeemt, op het oogenblik waarop wij dit schrijvenzal het waarschijnlijk te Versailles beslist worden. Naast de verschillende geruchten, die daaromtrent iu omloop zijn. wordt door de officieuse Agence Havas medegedeeld, dat alle fractiën der rechterzijde [dus ook de legiti misten die eigenlijk het kabinet omverwierpen, wat zeker nog nadere bevestiging behoeft] en bet rechter- centrum voornemens zijn de ministerieele crisis te doen eindigen door een votum van vertrouwen in de regeering uit te lokken. De votum zou in eene motie worden uit- gedrnkt, welke voorgesteld zou worden na eene inter pellatie over de redenen van het verzoek om ontslag, en de aanneming dezer motie zou onmiddellijk gevolgd worden door het aan de orde stellen der wet op de maires. De rechterzijde, die onder Thiers blijken gaf zoo uitstekend de parlementaire theorie te kennen, beeft wanneer zij zelve het bestuur in handen heeft blijkbaar nog niet geleerd die theorie in practijk te brengen. Of is de rol die het ministerie den maarschalk de Mae-Mabon laat spelen niet inconstitutioneelom niet iets ergers te zeggen In zijne boodschap liet. het hem plechtig verklaren dat hij de trouwe uitvoerder wezen zou van den wil der meerderheid in de souvereine kameren zoodra die wil niet strookt met de wenschen der ministerslaten zij hem zeggen dat te veel leden bij de stemming afwezig waren, om het votum als den souve- reinen wil der kamer te kunnen aanmerken. Is de kamer inderdaad souverein, dan is zij dit evenzeer, wanneer slechts het reglementaire aantal leden tegenwoordig is, als wanneer zij voltallig is. Waaraan ontleent Mac-Mabon 't recht om de kamer niet souverein te noemen wanneer toevallig 120 leden afwezig zijn? En zoo dit zijne innige overtuiging isdan haaste hij zich wanneer bij althans consequent wil wezen zijn ontslag te nemen, want bij zijne verkiezing tot president namen ongeveer 230 leden niet aan de stemming deel. Die keuze is dus allerminst geschied overeenkomstig den wil der souvereine kamer. Niet minder schoon is het volgende argument, waar van de eer der ontdekking aan een parlementair theo reticus van het rechter-centrum toekomt: over het aan de orde stellen van wetsontwerpen stemt men doorzit ten en opstaan, de hoofdelijke stemming geschiedde alleen om den uitslag van deze stemming die twijfel achtig scheen te constateeren en eene stemming door zitten en opstaan is toch zeker geen voldoend bewijs van vertrouwen of wantrouwen in de regeering! Van dezelfde kracht zijn uit den aard der zaak alle argu menten, omdat volgens deparlementaire regelen het ministerie moest aftredeD. Dat de waardigheid en het aanzien der nationale vergadering in den lande bij zulke manoeuvres verloren gaaD, daarom bekommeren de Broglie en zijne partij zich niet. Frankrijk moet ondanks zich-zelven van een dreigend gevaar gered worden, dat alleen bestaat in de door eerzucht en heerscbzucht verblinde oogen der rechterzijde, en die redding8taak wil zij zich niet uit de handen laten ne men. Gedoogde zij dit, dan ware voor goed een einde aan hare heerschappij gekomen; dit en niets anders is de drijfveer der Orleanisten en constitutioneel-monax- chalen. Eindelijk hebben de Spaansche posten de dagbladen gebracht, die een meer volledig overzicht geven van de gebeurtenissen, waardoor de eerste dagen desjaars zich voor Spanje kenmerkten. De daarin voorkomende be richten loopen tot den 7e" dezer maand en behelzen dus het belangrijkste der gouvernementeele crisis. Ter stond na den staatsgreep beproefde generaal Pavia de vorming eener regeerïng uit alle partijen, met uitzon dering van Carlisten en intransigentes. Daartoe werden o. a. aanbiedingen aan Castelar en zijn minister van binnenlandsche zaken Maisoneuve gedaan, die ze echter met verontwaardiging van de hand wezen. De geraad pleegde Alfonsisten, Elduayen en Canovas del Castillo, verlangden navolging van het Franscbe voorbeeld, namelijk een Spaaosch verbond van Bordeaux, een wapenstilstand der partijende regeeringsvorm zou voorbehouden blijven tot na de onderwerping der Carlisti8cbe en federalistische opstandelingen. Elke partij zou naar gelang harer getalsterkte in die regeering vertegenwoordigd zijn. Op dit punt echter bewezen de heeren Alfonsisteu even onbaatzuchtig en belangeloos te wezen als de Orleanisten in Frankrijk: twee porte feuilles die men bunne partij aanbood waren natuurlijk niet voldoende. Generaal Pavia marchandeerde zelfs niet over hunne pretention, maar zeide terstond dat hij eene regeering zonder hen zou samenste'len. Het nieuwe bestuur treedt in Spanje op als republi- keinsch en conservatief, als eene nationale en niet als eene partij-regeering. De minister van binnenlandsche zaken Garcia Ruiz doet in zijne circulaire aan de pro vinciale gouverneurs, waarvan de hoofdinhoud reeds door een telegram bekend is, een beroep op „alle libe rale partijen onder de vaan der Spaansche en waarlijk conservatieve republiek". Door „liberale partijen" sluit hij Carlisten en intransigente»door „republiek" de Alfonsisten buiten. „Mijn optreden in het ministerie en de antecedenten van miju gansche leven zijn, zegt Garcia Ruiz, een zekere waarborg dat niemand onzer de republiek zal aanranden." Wat hemden ouden eenheids-republikein, persoonlijk betreft is die waarborg zeker meer dan voldoende, zal dit echter ook voor zijne ambtgenooten het geval zijn? In het manifest der regeering aan de natie, hetwelk Vrijdag is uitgevaardigd, worden deze beginselen der circulaire nader bevestigd. Men vindt er het beroep op alle liberale partijenden oorlog tegen intransigentes en Carlisten, en de uitsluiting der Alfonsisten in terug. „De leden van het nieuwe kabinet, aldus wordt daarin gezegd, zijn de bewerkers der revolutie die den troon van Isabella deden instorten en zij willen hun werk noch veroordeelen noch weder vernietigen." De verdeeling der portefeuilles in dit coalitie ministerie schijnt met moeilijkheden gepaard te zijn gegaan, die voldoende bewijzen dat deze ministers ook niet uitsluitend door be- langlooze vaderlandsliefde gedreven worden. Sagasta en Martos betwistten elkander de portefeuille van binnen landsche zaken; hieraan werd een einde gemaakt door die aan Garcia Ruiz toe te vertrouwen. Sagasta vergenoegde zich met buitenlandsche zaken, maar Martos was onte vreden en wilde geene portefeuille meer aannemen. Twee dagen waren noodig om hem tot de aanvaarding van de portefeuille van justitie te bewegen, en eerst daarna werd het kabinet door Echrgaray en Mosquera voor financiën en openbare werken aangevuld. Do meerder heid in het ministerie heeft de unionistische partij, onder Amadeo de partij van Sagasta. In het boven aangehaalde maaifest verklaart de regeering dat zij het ten onder brengen der Carlisten en intransigentes als haar hoofdtaak beschouwt en, zoodra die vervuld is, op de wettelijke wijze de veikieziDgen voor de Cortes zal uitschrijven. Spanje is dus tot dat tij dstip geplaatst onder de dictatuur van maarschalk Serrano. Aangaande den uitslag der rijksdagsverkiezingen in Duitschland is nog zeer weinig bekend; de officicele opgave van het resultaat kan hoogstens eerst morgen gedaan worden. De enkele kiesdistricten, waarvan de uitslag reeds nu wordt medegedeeld, wettigen de vrees dat de natiouaal-Iiberale partij en de andere Reichsfreund- liche fractiën in Westfalen en de Rijnprovincie veel ter rein verloren hebben. Te Keulenwaar de Fortschritls- man professor von Virchow meermalen gekozen werd, beeft de clericaie candidaat Grosmann den nationaal- liberalen Pauli met bijna 3000 stemmen, de sociaal democraten en den democraat Johann Jacoby met ver pletterende meerderheid geslagen. Te Elberfeld, dat door een nieuw-conservatief vertegenwoordigd was, verwierf de sociaal democraat Hasselmann 2000 stemmen meer dan de nationaal-liberaal Stadertusschen welken herstemming moet plaats hebben. Deze twee belangrijke districten waren ongeveer de eenigen in beide genoemde provinciën, waarvan de regeering eene haar gunstige keuze verwachten kon. Te Wiesbaden en te Kaiserslautern werden de leden der ForitchrittsparteiSchulze-Delitsch en Zinn, gekozen, te Weimar de nationaal liberaal von Bojanowskienz. enz. Minder gunstig voor de regeering is weder de afloop der verkiezing te Frankfortwaar de populairste man der nationaal-liberale partij Lasker slechts 4355, en de democraat Sonneman 5016 stemmen verwierf. Tusschen deze beiden moet eene herstemming plaats hebben, die weinig hoop op de verkiezing van Lasker geeft, daar de overschietende 3000stemmen uitgebracht waren op de sociaal-democraten Schmidt en Bebel. Varia uit het buitenland. Duitschland. Een paar dagen vóór de verkie zing van leden van den rijksdag, welke Zaterdag plaats had, bevatte deNorddeutsche Allgemeine ZeituDg een alleropmerkelijkst artikeldat, weinig galant voor de Duitsche vrouwen, de kiezers waarschuwde vcor den invloed, dien hunne vrouwen en moeders op de ver kiezingen konden uitoefenen. „Alle eigenschappen der vrouw, zeide het blad van von Bismarck, zijn van dien aard om de factoren van het politiek leven te be derven en de zaken der mannen te bederven." Maar deze weinig beleefde woorden zijn voor het officieuse blad nog niet voldoende. De zwakke sekse boezemt het vooral zooveel wantrouwen in, omdat zij de gees telijkheid blindelings gehoorzaamt. Het spoort daarom den echtgenoot aan zijne vrouw, den zoon zijne moeder te wantrouwen. De grootste vijand zegt het, van het Duitsche rijk is „de partij van de pantoffel": de pantoffel van den paus, hoe signum in quo vincituren de pantoffel der vrouw. De Pruisische regeeriDg heeft van haar recht ge bruik gemaakt en op de candidatenlijst voor den bis schopszetel van Fnlda drie namen doorgehaald. Het domkapittel is thans tot de keuze tusschen twee can- didaten beperkt en wanneer het daartoe overgaat, dan is het nog de vraag of de gekozene den nieuwen bis schopseed zal afleggen. De aanvullingswetten tot de kerkelijke wetgeving van Mei 1873 zijn nog niet ter goedkeuring aan den koning van Pruisen voorgelegd. Zij maken nog een onderwerp van beraadslaging in den ministerraad uit, die, naar men vermoedt, alle desbetreffende voorstel len van den minister Falk in twee ontwerpen zal samenvatten. Vrijdag was te Berlijn het gerucht verspreid dat de aartsbisschop Ledochowski reeds gearresteerd en de politie-pre8ident von Madaï om die reden naar Frank fort aan den Oder vertrokken was. Uit de dagvaar ding, om den 14en voor het hof van appel te Posen te verschijnenleidde men echter de onwaarheid van dit gerucht af. Het totaal zijner boeteD, waarvoor bij voor een deel gerechtelijk geëxecuteerd werd, bedraagt reeds 27,000 Thaler. Frankrijk. Het bureau van het rechter-centrum, bestaande uit de heeren d'Audiffret-Pasquier, de Goulard, Beulé, Batbie, de Cumont en Callet hebben aan de minis ters de Broglie en Décazes een bezoek gebracht om hun te verzekeren, dat het zich bereid verklaarde met hen het terrein vast te stellen, waarop heden de discussie in de openbare vergadering gebracht zou worden. In bet algemeen heeft het niet aan pogingen van de vrienden der ministers ontbroken, om hen tot aanblijven te be wegen. Ter rechterzijde, vooral onder de clericalen, telt de hertog de Broglie echter, vooral door zijn eigen waan en hoogmoed, vele vijanden; de organen dezer fractie komen rond voor deze grief uit. Volgens l'Uüion heeft de maarschalk-president Donderdag, na afloop van het officieel déjeuner in zijn hotel, aan de beide pauselijke ablegaten, monseigneur Capri en monseigneur Lucciardi, het officierskruis, en aan de drie gardes noblesgraaf Colaciqqui, graaf Salimei en markies del Cinque, het ridderkruis van het Legioen van eer overhandigd. Het gematigd republikeinsche blad, la Réforme, te Toulouse, is door generaal Lapasset voor drie maan den geschorst, omdat het de bewering afkeurde van generaal Ladmirault, den ltn Januari op de officieren receptie uitgesproken, dat rust en voorspoed in Frankrijk slechts aan het leger te danken waren. Generaal d'Aurelle de Paladines, de eenige Frau- sche generaal die in den oorlog van 1870/71 op eene overwinning kon bogennamelijk op de zege van Coulmier8 bij Orleans, is dezer dagen 70 jaren oud geworden en derhalve volgens de wet uit den militairen dienst met vol pensioen ontslagen. Zijn opvolger te Bor deaux is nog niet benoemd. Vrijdag zijn in enkele kerken te Parijs lijkmissen gehouden voor wijlen Napoleon III, die den 9en Januari 1873 te Chi8lehurst overleed. In de kerk St.-Augustin waren de notabiliteilen der Bonapartistiscbe partij tegenwoordig. Rouher en Paul de Ca^sagnac waren bij het verlaten der kerk het voorwerp eener luidruchtige ovatie, welke echter tot geene ongeregeldheden aanlei ding gaf. Donderdag jl. heeft te Parijs de internationale com missie voor de Latijnsche muntconferentie hare zittingen geopend. De beer de Parieu nam het voorzitterschap waar. Spanje. Een poging tot opstand der federalisten te Barcelona is niet dan na veel bloedvergieten door de regeeringstroepen onderdrukt. Het fort Monjuich, dat de stad bijna geheel bestrijkt, heeft een levendig

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3