MIDDELBURGSCHE F li. Dinsdag 1874. COURANT. 13 Januari. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.SO. Middelburg 1*2 Januari. Bij de regeeriDg zijn de volgende telegrammen ont vangen die wij heden middag reeds aan een deel onzer geabonneerdea hebben medegedeeld. Door de regeeriug is een telegram van generaal van Swieten ontvangengisteren te 11 nren 55 minuten uit Penacg verzonden. Daaruit blijkt, dat de missigit den 6cn Januari is genomeD, na, evenals de kraton, gedurende eenige uren door kanonnen van 12 centimeters en mortieren van 20 centimeters te zijn gebombardeerd. Het effect van het bombardement was gering, omdat de vijand zijne verdediging in lichte veldwerken heeft overgebracht, die zorgvuldig geblindeerd zijn en door de infanterie bestormd zijn moeten worden. Ons verlies bedraagt aan dooden 17 minderen, aan gewonden 197, meest licht gewond, waaronder 11 officieren. Het volk van Atsji is iu hooge mate tegen ons op gezet. Geloof slaande aan de ongerijmdste geruchten vecht het wanhopigomdat het den dood heeft ver kozen boven de afhankelijkheid. Tegenover de groote verliezen onzerzijds geleden staat het groote voorde. 1 dat behaald is.' Onze troepen zullen uit de missigit met sappen den kraton naderen en eene bresbatterij maken. Met geduld zullen wij ook het laatste bolwerk van den vijand vermeesteren. De uitnemende dapperheid en beste gezindheid van alle officieren en soldaten worden geroemd. Tot dekking der geleden verliezen is de halve reserve brigade uit Padang ontboden. Een tweede telegram door de regeering ontvangen was gisteren middag te 12 uren 30 minuten van Bui tenzorg verzonden. Daarin wordt gemeld, dat bij de tuchtiging van Pedir niet 90 maar 9 schepelingen werden gewond. Aan een telegram van generaal van Swieten van den 6(n dezer uit Singkel, ontleent de gouverneur-generaal de mededeeling waarbij het nemen van de missigit wordt bevestigden het bericht dat twee stoomschepen naar Padang zijn vertrokken met gekwetsten aan boord, en bestemd voor de overbrenging van het tweede batal jon naar Atsji. De gezondheidstoestand is beter. Reeds een Reuter-telegramhetwelk wij heden mor gen vroeg eveneens per bulletin mededeelden, meldde van Penang 10 Januari het volgende: De Nederhndsche troepen hebben den missigit ge nomen. Het beschieten van den kraton wordt onafgebroken voortgezet; eene spoedige overgave wordt verwacht. De gezondheidstoestand der troepen is verbeterd. Een Reuter-telegram vau heden (12 Januari) meldt, dat de Nederlandsche troepen tweemalen zijn terug geslagen, voordat do missigit genomen was. De Atsjineezen vechten als razenden. Door de commissie van burgemeesters voor eeu na tionaal geschenk aan Z. M. den koDing op 12 Mei a. moet zijn bepaald om Z. M. een geschenk in goud of zilver aan te biedenmen spreekt van een gouden eetservies. Van verschillende zijden wordt dit denkbeeld krach tig bestredenomdat een gouden eetservies niet iets grootBch is; het wordt weggesloten en slechts bij feeste lijke gelegenheden VGor den dag gehaaldop een nati onaal geschenk moet men altijd kunnen wijzen. De wenschdat de commissie op dit plan zal terugkomen, vindt zeer veel ondersteuning. Het denkbeeld om den kouiDg een geschenk in goud of zilver te gevennoemt de Nieuwe Rotterdamsche courant „een plat-burgerlrjk denkbeeld, een denk beeld dat geen geestdrift wekt". De burgemeester van Groesbeek, m'. F. T. Vreden- rijk Engelenburg, heeft aan den burgemeester van Am sterdam een ongunstig antwoord gegeven op het verzoek vervat in de missive van dien burgemeester en zijne ambtgenooten nit de provinciale hoofdstedeu eu uit Rotterdam om te trachten in de gemeente Groesbeek eene commissie te doen benoemendie bijdragen zal inzamelen voor een nationaal geschenk aan Z. M. den koning op 12 Mei a. Met al zijne krachten wil bij daartoe medewerken wanneer het huldeblijk echt natio naal zal zijn; maar de voorgedragen uitvoeiing van het plan komt hem te klein voor. Een klomp goud of zilver, wat meer of minder kunstig bewerkt, is goed als gave van een bijzonder persoonhet Nederlandsche volk moet op waardiger wijze zijne deelneming betuigen. Gaarne had hij het voorstel vernomen om bijdragen in te zamelen tot stichting van een museum Willem III waarin onze nationale kunstschatten ten waardige plaats zullen kunnen vindon. De plek waar dit museum zal moeten verrijzen, moet gevonden worden te Amsterdam, Haarlem of 's Gravenhage. Eergisteren middag is te Amsterdam de tentoonstel ling van voorwerpen der nijverheid, die teWeeneuzijn geweest, in het Paleis van volksvlijt plechtig geopend. De gemeenteraad van I eeuwarden heeft, overeenkom stig het voorstel van burgemeester en wethouders, be sloten 1° dat binnen de kom der gemeente geen privaten of riolen, bestemd tot afvoer van faecale stoffen, zullen mogen uitloopen in zinkputten of in slooten vau mindere breedte dan 4 meter; 2° dat aan de eigenaars van privaten, die deze in overleg met en volgens aanwijzing van den directeur der gemeentelijke rcinigiDg willen doeu veranderen, het kosteloos gebruik van door de gemeente te verstrekken tonnen, benevens eene tegemoetkoming van twee derden in de kosten, zal worden verleend hoogstenB tot een bedrag van ƒ25; 3° burgemeester en wethoudeis uit te noodigen vóór I Januari 1875 de privaten in alle openbare gemeentelijke gebouwen te doen inrichten met draagbare tonnen4° burgemeester eu wethouders uit te noodigen voortaan geene vergun ning te verleenen tot het aanleggen van rioleD, bestemd tot afvoer van faecale stoffen, iu gemeentegrond; 5° de verordenings-commi8sie uit te noodigen met gepasten spoed eene ontwerp verordening, ter toepassing van het beginsel sub 1° gemeld, aan den raad te willen aan bieden. Aan de Nieuwe Rotterdamsche courant worden uit Eindhoven de volgende feiten, die wel de algemeene aandacht verdienen, medegedeeld: In het naburige Strijp bestaat eene begraafplaats, die op het kadaster ten name der burgerlijke gemeente is ingeschreven en waar dan ook tot kort geleden de lijken van prote tanten en katholieken beiden begraven werden. In den laatsten tijd echter wordt aan de pro testanten het begraven huuner lijken op dat kerkhof óf moeielijk gemaakt ót geweigerd. Zoo gebeurde het in 1872, nadat de toenmalige bur gemeester overleden was, dat een protestantsch inwoner van den waarnemenden burgemeester geen vergunning kon bekomen om zijn kind op die begraafplaats ter aarde te doen bestellen. Hem werd daarvoor eene plaats aangewezen midden in het veld, waar de katho lieken voornemens waren eene begraafplaats aan te leg gen voor overledenen aau besmettelijke ziekten eu voor personeo, die buiten de kerkelijke rechten gesloten zijn. Sedert viel datzelfde nog bij herhaling voor ook nadat een nieuwe burgemeester beuoemd wa3. Deze weigert aau de protestanten verlof om vau de aigemeene begraafplaats gebruik te makeu en verwijst de betrok- keu personen naar den pastoor. O. a. had dit io Sep tember van het vorige jaar plaats met. het lijkje van een ontijdig geboren kind. ËerBt na lang aandringen en dreigen van den vader gaf de pastoor toestemming voor ditmaal zou bij toestaan, dat een protestant op het kerkhof begraven werd, maar dan ook nooit weer. In Der ember daarop weigerde de burgemeester ander maal verlof voor het begraven vau een protestantsch kind, den vader verwijzende naar den pastoor, ofschoon hij erkende dat de bedoelde begraafplaats gemeente- eigendom was. De vader, die noch deo pastoor toestem ming wilde vragen, noch zijn kind wilde laten begraven op een plaats, die alleen voor overledenen aan besmet telijke ziekten, voor zelfmoordenaars enz. is aangewezen kocht daarop te Eindhoven een graf op het kerkhof. De bedoelde begraafplaatswaarover de pastoor te Strijp zich het uitsluitend recht schijnt te hebben toe geëigend, is gelegen naast de Roomscb-katholieke kerk, maar, zooals reeds gezegd is, eigendom der gemeente. Zij is ook altijd als eene algemeene begraafplaats be schouwd er worden dan ook zelfs grafsteeën voor protestanten gevonden. Men vraagt zich tevergeefs af, met welk recht het gemeentebestuur die begraafplaats iu den laatsten tijd aan het algemeen gebruik onttrekt. Wenschen de katholieken eene eigen begraafplaats, dan mag daartoe niet de burgerlijke begraafplaats worden afgestaan, met uitsluiting van anderen. Benoemingen en besluiten. raad van state. Benoemd tot lid van den raad van state M. H. Jansen, gepensioneerd kapitein ter zee. IJKERS. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1389 'sjaars, aan A. F. Aarts, gewezen ijker der maten, ge wichten en weegwerktuigen. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar jonkheer mr. M. A. Wichers, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Appingadam, en tot rechter in de arron dissements-rechtbank te Leeuwarden jonkheer mr. O. de Mar'es van Swinderen, thans rechter in de arrondisse ments-rechtbank te Appingadam, en mT. C. W. de Vriese, thans kantonrechter te Bergum. Benoemd tot raadheer iu het provinciaal gerechtshot in Overijsel mr. L. Hertzveld, advocaat te Zwolle en lid der provinciale staten van Overijsel. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. A. P. Weggeinan Guldemont als kantonrechter te Sliedrecht. belastingen. Eervol ontslag verleend aan F. J. B. Montforts, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingenin en uitgaande rechten en accijusea te Heimoad, behoudens aanspraak op pensioen, en aan G. J. van Soest, uit zijn betrek king van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijusen te Hcurne (gemeente Aalteu) behoudens aan spraak op pensioen; en het ontvangkautoor der in- en uitgaande rechten en accijusen te Heurne, voor de toe passing van art. 8 van Zr. M>. besluit vau 20 Mei 1869, n° 29, ingesteld als grenskautoor der in- en uitgaande rechten, met bepaling dat h_'t door een commies- ontvanger zal worden waargenomen. Kerknieuws. Het aantal candidaten bij de Nederlandsche hervormde kerk op i Januari jl. bedroeg 28, waarvan 4 bij de Waalsche commissie zijn toegelaten, 11 aan delltrecht- sche hoogeschool, 7 aan de Groningsche en 6 aan de Leidsche candidaten iu de godgeleerdheid werden. Het aantal vacante predikantsplaatsen bij de Nederlandsche hervormde kerk bedroeg op dien datum 179. Rechtzaken. De uitspraak dor arrondissements rechtbank alhier in de zaak van den heer M. Volkrijk Liebert tegen het kroondomein die wij reeds iu het kort gemeld heb ben is hoofdzakelijk hierop gegrond, dit het hier geldt een tieodblok, samengesteld uit verschillende grond stukken, op welke, te zamen genomen, ten behoeve van éeQ of meer tieudheffers, de schuldplichtigheid van tien den rust; dat bij de wet van 12 April 1872 (Staatsblad n° 25), ter bepaling van den maatstaf der waarde der schuldplichtigheid, bij gebreke van overeenkomst tus-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1